Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Program reštart

Odpovedať
 • avatar
  Lukáš
  Úrady PSVR 02. 04. 2019 17:20:16

  Dobrý deň,
  1.2.2019 som nastúpil do zamestnania. Bolo mi odporučené, aby som si podal žiadosť na projekt,, reštart mladí,, čo som aj urobil následne mi prišla odpoveď, že žiadosť spĺňa všetky požiadavky a bol som podpísať zmluvu s účinnosťou od 20.2.2019 s tým že finančné prostriedky mi bude posielané na bankový účet. K dnešnému dňu som však žiadne finančné prostriedky nedostatal, kde sa mohla stať chyba (IBAN v zmluve sedí) ? Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   03. 04. 2019 09:11:07

   Príjemný dobrý deň, pán Lukáš,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   V prípade tohto projektu by prvá splátka príspevku mala byť zrealizovaná v zmysle Dohody, ktorú ste s úradom uzatvorili, do 30 dní od nadobudnutia účinnosti dohody. Každá ďalšia potom do 30 dní po ukončení obdobia, za ktoré sa príspevok poskytuje. Takže ak dohoda nadobudla účinnosť (ako uvádzate) 20.02.2019, potom prvá platba mala byť v termíne do 22. marca 2019. Obráťte sa na Váš úrad práce, kde ste spisovali dohodu o poskytovaní tohto príspevku (najlepšie na pracovníčku, u ktorej ste dohodu podpisovali) a opýtajte sa, prečo nebola platba realizovaná v dohode uvedenom termíne.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


nejde mi prihlasit sa ..

Odpovedať
 • avatar
  katarina rehakova
  ISTP 02. 04. 2019 15:46:39

  dobry den ..mam od vas papier s prihl.menom a heslom a nemozem sa vobec prihlasit..preco..vsetko zadavam ako mam napisane na papiery...dakujem a pekny den...

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 04. 2019 16:00:57

   Dobrý deň, pani Reháková,

   evidujeme situáciu, že uchádzači majú problém s heslom, ktoré dostali na úrade práce, kvôli zlej čitateľnosti niektorých symbolov, napr. namiesto 1 sa myslí l, namiesto O sa myslí 0 (nula) a pod. Máte tam takéto znaky?

   Ak by sa Vám naďalej nedarilo prihlásiť do systému, napíšte nám, prosím, radšej e-mail, aby sme nerozoberali Vaše prihlasovacie údaje tu vo verejnej sekcii na kladenie otázok, ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


správa

Odpovedať
 • avatar
  René Valovič
  Úrady PSVR 02. 04. 2019 12:59:42

  Dobrý deň, chcem sa spýtať... Bol som vyradený z evidencie 5.3.2019/našiel som si zamestnanie/. Môžem sa opäť prihlásiť na Úrad práce?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 04. 2019 14:05:52

   Dobrý deň, pán Valovič,

   ak ste boli vyradený z dôvodu nájdenia si zamestnania, no opäť ste sa stali nezamestnaným, môžete sa ísť evidovať na úrad práce. Ak tak učiníte do 7 kalendárnych dní po ukončení pracovného pomeru, budete zaradený do evidencie nasledujúcim dňom po ukončení zamestnania.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


upravit nazov pracovneho miesta

Odpovedať
 • avatar
  Kublihova
  ISTP 01. 04. 2019 22:57:00

  chcela by som upravit nazov pracovneho miesta. ked dam "upravit", nedovoli mi ho prepisat.

  Inzerujem poziciu Ošetrovateľ koní a pracovný jazdec a potrebujem to upravit na Ošetrovateľ dostihovych koní a pracovný jazdec

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 04. 2019 08:54:12

   Dobrý deň,

   žiaľ, systém je nastavený tak, že v ponukách sa po schválení už nedá meniť ich názov ani kód SK ISCO-08. Ak ale trváte na zmene názvu, je potrebné vytvoriť z ponuky kópiu (využiť funkciu „Vytvoriť kópiu“) a inzerovať nanovo. Pôvodnú ponuku Vás potom poprosíme zrušiť, aby nevznikali zbytočné duplicity pracovných ponúk. Ak máte ale ponuku pre príslušníka tretích krajín, zákonom daná povinná 20-dňová lehota zverejňovania Vám začne plynúť nanovo.

   Ďakujeme za pochopenie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


Vzdelanie k živnosti

Odpovedať
 • avatar
  Lucia Merňová
  Ostatné 01. 04. 2019 18:01:11

  Dobrý deň,
  Prosím Vás potrebovala by som vedieť aké vzdelanie musím mať , aby som mohla otvoriť živnosť " Služby týkajúce sa telesnej pohody" . Za info vopred Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 04. 2019 08:53:53

   Príjemný dobrý deň, pani Merňová,

   odporúčam Vám si pozrieť živnostenský zákon (455/1991 Zb.).

   Príloha č. 1 k zákonu č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov uvádza zoznam remeselných živností. Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.

   Príloha č. 2 k zákonu č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov uvádza zoznam viazaných živností. Odborná spôsobilosť pre viazané živnosti je upravená osobitnými predpismi uvedenými v prílohe č. 2 zákona alebo ustanovená touto prílohou.

   Napr. na wellness masérske služby je nevyhnutné osvedčenie o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčenie o úplnej kvalifikácii. Na masérske služby je nevyhnutné absolvovanie strednej zdravotníckej školy alebo absolvovanie lekárskej fakulty alebo zdravotníckej univerzity alebo absolvovanie vysokej školy telovýchovného smeru.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Otázka

Odpovedať
 • avatar
  Miriam Fehérová
  Práca 01. 04. 2019 15:15:46

  Dobrý deň prepáčte že vás otravujem ale potrebujem vás poprosiť o informáciu ohľadom pracovných ponúk v oblasti administratívy. Ďakujem pekne za odpoveď

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   01. 04. 2019 16:30:04

   Dobrý deň,

   v rámci tohoto linku nájdete všetky pracovné ponuky v pracovnej oblasti personalistika, administratíva a služby zákazníkom https://lnk.sk/hBI4. Pracovné ponuky Vám odporúčam ďalej prefiltrovať, napr. pomocou filtra Miesto výkonu práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


kumulacia pozicie bezpecnostneho technika

Odpovedať
 • avatar
  Martina
  Práca 01. 04. 2019 11:06:21

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať na kumulaciu pozície bezpečnostného technika a technologa vo výrobe. Doteraz som pracovala ako Technológ, teraz som dostala osvedčenie bezpečnostného technika a môj zamestnávateľ mi povedal, že mi to dá do náplne práce ako dodadok, avša v zákone 124/2006 sa píše, že tieto funkcie sa nemôžu kumulovať, aj po ukázaní príslušného paragrafu mi tvrdí , že to tak nie je a že môžem vykonávať obe.

  Chcela by som Vás poprosiť o jednoznačné odôvodnenie či je to možné alebo nie.

  vopred Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   09. 04. 2019 09:03:59

   Príjemný dobrý deň, pani Martina,

   § 22 ods. 5 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí len o zlúčení funkcií bezpečnostného technika a autorizovaného bezpečnostného technika a to nasledovne: „Funkciu bezpečnostného technika a autorizovaného bezpečnostného technika možno výnimočne zlúčiť len s inými odbornými činnosťami zameranými na zabezpečovanie ochrany života alebo zdravia zamestnanca, prevenciu závažných priemyselných havárií, ochranu pred požiarmi a na vykonávanie odborných prehliadok a odborných skúšok vyhradených technických zariadení.“ Pre posúdenie možnosti kumulácie je teda kľúčové, či do Vašej pracovnej náplne spadajú niektoré zo zákonom vymedzených činností alebo nie.

   V zmysle odbornej literatúry: „Nevhodná kumulácia bezpečnostného technika alebo autorizovaného bezpečnostného technika má negatívny vplyv na dobré fungovanie zaistenia BOZP u zamestnávateľa. Zákon preto ustanovil možné kumulovanie funkcie bezpečnostného technika s obdobnými pracovnými pozíciami, napríklad z oblasti ochrany pred požiarmi, životného prostredia a pod.“ (PACEKOVÁ, T.: Zákon bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Komentár. Wolters Kluwer, 2014).

   Spracovala:
   08.04.2019
   A|K|M|V advokátska kancelária
   www.akmv.sk


Banásová

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Práca 29. 03. 2019 12:06:21

  Dobrý deň,
  náš zamestnanec je od 12.2 2019 PN, k 1.4.2019 je už práceschopný, ale dozvedeli sme sa, že chce iba odpracovať 1 deň a potom sa dať zase vypísať PN. Je evidentné, že pracovať nemôže, má stále zdravotné problémy. Chcem sa opýtať, či mu zamestnávateľ vie dať teraz výpoveď, keď od 1.4. príde do práce a napr. 3.4. sa zase dá na PN? Alebo aj tak tam má zamestnanec ochrannú dobu, tzn. nebude pracovný pomer ukončený? Resp. viete poradiť, čo môžeme ako zamestnávateľ v takom prípade urobiť, keď je evidentné, že tu pracovať nechce a ani nemôže?
  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 03. 2019 15:26:24

   Dobrý deň,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Senica posielame odpoveď:

   Je potrebné si predovšetkým uvedomiť, že zamestnávateľ má oproti zamestnancovi obmedzené možnosti dať výpoveď. V § 693 ZP sú tieto presne vymedzené.
   § 63
   Výpoveď daná zamestnávateľom
   (1)Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
   a)sa zamestnávateľ alebo jeho časť
   1.zrušuje alebo
   2.premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
   b)sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,
   c)zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
   d)zamestnanec
   1.nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
   2.prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
   3.nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
   4.neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
   e)sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
   (2)Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu, o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
   a)zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
   b)zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.
   (3)V kolektívnej zmluve možno dohodnúť podmienky realizácie povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2.
   (4)Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
   (5)Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 4 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.
   (6)Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa


   Ak odhliadneme od všetkých ostatných, do úvahy by prichádzal odst. 1 písm. b – tzv. „nadbytočnosť“. Tu si ale treba dávať pozor na to, že toto miesto nemôže byť hneď obsadené ďalším zamestnancom. Čo sa týka zdravotného stavu – ktorý vo svojej otázke aj uvádzate – toto ustanovenie je možné využiť skutočne len na základe lekárskeho posudku.
   Ak splníte uvedené podmienky dané zákonom zamestnávateľovi pri výpovedi, potom mu túto výpoveď môžete osobne odovzdať v práci. Zákaz výpovede sa vzťahuje na tzv. „ochrannú dobu“ . t.j. dobu, keď je zamestnanec uznaný za dočasne PN. Takže osobné odovzdanie by to riešilo.
   Napriek všetkému tu uvedenému našim návrhom je dohoda o skončení pracovného pomeru – ak skutočne pracovať nechce a nemôže, nemal by byť problém sa s ním o ukončení pracovného pomeru dohodnúť k určenému dňu.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


informácie o zamestnávateľovi

Odpovedať
 • avatar
  petrasova
  ISTP 29. 03. 2019 09:05:14

  Dobrý deň, prosím o úpravu počtu zamestnancov na vašom portály. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 03. 2019 10:25:24

   Dobrý deň, pani Petrasova,

   poprosím Vás, pošlite nám Vaše IČO a aktuálny počet zamestnancov na email projekt@istp.sk. My Vám následne počet zamestnancov aktualizujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


 • avatar
  Zdenkahanuliakova
  Práca 28. 03. 2019 17:45:16

  Dobry den chcela som sa spytat ci je volne miesto mesokombinat lucenec balenie a etiketovanie vopred vam dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 03. 2019 10:23:40

   Dobrý deň, pani Hanuliaková,

   žiaľ, daná spoločnosť momentálne cez nás neinzeruje žiadnu pracovnú ponuku.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie