Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Brigada

Odpovedať
 • avatar
  Kevin
  Bez kategórie 18. 06. 2019 06:36:21

  Dobrí deň mám záujem o letnú brigádu pre študentov vychodil som deviaty ročník základnej školy a idem na strednú


Výpadok

Odpovedať
 • avatar
  Slavka
  ISTP 17. 06. 2019 13:44:44

  Dobry den,chcem sa opytat dokedy bude vypadok, od stvrtka mi vypisuje vypadok alebo zmenu adresy.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 14:27:09

   Dobrý deň, pani Slávka,

   momentálne neevidujeme žiaden výpadok. S čím konkrétne máte problém?

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


nahlasovanie voľného pracovného miesta

Odpovedať
 • avatar
  Monika Miškechová
  ISTP 17. 06. 2019 12:28:33

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, či musíme nahlasovať pracovné miesto, na ktoré máme už vybraného uchádzača, ale nastúpi až od 1.9.2019 a predošlý zamestnanec končí 30.6.2019 z dôvodu odchodu do dôchodku. Sme stredná škola, čiže na prázdniny je zbytočné brať zamestnanca, aj tak by musel čerpať dovolenku, ktorú ale ešte vlastne nemá.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 15:57:06

   Dobrý deň, pani Miškechová,

   nakoľko nejde o kontinuálne preobsadenie pracovného miesta je potrebné ho nahlásiť príslušnému úradu práce.

   Pracovnú ponuku viete inzerovať priamo cez náš portál. Odporúčame Vám v rámci tvorby inzerátu v časti 4 Zabezpečenie obsadenia pracovné miesta vybrať Spôsob sprostredkovania vhodných zamestnancov - V spolupráci s úradom PSVR. Do informácie pre úrad práce následne uviesť, že pracovné miesto je vytvorené len za účelom povinného nahlasovania voľných pracovných miest a reálne je už obsadené. Pri otázke Zverejniť voľné pracovné miesto v ISTP vyberiete možnosť Nie. Pracovná ponuka sa zašle na úrad práce a uchádzači je v rámci voľných pracovných miest neuvidia a teda na ňu nebudú reagovať.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Hľadanie práce

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Úrady PSVR 17. 06. 2019 11:40:21

  Dobrý den chcela by som sa opýtať ,som evidovana druhý mesiac na úrade práce kde dostávam lístky ,ktoré mám potvrdiť , u nejakého zamestnávateľa ,že si hľadám prácu. Posielala som si žiadosti do pár firiem a dostala som emailom ,že evidujú moju žiadosť a ozvú sa mi. Ak by som si to vytlačila možem to dat na úrad miesto toho lístka. Dakujem a prajem pekný den

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 12:47:58

   Dobrý deň, pani Jana,

   pre uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úrade PSVR platí, že aktivitu pri hľadaní práce je potrebné preukazovať tak, ako ste sa dohodli so svojou sprostredkovateľkou na úrade.

   ISTP je jednou z možností, ako možno preukázať aktivitu pri hľadaní práce.

   Odporúčam Vám pri zasielaní životopisu zamestnávateľovi cez ISTP zaškrtnúť políčko "Poslať mi kópiu na môj e-mail" a ten následne vytlačiť sprostredkovateľke na úrade PSVR.

   Zaslané reakcie si viete aj odkontrolovať vo Vašom profile v časti "Ponuky práce" - "Moje reakcie", kde sa Vám archivujú ponuky, na ktoré ste reagovali zo stránky ISTP.sk. Ak ste na ponuku reagovali napr. z portálu kariera.sk, tak tieto ponuky sa Vám automaticky neuložia v záložke Moje reakcie. Aj tento zoznam možno vytlačiť svojej sprostredkovateľke cez funkciu internetového prehliadača alebo kliknutím na CTRL-P.

   Sprostredkovateľke tiež môžete priniesť potvrdenie od zamestnávateľa, u ktorého ste si hľadali prácu. Tlačivo nájdete na tejto stránke.
   http://www.istp.sk/clanok/80/vzory-ziadosti-pre-oblast-sluzieb-zamestnanosti

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Otázka

Odpovedať
 • avatar
  Michal
  Úrady PSVR 17. 06. 2019 09:06:33

  Dobrý deň
  Chcem sa spýtať,či mám nárok na príspevok na dochádzku za prácou ak pracujem pre slovenskú agentúru ale prácu vykonávam v zahraničí a tak isto či mám v tomto prípade aj nárok na príspevok vrámci projektu „Reštart pre mladých uchádzačov o zamestnanie 2“
  napr. : Mám 24 rokov, som evidovaný na úrade práce cca 6 mesiacov, nájdem si prácu v zahraničí ale cez agentúru, ktorá má sídlo na slovensku
  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 11:29:01

   Príjemný dobrý deň, pán Michal,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Podstatné je, s kým máte uzatvorenú pracovnú zmluvu. Ak ste zamestnancom agentúry, ktorej sídlo je v SR, tak pri príspevku v projekte „Reštart pre mladých...“ to stačí na to, aby ste si mohli o príspevok požiadať a aj ho dostávať. Rovnako to platí aj pri príspevku na dochádzku za prácou, pričom v pracovnej zmluve musí byť uvedené miesto výkonu práce, resp. na osobitnom tlačive - potvrdené zamestnávateľom. Následne budete úradu dokladať mesačne potvrdenie o trvaní zamestnania a odpracovaných dňoch v danom mesiaci. Potvrdenie vydáva zamestnávateľ, t.j. v tomto prípade agentúra. Ak Vám ale len agentúra sprostredkuje prácu v zahraničí a Vaša pracovná zmluva bude so zahraničným zamestnávateľom – potom nie je nárok ani na jeden z týchto príspevkov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Práca

Odpovedať
 • avatar
  mirka
  Úrady PSVR 17. 06. 2019 08:32:17

  Dobry den. 12.juna som dostala vypoved v skusobnej dobe do kedy sa musim prist zaevidovat na urad prace? Mozem sa prist zaevidovat pokial mam iba vypoved a nemam este zappoctovy list? Dakujem za odpisanie

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 09:48:15

   Príjemný dobrý deň, pani Mirka,

   informácie nájdete v tomto článku:
   https://www.upsvr.gov.sk/media/evidencia-uchadzacov-o-zamestnanie.html?page_id=13210&lang=sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  Roman
  ISTP 17. 06. 2019 08:06:56

  Preco mi stale ukazuje ze som dosiahol limit poctu kariet a nenacita mi inzerat?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 09:44:30

   Príjemný dobrý deň, pán Roman,

   prosím, aké máte IČO? Preverím to. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Nepredlženie zmluvy na dobu určitú zo strany zamestnávaťeľa

Odpovedať
 • avatar
  Ivana
  Práca 16. 06. 2019 00:20:35

  Dobrý deň. Chcela by som Vás požiadať o radu. Som (resp. bola som) zamestnaná rok. PP bol dohodnutý na dobu určitú, konkrétne k 30.6.2019. Pred 2 dňami mi môj nadriadený oznámil, že dostal nariadenie z personálneho nepredlžovať zmluvy zamestnamcom, ktorí majú PP na dobu určitú z dôvodu, že je momentálne málo práce a zamestnancov veľa + problémy s navyšovaním príplatkov od mája. Chcela by som sa informovať, či sú nejaké možnosti o pokračovaní v práci. Je naozaj nespravodlivé, že sú uprednostení a zároveň ochranení od tejto situácie, nakoľko takáto zmluva na neurčito nie je žiadnou zárukou či podmienkou toho, že je ten zamestnanec spoľahlivejší. Naopak. Poznám nejeden príklad. Vždy som svoju prácu brala ako serióznu, neflákala, neponižovala, či nepodvála... A v podstate ma aj vcelku bavila.. Aj kolektív bol perfektní.. Práve preto Vás aj žiadam o radu, lebo... uznajte.... Ako často natratíte na človeka, ktorí sa Vám zdôverí s takým priznaním?? Na Slovensku?? A dokonca na východe?? A nemôžem si dovoliť bez roboty fungovať. Naopak počet opačnej skupinky ma neutrálny, občas až flegmatický postoj bez najmenšieho popierania tohto názoru..je naozaj smutné a nespravodlivé ako tie neupravené, často metúce a meniace sa zákony chcú mať z každej pomoci sa ľudom nejaký prospech? Prečo ak niekde dajú viac, inde zas uberú.. A takto je to stále dokola a doplácajú na to tí, pre ktorých je práca doslova chlieb každodenný?? Ako napr. u môjho zamestnávaťeľa? Prečo chválihodný, bezproblémový a seriózny zamestnanec dostane výpoveď, vďaka navýšujúcej mzde, vďaka čomu nemôže v podstate ani firma, ktorá sa len riadi zákonom. No ten, čo ho schválil pravdepodobne nedošiel aj k záveru, ktorý keby nebol, táto zmena nenastane.
  Za odpoveď vopred Ďakujem

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 06. 2019 16:20:51

   Welcome to Slovakia

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 11:11:11

   Príjemný dobrý deň, pani Ivanka,

   mrzí ma uvedená situácia, žiaľ, zamestnávateľ postupuje v súlade so Zákonníkom práce, pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu môže skončiť uplynutím dohodnutej doby. Zmena práce a hľadanie novej je náročným krokom v živote každého človeka. Ako správcovia portálu by sme Vám v prípade potreby radi pomohli nájsť inú prácu, ak by ste nám napísali Vaše preferované miesto výkonu práce a pracovnú oblasť. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Ohladom Pn

Odpovedať
 • avatar
  maria
  Práca 15. 06. 2019 08:46:52

  dobry den chcela by som sa opytat par veci.
  bola som zamestnana v jednej firme na dobu urcitu /odrobila som tam 1rok a 183dni/z.na dobu urcitu..pomer koncil ku dnu 30.4.2019 lenze 16.4.2019 som mala pravovny uraz ..sice mi prizn.100per.priplatok ale dostala som vypoved som stale PN .moja otazka znie??pocas Pn som si nasla pracu na dobu urcitu no sezonnu len po ukonc.mi treba ist hlasit na UP alebo mozem rovno z Pn nastupit alekam potom niest papiere??dakujem za odpoved

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 11:27:02

   Príjemný dobrý deň, pani Mária,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Ak bol pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú, potom končí uplynutím tejto doby – teda nie výpoveďou, ako uvádzate. Bez ohľadu na to, či ste momentálne PN, alebo nie. V čase dočasnej PN sa ale nemôžete evidovať na úrade práce. Až po jej ukončení. Vtedy predkladáte úradu aj ukončenie PN. Zaevidovaná budete dňom nasledujúcim po ukončení PN. Ak však bezprostredne po PN nastupujete do novej práce, nie je potrebné sa na úrade práce evidovať. Vašu PN po ukončení pracovného pomeru rieši príslušná Sociálna poisťovňa.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Proti podvodným inzerátom

Odpovedať
 • avatar
  Ondrej
  ISTP 14. 06. 2019 21:16:22

  Dobrý deň, v úvode chcem vyjadriť svoju vďaku a poklonu portálu ISTP, veľmi ma prekvapili možnosti tohto portálu a naďalej Vám prajem veľa úspechov vo Vašej práci. Avšak musím sa na Vás obrátiť s vecou, ktorá ma znepokojuje, bohužiaľ sú tu aj inzerenti, ktorí podávajú klamlivé informácie o pracovnej pozícií a stále to tu aktualizujú. Príklad: Na stránke uvedený trvalý pracovný pomer, úplne iné veci v náplni práce a výsledok na pohovore je núkanie živnosti a práca v pyramídovej hre, kde vlastne ponúkate pôžičky z ktorých máte províziu, z ktorej províziu má niekto iný. Jednoducho otras. Pridanie tlačidla nahlásiť inzerenta by bolo podľa môjho názoru super a aspoň by sa do budúcna zabránilo takýmto dovolím si povedať "šmejdom" brať čas ľuďom, ktorý si hľadajú prácu podľa reálnych kritérií a bez skrytých podmienok zamestnávateľa.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2019 09:32:41

   Príjemný dobrý deň, pán Ondrej,

   ďakujeme za Vašu správu.

   Prosím, vedeli by ste mi poslať na email hudec@trexima.sk link na spomínaný inzerát?

   Ak máme podozrenie na prípadné nekalé praktiky zamestnávateľa, konzultujeme problém s Ústredím PSVR a oslovíme aj zamestnávateľa, aby sa k problému vyjadril. Ak sa podozrenie preukáže, vieme zablokovať zamestnávateľské konto. Ak dochádza k prípadnému porušovaniu pracovnoprávnych predpisov, je potrebné sa, prosím, obrátiť na Inšpektorát práce.

   Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie