Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

vyradenie

Odpovedať
 • avatar
  Štefan
  Úrady PSVR 04. 06. 2019 18:58:54

  zdravim chcem sa spýtat či ked dojde k vyradeniu na urade z evidencie ci treba rozhodnutie doniest potvrdenie na zdravotnu poistovnu?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   05. 06. 2019 11:32:54

   Dobrý deň, pán Štefan,

   odporúčame Vám informovať Vašu zdravotnú poisťovňu o tejto skutočnosti.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


otazka

Odpovedať
 • avatar
  anna cholujova
  Práca 04. 06. 2019 07:10:01

  Prosim vas som na pn je mozne poziadat v praci oneplatene volno a nezrusi sa mi penazny prispevok za pn

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   04. 06. 2019 10:18:00

   Príjemný dobrý deň, pani Cholujová,

   zamestnanec nemôže súčasne čerpať neplatené voľno a PN. V čase neplateného voľna sa mu prerušuje nemocenské poistenie, tak sa mu nemá z čoho platiť PN.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Buberová

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Práca 03. 06. 2019 18:36:26

  Dobrý deň ja sa chcem spýtať či nemáte nejakú prácu v Sobranciach v odbore kuchár alebo čašníčka.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   04. 06. 2019 08:46:39

   Príjemný dobrý deň,

   prosím, kliknite na tento odkaz.

   Prajem veľa úspechov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Nemožná zlučovateľnosť profilov

Odpovedať
 • avatar
  michala.lidikova.1
  ISTP 03. 06. 2019 14:55:32

  Dobrý deň,
  chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc a radu pri zlúčení mojich dvoch profilov.

  Našla som možnosť zlúčenia profilov vo vašej ISTP databáze. Použila túto možnosť, ale moj MAC si heslá pamatá automaticky, čiže nesprávne heslo alebo meno vylučujem aj keď prvé hlásenie píše, že som použila zlé prihlasovacie údaje alebo heslo.
  Prvý profil som vytvorila a nastavila: lidikovamichala@gmail.com a následne druhý profil mi vytvoril úrad a príde mi zbytočné stráviť rovnaký čas za pc: michala.lidikova.1

  Taktiež som skúsila pripájať prvý s druhým a naopak.
  Zmenila som aj heslo, predĺžila platnsť profilu o ďalšie tri mesiace. Stále to isté hlásenie: Nepodarilo sa zlúčiť údaje.

  Veľmi pekne Vám ďakujem za prípadnú pomoc a prajem pekný deň.
  So srdečným pozdravom,
  Lidíková

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   03. 06. 2019 15:28:06

   Dobrý deň,

   tak ako píšete, na našej stránke je možnosť využiť funkciu „Zlúčenie profilov“. Ak sa rozhodnete pre zlúčenie profilov, je potrebné byť vo Vašom úradnom konte (to, ktoré Vám vytvorila Vaša sprostredkovateľka na úrade práce), ísť do záložky „Zlúčenie profilov“ napravo bude kolónka pre Pripojené konto – kliknete na : + Pripojte konto a vypíšte Vaše druhé používateľské meno MichalaLidikova ( to bol podľa nás problém - lebo prihlasovacie meno nie je registračný e-mail, ktorý ste zadávali), heslo do tohto konta a stlačte Prihlásiť, následne vyberte položky, ktoré chcete preniesť do svojho konta vytvoreného úradom práce.
   Po zlúčení nám, prosím, napíšte, aby sme Vám mohli zrušiť konto MichalaLidikova.

   Ďakujeme. V prípade ďalších nejasností nám, prosím, zavolajte na bezplatnú info-linku 0800 212 800, aby sme situáciu mohli operatívne vyriešiť.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


Narok na prispevok

Odpovedať
 • avatar
  Peter
  Úrady PSVR 31. 05. 2019 16:32:00

  Dobry den!
  Som nezamestnany cca 4roky.Nepoberam prispevok v hmotnej nudzi.Mam 44 roky.
  Chcem sa spytat, na ake prispevky mam narok v pripade zamestnania sa /na ake obdobie a za akych podmienok/.
  Za odpoved Vam dakujem.
  S pozdravom

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   04. 06. 2019 10:11:11

   Príjemný dobrý deň, pán Peter,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   V prípade, že si sám nájdete zamestnanie, ešte je možnosť využiť príspevok z NP „Reštart....“ – pre dlhodobo evidovaných UoZ. Tento projekt ale už v podstate končí, takže príspevok by ste teoreticky mohli poberať ešte 4 mesiace – v prípade zamestnania sa IHNEĎ. Po zamestnaní sa môžete o príspevok požiadať do 30 dní, pričom posledné obdobie, za ktoré sa môže vyplatiť, je september. Mesačný príspevok je 126,14 €. Keďže nie ste poberateľom dávky v hmotnej núdzi, na osobitný príspevok nemáte nárok. V prípade, že by ste do práce dochádzali, máte možnosť využiť príspevok na cestovné – dochádzku za prácou. Tu je tiež o tento príspevok potrebné požiadať do 1 mesiaca od nástupu do práce. Jeho výška je závislá od vzdialenosti Vášho trvalého (prechodného) pobytu do miesta výkonu práce (uvedenom v pracovnej zmluve).

   Ak bývate v tzv. „menej rozvinutom regióne“, potom by prichádzali do úvahy aj niektoré príspevky z projektov, ktoré sú pre tento región určené. Je potrebné zájsť na Váš úrad práce a zistiť priamo tam, aké príspevky úrad poskytuje (na aké má rozpočet – t.j. finančné prostriedky). Vaša sprostredkovateľka by Vás o nich mala informovať.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


svadba

Odpovedať
 • avatar
  Martina
  Ostatné 31. 05. 2019 09:08:19

  dobry den chcem sa Vas opytat ci ma narok zamesnanec na platene volno ak sa ide zenit a ak svadba vychadza na sobotu?
  dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   31. 05. 2019 09:39:14

   Dobrý deň,

   pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca. Podmienkou poskytnutia pracovného voľna je, že sa svadba koná v deň, keď mal zamestnanec pracovať.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


pracujúca dôchodkyňa

Odpovedať
 • avatar
  Jaroslava cervencova
  Ostatné 31. 05. 2019 04:26:07

  Musí za mnaplatit zamestnávateľ ODVODY?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   31. 05. 2019 09:19:46

   Dobrý deň,

   zamestnávateľ má povinnosť každý mesiac odvádzať za zamestnancov odvody do Sociálnej poisťovne a zároveň odvádzať aj zdravotné poistenie. Výška odvodov závisí od Vašej hrubej mzdy a od typu pracovného pomeru, ktorý ste so zamestnávateľom uzavreli.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková.osobitny prispevok...

Odpovedať
 • avatar
  Marcom
  Úrady PSVR 30. 05. 2019 22:44:48

  Dobry den,
  Chcel by som sa spytat ako to je s osobitnym prispevkom... Na urade prace som evidovany 15 mesiacov mam 46r. Od 1.6.2019 nastupujem do prace (nasiel som si ju sam) Poziadal som na UP o osobitny prispevok a povedali mi, ze Ja nemam narok, lebo osobitny prispevok sa dava vraj len do 29r. Na stranke MPSVaR nie je o veku do 29r ohladom osobitneho prispevku ani ň. https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/davky-hmotnej-nudzi/davka-hmotnej-nudzi/povinnosti-poberatela-davky.html
  Tak ako to je? Maju ludia po 29r+ narok na tento prispevok, alebo nie? Ak by to tak bolo, tak to je znevyhodnenie voci ludom nad 29r. Kdesi som sa docital na nete, ze staci byt len mesiac na UP zaevidovany, mat do 29r a osobitny prispevok je vas. Taki ludia, co si nemozu najst pracu aj viac ako rok a maju viac ako 29r tak na tento prispevok narok nemaju?! V takomto pripade by to potom bol zakon akoby padly na hlavu hm. Vopred dakujem za odpoved.
  Marcom

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   31. 05. 2019 09:06:44

   Dobrý deň,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielame odpoveď:

   Miešate podmienky osobitného príspevku s podmienkami príspevku z projektu „Reštart pre mladých“. Pri osobitnom príspevku musia byť splnené tri základné podmienky:

   Osobitný príspevok patrí za každého člena domácnosti,
   • ktorému vznikol pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah dohodnutý najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času a jej dohodnutý príjem je najmenej vo výške minimálnej mzdy zodpovedajúcej dohodnutému rozsahu týždenného pracovného času, najviac vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy,
   • ktorý pred vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu
   o bol dlhodobo nezamestnaným občanom (t.j. vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov) alebo
   o najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov
    nevykonával činnosť zakladajúcu nárok na príjem zo závislej činnosti, príjem z podnikania, príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti44a) alebo na obdobný príjem v cudzine,
    neplnil povinnú školskú dochádzku,
    nepripravoval sa na budúce povolanie dennou formou štúdia,
    nepoberal nemocenské, materské alebo starobný dôchodok alebo
    nepoberal invalidný dôchodok, výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok, ak dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a
   • ktorému sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorému sa skončilo poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi v súvislosti so vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

   Vo Vašom prípade – podľa uvedených informácií – spĺňate podmienku dlhodobej evidencie. Uvádzate, že ste si našli sám prácu.... – táto musí spĺňať podmienku zárobku vo výške najmenej minimálnej mzdy a najviac dvojnásobku minimálnej mzdy. Z Vašej otázky ale nevidím, či ste poberateľom dávky v hmotnej núdzi. To je tretia podmienka. Pre nárok na osobitný príspevok musia byť splnené všetky tri podmienky.

   Podmienka veku do 29 rokov je v prípade príspevku z národného projektu „Reštart pre mladých“ – tu je rovnaká výška príspevku ako je osobitný príspevok s tým, že nie je podmienkou poberanie dávky v hmotnej núdzi, ani nie je nijako obmedzený príjem z pracovného pomeru, ktorý uchádzač uzatvoril. Tiež nie je podmienkou dlhodobá evidencia. Stačí 1 mesiac. V tomto projekte je podmienkou cieľová skupina uchádzačov o zamestnanie, ktorá je obmedzená práve vekom do 29 rokov.

   K dispozícii je aj projekt „Reštart – príležitosť pre dlhodobo nezamestnaných“ - tu nie je veková hranica, avšak musí byť splnená podmienka evidencie na úrade práce viac ako 24 po sebe nasledujúcich mesiacov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


Problem pri registracii

Odpovedať
 • avatar
  Eva Abu Shareia
  ISTP 30. 05. 2019 20:39:40

  preco mi nechce nacitat moje ICO? chcem sa registrovat v portali ako zamestnavatel

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   31. 05. 2019 08:22:42

   Dobrý deň,

   napíšte nám, prosím, Vaše IČO na adresu: projekt@istp.sk a situáciu preveríme.

   Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


 • avatar
  monika.bitalova.1
  Úrady PSVR 30. 05. 2019 13:50:14

  Prajem pekny den ak je ponuka prace na pracovnu poziciu zavadzajuca a nie celkom pravdiva ako ju uvadzaju a posle ma urad prace na tuto pracovnu ponuku a na mieste zistim ,ze je ponuka zavadzajuca a nenastupim na toto pracovne miesto moze ma urad prace vyradit z evidencie?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   30. 05. 2019 14:29:21

   Dobrý deň, pani Bitalová,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielame odpoveď:

   Ak skutočne priamo u zamestnávateľa zistíte, že tento uviedol v ponuke práce nepravdivé informácie, je potrebné kontaktovať úrad a toto mu oznámiť. Ak Vás úrad poslal k zamestnávateľovi s tzv. „odporučenkou“ do zamestnania, tak na tejto uveďte, že ponúknutá pozícia sa nezhoduje s ponukou zamestnávateľa. V spodnej časti tlačiva je priestor na Vaše vyjadrenie – či ponuku prijímate, alebo odmietate. Tu uveďte, čo ste u zamestnávateľa zistili. Počítajte s tým, že úrad si tieto informácie bude preverovať a ak by sa nezakladali na pravde, potom – áno, úrad Vás pre odmietnutie ponúknutého pracovného miesta môže vyradiť z evidencie. Rovnako Vás môže z evidencie vyradiť, ak ponúkanú pozíciu síce príjmete, ale do zamestnania nenastúpite.
   Pozor ale – to, že Vám sa môže ponuka pracovného miesta zdať „zavádzajúca, či nie celkom pravdivá“ – ešte neznamená, že sa nejedná o tzv. „vhodné pracovné miesto“ v zmysle Zákona o službách zamestnanosti práve pre Vás. To, čo sa Vám môže javiť ako „zavádzajúce“, sa nemusí tak javiť zamestnávateľovi či úradu. Podstatné je, či toto ponúkané pracovné miesto spĺňa definíciu vhodného zamestnania pre Vás v zmysle uvedeného zákona.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie