Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Narok na dovolenku 2020

Odpovedať
 • avatar
  Karahutová Anna
  Práca 25. 07. 2020 16:27:37

  Dobrý deň, kvôli koronakríze mám tohto roku odpracovaných len 53 dni.Od 1. júna som práceneschopná.Ak mi pn skonči 31.7. mám nárok na nejakú dovolenku v auguste keďže pracujem v školstve.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 07. 2020 08:31:24

   Dobrý deň, pani Karahutová,

   základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

   Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov.

   Dovolenka je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku, ak ide o
   a) pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca podľa osobitného predpisu,
   b) vysokoškolského učiteľa,
   c) výskumného pracovníka a umeleckého pracovníka verejnej vysokej školy alebo štátnej vysokej školy,
   d) zamestnanca s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, ktorý vykonáva výskumno-pedagogickú činnosť alebo vedeckú činnosť, výskumnú činnosť a vývojovú činnosť na výskumnom pracovisku organizácie Slovenskej akadémie vied, verejnej výskumnej inštitúcie alebo štátnej rozpočtovej organizácie alebo štátnej príspevkovej organizácie uskutočňujúcej výskum zriadenej ústredným orgánom štátnej správy.

   Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

   Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

   Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

   Myslím, že máte nárok na 6,5 dňa.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  BeerGroupsk
  ISTP 24. 07. 2020 10:00:12

  Prosím vás kde zskrtnem aj pre zamestnancov 3 krajin

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2020 10:12:08

   Dobrý deň,

   po prihlásení do Vášho konta kliknite na položku s názvom „Vložiť ponuku práce“. Vyplňte formulár, kde zadefinujete požiadavky na budúceho zamestnanca. V časti „Zabezpečenie obsadenia pracovného miesta“ je potrebné zakliknúť možnosť „V spolupráci s úradom PSVR“, následne si zvoliť jednu z možností „Skupinovou formou (výberové konanie) za účasti zamestnávateľa“ alebo „Individuálnou formou“.

   Následne je potrebné kliknúť na možnosť „áno“ v rámci položky „V nadväznosti na nahlásené voľné pracovné miesto sa predpokladá, že zamestnávateľ má záujem prijať do zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny“.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Žádám o práci do Holancka

Odpovedať
 • avatar
  Miroslav badi
  Práca 23. 07. 2020 23:26:09

  Dobrý den rád bych přes vaši společnost nastoupil do práce v holancku a jestli by bylo možné do města Eindhoven předem děkuji za kladné vyřízení

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2020 08:45:49

   Dobrý deň, Miroslav,

   posielam Vám ponuky inzerované v Holandsku: www.istp.sk

   Je potrebné kontaktovať daného zamestnávateľa (kontaktnú osobu), ktorý ponuku inzeroval, či už telefonicky, mailom, alebo použitím funkcie Poslať životopis.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


overenie užívateľa po neúspešnom prihlásení

Odpovedať
 • avatar
  Ondrej Galdík
  ISTP 23. 07. 2020 21:52:37

  Dobrý deň.

  Obdržal som z úradu práce užívatešké meno a heslo do vášho portálu trhu práce ISTP.
  Po neúspešnom prihlásení som sa pokúšal o zmenu hesla pri nepoznaní hesla na moje užívateľské meno ale vypísalo mi, že daný užívateľ neexistuje.

  Prosím Vás, môžte mi preveriť, či vo vašom sytéme je registrovaný užívateľ ondrej.galdik.1 ?

  ďakujem za odpoveď
  Ondrej Galdík

  P.S. v tlačovej správe z úradu práce som obdržal meno účtu i heslo a len veľmi ťažko je rozlíšiteľné l a 1 ... bolo by vhodné, aby ste generovali heslá bez týchto znakov

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 07. 2020 08:39:46

   Dobrý deň, pán Galdík,

   Vaše konto nebolo aktivované, už by to malo byť v poriadku, môžte sa prihlásiť do Vášho konta.

   Evidujeme situáciu, že býva problém s heslom, ktoré uchádzači dostali na úrade práce, kvôli zlej čitateľnosti niektorých symbolov, napr. namiesto 1 sa myslí l (malé L), namiesto O sa myslí 0 (nula) a pod. Kedže tam máte minimálne jeden z týchto znakov, skúste, prosím, tieto znaky v hesle pri prihlásení obmeniť.

   Ak by problém s prihlásením stále pretrvával, odporúčame Vám kontaktovať Vašu pani sprostredkovateľku na úrade ohľadne vygenerovania nového hesla.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


 • avatar
  Bea
  Práca 23. 07. 2020 13:55:20

  Dakujem za predchadzajucu odpoved, Do prace som prisla s meskanim 30min, a za mimoriadne zlyhhanie spoja mi za meskanie vypravca dal potvrdenie a vyzaduju v praci, aby som ten cas odpracovala. To by som chcela vediet, ci pravom,alebo nie, lebo ze potvrdenie neakceptuju...len ospravedlnia ze som meskala.. dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 07. 2020 17:29:59

   Dobrý deň,

   myslíme si, že v tomto prípade by zamestnávateľ mal ospravedlniť Vašu neúčasť v práci v zmysle Zákonníka práce, ale neposkytne Vám náhradu mzdy.

   Tak by sme odporučili zameškaný čas dopracovať. Odporúčame v tejto veci kontaktovať aj Inšpektorát práce, ktorý Vám vie poskytnúť najpresnejšie informácie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


správa

Odpovedať
 • avatar
  Minárechová Miriam
  Úrady PSVR 23. 07. 2020 12:51:37

  Dobrý deň. Môj pracovný pomer končí dňom 31.7.2020. Momentálne som však práceneschopná a PN bude trvať aj potom, pretože môj zdravotný stav si to vyžaduje.
  K 1.8.2020 sa môžem zaevidovať na úrade práce alebo až po ukončení Pn?
  Komu mám hlásiť tento stav. VšZp?
  Ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 07. 2020 13:35:34

   Dobrý deň, Miriam,

   podľa § 34 odst. (14) Zákona o službách zamestnanosti, sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie nezaradí občan, ktorý je dočasne práceneschopný.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


 • avatar
  Bea
  Ostatné 23. 07. 2020 12:46:09

  Dobry den
  Chcela by som si overit, ak sa meska do prace kvoli mimoriadnej nepredvidanej udalosti a mam potvrdenie od dopravcu,treba tento nadcas odrobit?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 07. 2020 13:47:51

   Dobrý deň, Bea,

   podľa § 141 ods. (2) Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, ak došlo kvôli nepriazni počasia k nepredvídanému prerušeniu premávky alebo meškaniu pravidelnej verejnej dopravy a zamestnanec nemohol do práce docestovať iným primeraným spôsobom.

   Pracovné voľno sa v takom prípade poskytne bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas. Dôležitá je teda nepredvídateľnosť vzniknutej situácie a problémy verejnej dopravy.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Učiteľ - Aj/Šj základná škola

Odpovedať
 • avatar
  Adam
  Školstvo 22. 07. 2020 20:43:11

  Dobrý deň,

  chcel by som sa informovať a overiť si informácie ohľadom kvalifikácií, ktoré sú potrebné na to aby som mohol učiť na základnej škole angličtinu a španielčinu bez VŠ pedagogického smeru a tohto zamerania.

  Zatiaľ som zistil, že potrebujem:
  1) Ľubovoľnú vysokú školu ukončenú titulom Mgr. (momentálne študujem)
  2) Pedagogické minimum (potrebujem ešte vyštudovať)
  3) Štátnu jazykovú skúšku z angličtiny na základnej úrovni (B2) (už mám spravenú)
  4) ???

  Nikde neviem dohľadať ako je to so španielskym jazykom. Či patrí alebo nepatrí do skupiny "orientálne a menej rozšírené jazyky" a aké vzdelanie potrebujem na jeho výučbu na základnej škole. Poprípade kde a ako to vzdelanie získať.

  Ak by som splnil tieto všetky body, bol by zo mňa plnohodnotný učiteľ ako keby som vyštudoval II. stupeň pedagogickej školy so zameraním angličtina - španielčina? Do akej platovej skupiny by som patril?

  Ďakujem za odpovede na moje otázky a dúfam, že som sa vyjadril zrozumiteľne. Pekný deň.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 07. 2020 08:38:50

   Dobrý deň, Adam,

   tieto záležitosti upravuje vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 1/2020 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Prosím, pozrite tento súbor, kde nájdete potrebné informácie:

   Kvalifikačné predpoklady - učiteľ

   Pre bližšie informácie by som Vám odporučil v tejto veci kontaktovať kompetentnú inštitúciu, ktorou je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


informácia

Odpovedať
 • avatar
  Lenka Valeková
  Úrady PSVR 22. 07. 2020 19:07:02

  Dobrý deň,

  prosím Vás, chcela by som sa informovať, ak poberám dávku v hmotnej núdzi, čo sa stane, ak odmietnem vykonávať tie VPP práce na ktoré majú volať? Zaznamenala som, že od 1.7. je to znova spustené. Ja tento príspevok poberám od marca, s tým že som mala nastupovať do práce, ale kvôli Covidu to celé padlo. A dosť sa obávam toho, že by som sa zaradila k spoluobčanom, ktorý zbierajú odpadky alebo zametajú.
  Ak nenastúpim, prídem o ten príspevok ale budem naďalej evidovaná, alebo ma vylúčia aj z úradu práce a tak nemám na výber, len nastúpiť na ten výkon?
  Alebo ako to momentálne prebieha?
  Ďakujem pekne za odpoveď

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 07. 2020 11:55:43

   Dobrý deň, pani Valeková,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Ak odmietnete výkon prác, ktoré Vám úrad práce ponúkne v zmysle § 10 Zákona o pomoci v hmotnej núdzi, bude Vám odňatá dávka v hmotnej núdzi. Tieto práce nemusia byť len „zametaním a zbieraním odpadkov“. Záleží od toho, aké tzv. „aktivačné činnosti“ obec či mesto potrebuje vykonávať. Vykonávajú sa rôzne práce napr. aj v areáli školských zariadení či zariadení obce alebo mesta. Informujte sa na Aktivačnom centre Vášho úradu práce, aké práce Vám chcú ponúknuť, prípadne sa skúste dohodnúť – podľa toho, aké práce má obec či mesto „v ponuke“.
   Ak by Vám aj bola z dôvodu odmietnutia vykonávania aktivačných prác odňatá dávka v hmotnej núdzi, nemá to žiadny vplyv na Vašu evidenciu uchádzača o zamestnanie. Z tejto evidencie nebudete vyradená.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Hladam

Odpovedať
 • avatar
  Alzbeta DIRISOVA
  Práca 22. 07. 2020 15:26:20

  Hladam inzerat a kontakt na Strednu odbornu skolu ul. T Vsnsovej 32 Prievidza ponuka znela na miesto Vratnik v danej skole a nemozem ho uz najst vdaka pomozte

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   22. 07. 2020 15:33:36

   Dobrý deň, Alžbeta,

   posielam Vám spomínaný inzerát: www.istp.sk

   Zamestnávateľ zverejňuje len mailový kontakt, takže je potrebné komunikovať takouto formou, prípadne použiť funkciu Poslať životopis.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie