Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Škôlka

Odpovedať
 • avatar
  Katarina
  Ostatné 04. 01. 2022 18:08:44

  Dobry den chcem sa spytat skoncil mi pandemicky rodicovky prispevok. Pokial budem vedena na urade prace moze byt moje dieta v skolke cely den či iba na 4h? Ďakujem

  počet odpovedí: 1

Ukončenie pandemicky rodičovský príspevok

Odpovedať
 • avatar
  Janka
  Úrady PSVR 04. 01. 2022 12:53:24

  Dobrý deň chcem sa informovať ohľadom skolky lebo mi skončil pandemicky rodičovský príspevok. Otázka znie chcem dat dieťa do skolky a skolke mi oznámia ze neprijme dieťa aj napriek ukončeniu pandemicky rodičovský príspevok ako postupovať v tomto prípade

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   04. 01. 2022 13:54:28

   Dobrý deň, Janka,

   napadajú mi nasledovné možnosti.

   1. Skúsiť nájsť súkromnú škôlku, ide však o drahšie riešenie. Štát poskytuje príspevok na staroslivosť o dieťa, len treba splniť podmienky:
   Príspevok na starostlivosť o dieťa

   2. Predĺžená rodičovská dovolenka - Zákonník práce rodičovi umožňuje, aby zostal doma s dieťaťom až do jeho šiestich rokov, a to aj v prípade, že dieťa nemá zdravotné problémy. Nedostane síce štátny rodičovský príspevok, štát ale bude naďalej sporiť na dôchodok a platiť zdravotné poistenie.

   3. Evidencia na úrade práce, kde sa informujte o možnosti podpory v nezamestnanosti. Podmienky sú uvedené na tejto stránke:
   Dávka v nezamestnanosti

   4. Ak žiadna z možností nevyhovuje, nepriaznivú finančnú situáciu možno riešiť ešte požiadaním o pomoc v hmotnej núdzi na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  maria
  Úrady PSVR 03. 01. 2022 11:40:24

  dobry den chcem vediet ci mi urad prace preplati kurz anglictiny a ci su kurzy povolene od roku 2022

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   03. 01. 2022 13:59:49

   Dobrý deň, Mária,

   po výbere kurzu je potrebné predložiť požiadavku na poskytnutie príspevku na rekvalifikačný kurz úradu práce. O schválení kurzu rozhodne komisia. Bližšie informácie nájdete na tejto stránke a odporúčame v tejto veci osloviť Váš úrad práce:

   KOMPAS+

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Skončenie pandemickeho rodicovskeho

Odpovedať
 • avatar
  Miroslava
  Úrady PSVR 02. 01. 2022 08:16:26

  Dobrý deň, mám otázku ako postupovať po skončení vyplácania pandemickeho rodicovskeho príspevku nakoľko ešte sa mi ešte nepodarilo nájsť prácu. Dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   03. 01. 2022 08:45:36

   Dobrý deň, Miroslava,

   neviem, či ste evidovaná na úrade práce. Ak občan požiada o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa skončenia osobnej celodennej starostlivosti o dieťa, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení osobnej celodennej starostlivosti o dieťa.

   Ak požiada o zaradenie po uplynutí siedmich kalendárnych dní, bude zaradený dňom podania žiadosti. V tomto prípade si treba dať pozor na platenie zdravotného poistenia. Za uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úrade prace platí zdravotné poistenie štát.

   Neviem, ako ste na tom s poistením v nezamestnanosti. Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (podmienka 730 dní poistenia v nezamestnanosti). Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku sa započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa Zákonníka práce. Ohľadne dávky Vás najlepšie usmernia na úrade práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Otázka pandemicky rodičovský príspevok

Odpovedať
 • avatar
  Janka kubicova
  Úrady PSVR 01. 01. 2022 02:49:55

  Dobrý deň citala som ze situácia okolo covid19 sa zhorší priebehu januára terás mi koncil pandemicky neviem si nájsť prácu lebo dcérku nikam neprijali ako mam pokračovať bez peňazí všetko je drahé a dcérka bude mať 4 rocky dá sa ostať doma a starať sa o dcérku do 6 rokov alebo ako to je mám nárok na nejaké dávky? Dalsia otázka som v rozvodovom konaní a manžel teda ex manžel mi povedal ze mi nedá ani cent ako to je z manželským výživným na manželku počas manželstva a potom po rozvode

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   03. 01. 2022 08:39:42

   Dobrý deň, pani Kubicová,

   pandemický rodičovský príspevok od 1. januára 2022 končí. Poslednýkrát dostanú rodičia vyplatený príspevok za mesiac december 2021 v januári 2022.

   Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok aj naďalej iba v prípade, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

   Prehľad peňažných dávok pre rodiča si možno pozrieť na tejto stránke:
   Prehľad peňažných dávok pre rodiča

   Vyživovacia povinnosť rodiča voči maloletému dieťaťu a nezaopatrenému plnoletému dieťaťa je jeho zákonnou povinnosťou.

   Pokiaľ si rodičia, resp. jeden z rodičov neplní vyživovaciu povinnosť voči deťom, môže sa oprávnená osoba (rodič, ktorý má dieťa v starostlivosti; osoba, ktorá zabezpečuje starostlivosť o dieťa; alebo plnoleté nezaopatrené dieťa) v uvedenej veci obrátiť s návrhom na určenie výživného na príslušný súd.

   V prípade, že povinný si neplní vyživovacia povinnosť na základe právoplatného rozhodnutia súdu, môže oprávnený podať na príslušný súd návrh na výkon rozhodnutia - exekúciu.

   V prípade, ak rodič alebo iná fyzická osoba, ktorej bola právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uložená povinnosť platiť výživné nezaopatrenému dieťaťu, neplní túto povinnosť v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného, je možné úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie pomoci v hmotnej núdzi, podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa požiadať o poskytnutie náhradného výživného.

   Poradenstvo a pomoc Vám poskytnú kompetentní zamestnanci oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na úrade práce.

   Prípadnú nepriaznivú finančnú situáciu možno riešiť ešte požiadaním o pomoc v hmotnej núdzi na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Bližšie informácie k poskytovaniu pomoci v hmotnej núdzi je možné nájsť na tejto stránke: Pomoc v hmotnej núdzi alebo osobne konzultovať na príslušnom úrade práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  Gorana
  Úrady PSVR 30. 12. 2021 18:45:08

  Dobry den, som zamestnana vo firme od roku 2018, pracovny pomer ukoncujeme k datumu 31.12.2021 no momentalne som na PN a budem na PN do konca februara…mam po skonceni PN narok na podporu? Dakujem za Vasu odpoved.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   31. 12. 2021 08:56:03

   Dobrý deň,

   podľa zákona o službách zamestnanosti sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie nezaradí občan, ktorý je dočasne práceneschopný.

   Ak PN ukončíte, a zaradíte sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie, môžete požiadať o dávku v nezamestnanosti.

   Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený obdobím účasti na poistení v nezamestnanosti.

   Viac informácií nájdete na tejto stránke:

   www.socpoist.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Ako vložiť certifikát do osobného profilu

Odpovedať
 • avatar
  Lenka
  ISTP 30. 12. 2021 15:25:56

  Dobrý deň, akosi mi nejde vložiť prílohu, môj certifikáť do osobného profilu a životopisu.
  Môžete mi s tým prosím pomôcť?

  Ďakujem za odpoveď.
  Lenka

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   30. 12. 2021 16:05:16

   Dobrý deň, Lenka,

   certifikát môžete vyplniť vo Vašom profile v časti 4 Zručnosti, schopnosti.

   Ak si prajete definovať údaj podrobnejšie, môžete využiť aj položku 2 Vzdelanie - časť Ďalšie vzdelávanie, kde máte k dispozícií voľné textové polia.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Nárok dávky po uplynutí podporného obdobia v nezamestnanosti

Odpovedať
 • avatar
  Martin
  Úrady PSVR 30. 12. 2021 13:48:20

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať, na akú dávku a za akých okolností mám nárok po uplynutí 6-mesačného podporného obdobia v nezamestnanosti, ak som naďalej evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na ÚPSVR.

  Ďakujem veľmi pekne

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   30. 12. 2021 15:07:30

   Dobrý deň, Martin,

   nepriaznivú finančnú situáciu možno riešiť požiadaním o pomoc v hmotnej núdzi na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Bližšie informácie k poskytovaniu pomoci v hmotnej núdzi je možné nájsť na tejto stránke: www.upsvr.gov.sk alebo osobne konzultovať na príslušnom úrade práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Registrácia

Odpovedať
 • avatar
  Zuzana Herbrychová
  ISTP 30. 12. 2021 11:02:37

  Dobrý deň,

  dňa 30. 12. sme sa pokúšali zaregistrovať Súkromnú základnú školu, Ul. východná 11441/18B, Martin, IČO 37900862. Po zadaní požadovaných údajov nám však systém hlásil, že používateľ s daným IČO už existuje. Vzhľadom na to, že v priebehu roka 2021 došlo k viacerým zmenám - zmena webového sídla, zmena emailových kontaktov, zmena názvu, ako aj zmena vedenia - nedisponujeme registračnými údajmi.

  Ako máme postupovať ďalej, prosím?

  Ďakujem,
  Z. Herbrychová

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   30. 12. 2021 11:12:36

   Dobrý deň, Zuzana,

   toto IČO nevidíme u nás v ISTP registrované, prosím, skúste sa zaregistrovať ešte raz. Ak ste vyplnili registračný formulár, klikli na tlačidlo Zaregistrovať, čo sa udialo? Ukázal Vám systém nejakú chybnú hlášku? Náhodou ste nezadávali používateľské meno, ktoré už existuje?

   Ak Vám nejaké údaje v registračnom formulári nesedia, vieme ich upraviť až po registrácii.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Rodicovska dovolenka

Odpovedať
 • avatar
  Monika
  Úrady PSVR 28. 12. 2021 19:42:30

  Dobry den,
  je prosim mozne, aby som zostala na rodicovskej dovolenke - ako poskytovatel vyhradnej, celodennej starostlivosti o dieta aj po skonceni Pandemickeho rodicovskeho prispevku? Dcerka ma 3,5 roka a nezobrali ju do skolky z kapacitnych dovodov. Pracovny pomer mi skoncil uz pocas tehotenstva. Samozrejme, mam na mysli starostlivost o dieta bez naroku na rodicovsky prispevok. Musim byt evidovana ako nezamestnana na UP (kvoli zdravotnemu poisteniu), alebo je aj ina moznost?
  Vopred Vam velmi pekne dakujem za odpoved.
  S pozdravom
  Monika Slezakova

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 12. 2021 08:39:54

   Dobrý deň, Monika,

   pokiaľ rodič ostane doma a stará sa o dieťa do 6 rokov veku, môže získať status poistenca štátu, za ktorého štát môže platiť poistné na dôchodkové poistenie a poistné na zdravotné poistenie.

   Odporučili by sme Vám v tejto veci kontaktovať Váš úrad práce. Informácie nájdete aj na tejto stránke:

   www.tehotenstvo.rodinka.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie