Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie
 • avatar
  milka
  Školstvo 05. 05. 2013 16:41:43

  Dobry den,

  chcem sa spytat ake DPS mam studovat k VS socialna praca II. stupna, ak chcem robit vychovavatelku v skolskom internate. Prijata som na DPS kde sa ziskava osvedcenie na ziskanie pedagogickej sposobilosti na vyucovanie predmetu socialna praca. V studiu je zahrnuta aj didaktika vyucovacich predmetov.

  K prispevku : "Pedagogicka sposobilost" od prispievatelky SIMA zo dna 03.04.2013 davate nasledovnu odpoved z ministerstva skolstva.
  Doplňujúcim pedagogickým štúdiom získavajú pedagogickí zamestnanci, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa nepedagogického zamerania, pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie predmetov nadväzujúcich na absolvovaný študijný odbor a vykonané štátne záverečné skúšky.

  Doplňujúcim pedagogickým štúdiom nie je možné získať k vysokoškolskému vzdelaniu druhého stupňa pedagogickú spôsobilosť na výchovnú činnosť v školských zariadeniach.

  Nakolko skolsky internat je skolske zariadenie, nie som si ista, ci idem studovat spravne DPS.
  Studovala som socialnu pracu na VS zdravotnictva a socialnej prace sv. Alzbety v Bratisalve a aj DPS idem studovat na tu istu skolu.
  Prosim Vas o vyjadrenie, ci ziskanim sposobilosti na vyucovanie predmetu socialna praca na tejto skole budem moct robit vychovavatelku aj na spominanom internate.
  Ak nie, kde, na akej skole sa studuje take DPS, aby som mohla robit vychovavatelku na skolskom internate.

  Podla vyhlasky 437/2009 o kvalifikacnych predpokladoch sa v casti XIII. Vychovavatel v bode 14. pise:
  14. len v školskom internáte pri stredných školách – aj vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru a doplnenie pedagogickej spôsobilosti.
  Neviem sa v tom zorientovat, podla tejto vyhlasky NEMOZE byt osvedcenie o ziskani pedagogickej sposobilosti na vyucovanie predmetu socialna praca? Podla takehoto DPS

  NIE SOM SPOSOBILA vykonavat vychovavatela v skolskom internate?

  Za odpoved dakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   09. 05. 2013 18:29:30

   Príjemný dobrý deň,

   posielam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na Vašu otázku:

   Absolvovaním doplňujúceho pedagogického štúdia nadväzujúceho na Váš študijný odbor a vykonané štátne záverečné skúšky získate pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie predmetov Vášho študijného odboru a vykonané štátne záverečné skúšky. To znamená, že musíte absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium zamerané na vyučovanie predmetov Vášho študijného odboru, ktorým získate spôsobilosť na vyučovanie predmetu sociálna práca. Zároveň týmto štúdiom získate spôsobilosť na výchovnú činnosť vychovávateľa školského internátu vzhľadom k tomu, že na výchovnú činnosť vychovávateľa školského internátu je splnením kvalifikačných predpokladov aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa neučiteľské a absolvovanie doplňujúceho pedagogického štúdia.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


vzťahy na pracovisku

Odpovedať
 • avatar
  Jozefína
  Školstvo 04. 05. 2013 18:17:56

  Dobrý deň, pracujem na pracovisku, kde je situácia neúnosná. Riaditeľka našej školy, kde pracujem zamestnáva svojho manžela ako majstra? Žiaľ, tento človek je agresívny a vulgárny nielen voči svojej žene, ale aj voči nám ostatným. Nadáva nám, špehuje, žaluje, psychicky nás týra. Niekoľko kolegýň muselo navštíviť psychiatra. Pokiaľ viem, riaditeľka tiež berie lieky na ukľudnenie. Okrem toho si zo školy urobil aj súkromnú dielňu a robí v nej tzv. fušky. Riaditeľka sa nikdy nezastane nás zamestnancov, pretože sa ho bojí. Bojíme sa chodiť do práce a nevieme na koho sa máme obrátiť. Žiaľ, na krajsky školký úrad sa bojíme obrátiť nakoľko sa každá sťažnosť najprv posunula riaditeľke školy, ktorá sa potom mstila. Na koho sa teda obrátiť?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   05. 05. 2013 23:34:58

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR:

   V uvedenej veci sa môžete obrátiť na zriaďovateľa školy. Vo veci porušovania povinností zamestnávateľa vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov sa môžete tiež obrátiť na príslušný inšpektorát práce podľa sídla Vášho zamestnávateľa. Podľa § 150 Zákonníka práce zamestnanci, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, ako aj zástupcovia zamestnancov, ktorí sú v pracovnom pomere u zamestnávateľa, u ktorého kontrolnou činnosťou podľa § 239 Zákonníka práce zistili porušenie pracovnoprávnych predpisov, môžu podať podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


 • avatar
  lahita65@zoznam.sk
  ISTP 02. 05. 2013 18:37:57

  ahoj
  kam mam poslat c.v?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 05. 2013 19:52:55

   Ahoj,

   ak sa zaregistruješ na ISTP, môžeš si vytvoriť svoj osobný profil, kde špecifikuješ, aké máš vzdelanie, prax, zručnosti, osobnostné predpoklady a pod. V rámci základných údajov môžeš vložiť aj svoj životopis a následne takto vytvorený osobný profil sprístupniť zamestnávateľom, ktorí budú mať v blízkej dobe prístup do databázy sprístupnených osobných profilov a budú si môcť vyhľadávať potenciálnych zamestnancov. Alebo si vyhľadaj konkrétne voľné pracovné miesto a klikni na tlačidlo „Poslať životopis“ (v prípade databázy profesia.sk).

   S pozdravom
   Palo Hudec


na aké povolanie sa hodím

Odpovedať
 • avatar
  Simona
  ISTP 02. 05. 2013 12:42:43

  Dobrý deň,
  na jobexpo v Nitre 18.4.2013 mi Vaša kolegyna hovorila, že na stranke www.istp.sk si možem urobit test, na aku profesiu sa hodím. Neviem to ale nikde nájst.
  ďakujem,
  Simona Melichová

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 05. 2013 13:20:35

   Príjemný dobrý deň pani Melichová,

   ďakujeme za Váš záujem o ISTP. Osobný profil si môžete vytvoriť po kliknutí na tlačidlo „Pracovný kompas“, ktoré sa nachádza na hlavnej modrej lište. Následne po kliknutí na tlačidlo „Vytvorte si osobný profil“. Ak si však chcete vytvorený osobný profil uložiť, aby ste sa k nemu mohli vrátiť aj v budúcnosti alebo budete chcieť profil sprístupniť zamestnávateľom, odporúčam Vám sa najskôr zaregistrovať kliknutím na „Prihlásenie“ v pravej hornej časti stránky a následne na „Prosím, zaregistrujte sa“. Po prihlásení do ISTP kliknite na tlačidlo „Osobný profil“. Vytváraný osobný profil si nezabudnite ukladať kliknutím na tlačidlo „Uložiť“.

   V súčasnosti ešte dolaďujeme vypĺňanie osobného profilu, ak by ste ale mali akékoľvek námety na vylepšenie, môžete nám dať kedykoľvek vedieť. Ďakujem.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Osobný profil

Odpovedať
 • avatar
  Elena
  ISTP 29. 04. 2013 23:02:11

  Dobrý deň, pri pridávaní ďalších položiek v sekcii osobný profil - zručnosti a schopnosti - počítače nie je možné pridať postupne úroveň jednotlivých zručností. Ďalšiu je možné pridať len po uložení profilu.
  Ďalšou nepresnosťou bolo naplnenie europskeho životopisu z osobných údajov v profile. Časový rad jednotlivých zamestnaní sa pomiešal a jedno zamestnanie vypadlo. Je možné to upraviť. Myslím, že UoZ s nižšou úrovňou zručnosti by mali problem. Elena Polóniová

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   30. 04. 2013 14:30:54

   Príjemný dobrý deň pani Polóniová,

   ďakujeme veľmi pekne za pripomienky. Skúšal som pridávať počítačové zručnosti, išlo mi to. Problém bude asi v internetovom prehliadači, v Google Chrome to ide dobre. Naši programátori sa pokúsili problém vyriešiť, prosím, dajte nám vedieť, ak by problém pokračoval. Pracujeme ešte na vytvorení nového lepšieho spôsobu vypĺňania všeobecných spôsobilostí. Celkovo sa spôsob vypĺňania osobného profilu ešte dolaďuje.

   V rámci Európskeho životopisu a osobného profilu by sme chceli vytvoriť možnosť automatického zoradenia definovanej praxe aj vzdelania podľa aktuálnosti po uložení dát, aby sa záznamy zoradili podľa rokov. Pracujeme na tom. Skúšal som definovať 7-krát prax a jej export do životopisu a žiadne zamestnanie mi nevypadlo, ale údaje neboli zoradené podľa aktuálnosti. Problémy som ale zaznamenal pri exporte praxe, ktorá nebola vybraná z databázy zamestnaní, ale definovaná cez textové pole.

   Pani Polóniová, uvedené problémy sa pokúsime odstrániť. V súčasnosti ešte stále testujeme a dolaďujeme nové ISTP a sme vďační za všetky pripomienky našich používateľov, ktoré pomôžu systém vylepšiť. Za súčasné chyby sa Vám ospravedlňujem.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


pedagogická prax učiteľa

Odpovedať
 • avatar
  Beata
  Školstvo 29. 04. 2013 12:57:19

  Môj kolega inžinier nemá DPŠ ako učiteľ odborných predmetov, hoci učí od roku 2001 odborné predmety. Koľko rokov pedagogickej praxe sa mu započíta ? Poprosím uviesť aj odkaz na zákon.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 04. 2013 13:23:36

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR:

   Pedagogická činnosť (pedagogická prax) je zadefinovaná v § 3 ods. 2 a 3 zákona č. 317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ako súbor pracovných činností vykonávaných priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ostatnými činnosťami s ňou súvisiacimi, ktoré zamestnávateľ ustanoví v pracovnom poriadku. Priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou sa rozumie priama vyučovacia činnosť, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program alebo program kontinuálneho vzdelávania, a priama výchovná činnosť, ktorou sa uskutočňuje výchovný program, vykonávaná pedagogickým zamestnancom. Poznamenávame, že do pedagogickej praxe sa nezapočítava doba základnej služby, doba materskej dovolenky a doba rodičovskej dovolenky. Z uvedeného vyplýva, že uvedenému učiteľovi sa započítava do pedagogickej praxe celá doba, v ktorej vykonával prax učiteľa, t.j. doba od roku 2001 (ak nebol v tej dobe na základnej alebo civilnej službe), a to bez ohľadu na skutočnosť, že nemá absolvované doplňujúce pedagogické štúdium. Záverom poznamenávame, že uvedený pedagogický zamestnanec je povinný mať ukončené doplňujúce pedagogické štúdium najneskôr do 31.12.2013 (§ 61 ods. 3 uvedeného zákona).

   S pozdravom
   Pavol Hudec


stupeň vzdelania a odbor napr. u technológa

Odpovedať
 • avatar
  Peter Jankov
  ISTP 28. 04. 2013 17:34:16

  Dobrý deň,
  chcel by som upozorniť na malý detail. Pri pracovnej pozícii technológ lesníckej výroby pri sekcii škola máte spomenuté odbory ako napríklad VŠ manažment lesných podnikov a podnikanie v lesníctve a taktiež odbor VŠ manažment a financovanie lesných podnikov.
  Pri týchto odboroch máte uvedené, že v prebiehajúcom školskom roku tento študijný odbor neposkytuje žiadna škola. Ja si dovolím tvrdiť opak, pretože sám tento rok končím študijný odbor: manažment a ekonomika lesných zdrojov a podnikov (v roku 2012 premenovaný na ekonomika a manažment obnoviteľných prírodných zdrojov), stupeň dosiahnutého vzdelania Bc. a v nasledujúcom školskom roku by som chcel pokračovať v II. stupni v odbore: manažment a financovanie lesných podnikov na Technickej univerzite vo Zvolene.
  Ako dôkaz uvádzam link: http://www.tuzvo.sk/sk/studium/celouniverzitne_studijne_programy/celouniverzitne_studijne_programy.html

  Viem, že je to len detail, no možno Vám to pomôže aby ste na webovej stránke mali najaktuálnejšie údaje.

  Pekný deň,

  Peter Jankov

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 04. 2013 13:17:37

   Príjemný dobrý deň pán Jankov,

   ďakujeme veľmi pekne za pripomienku. Informácie školách čerpáme z databázy Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ). Aktuálny prehľad študijných odborov k 31.10.2012 si môžete pozrieť tu. V prehľade je za každý odbor uvedená adresa fakulty, na ktorej sa odbor vyučuje, počet študujúcich podľa ročníkov podľa druhu, dĺžky a formy štúdia. V súbore som nenašiel Vami uvedené odbory. Kontaktujem ale v tejto veci nášho spolupracujúceho odborníka z ÚIPŠ a pokúsim sa zistiť, prečo sa uvedené odbory v tomto súbore nenachádzajú.

   Ešte raz ďakujem a prajem úspešný štart do nového týždňa.

   Podarilo sa získať stanovisko z ÚIPŠ:

   Manažment lesných podnikov a podnikanie v lesníctve (4157800) - akreditácia sa skončila v decembri 2011,

   Manažment a financovanie lesných podnikov (4160800) - tento študijný program tiež končil v decembri 2011.

   TU Zvolen vyučuje tento študijný program v študijnom odbore: 6259803 odvetvové ekonomiky a manažment - manažment a financovanie lesných podnikov.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


pedagogická spôsobilosť

Odpovedať
 • avatar
  Sima
  Školstvo 25. 04. 2013 22:07:24

  Vážený pán Hudec, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď, ktorá len potvrdila moje informácie vyplývajúce zo zákonov.
  S pozdravom Sima

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   25. 04. 2013 23:13:39

   Príjemný dobrý deň,

   sme radi, že Vám odpoveď pomohla a prajeme všetko dobré.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Architektka

Odpovedať

pedagogická spôsobilosť

Odpovedať
 • avatar
  Sima
  Školstvo 21. 04. 2013 17:32:42

  Vážený pán Hudec!
  Dňa 3. 4. 2013 som Vám poslala otázku do rubriky "pedagogickí zamestnanci" o získaní pedagogickej spôsobilosti v neučiteľskom odbore vysokoškolského štúdia. Vzhľadom k tomu, že do dnešného dňa som nedostala na ňu odpoveď, prosím Vás, aby ste ma informovali, či je vo Vašej moci získať na ňu adekvátnu odpoveď. Nehnevajte sa prosím, že Vás takto obháňam, ale je to pre mňa veľmi dôležitá informácia v súvislosti s voľbami riaditeľa školy. Ďakujem za pochopenie.S pozdravom Sima

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   22. 04. 2013 22:24:46

   Príjemný dobrý deň,

   otázky týkajúce sa pedagogických a odborných zamestnancov riešime v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v prípade, že náš Realizačný tím ISTP nepozná presnú a kvalifikovanú odpoveď. Nebojte, Vašu otázku určite evidujeme, bola zaslaná na stanovisko ministerstvu. Pokúsim sa to urýchliť, ale v poslednom období sa na nás obracia viacero pedagógov, čomu sme ale radi a je našou snahou Vám pomôcť, preto Vás prosíme o trošku trpezlivosti. Ďakujeme za porozumenie a dúfame, že ostanete naďalej verná nášmu portálu.

   Podarilo sa získať stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, pripájam ho:

   Doplňujúcim pedagogickým štúdiom získavajú pedagogickí zamestnanci, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa nepedagogického zamerania, pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie predmetov nadväzujúcich na absolvovaný študijný odbor a vykonané štátne záverečné skúšky. Doplňujúcim pedagogickým štúdiom nie je možné získať k vysokoškolskému vzdelaniu druhého stupňa pedagogickú spôsobilosť na výchovnú činnosť v školských zariadeniach. Predpokladáme, že doplňujúce pedagogické štúdium z roku 1992/93 bolo absolvované na výchovnú činnosť k úplnému strednému vzdelaniu a vzhľadom k tomu mu uvedené štúdium nebolo možné uznať k 1.11.2009 ako prvú atestáciu k žiadnej kategórii pedagogického zamestnanca. Takisto mu nebude možné uznať ako prvú atestáciu v súčasnosti prebiehajúce doplňujúce pedagogické štúdium k získanému vysokoškolskému ekonomickému vzdelaniu druhého stupňa.

   S pozdravom
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie