Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Platová trieda

Odpovedať
 • avatar
  Oľga
  Školstvo 19. 02. 2013 11:39:25

  Dobry deň pán Hudec,
  Úvodnom by som Vám chcela poďakovať za Vašu odpoveď na moj dotaz zo dňa 7.2.2013 ohľadne platovej triedy a zároveň Vás požiadať o doplnenie informácii. Ako ste uviedol na výchovnú činnosť vychovávateľa v detskom domove v špecializovanej skupine pre deti s poruchami správania je splnením kvalifikačného predpokladu podľa časti XIII. prílohy č. 1 vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov, aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore sociálna práca a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogickom centre a štúdium špeciálnej pedagogiky. V časti XIII. prílohy č. 1 vyhlášky sa však uvádza v bode 5. citujem ;len v zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky aj v študijnom odbore sociálna práca bez doplňujúceho pedagogického štúdia a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogickom centre. Vo vyhláške sa neuvádza a štúdium špeciálnej pedagogiky. Ak som to správne pochopila, po ukončení kvalifikačného vzdelávania špeciálnej pedagogiky pre vychovavateľov a pedagogických asistentov v špeciálnych školách a špeciálnych výchovných zariadeniach v metodicko pedagogickom centre /doplňujúce vysokoškolské vzdelanie/ už ďalšie vzdelávanie špeciálnej pedagogiky na vysokej škole absolvovať nemusím. V domove pracujem 16 mesiacov, takže ak tomu rozumiem lehoty na získanie pedagogickej spôsobilosti a špeciálno-pedagogickej spôsobilosti mi plynú podľa § 60 ods. 2 a 3, a mám byť posudzovaná ako kvalifikovaná so zaradením do 10. platovej triedy, pracovná trieda dva. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2013 08:34:24

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR:

   Áno, ak ste prvýkrát nastúpili do pracovného pomeru pedagogického zamestnanca pred 16-timi mesiacmi, lehoty na získanie pedagogickej spôsobilosti a špeciálnopedagogickej spôsobilosti Vám plynú podľa § 60 ods. 2 a 3 zákona a počas ich plynutia sa považujete za kvalifikovanú a po ukončení adaptačného vzdelávania Vám bude prináležať zaradenie do kariérového stupňa samostatný vychovávateľ v 10. platovej triede, pracovná trieda dva. Na činnosť vychovávateľa detského domova v špecializovanej skupine pre deti s poruchami správania Vám však nestačí absolvovať len špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogickom centre, ale tak ako sme už v predchádzajúcej odpovedi uviedli, po jeho absolvovaní musíte ako vychovávateľka detského domova v špecializovanej skupine pre deti s poruchami správania absolvovať aj štúdium špeciálnej pedagogiky na vysokej škole podľa prílohy č. 1, časť XIV., písm. A, bod 1 vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z.z., v ktorom sa uvádza ako vzdelanie požadované na výkon činnosti vychovávateľa v školách a školských zariadeniach pre žiakov so zdravotným znevýhodnením aj „požadované vzdelanie uvedené v časti XIII., písm. A a doplnenie špeciálnopedagogickej spôsobilosti v tých študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu. A keďže súčasťou študijného programu sociálna práca nie je špeciálna pedagogika, ste povinná jej štúdium absolvovať v zákonom stanovenej lehote. Absolvovaním špecializačného kvalifikačného štúdia v metodicko-pedagogickom centre získate len pedagogickú spôsobilosť na výkon činnosti vychovávateľa v zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, nie však v zariadeniach pre deti a žiakov so zdravotných znevýhodnením.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Kominár

Odpovedať
 • avatar
  Terezka
  Ostatné 19. 02. 2013 10:32:24

  Príjemný dobrý deň želám. Mám na Vás dotaz ohľadom činnosti kominára.Mám priateľa, ktorý by mal záujem o pozíciu kominára.V našom okrese,obci ich je celkovo málo a rád by si urobil nejaký rekvalifikačný kurz.No tu je problém.Pre malý záujem to vraj nie je možné.Preto sa chcem opýtať ako by bolo možné stať sa kominárom,nestačí byť preventivárom v rámci DPO a vykonávať túto prácu? A ak viete o nejakom externom štúdium,uvítam pomoc. Viem,že v Banskej Štiavnici je škola s odborom kominár a aj v Humenom,no Humenné neprichádza do úvahy.Priateľ má už vysokoškolské vzdelanie,no chcel by sa kvalifikovať ako kominár,pomôžte mi prosím s touto otázkou.VĎAKA VOPRED ZA POMOC

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2013 08:35:18

   Príjemný dobrý deň,

   Komora kominárov Slovenska má Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR akreditovanú vzdelávaciu aktivitu Čistenie a kontrola komínov, ktorá trvá 753 hodín a je zakončená praktickými a teoretickými skúškami.

   Absolvent sa uplatní v povolaní kominár. Je schopný vykonávať návrh a realizáciu spalinových ciest, čistenie a kontrolu komínov, dymovodov, spotrebičov palív a iných tepelných zariadení pripojených na komín.

   Absolvent získa osvedčenie o získanom vzdelaní na čistenie a kontrolu komínov. Je predpoklad, že pri dostatočnom počte záujemcov sa predmetná vzdelávacia aktivita začne ešte v prvom polroku 2013.

   Na absolvovanie uvedenej vzdelávacej aktivity sa môže záujemca prihlásiť v Komore kominárov Slovenska, kde mu budú poskytnuté aj ďalšie súvisiace informácie:

   Mobil: 0905433096
   E-mail: kks@stonline.sk

   S pozdravom
   Pavol Hudec


atestacia

Odpovedať
 • avatar
  maria
  Školstvo 18. 02. 2013 18:33:52

  Dobry den,
  Chcem sa spytat, ako je to v pripade, ak som zaradena do 9 PT s inym ako pozadovanym VS vzdelanim (stredoskolsky som kvalifikovana ucitelka MS). Zbieram kredity, po nazbierani 60 kreditov mozem vykonat atestaciu, nasledne budem zaradena znovu do 9 PT ale ako samostatny pedgogicky zamestanec so stredoskolskzm vzdelanim s 1. atestaciou. Zamestnavatel mi doporucuje vykonat atestaciu.
  Otazka znie: v com je rozdiel, ved z mojho pohladu je pre mna vyhodnejsie byt zaradena v 9 PT a brat kreditovy priplatok (az do vysky 12%), ako byt zaradena v 9 PT ako samostatny pdg. zamestnanec s 1 atestaciou - bez kreditoveho priplatku.
  Aky to ma vyznam, v com je to pre mna vyhoda vykonat atestaciu?
  Dakujem za odpoved.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 02. 2013 19:10:43

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na Vašu otázku:

   Výhoda vykonania prvej atestácie je napr. v tom, že po jej vykonaní môžete vykonávať činnosť uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, za vykonávanie ktorej prináleží zamestnancovi príplatok za činnosť uvádzajúceho pedagogického zamestnanca. Pri ovplyvňovaní výšky Vášho platu môžete postupovať aj spôsobom, že budete poberať za získané kredity kreditový príplatok z 9. platovej triedy, napr. 6 rokov (platnosť kreditu je 7 rokov) a potom použijete tieto kredity na vykonanie prvej atestácie k získanému úplnému strednému vzdelaniu, na základe čoho zostanete zaradená do 9. platovej triedy, ale bez kreditového príplatku (ak nezískate ďalšie kredity). Vykonaním atestácie strácajú kredity, ktoré ste použili na jej vykonanie, platnosť.
   ;Pavol Hudec;
   744;1;;;;;2013-02-24 19:48:26.112104;2013-02-25 09:00:34.321808;zaradenie;;Dobry den, mam otazku ohladom zaradenia do plat. triedy, Mam ukonceny ucitelsky odbor pedagogika - ucitelstvo vseobecnovzdelavacich predmetov + rozsirujuce studium specialnej pedagogiky - pedagogiky pre mentalne postihnutych na UK v Bratislave, mam 11 rokov praxe. Pred 6 rokmi som pisala o spravne zaradenie a bolo mi napisane z MŠ SR, ze patrim do 11. platovej triedy.Momentalne som bola zaradena do 11 triedy s 1. kvalifikaciou..., kedze rozsirujuce studium mi bolo uznane ako 1 kvalifikacia. Zial nasa pani riaditelka po 6 rokoch prisla zase s napadom, ze nemam kvalifikaciu a chce ma preradit do 9. plat. triedy. Preto sa pytam...ake je teda spravne zaradenie. dakujem


Platové zaradenie

Odpovedať
 • avatar
  Katarína
  Ostatné 15. 02. 2013 10:05:07

  Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky www.employment.gov.sk – Práca a zamestnanosť – Výkon práce vo verejnom záujme – Odmeňovanie - ANALYTICKÉ LISTY
  ANALYTICKÉ LISTY som nenašla.

  počet odpovedí: 1

Platové zaradenie

Odpovedať
 • avatar
  Katarína
  Práca 15. 02. 2013 09:21:03

  Dobrý deň,
  som pracovníčkou obecného úradu (1200 obyvateľov) so stredoškolským vzdelaním a 25-ročnou praxou, absolventkou Vyššia odborná vzdelanosť – prenesený výkon štátnej správy na úseku životného prostredia .Môžem byť zaradená do 9. platovej triedy, ak vykonávam nasledujúce činnosti?

  Daň z nehnuteľnosti, daň za psa, ubytovanie, hracie automaty – daňové priznania, rozhodnutia, odvolacie konania, výzvy, exekúcie, výber daní
  Komunálny odpad – rozhodnutia, výzvy, exekúcie, výber za odpad
  Malý zdroj znečisťovania ovzdušia – výzvy, rozhodnutia
  Rozhodnutia - Výrub stromov
  Súpisné čísla – Rozhodnutia o pridelení súpisného a orientačného čísla
  Výherné hracie prístroje – rozhodnutia individuálnej licencie
  a mnoho iných ""drobností"" (Vyhlasovanie, zverejňovanie údajov v úradnej tabuli, internete,
  Overovanie podpisov a listín, Správne poplatky,Drobná stavba + prípojky, Rozkopávkové povolenie, Evidencia a vybavovanie korešpodencie, Hrobové miesta – zmluvy, výber, Styk s občanmi, Pozemky, Odpady, evidencia, hlásenia, harmonogramy, recyklačný fond, CO a pod.

  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 02. 2013 11:06:08

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na Vašu otázku:

   Zaraďovanie zamestnancov do platových tried upravuje § 5 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve (pracovnej náplne) a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie. Pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť. Dosiahnutie vyššieho stupňa vzdelania nezakladá nárok na preradenie do vyššej triedy, rozhodujúca je najnáročnejšia pracovná činnosť, ktorú vykonávate.

   Na určenie najnáročnejšej pracovnej činnosti zamestnanca, ktorý je odmeňovaný podľa zákona o odmeňovaní, sa uplatňuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 341/2004 Z.z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „nariadenie vlády č. 341/2004 Z.z.“). V nariadení vlády č. 341/2004 Z.z. sú uvedené pracovné činnosti, nie povolania, funkcie alebo pracovné pozície.

   Obsah a náročnosť jednotlivých pracovných činností ustanovených v prílohe č. 1 k nariadeniu vlády č. 341/2004 Z.z. sú zverejnené na internetovej stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky – www.employment.gov.sk – Práca a zamestnanosť – Výkon práce vo verejnom záujme – ANALYTICKÉ LISTY (napr. životné prostredie a pod.). Analytické listy nemajú charakter všeobecne záväzného právneho predpisu. V praxi sa uplatňujú ako metodická pomôcka na určenie najnáročnejšej pracovnej činnosti pri zaraďovaní zamestnancov do platových tried.

   Z vyššie uvedeného vyplýva, že zaradenie zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa pracovnej náplne a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie, je plne v právomoci a zodpovednosti Vášho zamestnávateľa, ktorý vie posúdiť obsah a náročnosť vykonávaných pracovných činností dohodnutých v pracovnej zmluve (pracovnej náplni). Odporúčam v tejto veci požiadať o vysvetlenie Vášho zamestnávateľa. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky nie je oprávnené vyjadrovať sa ku konkrétnym prípadom zaradenia zamestnanca do platovej triedy.

   V prípade, že s vysvetlením zamestnávateľa nebudete z objektívnych dôvodov spokojná a preukázateľne sa domnievate, že zamestnávateľ porušuje, či obchádza účinný právny predpis alebo koná v rozpore s platným právnym predpisom, tak máte možnosť podať v tejto veci podnet na vecne a miestne príslušný inšpektorát práce, ktorý (v zmysle § 2 zákona č. 125/2006 Z.z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) vykonáva dozor okrem iného aj nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov (zákona č. 552/2003 Z.z. a zákona č. 553/2003 Z.z.).

   S pozdravom
   Pavol Hudec


platové zaradenie

Odpovedať
 • avatar
  Dada
  Školstvo 15. 02. 2013 08:15:30

  Začínajúca učiteľka v MŠ, ukončené Bc. v odbore predškolská pg, ukončené iné vyskoškolské štúdium- Mgr. Je zaradená do 9. platovej triedy, ale kedže je začínajúca má aj 6% príplatok. V podstate keď prestane byť začínajúcou, tak jej plat klesne o tých 6%- je toto platové zaradenie správne?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 02. 2013 11:05:04

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na Vašu otázku:

   Áno, začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi sa po ukončení adaptačného vzdelávania zastaví vyplácanie príplatku začínajúceho pedagogického zamestnanca. A v prípade, ak je zaradený do 9. platovej triedy, ako pedagogický zamestnanec s iným ako požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, po ukončení adaptačného vzdelávania zostane zaradený v 9. platovej triede a zastavením vyplácania príplatku začínajúceho pedagogického zamestnanca sa mu plat zníži. Takýto postup určenia platu zamestnanca je zamestnávateľ, v súlade s právnym predpisom, povinný uplatniť.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


diplom

Odpovedať
 • avatar
  DANKA
  Práca 13. 02. 2013 14:36:30

  Dobrý deň,
  chcem sa informovať,či je potrebné predložiť zamestnávateľovi okrem diplomu o ukončení bakalárskeho štúdia aj vysvedčenie o štátnej skúške.
  Ďakujem za odpoveď.Pekný deň.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   13. 02. 2013 16:39:32

   Príjemný dobrý deň,

   v článku 11 Zákonníka práce je uvedené:

   Zamestnávateľ môže o zamestnancovi zhromažďovať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú zamestnanec má vykonávať, vykonáva alebo vykonával.

   Je na posúdení a požiadavke konkrétneho zamestnávateľa, či si vyžiada aj vysvedčenie o štátnej skúške.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Učiteľka 1. - 4.

Odpovedať
 • avatar
  Janka
  Školstvo 12. 02. 2013 17:30:16

  Dobrý deň.
  Veľmi ma zaujala Vaša odpoveď na predchádzajúcu otázku Marky.
  V bode 15. uvádzate, že kvalifikačným predpokladom pre učiteľku prvého stupňa bežnej ZŠ (nie špeciálnej) je aj Vysokoškolské vzdelanie II.stupňa v štúdijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy).
  Keďže tento rok ukončím Mgr. štúdium na ped. fakulte v odbore Špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých - učiteľský smer, viem že budem kvalifikovaná ako učiteľka na špeciálnej škole.
  Moja otázka je: znamená to teda, že podľa bodu 15 budem spĺňať kvalifikačné predpoklady aj ako učiteľka prvého stupňa na BEŽNEJ Základnej škole?
  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   12. 02. 2013 22:59:57

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na Vašu otázku:

   Áno, podľa časti III., bod 15. prílohy č. 1 vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov, je na vyučovanie na prvom stupni základnej školy splnením kvalifikačných predpokladov aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy). Ukončením vysokoškolského štúdia druhého stupňa v študijnom odbore špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých - učiteľský smer pravdepodobne splníte kvalifikačné predpoklady aj na vyučovanie na prvom stupni základnej školy. Konkrétne posúdenie Vašej spôsobilosti na vyučovanie na prvom stupni základnej školy bude možné až po predložení diplomu a vysvedčenia o štátnej záverečnej skúške.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


1. stupeň ZŠ

Odpovedať
 • avatar
  Marky
  Školstvo 11. 02. 2013 16:26:10

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať aké sú kvalifikačné predpoklady pre vyučovanie 1.stupňa ZS. Je potrebná štátna záverečná skúška z matematiky aj zo slovenčiny, alebo stačí mať len jednu z nich. Štátnu skúšku mám zloženú z pedagogiky, psychológie a výtvarnej výchovy(Mgr. 5-12) a dodatočne si teraz robím Mgr. študium pre 1. stupen a špec.pg v Prahe.
  Dakujem za vašu skorú odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   11. 02. 2013 22:18:48

   Príjemný dobrý deň,

   Podľa vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov je na splnenie kvalifikačného predpokladu pre Učiteľa prvého stupňa základnej školy vrátane učiteľa prvého stupňa základnej školy, ktorý vyučuje v nultom ročníku, potrebné vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (príloha č. 1, časť III. uvedenej vyhlášky):

   1. v študijnom odbore učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy
   2. v študijnom odbore učiteľstvo pre školy I. cyklu so zameraním na 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy
   3. v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy v odbore predškolská a elementárna pedagogika
   4. štátna záverečná skúška na pedagogickom inštitúte so zameraním na 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy
   5. záverečná skúška na pedagogickom inštitúte z jednopredmetového štúdia učiteľstva popri zamestnaní pre 6. - 9. ročník základnej deväťročnej školy vrátane spôsobilosti na vyučovanie v 1. - 5. ročníku základnej deväťročnej školy s doložkou o zložení skúšky na pedagogickom inštitúte z praktických cvičení v dielňach alebo z praktických cvičení na školských pozemkoch
   6. štátna záverečná skúška na vyššej pedagogickej škole so zameraním na 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy
   7. záverečná skúška pre učiteľstvo na národných školách alebo na školách II. stupňa na bývalej pedagogickej fakulte
   8. záverečná skúška z odboru učiteľstvo pre 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy na pedagogickej fakulte
   9. len na vyučovanie aprobačných predmetov formy vysokoškolského vzdelania druhého stupňa učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy alebo učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov pre stredné školy alebo učiteľov pre stredné školy v odbore učiteľstvo akademických predmetov uvedené v častiach V, VII, VIII
   10. len na vyučovanie cudzích jazykov aj
   a) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít, alebo
   b) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, alebo
   c) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - v študijnom odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a osvedčenie o zložení skúšky z príslušného jazyka pred akreditačnou komisiou v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave a v metodicko-pedagogickom centre, alebo
   d) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa získané v učiteľských študijných programoch a štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa získané v neučiteľských študijných programoch a doplnenie pedagogickej spôsobilosti a štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia, alebo
   e) do 31. decembra 2013 aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa bez doplňujúceho pedagogického štúdia a vykonanie maturitnej skúšky z príslušného cudzieho jazyka
   11. len na vyučovanie cudzích jazykov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - v študijnom odbore učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy alebo učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre základné školy, alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov, alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium cudzích jazykov v metodicko-pedagogickom centre skončené do 31. augusta 2010
   12. len na vyučovanie cudzích jazykov kvalifikačné vzdelanie cudzích jazykov podľa § 8 ods. 1 písm. c) a ods. 4 písm. a) a c) zákona a vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore
   a) učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy,
   b) učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre základné školy,
   c) učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom,
   d) učiteľstvo odborných predmetov alebo
   e) neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium
   13. len na vyučovanie predmetu náboženská výchova (náboženstvo) absolvovanie štúdia na teologickej fakulte alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium na teologickej fakulte alebo absolvovanie vysokoškolského štúdia v študijnom odbore náboženská výchova v kombinácii s iným predmetom, pričom sa okrem uvedeného požadovaného vzdelania na vyučovanie predmetu náboženstvo alebo náboženská výchova vyžaduje aj poverenie podľa vnútorných predpisov príslušnej registrovanej cirkvi alebo príslušnej náboženskej spoločnosti; pre kňazov a diakonov sa vyžaduje menovací dekrét od príslušnej vrchnosti registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti
   14. len na vyučovanie predmetu etická výchova - vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - v študijnom odbore učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy, učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy, učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, učiteľstvo odborných predmetov alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium etickej výchovy v metodicko-pedagogickom centre skončené do 31. augusta 2010 alebo v študijnom odbore pedagogika špecializácia etická výchova a doplnenie pedagogickej spôsobilosti
   15. v študijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
   16. absolvovanie bývalej pedagogickej školy pre učiteľov národných škôl do roku 1961
   17. len na vyučovanie predmetov hudobná výchova a výtvarná výchova aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - v študijnom odbore učiteľstvo odborných umeleckých predmetov so zameraním na príslušný predmet
   18. len na vyučovanie predmetu informatická výchova aj vzdelanie uvedené v časti V písm. A v tridsiatom treťom bode, alebo do 31. decembra 2013 aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa bez doplňujúceho pedagogického štúdia, ak týždenný rozsah priamej vyučovacej činnosti v týchto predmetoch je najviac sedem hodín, a vykonanie maturitnej skúšky z predmetov informatika alebo z príbuzného predmetu

   S pozdravom
   Pavol Hudec


zaradenie do platovej triedy

Odpovedať
 • avatar
  Daniela
  Školstvo 10. 02. 2013 17:37:05

  Dobrý deň,
  som učiteľka materskej školy.mám odpracovaných 11 rokov a momentálne študujem Predškolskú a elementárnu pedagogiku-štúdium 1.stupňa.Chcem sa informovať, do ktorej platovej triedy by som mala byť po skončení bakalárskeho štúdia zaradená.
  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   11. 02. 2013 09:41:52

   Príjemný dobrý deň,

   keďže absolvovaním vysokoškolského vzdelania I. stupňa v učiteľskom študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika splníte kvalifikačný predpoklad pre učiteľku materskej školy, budete zaradená do 9. platovej triedy.

   Zaraďovanie učiteľov materskej školy do platových tried je nasledovné – stupeň vzdelania, kariérový stupeň a platová trieda

   ÚSO – nekvalifikovaný – 7
   ÚSO – začínajúci – 7
   ÚSO – samostatný – 8
   ÚSO – s I. atestáciou – 9
   VŠ I. stupňa – nekvalifikovaný – 8
   VŠ I. stupňa – začínajúci – 8
   VŠ I. stupňa – samostatný – 9
   VŠ I. stupňa – s I. atestáciou – 10
   VŠ II. stupňa – nekvalifikovaný – 9
   VŠ II. stupňa – začínajúci – 9
   VŠ II. stupňa – samostatný – 10
   VŠ II. stupňa – s I. atestáciou – 11
   VŠ II. stupňa – s II. atestáciou – 12

   Viac informácií nájdete tu a tu.

   S pozdravom
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie