Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie
 • avatar
  Pavol
  Práca 06. 06. 2013 01:22:46

  Chcel by som sa opytat, či je moc zle len teoreticky prepísanie PN viacej o 10 dní a či mali pravo ho vyhodiť, ked mal novú zmluvu a či budú vedieť iné firmy, kde sa on bude chciet zamestnať, o tom???????????????????????????????????

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   06. 06. 2013 16:53:44

   Príjemný dobrý deň,

   pripájam stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny:

   Ak išlo skutočne o falšovanie dokladu o nemoci, môže to byť dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny (§ 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce). Či to budú vedieť ďalšie firmy – to je otázka pracovného posudku, ak si ho bude nový zamestnávateľ žiadať: v zmysle § 75 ods. 1 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania, nie však skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce, teda aj dôvodov pre okamžité skončenie pracovného pomeru (môžu byť aj nemusia byť v posudku). Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.

   Pokiaľ ide o to, „či o tom budú vedieť iné firmy, kde sa on bude chcieť zamestnať“ (falšovanie sa týkalo nemocenky, teda nešlo o priame porušenie Zákonníka práce), podľa stanoviska odboru sociálneho poistenia zákon o náhrade príjmu povinnosť oznamovať delikty podobného charakteru inému subjektu neupravuje. Ak sa zistí podvod, vyplatenú dávku sociálneho poistenia na základe podvodu musí poberateľ vrátiť. Existuje určite viacero zdrojov, z ktorých sa to môže nový zamestnávateľ dozvedieť – určite to nebude Sociálna poisťovňa, ak neprávom vyplatená dávka bude vrátená. Ak ale vrátená nebude, do úvahy môžu prísť zrážky zo mzdy, čo sa zamestnávateľ následne dozvie.

   Zamestnávateľ je totiž pri skončení pracovného pomeru povinný podľa § 75 ods. 2 Zákonníka práce vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom okrem údajov o dobe trvania pracovného pomeru, druhu vykonávaných prác a poskytnutej mzde a ostatných plnení, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a iných údajov uviesť, či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať.

   Nejasnosť tohto podania spočíva v tom, že sa spomína „nová zmluva“, čo naznačuje, že mohlo ísť aj o skončenie v skúšobnej dobe: podľa § 45 Zákonníka práce v pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať s výnimkou predĺženia o čas prekážok v práci na strane zamestnanca. V prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť.

   Podľa § 72 ods. 1 Zákonníka práce v skúšobnej dobe môže ako zamestnávateľ, tak aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu; s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

   Vzhľadom na lakonické informácie nie je možné vylúčiť, že mohlo ísť aj o skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Podľa ods. 2 tohto ustanovenia sa písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Pri skončení v skúšobnej dobe neplynie výpovedná lehota (obdobne ako pri okamžitom skončení pracovného pomeru).

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Profil

Odpovedať
 • avatar
  Viera Gondová
  ISTP 05. 06. 2013 17:42:42

  Dobrý deň,
  chcem vyplniť svoj profil, ale v poli vzdelanie - názov školy (strednej) sa mi nechce zobraziť rolovacie okno, ktoré ponúka výber škôl. Viete mi poradiť?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   06. 06. 2013 16:49:52

   Príjemný dobrý deň,

   na budúci týždeň by sme mali spustiť nový spôsob vypĺňania položky Školské vzdelanie – prehľadnejší. Spôsob vypĺňania osobného profilu ešte momentálne dolaďujeme na základe testovacieho procesu. V súčasnosti ak nenájdete cez definovanie roku ukončenia školy príslušnú školu alebo odbor, kliknite na „Nenašiel som v databáze“ a skúste vyhľadať odbor cez vyhľadávač (napíšte názov odboru do poľa pod nápisom Vyhľadanie odboru a kliknite na „Vyhľadať“) a školu definujte cez textové pole. Ak nenájdete ani cez vyhľadávač požadovaný odbor, definujte ho cez textové pole, takto vyplnený záznam ale neumožní systému správne odporučenie vhodného zamestnania, resp. si Vás nebude môcť vyhľadať potenciálny zamestnávateľ v budúcom období.

   V prípade ďalších otázok nás, prosím, neváhajte kontaktovať.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


 • avatar
  coudy70
  Úrady PSVR 05. 06. 2013 17:34:30

  Dobry den, som vedeny na urade prace ako uchadzac o zamestnanie už skoro rok, nedari sa mi zohnat zamestnanie, požiadal som o kurz SBS, aby som si mohol najst pracu, už je to pomaly 6 mesiacov a nič sa nedeje, čo mam robit, oslovil som aj urad prace, jednoducho mi povedali, že sa kurzy nebudu robit, potom načo maju vystavene na urade prace, že si ich možem požiadat prostrednictvom urad prace a urobit kurz? Dakujem vam za odpoved.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   06. 06. 2013 08:58:41

   Príjemný dobrý deň,

   pozrel som stránku www.education.sk aj informačný systém ďalšieho vzdelávania MŠVVaŠ SR (http://isdv.fri.uniza.sk/SearchForm.aspx) a momentálne je evidovaný jeden kurz na SBS. Bližšie informácie nájdete tu.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Vyučovanie v ZŠ

Odpovedať
 • avatar
  Natália
  Školstvo 05. 06. 2013 13:14:04

  Dobry den, dostala som od Vas odpoved ohladom DPŠ psychologie, za co Vam chcem podakovat.

  Avsak mam este jednu otazku ohladom zaradenia do platovej triedy.
  Mozem byt, napriek tomu, ze po ukonceni DPŠ psychologie nesplnam kvalifik. predpoklady na vyucovanie v ZŠ, zaradena do 10. plat. triedy, ci zostavam v 9tej?

  Za Vasu odpoved vopred dakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   05. 06. 2013 13:52:46

   Príjemný dobrý deň,

   myslím, že ak nespĺňate kvalifikačné predpoklady, budete zaradená do 9. platovej triedy ako nekvalifikovaná, ale poprosil som ešte o pomoc MŠVVaŠ SR, keď mi príde ich stanovisko, hneď ho tu uvediem.

   Aj stanovisko z MŠVVaŠ SR potvrdilo pôvodnú odpoveď:
   Uvedenej učiteľke bude z dôvodu, že má iné ako požadované vzdelanie na vyučovanie v základnej škole, prináležať zaradenie do 9. platovej triedy.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Otázky...

Odpovedať
 • avatar
  patricia
  Úrady PSVR 04. 06. 2013 16:48:33

  Dobry podvecer, mam par otazok ohladom prispevkov.

  počet odpovedí: 1

Názov agenta

Odpovedať
 • avatar
  Marta Slivková
  ISTP 04. 06. 2013 09:54:20

  Dobrý deň, čo sa má napísať ako názov agenta? Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   04. 06. 2013 14:31:33

   Príjemný dobrý deň pani Slivková,

   je na Vás, aký názov zvolíte pre vytvoreného agenta pre pracovné miesta. Názvy agentov slúžia na ich odlíšenie v prípade, že si ich vytvoríte viacero. Napr. ak prioritne hľadáte voľné pracovné miesta na pozíciu kuchár a v textovom poli vyberiete možnosť kuchár (okrem šéfkuchára), môžete nazvať agenta ako „Kuchár“.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Absolventská prax

Odpovedať
 • avatar
  lucia
  Úrady PSVR 03. 06. 2013 19:46:14

  Dobry den, chcela by som vediet, ci mozem poziadat o absolvensku prax, ak som este nemala 24 rokov.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   04. 06. 2013 09:38:26

   Príjemný dobrý deň,

   príspevok na vykonávanie absolventskej praxe (AP) upravuje § 51 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vo Vašom prípade určite 24-ročný uchádzač môže požiadať o AP, keďže teraz už AP vykonáva absolvent v zmysle spomínaného zákona, t.j. občan mladší ako 26 rokov veku, ktorý ukončil príslušným stupňom vzdelania sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemal pravidelne platené zamestnanie (6 po sebe nasledujúcich mesiacov). Pred nástupom na AP musíte byť najmenej jeden mesiac v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Príspevok na výkon AP už nie je obligatórny, čo znamená, že jeho posúdenie prechádza výborom pre otázky zamestnanosti, kde sa na schválenie predkladajú už tzv. „spárované“ žiadosti – t.j. zamestnávateľ + vhodný absolvent. Dosiahnutý stupeň vzdelania v príslušnej skupine učebných alebo študijných odborov musí byť v súlade so zámerom zamestnávateľa (t.j. aké práce bude absolvent u zamestnávateľa vykonávať). Príspevok pre absolventa je trochu nižší, ako býval (126,47 €), pričom AP sa vykonáva 20 hodín týždenne najmenej 3 a najviac 6 mesiacov.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Prihlasenie

Odpovedať
 • avatar
  lalikova lubica
  ISTP 03. 06. 2013 08:19:36

  Zabudla som prihlasovacie meno.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   03. 06. 2013 14:14:38

   Príjemný dobrý deň pani Laliková,

   kliknite na tlačidlo „Prihlásenie“ v pravej hornej časti stránky a na „Zabudli ste heslo?“. Následne do textového poľa, prosím, vyplňte Váš e-mail, ktorý ste uviedli pri registrácii. Na tento e-mail Vám príde správa, v ktorej bude uvedené Vaše používateľské meno a nové vygenerované heslo, ktoré budete môcť upraviť kliknutím na „Registračné údaje“ po prihlásení sa do systému.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Pedag. spôsob. na vyučovanie hosp. korešpondencie

Odpovedať
 • avatar
  Božena
  Školstvo 01. 06. 2013 22:12:56

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môže inžinier ekonóm bez DPŠ vyučovať predmet hospodárska korešpondencia kvalifikovane na základe toho, že ako študent strednej školy získal štátnicu z písania na stroji. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 06. 2013 19:41:46

   Príjemný dobrý deň,

   podľa vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov (príloha č. 1, časť VIII. Učiteľ profesijných (odborných) predmetov strednej školy, bod A, odsek 23), je splnením kvalifikačného predpokladu na vyučovanie predmetov technika administratívy a hospodárska korešpondencia, stenografia, sekretárske práce učiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa doplnené skúškou učiteľskej spôsobilosti na vyučovanie týchto predmetov na Ekonomickej univerzite alebo v Štátnom stenografickom ústave v Bratislave alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium doplnené skúškou učiteľskej spôsobilosti na vyučovanie týchto predmetov na Ekonomickej univerzite alebo v Štátnom stenografickom ústave v Bratislave.

   S pozdravom
   Pavol Hudec


Profil či životopis?

Odpovedať
 • avatar
  Kažimirská
  ISTP 31. 05. 2013 12:25:08

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi stačí vyplnený osobný profil alebo si mám vyplniť aj môj životopis, ak chcem posielať ponuky zo stránky istp.sk.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   31. 05. 2013 13:05:45

   Príjemný dobrý deň pani Kažimirská,

   ak si vyplníte svoj osobný profil v ISTP, môžete si automaticky exportovať údaje do svojho životopisu použitím tlačidla „Načítať z profilu“. Vytvorený životopis si môžete uložiť do formátu Microsoft Word a následne poslať zamestnávateľom, ktorí inzerujú voľné pracovné miesta. Táto funkcionalita je momentálne dostupná z databázy voľných pracovných miest www.profesia.sk po otvorení vybranej ponuky a kliknutím na tlačidlo „Poslať životopis“, ktoré sa nachádza v spodnej časti stránky spoločne s tlačidlami „Tlačiť“ a „Poslať priateľovi“. Databázu voľných pracovných miest nájdete na hlavnej modrej lište. Posielanie životopisov z pracovných ponúk z databázy úradov práce a zdroja istp.sk momentálne nie je k dispozícii.

   Zároveň ak si vytvoríte svoj osobný profil, môžete ho sprístupniť zamestnávateľom hľadajúcim zamestnancov. Tí budú mať v blízkej dobe prístup do tejto databázy a podľa stanovených kritérií budú môcť vyhľadávať vhodných uchádzačov o prácu.

   S pozdravom
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie