Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Dohoda o vykonaní práce

Odpovedať
  • avatar
    Anna
    Práca 13. 06. 2019 08:37:10

    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dohody o vykonaní práce - momentálne som evidovaná ako UoZ, ak by som pracovala na dohodu a odhlásila sa z evidencie UoZ (aby som mohla odpracovať 350 h, mesačný príjem by presiahol 205 €), platil by odvody zamestnávateľ - takže zdravotné poistenie by som počas trvania dohody neplatila? Ďakujem za odpoveď.

    počet odpovedí: 2
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      13. 06. 2019 11:05:24

      Ten výpočet ja tak zložitý, že keď som robil na dohodu , tak som si rovno platil zdravotné, tak ako predtým (nebol som evidovaný, bol som samoplatca). Pri ročnom zúčtovaní mi jednoducho zdaravotná poisťovňa vypočítala, koľko mi má vrátiť a vrátila mi to.

    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      13. 06. 2019 11:24:43

      Dobrý deň,

      v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielame odpoveď:

      áno, aj dohody o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce podliehajú odvodovej povinnosti, takže z Vašej dohody o vykonaní práce je zamestnávateľ povinný odvádzať sociálne i zdravotné poistenie. V evidencii ale skutočne pri prekročení príjmu nad 205,07 € mesačne zotrvať nemôžete a ak by aj príjem bol nižší, potom sa sleduje dĺžka trvania práce na dohodu, ktorá nemôže prekročiť 40 dní). Uvažujete preto správne, ak chcete požiadať o vyradenie z evidencie. Pozor ale, toto vyradenie bude znamenať, že sa môžete najskôr opätovne zaevidovať až po troch mesiacoch.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Žideková


Absolventská prax

Odpovedať
  • avatar
    Anna
    Úrady PSVR 12. 06. 2019 23:54:43

    Dobrý deň, je možné popri absolventskej praxi pracovať aj na dohodu? Ďakujem.

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      13. 06. 2019 09:40:40

      Dobrý deň,

      v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielame odpoveď:

      žiaľ, počas vykonávania absolventskej praxe uchádzač o zamestnanie nesmie byť v pracovnoprávnom vzťahu – na dohodu o vykonaní práce, resp. o pracovnej činnosti (§ 51 odstavec 4 Zákona o službách zamestnanosti). Takže odpoveď je – nie, popri absolventskej praxi na dohodu pracovať nemôžete.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Žideková


  • avatar
    Andrea
    Práca 12. 06. 2019 18:31:58

    Este máte voľné

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      13. 06. 2019 08:24:30

      Dobrý deň,

      my sme správcom portálu ISTP - zrejme Vás zaujala niektorá z ponúk na našom portáli. Je potrebné obrátiť sa priamo na zamestnávateľa na ich uvedený telefonický alebo e-mailový kontakt pri kontaktnej osobe.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Žideková


INv dochodok

Odpovedať
  • avatar
    Alex
    Soc. služby 12. 06. 2019 15:41:50

    Dobry den chcem sa spytat ak som vedeny upsvar (dlhodobo) a ak mi uznaju polov. invalidny, budem dosavat hmotnu davku?
    Invalidny dochodok nedostanem kedze nemam odpracovane roky dakujem ... na co mam narok v tom pripade?

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      13. 06. 2019 09:34:13

      Dobrý deň,

      v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielame odpoveď:

      z takto všeobecne postavenej otázky je ťažká odpoveď. Ak Vám Sociálna poisťovňa prizná pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 40%, znamená to invaliditu, pričom na poberanie invalidného dôchodku skutočne musíte spĺňať stanovené podmienky. Ako uvádzate, „nemáte odpracované potrebné roky na získanie nároku na invalidný dôchodok“ – v tomto prípade môžete požiadať UPSVaR o dávku v hmotnej núdzi. Tu ale rovnako musíte splniť podmienky nároku na túto dávku. Informujte sa na Vašom úrade práce – u sprostredkovateľky, ku ktorej sa chodíte na úrad hlásiť. Tá Vám poskytne základné informácie pre nárok na poberanie dávky v hmotnej núdzi. U nej si môžete aj podať žiadosť o túto dávku.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Žideková


Výklad pojmov

Odpovedať
  • avatar
    Natália Harmanovská
    Práca 12. 06. 2019 11:48:07

    Rada by som sa informovala, kde nájdem definíciu resp. výklad :
    * technicko - hospodársky zamestnanec
    * výrobný robotník
    * nevýrobný robotník resp. režijný zamestnanec
    * popista
    nejde mi o náplň práce, ale o exaktný výklad pojmov. prečo vznikli tieto názvy pracovných pozícii. ďakujem vopred

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      12. 06. 2019 13:08:26

      Príjemný dobrý deň, pani Harmanovská,

      na Slovensku existuje Klasifikácia zamestnaní SK ISCO-08, ktorá ale slúži skôr na štatistické účely: http://www.hisco.sk/

      Čo sa týka opisov zamestnaní, odporúčam pozrieť stránku www.sustavapovolani.sk, kde sa v rámci národného projektu buduje databáza národných štandardov zamestnaní.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Pavol Hudec


Otazka

Odpovedať
  • avatar
    Mikuláš
    Práca 11. 06. 2019 14:41:44

    dobry den, chcel by som sa opytat ak zamestnavatel prikaze nadcas dany clovek pride odroby a zamestnavatel mu povie aby ten nadcas vybral inac prepadne do konca mesiaca. otazka znie moze to tak spravit ? nemal by nadcas byt preplateny ?

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      11. 06. 2019 15:22:41

      Dobrý deň,

      nie sme pracovní právnici a daná problematika nespadá do našich kompetencií, ale podľa nášho názoru tak zamestnávateľ postupovať môže - všetko závisí to od toho ako máte podmienky nadčasov upravené vo Vašej pracovnej zmluve.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Žideková


Príspevok úradu práce

Odpovedať
  • avatar
    Kristína
    Úrady PSVR 11. 06. 2019 13:59:59

    Dobrý deň chcela by som sa informovať či pri príspevkoch úradu práce ktoré sú určené pre nezamestnaných sa ráta potrebná dĺžka evidencie od 1. do 30/31. Alebo sa mesiac ráta aj keď sa zaevidujem na úrade práce k 17.6. a do novej práce nastúpim 18.7. Dakujem za odpoveď

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      11. 06. 2019 14:18:11

      Dobrý deň,

      v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

      evidencia sa počíta podľa dňa zaevidovania, t.zn., že ak ste v evidencii od 17.6., potom mesiac evidencie je do 16.7. Od nasledujúceho dňa (17.7.) už môžete požadovať príspevok, pri ktorom je podmienka 1 mesiac evidencie. Vo Vašom prípade spĺňate podmienku jedného mesiaca evidencie.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Žideková


Praca na dohodu 2

Odpovedať
  • avatar
    zuzana
    Práca 10. 06. 2019 21:20:37

    Dobrý deň,

    už som sa tu pýtala ohľadom práce na dohodu...odpísali ste, že kópiu treba predložiť úradu práce najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto zmluva uzatvorila. .....Chcem sa spýtať či toto platí aj pre DOBROVOLNE nezamestnanú osobu.

    Ďakujem za odpoveď

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      11. 06. 2019 08:12:21

      Príjemný dobrý deň, pani Zuzana,

      v tomto prípade to neplatí. Ako dobrovoľne nezamestnaná osoba ale máte povinnosť vypočítať poistné, riadne a včas platiť a odvádzať preddavky na poistné a vykazovať poistné príslušnej zdravotnej poisťovni.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Pavol Hudec


Zmena sídla

Odpovedať
  • avatar
    sigeo
    ISTP 10. 06. 2019 10:19:19

    Dobrý deň,
    chceme Vás poprosiť, naša spoločnosť má zmenené sídlo, nová adresa má byť:
    SIGEO spol. s r.o.
    Hubeného 2491/7
    831 53 Bratislava - mestská časť Rača

    Ďakujeme za spracovanie našej požiadavky.

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      10. 06. 2019 10:39:16

      Dobrý deň prajeme,

      firemné údaje sme Vám aktualizovali, môžete si to overiť v časti Registračné údaje, ďakujeme.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Ivana Koutná


praca na dohodu

Odpovedať
  • avatar
    zuzana
    Úrady PSVR 09. 06. 2019 20:20:29

    Dobrý deň,

    chcem sa spýtať či treba prácu na dohodu oznámiť vopred ak áno koľko dní vopred? ...Alebo stačí túto skutočnosť ohlásiť do 7 dní ...príklad: zmluva je podpísaná k 10.6. pričom by som ten deň aj odpracovala a oznámila by som to na úrade práce 11.6. .....je možná aj druhá možnosť alebo sa musí dohoda ohlásiť vždy vopred?

    Ďakujem za odpoveď

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      10. 06. 2019 08:44:08

      Dobrý deň, pani Zuzana,

      uchádzač o zamestnanie je povinný predložiť úradu kópiu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto dohoda uzatvorila.

      Viac informácií nájdete na tomto odkaze: https://www.upsvr.gov.sk/obcan/zmena-v-evidencii-uoz-od-25.5.2018-novela-zakona-o-sluzbach-zamestnanosti/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie.html?page_id=701270

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Ivana Koutná

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie