Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Otazka

Odpovedať
 • avatar
  Otazka
  ISTP 18. 05. 2020 12:36:20

  Dobry den,
  Uz nejaky cas pozeram pracovne ponuky kedze zial aj mna sa dotkla aktualna situacia a k 1.6. Budem bez prace. Velmi ma prekvapuje nesulad poctu ponuk tu u vas a na profesii (mate viac ako dvojnasobok ponuk). Citala som clanok kde sa profesia vyjadrovala k poklesu ponuk, spravili web kde davaju tyzdne cisla. Ked tam pozeram ponuky ziadne prirastky podla mojich kriterii. Vy si tu drzite vysoky pocet ponuk ale nie su pre mna vhodne. Ponuky ktore mi system vyfiltruje su vacsinou na poziciu financneho poradcu o co nemam zaujem a casto to nie su ani seriozne ponuky.
  Preto by ma zaujimalo aky je vyvoj poctu ponuk u vas, co ovplyvnuje ten vysoky pocet je to velky pocet ponuk pre tretiakov, mate k dispozicii pocty kolko pozicii bolo od vypuknutia pandemie obsadenych, v akej strukture?
  Ak sa nemylim ponuky ktore tu mate su tie ktore následne odporuca urad prace.
  Prepacte za moje otazky ale roky som robila mzdovu uctovnicku, zaujimali ma tlacovky ministerstva, clanky, diskusie zamerane na trh prace a dnes ked sa neviem uplatnit tak hladam aspon informacie aka je situacia.
  Dakujem za odpoved

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 05. 2020 15:32:56

   Dobrý deň,

   aktuálne máme v ISTP 11 700 inzerátov zo zdrojov istp.sk a upsvar.sk. Zdroj istp.sk sú ponuky, ktoré boli vytvorené v ISTP, ale neboli zaslané na úrad práce (napr. dohody) a zdroj upsvar.sk sú ponuky, ktoré boli vytvorené v ISTP a zaslané a schválené úradom PSVR alebo boli vytvorené iba na úrade PSVR. Počet inzerátov nám postupne klesol o 38 %, ak porovnáme situáciu pred koronakrízou.

   Môžete pozrieť aj tento článok:
   www.istp.sk

   Asi pred mesiacom som robil podrobnejšiu analýzu vývoja voľných pracovných miest, ak by ste mi poslali na Vás email, môžem Vám dokument zaslať.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 05. 2020 19:30:34

   To je od vas velmi mile. Moj email ...
   Este raz dakujem.


Preplatenie kurzu

Odpovedať
 • avatar
  Pavel Bjalončík
  Úrady PSVR 18. 05. 2020 07:05:21

  Dobrý deň, v marci mi úrad práce schválil preplatenie kurzu v autoškole - Kvalifikačnú kartu vodiča, na tento kurz som mal nastúpiť od 12.3. bohužiaľ kvôli koronavírusu sa začiatok kurzu nekonal. Tento týždeň už autoškola tento kurz otvára, ale nevedia či môžem nastúpiť, či im to úrad práce preplatí. Už som by som mohol nastúpiť do zamestnania, ale chýba mi táto karta, ak teraz nenastúpim na kurz, musím čakať ďalší mesiac kým budú otvárať ďalší. A sám na zaplatenie toho kurzu bohužiaľ nemám. Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 05. 2020 10:35:16

   Dobrý deň, pán Bjalončík,

   v tejto veci je potrebné obrátiť sa na Váš príslušný úrad práce, ktorý Vám preplatenie kurzu schválil.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Vstupná lekárska prehliadka

Odpovedať
 • avatar
  Roman
  Práca 17. 05. 2020 20:10:34

  Dobrý deň, bol som na pohovore do zamestnania aj sme sa dohodli na mojom nástupe. Ale na konci pohovoru mi môj budúci zamestnávateľ podal vstupné lekárske tlačivo do zamestnania ktoré si mám nechať potvrdiť u svojho obvodného lekára. Ja som povedal, že si to nevybavím lebo to po mne nemôžu žiadať.

  Platí teda v súvislosti s koronavírusom ešte to, že nemôžu po ľuďoch chcieť vyplnené vstupné lekárske tlačivá ?

  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1

Upratovane Pomona prace

Odpovedať
 • avatar
  Martin funka
  Práca 17. 05. 2020 11:35:53

  Dobry den reagujem na Vasu pracovnu ponuku o kto mam vazny zaujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 05. 2020 23:03:07

   Dobrý deň, pán Funka,

   dovoľte mi Vás upozorniť, že ste Vašu správu odoslali administrátorom portálu ISTP, pravdepodobne ste chceli kontaktovať zamestnávateľa, ktorý u nás v ISTP ponuku inzeroval. Skúste pozrieť znovu aktuálne ponuky práce, a pri ponuke, ktorá Vás osloví nájdete mailový alebo telefonický kontakt.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Hľadám prácu

Odpovedať
 • avatar
  Peter holub
  Práca 15. 05. 2020 21:12:40

  Dobrý deň mám záujem o prácu v skladě ako pomocník

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 05. 2020 22:59:22

   Dobrý deň, pán Holub,

   posielam Vám ponuky na pozíciu Pomocný pracovník v sklade: www.istp.sk

   Ponuky si viete dodatočne vyfiltrovať podľa Vašich požadovaných kritérií, ako napr. miesto výkonu práce, pracovná oblasť, názov pracovného miesta,..

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Otázka ohľadne Príspevku na opatrovanie

Odpovedať
 • avatar
  Miroslava Kubačková
  Úrady PSVR 15. 05. 2020 15:11:01

  Dobrý deň, chcem sa spýtať pár skutočností ohľadne Príspevku na opatrovanie.
  Podala som si Žiadosť na príspevok na opatrovanie na starého otca, ktorý má 81 rokov a je ŤZP - S, ochrnutý po mŕtvici na jednu časť tela. V minulosti mi bol už tento príspevok na jeho opatrovanie priznaný, počas poberania rodičovského príspevku na moje prvé dieťa . Potom som sa zamestnala a zrušila som opatrovanie. Starého otca stále máme v opatere, staráme sa striedavo v rodine.
  V súčasnosti som doma so 6mesačným dieťaťom, poberám rodičovský príspevok. Chcem sa spýtať, ak mi príspevok na opatrovanie schvália, budem mať možnosť popri príspevku pracovať? Koľko môžem max. zarobiť a aký rozsah hodín môžem mať, aby mi na príspevok nebolo siahnuté. Ak stanovenú sumu prekročím, bude následne o túto sumu znížená výška príspevku na opatrovanie? A akým spôsobom?Dopĺňam, že ak by som bola v práci, o starého otca je postarané.
  Tiež by ma zaujímalo, nakoľko mám vyštudovanú žurnalistiku a môžem bez problémov pracovať z domu, či aj v tomto prípade, že domácnosť neopustím a nikam neodídem mimo opatrovaného, je dôležitý denný rozsah práce v hodinách, teda ak by zmluva bola uzavretá na normálny 8 hodinový pracovný čas, ale ako práca z domu, či to bude a akým spôsobom ovplyvňovať výšku príspevku na opatrovanie.
  A posledná otázka? Keďže som poberateľka rodičovského príspevku, zaráta sa aj rodičovský príspevok do príjmu? Poprípade, rátal by sa okrem príjmu na dohodu (pri práci z domu) aj tento rodičovský príspevok za príjem, poprípade bude spočítané spolu?
  Vďaka za odpoveď, pekný deň.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 05. 2020 12:22:17

   Dobrý deň, pani Kubačková,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Senica posielam odpoveď:

   Peňažný príspevok sa poskytuje len jednej oprávnenej osobe, ktorá opatruje osobu s ŤZP, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima, t.j. 420, 40 Eur.

   Fyzická osoba s ŤZP má v komplexnom posudku určený stupeň odkázanosti na opatrovanie, rozsah tejto pomoci je pri V. stupni o 8-12 hodín denne, pri VI. stupni viac ako 12 hodín.

   Ak prekročíte príjmom dvojnásobok sumy ŽM, nebude Vám príspevok na opatrovanie krátený, ale nepatrí Vám v tom prípade vôbec.
   Rodičovský príspevok sa nepočíta za príjem zo zamestnania, mesačný príjem zo zamestnania je len čistý mesačný príjem.
   Vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ŤZP. Tu presne nie je vymedzené, koľko hodín môže opatrovateľ pracovať mimo domu, taktiež pri práci z domu je to individuálne. Sociálny pracovník po predložení pracovnej zmluvy, resp. dohody o vykonaní práce a podľa rozsahu odkázanosti na opatrovanie V.-VI. Stupeň a ostatných skutočností vyhodnotí situáciu. Zámerom príspevku na opatrovanie nie je zabezpečiť počas Vašej neprítomnosti opatrovanie inou osobou. Čiže, čo sa týka práce mimo domu, malo by to byť časovo vtedy, keď opatrovaná osoba spí, oddychuje, nepotrebuje pomoc. V prípade celodenného dohľadu to nie je možné. Čo sa týka práce z domu, opatrovaný si vyžaduje starostlivosť min. od 8 hodín denne, píšete, že máte aj 6 mesačné dieťa, plus 8 hodín denne práca z domu, dá sa to v 24 hodinovom dni zvládnuť?
   Výpočet:
   Základná výška peňažného príspevku je mesačne 430,35 € pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP
   Dvojnásobok sumy ŽM: 210, 20x2=420, 40
   Priemerný mesačný príjem opatrovanej osoby za rok 2019: napr. dôchodok mal v roku 2019 mesačne 422,13 eur
   /v prípade, že má dedko aj manželku, započítava sa príjem manželky, potom sa príjem delí 2/
   Príjem nad limit 2-násobku sumy ŽM: 422, 13 - 420,40 =1,73 eur
   Vypočítaná výška peňažného príspevku na opatrovanie pre poberateľa: 430,35 – 1,73 =428,62 Eur.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Práca na dohodu

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Úrady PSVR 15. 05. 2020 09:02:59

  Dobrý deň po niekoľkých rokoch som znovuzaevidovaná na úrade práce. Dostala som možnosť pracovať na Dohodu/Brigádu. Chcem sa však spýtať aké sú podmienky, ak chcem pracovať na Dohodu a pritom zostať zaevidovaná na ÚP/ pretože si aktívne hľadám prácu na TPP.
  Viem, že kedysi to bolo nejak limitované do určitej sumy, no neviem ako to je teraz. Za odpoveď vopred ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 05. 2020 09:23:37

   Dobrý deň, Jana,

   uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce môže vykonávať zárobkovú činnosť, ale odmena nesmie prekročiť mesačnú zákonom stanovenú hranicu 210,20 € brutto (v hrubom), čo je aktuálna výška životného minima.
   Pokiaľ budete vykonávať zárobkovú činnosť, je potrebné, aby ste Vašu sprostredkovateľku na úrade práce informovali do 8 dní a predložili jej príslušné podklady. Uchádzač je povinný vždy po ukončení mesiaca predložiť úradu potvrdenie o výške zárobku. Ak v danom mesiaci prekročí Váš príjem sumu 210,20 €, úrad Vás vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie od prvého dňa toho mesiaca, kedy Váš príjem prekročí uvedenú hranicu.
   Radi by sme však upozornili na to, že práca na dohodu počas evidencie na úrade práce môže trvať najviac 40 kalendárnych dní, potom je nutné ju ukončiť alebo vyradiť sa z evidencie.
   V prípade ďalších otázok sa, prosím, neváhajte obrátiť na Váš úrad práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Osobná asistencia

Odpovedať
 • avatar
  Anna Viviková
  Úrady PSVR 15. 05. 2020 07:24:08

  Dobrý deň!
  Keď vykonávam osobnú asistenciu podľa zákona č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP(§ 23, ods. 2,3,4) môžem byť evidovaná na úrade práce? Pokiaľ by som nebola evidovaná, kto za mňa platí zdravotné poistenie ?
  Ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 05. 2020 09:36:04

   Dobrý deň, pani Anna,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Senica posielam odpoveď:

   Dobrý deň,
   Keď vykonávate osobnú asistenciu podľa uvedeného zákona, tak môžete byť uchádzačom o zamestnanie s podmienkou, ak mesačná odmena za výkon tejto asistencie nepresiahne v úhrne sumu životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu platnú k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška odmeny – t.j. momentálne sumu 210,20 €. (viď § 6 odst. 2 písm. b) Zákona o službách zamestnanosti ). Výšku odmeny ste pri evidencii povinná mesačne úradu preukazovať. Zdravotné poistenie v prípade výkonu osobnej asistencie je hradené štátom – bez ohľadu na evidenciu na úrade práce. Bližšie informácie o osobnej asistencii nájdete aj na tejto stránke: www.employment.gov.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Narok na SOS dotaciu pre fyz. osoby

Odpovedať
 • avatar
  Attila
  Práca 14. 05. 2020 23:06:30

  Dobry den,pracoval som v rakusku (pre rak. zamestnavatela ) do 16.3.2020 .Kvoli pandemii ukoncili snami pracovny pomer,momentalne som na UP nepoberam ziadny prispevok.Mam narok na SOS dotaciu?(neni nikde uvedene ze to plati len pre ludi ktory stratili praci kvoli covid na SK.)
  Este otazocka na stranke employment.sk by mali byt uverejnene vysledky posudzovanych ziadosti ale ta stranka nefunguje.

  dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 05. 2020 08:16:52

   Dobrý deň, Attila,

   jedna z možností je poberať podporu v nezamestnanosti.
   Podmienky nároku:
   Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený obdobím účasti na poistení v nezamestnanosti.

   Odporúčam pozrieť aj nasledovnú stránku:
   www.pomahameludom.sk
   Pozrite poslednú časť: Občania, ktorí sa počas pandémie koronavírusu ocitli v krízovej situácii bez príjmu.

   Vaše otázky budú zodpovedané na nasledovnom čísle:
   Infolinka: +421 2 2211 5656
   Pracovné dni: 8:00 – 20:00

   Prípadne ak splníte podmienky, môžete požiadať aj o dávku v hmotnej núdzi. Posielame postup pri podávaní žiadostí na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi, náhradného výživného a štátnych sociálnych dávok počas mimoriadnej situácie pri šírení ochorenia COVID-19:
   www.upsvr.gov.sk

   Ohľadne nefunkčnosti spomínanej stránky Vám odporúčame kontaktovať správcov stránky. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Nelegálna práca

Odpovedať
 • avatar
  Dominika Strakova
  Práca 14. 05. 2020 17:05:46

  Dobrý deň vo februári som začala pracovať pre jednu firmu na živnosť s tým ze dohodli sme sa ze im budem fakturovat. Požadovali aby som do firmy chodila každý deň od 9:00 do 16:00 co som aj chodila ďalej som plnila pokyny podľa zamestnávateľa, vystupovala som a jednal v jeho mene vystavila som im faktúru ktorú mi aj zaplatili ale druhu faktúru mi už nezaplatili čiže tým pádom som s nimi ukončila spoluprácu a riešila s právnikom ten mi žiaľ povedal ze jedna sa o švarc system nelegálneho zamestnávania... Ďalej sa mi začali vyhrážať že mi dajú nahradiť ušlý zisk ďalej že mám pre nich pracovať aj naďalej bez akejkolvek náhrady a tak vôbec neviem ako mam ďalej postupovať právnik mi radil aby som to nahlásila na inšpektoráte práce ale vážne neviem ako ďalej prosím poraďte mi

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 05. 2020 08:20:33

   Dobrý deň, pani Straková,

   mrzí nás uvedená situácia. Naše odporúčanie bude rovnaké, ako Vášho právnika, je potrebné v tejto záležitosti kontaktovať Inšpektorát práce. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie