Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Záujem o pracovnú ponuku

Odpovedať
 • avatar
  Jaroslav Slepčík
  Práca 24. 02. 2020 14:26:18

  Dobrý deň
  Mam záujem o vašu ponuku ale nemám CV v slovenštine mám ho v belgickom jazyku chcem sa spýtať či by dalo akceptovať.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 02. 2020 14:41:16

   Dobrý deň, pán Slepčík,

   my sme správcom portálu ISTP, bude potrebné kontaktovať zamestnávateľa, ktorý danú ponuku práce inzeroval cez náš portál. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Slovencina

Odpovedať
 • avatar
  Marian
  ISTP 23. 02. 2020 23:56:05

  Dobrivecer mal bisom zaujem ako skladnik

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 02. 2020 07:47:38

   Dobrý deň, Marian,

   posielam Vám všetky aktuálne inzeráty, týkajúce sa práce v sklade, no určite si, prosím, po kliknutí na odkaz, ktorý posielam, nastavte po ľavej strane okres, v ktorom by ste chceli pracovať, aby sa Vám počet ponúk zúžil na čo najvhodnejšie: www.istp.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


Sprava

Odpovedať
 • avatar
  dalibor.mahut.1
  Ostatné 23. 02. 2020 16:37:30

  Včera na tv Joj ukazovali,že Angličania chcu zamestnat svojich ludi pretože tam maju 8 000 ktorych treba zamestnat a maju dostavat tak isto peniazi ako ostatny čo dostavaju.A chcu poslat lacnu pracovnu silu spät.Tu na Svk je to opačne Slovaci nech sedia na Uradoch a firmy budu prijimat cudzincov lacnu pracovnu silu.Ako nič proti nim nemam,lebo ma už chcelo dievča z Gruzinska aj z Ukrajiny od nich a kolko zo Svk tiež,ale to už je o inom.Nemalo by sa dat prednost domacim a potom ludom zo zahraničia.

  počet odpovedí: 3
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 02. 2020 18:32:25

   Áno, je to choré, čo sa tu deje. https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Kollar-Mantra-o-klesajucej-nezamestnanosti-zakryva-kroky-ktore-ulahcuju-zamestnavanie-cudzincov-295831

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 02. 2020 11:32:21

   Dobrý deň, pán Mahut,

   systém zamestnávania príslušníkov tretích krajín na Slovensku je nastavený tak, že prioritou je zamestnanie občanov SR - ak zamestnávateľ vyjadrí záujem o zamestnanie cudzinca, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny najprv vykoná prieskum slovenského trhu práce a až pokiaľ sa naozaj nepodarí obsadiť miesto občanom SR, môže zamestnávateľ na cudzineckej polícii požiadať o udelenie pracovného povolenia pre príslušníka tretej krajiny.

   Žiaľ, nie sme zákonodarcovia a nie je v našej moci tieto procesy ovplyvniť, no sme presvedčení, že platná legislatíva bude vždy prioritne podporovať zamestnávanie vlastných občanov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 02. 2020 13:03:15

   Čo to trepeš, Koutná? Že "až pokiaľ sa naozaj nepodarí obsadiť miesto občanom SR". Keď vyžadujú na pozíciu ukrajinský jazyk C2.


Prijímanie cudzincov z tretích krajín

Odpovedať
 • avatar
  dmisura
  ISTP 21. 02. 2020 14:45:30

  Dobrý deň prajem,
  Chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu či je moja ponuka ID: 1633328 vhodná pre občanov tretích krajín? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  S pozdravom

  Mišura

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 02. 2020 15:19:50

   Dobrý deň, pán Mišura,

   nie, v tejto ponuke nebolo zakliknuté, že je vhodná aj pre cudzincov. V existujúcej ponuke už nie je možné údaj doplniť, je nutné vytvoriť jej kópiu a pôvodný inzerát vymazať.

   V časti „Zabezpečenie obsadenia pracovného miesta“ je potrebné zakliknúť možnosť „V spolupráci s úradom PSVR“, následne si zvoliť jednu z možností „Skupinovou formou (výberové konanie) za účasti zamestnávateľa“ alebo „Individuálnou formou“.

   Následne je potrebné kliknúť na možnosť „áno“ v rámci položky „V nadväznosti na nahlásené voľné pracovné miesto sa predpokladá, že zamestnávateľ má záujem prijať do zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny“.

   Po uložení a odoslaní inzerátu na zverejnenie budete môcť dodatočne meniť iba počet voľných miest (len zníženie počtu, zvýšenie nebude možné), základnú zložku mzdy (len zvýšenie základnej zložky, zníženie nebude možné), miesto výkonu práce v rámci daného okresu a kontaktné osoby.

   Inzerované voľné pracovné miesto musí byť zverejnené na internete minimálne 20 pracovných dní (sezónne zamestnanie a zamestnanie spĺňajúce podmienky Modrej karty minimálne 15 pracovných dní). Vaša pracovná ponuka bude automaticky nastavená na dvojmesačnú platnosť. 7 dní a 3 dni pred ukončením platnosti ponuky bude doručená do e-mailu kontaktnej osoby informácia o možnosti predĺženia platnosti inzerátu. Platnosť pracovnej ponuky je potrebné predĺžiť, aby sa naďalej zobrazovala na internete až do udelenia prechodného pobytu na účel zamestnania štátnemu príslušníkovi tretej krajiny. Detailné informácie nájdete na tejto stránke: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/zamestnavanie-cudzincov.html?page_id=272197

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Hľadám prácu

Odpovedať
 • avatar
  Peter holub
  Práca 21. 02. 2020 13:47:48

  Dobrý děn hladám prácu v starej lubovni ako pomocník aj pre manželku

  počet odpovedí: 1

Informácia o príspevku

Odpovedať
 • avatar
  Lenka M.
  Úrady PSVR 20. 02. 2020 16:30:27

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa informovať ohľadom poberania dávky v hmotnej núdze. Som vyše roka evidovaná na UP. Nebrala som žiadnu dávku. Keď som však bola ešte evidovaná v rokoch 2017-2018 tak som ju brala, kým som sa nezamestnala. Z úradu som bola vylúčena a poberala som osobitný príspevok. Ide o to, že sa mi naskytla možnosť ísť do zamestnania od polovice marca až apríla a odporúčili mi, aby som si podala dávku v núdzi ešte teraz vo februári, aby som mohla byť neskôr poberateľom toho osobitného príspevku, ak sa zamestnám. Podmienky na hmotnú núdzu spĺňam. Chcela by som sa však poradiť, má to nejaký zmysel? Budem mať na to nárok a nebude to príliš narýchlo, že si teraz požiadam a o nejaký čas prídem už so zmluvou? Viem, že to vyzerá ako zneužívanie štátu ale k tej minimalnej mzde poteší hocaká suma navyše.
  A ešte sa chcem informovať, keďže nemám veľmi prívetivú pracovníčku na úrade, môže mi odmietnuť odovzdať také tlačivo? Že načo mi to je, ak budem o nejaký čas zamestnaná? Len kvôli tomu sa o to bojím požiadať.

  Ďakujem krásne za odpoveď

  S pozdravom

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 02. 2020 10:57:35

   Dobrý deň, Lenka,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Ak spĺňate podmienky na poberanie dávky v hmotnej núdzi, skutočne ste si o ňu mali dávno požiadať. Prinajmenšom odvtedy, od kedy by Vám na ňu vznikol nárok. Podmienky vzniku nároku sú dosť prísne, takže to nechajte na posúdenie úradu, či Vám dávku prizná. Požiadajte si o ňu čo najskôr. To nie je žiadne „zneužívanie štátu“! Je to Váš legitímny nárok. Tiež neriešte, čo si o tom myslí zamestnankyňa úradu. Jednoducho choďte na úrad a povedzte, že si chcete požiadať o dávku v hmotnej núdzi. A kľudne môžete uviesť, že je to práve z dôvodu nároku na osobitný príspevok. Určite Vám pracovníčka na úrade nemôže odmietnuť vydať tlačivo žiadosti o DvHN. Ak máte možnosť prístupu na internet, tak sa toto tlačivo dá stiahnuť zo stránky https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=964362 - v poslednej vete na tejto stránke máte link na žiadosť aj s poučením.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  Zuzana Stupinska
  Práca 20. 02. 2020 16:02:54

  Chcem sa spýtať.pracovala som na dohodu 6 dní a chcem sa spýtať ,že v prípade že mi ten majiteľ firmy nevyplatí dokonca marca peniaze ,že kde by som ho mohla nahlásiť a komu.a kde to mám riešiť.mala som zlú skúsenosť už predtým,tiež dom robila dva dni za kamošku.a tiež mi nechcel zaplatiť že som bola len na skúšku.potom som čakala tri mesiace či sa uvedomí a keď som mu povedala že pôjdem na úrad práce tak mi nakoniec dal.aj keď nie toľko ako mal.a tak v dohode som mala uvedené že mi mzdu vyplatí dokonca kalendárneho mesiaca takže si myslím žeby to malo byť do 30.3.co robiť potom v prípade žeby to tak nebolo po tomto termíne.lebo som sa dozvedela až teraz že on nevypláca výplaty načas.ze aj tri mesiace pozadu.lenze ja od úradu nedostavam nič a nájsť si prácu je ťažké a z niečoho si platiť poistku musím.skratka čo mám robiť
  Ďakujem.

  počet odpovedí: 1

 • avatar
  dekra
  ISTP 20. 02. 2020 13:38:23

  Dobrý deň, prosím Vás, akým spôsobom je možné inzerovať kurzy na stránke ISTP?

  Ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 13:49:28

   Dobrý deň,

   žiaľ, v rámci ISTP nie je momentálne možné priamo zadávať ponuku kurzov. Kurzy, ktoré sú zverejnené na našej stránke - https://www.istp.sk/kurzy sa sťahujú zo stránky www.databazakurzov.sk. Preto je potrebné najskôr pridať kurz na stránku databazakurzov.sk a potom nám na email projekt@istp.sk preposlať link kurzu zo stránky databazakurzov.sk. My následne kurz zaradíme do exportu na našu stránku.

   Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Hľadám zamestnanca

Odpovedať
 • avatar
  Marian novovesky
  Práca 20. 02. 2020 13:31:37

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, kde by som zohnal ludí do firmy na TPP, som len zamestnanec, ktorý vedie
  agendu pracovníkov.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 13:46:24

   Dobrý deň, pán Novoveský,

   prosím, zaregistrujte sa ako zamestnávateľ a po prihlásení do konta si v časti Profily uchádzačov viete prezerať osobné profily používateľov. Systém Vám poskytuje vyhľadávanie vhodných uchádzačov pomocou filtra, v ktorom si zadefinujete kritériá, ktoré musí spĺňať budúci zamestnanec (napr. vzdelanie; prax; zručnosti, schopnosti; osobnostné predpoklady; preferencie uchádzača a pod.). Následne Vám systém vygeneruje vhodných uchádzačov, ktorí majú najlepšie predpoklady na výkon pracovnej pozície podľa Vami určených požiadaviek. Ako zamestnávateľ máte možnosť prezrieť si vybrané osobné profily potenciálnych kandidátov a následne ich jednoduchým spôsobom osloviť pomocou e-mailu (preddefinovaným formulárom) a pozvať na osobný pohovor. Uvedené platí pre záložku Sprístupnené profily.

   V záložke Nesprístupnené profily máte k dispozícii databázu uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch PSVR, ktorí nesprístupnili svoj profil na účely ISTP (o uchádzačoch sú dostupné len nasledovné údaje: okres trvalého pobytu, vzdelanie, prax, certifikáty, znalosť cudzích jazykov, PC, vodičské oprávnenie, všeobecné spôsobilosti a osobnostné predpoklady). V prípade, ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie so sprístupneným profilom, môžete ich kontaktovať priamo – telefonicky alebo e-mailom. Ale v prípade, ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie s nesprístupneným profilom, musíte vždy kontaktovať najskôr úrad PSVR v pôsobnosti Vášho sídla alebo miesta výkonu práce (podľa toho či máte, resp. nemáte nahlásené pracovné miesto cez ISTP). Úrad PSVR môžete kontaktovať telefonicky alebo e-mailom. Na úrade PSVR sú Vám počas úradných hodín k dispozícii dvaja kontaktní zamestnanci.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Otazka na ukoncenie pracovneho pomeru na urcitu dobu

Odpovedať
 • avatar
  Gabriela Pašandová
  Práca 19. 02. 2020 22:45:41

  Dobry den chcela by som sa spýtat ci moze dat manzel vypoved hocikedy ak ma zmluvu na dobu určitu a naskitla sa mu ina praca lepsie platena.Za vasu odpoved vopred dakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 08:23:32

   Dobrý deň, pani Pašandová,

   zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

   Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

   Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

   Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie