Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Osobitný príspevok

Odpovedať
 • avatar
  Stanislav
  Úrady PSVR 18. 10. 2020 23:22:44

  Dobrý deň, zamestnal som sa na prácu na hlavný pracovný pomer na zmluvu a mám nárok na Osobitný príspevok, ale odpracoval som len 2 dni a prepustili ma. Viem že nárok na poberanie príspevku je po novom 18 mesiacov. Na úrade mi povedali, že teraz dostanem pomernú časť za tie 2 dni. Chcem sa opýtať, že potom ak si nájdem prácu napr. za 2 mesiace, budem ho môcť poberať zostávajúcich 16 mesiacov? Ďalej, ak sa opäť evidujem na úrade práce a nájdem si prácu napr. za 2-3 mesiace, budem mať na Osobitný príspevok nárok ak budem opätovne evidovaný, ale napr. len 2-3 mesiace, čiže už bude nová evidencia a tá nebude 12 mesiacov? Predtým ako som odpracoval tie 2 dni, spĺňal som podmienku 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov na úrade práce a poberal som dávku v hmotnej núdzi. Prípadne ak si teraz vôbec nepodám žiadosť o Osobitný príspevok a zaevidujem sa na úrade práce a nájdem si prácu napr. po 2-3 mesiacoch, budem mať nárok na jeho vyplácanie 18 mesiacov?

  počet odpovedí: 3
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 10. 2020 09:57:07

   Dobrý deň, Stanislav,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Osobitný príspevok dostanete za spomínané dva dni zamestnania (alikvotnú časť). Ak by ste sa následne opäť zamestnali (nástup do riadneho pracovného pomeru napr. za 1, 2, či 3 mesiace), tak áno – nárok na osobitný príspevok budete mať, avšak dĺžka jeho poskytovania sa bude „počítať“ od tohto zamestnania – t.j. ak by ste sa napr. zamestnali za 2 mesiace, počas ktorých osobitný príspevok samozrejme nebudete poberať, toto obdobie sa ale do celkovej dĺžky poberania príspevku (18 mesiacov) započítava.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 10. 2020 16:10:23

   Dobrý deň, ak sa opäť evidujem na úrade práce a nájdem si prácu napr. za 2-3 mesiace, budem mať na Osobitný príspevok nárok ak budem opätovne evidovaný, ale napr. len 2-3 mesiace, čiže už bude nová evidencia a tá nebude 12 mesiacov? Nebude prekážať tá opätovná evidencia na ÚP? Ďalej ak si teraz vôbec nepodám žiadosť o Osobitný príspevok, nebudem ho teraz žiadať a zaevidujem sa na úrade práce a nájdem si prácu napr. po 2-3 mesiacoch a žiadosť si podám vtedy, budem mať nárok na jeho vyplácanie 18 mesiacov?

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 10. 2020 16:52:02

   Dobrý deň, ak v období 18 mesiacov od vzniku nároku na osobitný príspevok skončí pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah a opätovne vznikne pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah, patrí osobitný príspevok vo výške a v rozsahu v ktorom by patril, ak by pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah neskončil.

   Odporúčame Vám v tejto veci kontaktovať Váš úrad práce, kde Vás presne usmernia.


Hmotná núdza

Odpovedať
 • avatar
  Stanislav
  Úrady PSVR 18. 10. 2020 21:59:23

  Dobrý deň, bol som evidovaný na úrade práce a poberal dávku v hmotnej núdzi. Našiel som si prácu na hlavný pracovný pomer na zmluvu od 12.10.2020 do 31.12.2020, ale po 2 dňoch ma prepustili, takže som odpracoval len 12.10. a 13.10.2020. Musel som sa odhlásiť z evidencie na úrade práce. Budem mať budúci mesiac nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak sa opäť zaevidujem na úrade práce? Prípadne budem ju mať krátenú, za to koľko som zarobil? Neviem ešte, koľko dostanem výplatu za október, ale za tie 2 dni to nebude veľa.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 10. 2020 09:55:47

   Dobrý deň, Stanislav,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Za mesiac október budete mať nárok na normálnu výšku dávky v hmotnej núdzi – aj keď ste boli z evidencie UP vyradený z dôvodu nástupu do zamestnania – keďže ste v tomto mesiaci ešte žiadny príjem nemali. V budúcom mesiaci budete musieť doložiť výšku mzdy za tie dva dni, v dávke budete normálne pokračovať, ale tento príjem tam bude zohľadnený a dávka bude vzhľadom k tomu upravená (znížená).

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  renata.filinova.1
  ISTP 18. 10. 2020 08:08:54

  Zdravím, mám registrovaný email, píše mi, že ho mám overiť. Nedá sa mi to. Poprosím o ďalší oostup
  S pozdravom Filinová

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 10. 2020 08:29:06

   Dobrý deň, pani Filinová,

   vo Vašom úradnom konte zatiaľ nebol email vyplnený. Ak sa prihlásite do Vášho konta, doplniť si ho môžete prostredníctvom hornej červenej lišty alebo nasmerovaním kurzora myši na Vaše meno v pravej hornej časti stránky a výberom možnosti Registračné údaje. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Projekty

Odpovedať
 • avatar
  Denisa
  Úrady PSVR 17. 10. 2020 12:32:24

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžem ísť pracovať z projektu do projektu? 31.8. mi skončila pracovná zmluva doba určitá 9.mes. - projekt do 29 rokov. Budúci zamestnávateľ mi ponúka pracovné miesto, ale iba cez dotácie, teda projekt. Evidovaná som zatiaľ necelé dva mesiace na úrade. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 10. 2020 09:53:38

   Dobrý deň, Denisa,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Predpokladáme, že ste boli zamestnaná 9 mesiacov cez NP „Praxou k zamestnaniu“. Ak je zamestnávateľ ochotný Vás zamestnať – pravdepodobne prostredníctvom jedného z nových projektov „Pracuj, zmeň svoj život“ – aktivita 3, potom spĺňate podmienku dĺžky evidencie (tá je u tohto projektu najmenej jeden mesiac). Odpoveď teda je – áno, môže Vás zamestnávateľ zamestnať prostredníctvom tohto projektu, pričom pracovná zmluva bude buď na minimálne 6 mesiacov, alebo minimálne 9 mesiacov (záleží, o ktoré opatrenie zamestnávateľ požiada – je tu rozdielny príspevok).

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Príspevok na dochádzku za prácou

Odpovedať
 • avatar
  Iveta
  Úrady PSVR 16. 10. 2020 18:39:40

  Dobry den,

  mala by som otazku tykajucu sa prispevku na dochadzku za pracou. Mam to vsetko prestudovane a splnam vsetky podmienky, ktore sa tykaju narokov na vyplacanie prispevku. Avsak mna zamestanala slovenska firma a som vyslanym zamestnancom v Prahe. Moja otazka je, ci sa na mna aj v takomto pripade vztahuje narok na tento prispevok ak som slovensky obcan, som zamestnana slovenskou firmou ale som vyslana do Prahy. Nikde sa takyto pripad blizsie nespecifikuje. Mohli by ste mi prosim dat blizsie informacie. Pytala som sa na Urade prace, ale tam mi zamestnankyne nevedeli poradit....Za odpoved Vam vopred dakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 10. 2020 11:03:20

   Dobrý deň, Iveta,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Nárok na príspevok na dochádzku za prácou Vám vznikne/nevznikne podľa toho, čo budete mať uvedené v pracovnej zmluve ako miesto výkonu zamestnania. Ak tam bude uvedené miesto výkonu Praha, potom Vám vznikne nárok na príspevok z miesta trvalého (resp. prechodného) pobytu do miesta výkonu práce v Prahe. Ak však v pracovnej zmluve budete mať uvedené ako miesto výkonu práce miesto sídla Vášho zamestnávateľa, potom môže vzniknúť nárok na príspevok len do výšky vzdialenosti Vášho bydliska od miesta sídla zamestnávateľa.

   Ak v pracovnej zmluve nebude uvedené miesto výkonu zamestnania, musíte úradu spolu so žiadosťou o tento príspevok doložiť aj „Potvrdenie zamestnávateľa preukazujúce miesto výkonu zamestnania“ – tlačivo Vám vydajú na úrade. Toto potvrdenie sa dokladá aj v prípade, ak miesto výkonu zamestnania nie je rovnaké ako to, ktoré je uvedené v pracovnej zmluve. T.j. ak v pracovnej zmluve bude ako miesto výkonu zamestnania uvedené sídlo zamestnávateľa, ale zamestnávateľ Vám potvrdí toto tlačivo, kde uvedie, že zamestnanie vykonávate v Prahe (s uvedením presnej adresy), potom máte nárok na príspevok z miesta trvalého/prechodného pobytu do Prahy.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


preblém s prihlásením

Odpovedať
 • avatar
  Lukas Tadian
  ISTP 16. 10. 2020 09:02:51

  Dobrý deň,

  rád by som sa prihlásil do ISTP.

  Mám dve firmy a neviem sa prihlásiť kedže mi neberie e-mail. Ak chcem spraviť opatovnú registráciu pod ičo dostanem hlášku že už je registrované.

  Prosím Vás o zasianie prihlasovacích údajom pre firmu
  Ivan Tadian Drevinka Ičo: 30463360
  a
  Drevinka s.r.o. Ičo: 45477124

  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 10. 2020 09:50:08

   Dobrý deň, pán Tadian,

   odpoveď sme Vám poslali na Váš registračný e-mail, ktorý máte uvedený v konte.
   V prvej spomínanej firme nie je uvedený Váš e-email (pravdepodobne manželka alebo dcéra).
   Druhú spomínanú firmu bude potrebné zaregistrovať v ISTP.

   Ohľadne ďalších informácií nám môžete napísať na projekt@istp.sk.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


ÚSTNA PRACOVNÁ ZMLUVA

Odpovedať
 • avatar
  ABSOLVENT
  Ostatné 15. 10. 2020 13:31:26

  Dobrí deń, existuje i ustna prac.zmluva ?
  Nemam papier a robim na skusku, je to povolene na Slovensku, ako si overim ci odvadza za mna zamestnavatel odvody ?
  Údajne caka na dotaciu z Uradu prace, že vraj kazdy okres poskytuje za zamestnanie dlhodobo nezamestnaneho nad 1/2r. nejake lóve, je to pravda?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 10. 2020 13:56:11

   Dobrý deň,

   áno, pracovná zmluva uzatvorená ústne je platná, pretože Zákonník práce nesankcionuje nedodržanie písomnej formy pracovnej zmluvy neplatnosťou. Dôležité však je, aby za Vás zamestnávateľ platil odvody do poisťovní. Podmienkou je dohodnúť sa na všetkých zákonných náležitostiach pracovnej zmluvy.
   To, či platí za Vás odvody do poisťovní si môžete overiť aj sám priamo na pobočke Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovni.

   A áno, úrady dokážu poskytnúť finančný príspevok na podporu vytvárania pracovných miest. Prosím, pre bližšie informácie oslovte Váš príslušný úrad práce. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Reštart Projekt

Odpovedať
 • avatar
  Iveta
  Úrady PSVR 14. 10. 2020 18:53:41

  Dobrý deň, našla som si prácu ale ešte nikdy som
  nepoberala príspevok Reštart pre mladých a spĺňam podmienky pre jeho získanie, mám možnosť poberať príspevok + cestovné?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 10. 2020 08:51:00

   Dobrý deň, Iveta,

   finančné prostriedky tohto projektu sú síce už celoslovensky „zazáväzkované“ (minutý rozpočet na uzatvorené dohody), avšak môže prísť k situácii, že sa niektoré dohody predčasne ukončia a vtedy je možné uzatvoriť novú dohodu z tzv. „úspor“. Záujem o tento projekt však značne prevyšuje možnosti uzatvorenia nových dohôd uvedeným spôsobom.

   Ohľadne cestovného, úradu pri poberaní tohto príspevku mesačne odovzdávate potvrdenie zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru, v ktorom zamestnávateľ vyznačuje počet dní skutočnej prítomnosti v práci. Príspevok je určený práve na úhradu časti nákladov na dochádzku za prácou.

   Prosím, pre bližšie informácie oslovte Váš úrad práce. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Ergoterapeut

Odpovedať
 • avatar
  Lenka
  Odborní zamestnanci 14. 10. 2020 08:17:37

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, do ktorej platovej triedy by som mala zaradiť zamestnanca,ergoterapeuta, ktorý má absolvovaný kurz Inštruktora sociálnej rehabilitácie. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   14. 10. 2020 08:25:40

   Dobrý deň, Lenka,

   žiaľ, táto otázka je mimo našich kompetencií. Odporúčame Vám kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde by Vám na túto otázku mali poskytnúť relevantnú odpoveď.

   Prípadne skúste pozrieť tento predpis: www.slov-lex.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


 • avatar
  robert
  Práca 14. 10. 2020 07:09:09

  tuto polovica fieriem klame...poznam tu viac firiem ktore davaju inzeraty a pritom ludi neberu..som zvarac a na viacerich maju ponuku .bol som podat ziadost do zamestnania ale sa ani neozvali..su tam firmy ktore uz polroka hladaju zvaraca priklad ,nechcem pomenovat,ale podla mna su tu niake spekulacie aby urad prace mohol ludi poslat za robotou ...v zijeme dobe ze len vsade klamu lebo zakony su na... a na uradoch nic nekontroluju len sedia a beru pekne vyplaty

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   14. 10. 2020 08:10:16

   Dobrý deň, Robert,

   mrzí nás uvedená situácia. Určite musí byť pre Vás náročné reagovať na pracovné ponuky a nedostať žiadnu spätnú väzbu. Zamestnávatelia nie vždy odpovedia, keď ich človek kontaktuje alebo pošle životopis, niektorí si vyhradzujú právo kontaktovať iba vybraných uchádzačov. Ich reakcie, žiaľ, nevieme ovplyvniť, ale vždy nás zamrzí, ak má niekto negatívnu skúsenosť. Ak ponuky stále inzerujú, asi majú na to nejaký dôvod - veľa ponúk je cez rôzne národné projekty, kde je inzercia povinná, ale sme názoru, že je určite seriózne poskytnúť každému záujemcovi vyjadrenie, aj keď je nevyhovujúci.

   Ak by ste nám zadali konkrétne ponuky firiem, na ktoré ste nedostali spätnú väzbu, tak aktuálnosť ponúk samozrejme preveríme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie