Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Minimálna mzda 646 €

Odpovedať
 • avatar
  2022
  ISTP 09. 01. 2022 18:18:27

  Zdravím, akoto že su tu ponuky prac od 1.1.2022 na plny prac.uvazok s platom pod 646 € ?

  IMAO electric, s.r.o. i OSMONT elektromontáže, s. r. o., podla adresy asi jedna a tá istá firma - všetky pozície na sume 623 € za mesiac ! t.j. pod minimálnou mzdou pre 1. stupeň náročnosti práce, a tie ponuky veru niesu prvym stupnom - napr. taký Elektromontážnik alebo Elektrikár asi je vyšší stupeň náročnosti práce ako skladník ?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   10. 01. 2022 09:09:27

   Dobrý deň,

   uvedené spoločnosti majú v januárových inzerátoch už uvedenú minimálnu mzdu 646 eur. V inzerátoch z roku 2021 je ešte uvedená pôvodná hodnota 623 eur. Je na zamestnávateľoch, aby si mzdy aktualizovali. V zmysle zákona musia zamestnávatelia uvádzať v pracovných inzerátoch základnú zložku mzdy, ktorá môže byť aj pod úrovňou minimálnej mzdy, zamestnanec ale nesmie dostať vo výplate sumu nižšiu, ako je minimálna mzda pre daný stupeň náročnosti práce (ak je základná zložka mzdy nižšia ako minimálna, dorovná ju v stanovenej forme). Ak by sa tak nestalo, je to podnet na Inšpektorát práce, ktorý ho preverí. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Podpora

Odpovedať
 • avatar
  Monika Makova
  Úrady PSVR 08. 01. 2022 10:59:36

  Dobry deň, chcela by som vas poprosit o informaciu. Od roku 2018 som bola na materskej nasledne na rodicovskej dovolenke. V roku 2018 spolocnost kde som pracovala 4 roky zanikla, cize aj moja pracovna zmluva.Na urade prace mi povedali, ze nemam narok na podporu v nezamestnanosti, kedze som posledne dva roky nepracovala, resp. nemam nikde pracovnu zmluvu. Je to naozaj tak? Dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   10. 01. 2022 08:38:40

   Dobrý deň, pani Maková,

   poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (podmienka 730 dní poistenia v nezamestnanosti). Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku sa síce započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa Zákonníka práce, ale, žiaľ, ak sa Váš pracovný pomer skončil v roku 2018 a od tohto obdobia ste neboli poistená (ako zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke alebo dobrovoľne poistená), nárok na dávku nevznikne.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Evidencia

Odpovedať
 • avatar
  Kristína
  Úrady PSVR 08. 01. 2022 07:42:06

  Dobrý deň. Syn dovŕšil 3 roky,do škôlky ho nevzali z kapacitných dôvodov. V pondelok sa idem prihlásiť na úrad práce,keďže som musela dať výpoveď,muž pracuje v nepretržitej prevádzke nemám kam dať syna. Súkromná škôlka by bola pre nás nevýhodná. Nárok na dávku v nezamestnanosti pravdepodobne mať budem,avšak moja otázka je,že ako je to v takomto prípade s posielaním na pohovory. Syna môžem dať až od septembra do škôlky a čo spraviť aby ma pri prípadnom odmietnutí nevyradili z evidencie. Dúfam,že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem pekne z Vašu odpoveď,prajem pekný deň.

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   10. 01. 2022 08:27:13

   Dobrý deň, Kristína,

   odporúčam túto situáciu prebrať s Vašou sprostredkovateľkou na úrade práce.

   V zákone o službách zamestnanosti sa píše:
   § 15 Vhodné zamestnanie
   (1) Vhodné zamestnanie na účely tohto zákona je zamestnanie, ktoré zohľadňuje zdravotný stav občana, prihliada na niektorú z jeho kvalifikácií, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce.
   (2) Vhodné zamestnanie na účely sprostredkovania zamestnania podľa tohto zákona je zamestnanie, v ktorom týždenný pracovný čas nie je kratší ako polovica z ustanoveného týždenného pracovného času.
   (3) Vhodné zamestnanie si občan hľadá sám, za pomoci úradu alebo za pomoci právnickej osoby alebo fyzickej osoby podľa § 11 ods. 2 písm. b) až e).

   Úrad vykonáva sprostredkovanie vhodného zamestnania nestranne; pritom rešpektuje výber občana z ponúkaných pracovných miest a dobrovoľnosť zamestnávateľa pri výbere uchádzača o zamestnanie. Výsledkom sprostredkovania zamestnania je vznik pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

   Uchádzač o zamestnanie je povinný na účel ponuky vhodného zamestnania alebo ponuky niektorého z aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom; formu vyzvania si uchádzač o zamestnanie dohodne s úradom. Vyjadrenie zamestnávateľa o prijatí alebo neprijatí uchádzača o zamestnanie do ponúknutého vhodného zamestnania je uchádzač o zamestnanie povinný doručiť úradu v termíne určenom úradom.

   Za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom podľa odseku 2 písm. b) sa považuje
   a) odmietnutie ponuky vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov alebo odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov.

   Teda v zmysle zákona o službách zamestnanosti vhodným zamestnaním je to, ktoré ...“zohľadňuje zdravotný stav občana, prihliada na niektorú z jeho kvalifikácií, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce.“ Dôležité tiež je, aké požiadavky na obsadenie pracovného miesta má samotný zamestnávateľ. Ak ponúknuté pracovné miesto spĺňalo tieto kritériá, potom ho uchádzač o zamestnanie môže odmietnuť jedine z tzv. „vážnych dôvodov“, uvedených v § 36 odst. 4 zákona o službách zamestnanosti (ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania manžela alebo ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania neumožňujú zabezpečiť sprevádzanie dieťaťa do desiatich rokov veku do predškolského zariadenia alebo do školy, dočasná PN, zdravotný stav blízkych osôb a pod.).

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   10. 01. 2022 12:24:46

   Ahoj Kika, nemaj obavy, 1/2 roka som Urad prace ani nevidel, kvoli COVID-19 sa nechodi ani podpisovat, nevolaju, ani nepotrebuju tie zdrapy papiera o hladani si zamestnania. Dokonca aj zaregistrovat sa mozes e-mailom, lepsie ako cakat, kym dovaria kavicku ... sice Ti poslu v pdf dalsie lajstra na podpis, lebo to nemozu dat naraz do prihlasky, ale lepsie elektronicky ako sa tam zbytocne trepat, zbytocny urad.


Situacia

Odpovedať
 • avatar
  Olivia Dancsoova
  Ostatné 07. 01. 2022 14:16:28

  Dobry den chcela by som od vas pomoc a radu neviem ci spravne pisem tu ale ci sa stakymi vecami zaoberate , to tiz mam taku situaciu ze , patraju po takej osobe ktora neni nezvestna atd len chcem vediet vy ste ti ktory sa stym zaoberaju

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   07. 01. 2022 14:42:05

   Dobrý deň, pani Dancsoová,

   žiaľ, nevieme vám pomôcť.
   My sme iba správcami portálu ISTP.
   Cieľom ISTP je pomôcť ľuďom nájsť si vhodnú prácu a zamestnávateľom kvalitných zamestnancov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


 • avatar
  Anna Melichova
  Práca 07. 01. 2022 13:58:02

  Dobrý deň hľadám prácu opatrovateľky Krupina Zvolen

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   07. 01. 2022 14:37:07

   Dobrý deň, pani Melichová,

   posielam ponuky: Opatrovateľka

   Ak Vás nejaká z ponúk zaujme, je potrebné kontaktovať daného zamestnávateľa (kontaktnú osobu), či už telefonicky, mailom alebo reagovať na jeho ponuku zaslaním Vášho životopisu.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Starostlivosť o dieťa do 6 rokov

Odpovedať
 • avatar
  Michaela Fuksová
  Úrady PSVR 06. 01. 2022 00:33:36

  Dobrý večer, ak mi skončil k 31.12.pandemicky rodičovský a čakám na schválenie o starostlivosť o dieťa do 6 rokov do konca januára podľa lehoty 30 dní mala by som sa tiež evidovať na úrade práce do 7 dní ako je treba po zrušení pandemickeho rodičaku? Alebo v tomto prípade keď sa čaká na rozhodnutie je to nejako inak? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem krásny večer.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   07. 01. 2022 08:48:59

   Dobrý deň, pani Fuchsová,

   ak rodič nie je poberateľom rodičovského príspevku (dieťa je staršie ako 3 roky), nie je zamestnaný, nevykonáva činnosť SZČO, nie je evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce, ale ako "osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov veku," štát za neho platí zdravotné poistenie iba pod podmienkou, že dieťa chodí do škôlky najviac štyri hodiny denne.

   Ak je toto Váš prípad a rozhodnutie bude pozitívne, evidencia na úrade práce nie je nutná kvôli zdravotnému poisteniu. Evidencia na úrade práce je dobrovoľná, mal by sa zaevidovať človek, ktorý si hľadá prácu, môže a chce pracovať.

   Odporúčam ale osloviť v tejto veci úrad práce, nie sme si istí, ako sa situácia posudzuje, ak rozhodnutie bude negatívne. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


PN a zapocet

Odpovedať
 • avatar
  lUCAS
  Práca 05. 01. 2022 22:20:23

  Dobrej, dni PN sa započítajú do odrobených dní v zápočte - zápočtovom liste? Ak odrobím 1 rok a dalsi 1 rok som bol na PN, mam narok na podporu v nezamestnanosti ? Ak PN sa nezaratava, OČR sa zaratava ?
  PS: overenie CARTCH vam dobre blbne, odosielam to na 10x.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   07. 01. 2022 08:33:13

   Dobrý deň, Lucas,

   zápočtový list vyhotovuje zamestnancovi zamestnávateľ pri ukončení pracovného pomeru. Uvádzajú sa v ňom údaje ako počet odpracovaných rokov, počet dní práceneschopnosti, zrážky zo mzdy a ich poradie, vyplácané odchodné a pod., ktoré by v budúcnosti občan mohol potrebovať nielen v Sociálnej poisťovni, ale aj v ďalších inštitúciách, napr. na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny či v zdravotnej poisťovni.

   Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený obdobím účasti na poistení v nezamestnanosti.

   Príklad:

   Osoba bola zamestnaná od 1. marca 2017 do 30. júna 2021 (počas zamestnania nemala žiadne obdobie prerušenia poistenia v nezamestnanosti).
   Od 1. júla 2021 do 30. novembra 2021 bola dočasne práceneschopná.
   Do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola zaradená od 1. decembra 2021. Nárok na dávku v nezamestnanosti si uplatnila ako súčasť žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
   Posudzované obdobie štyroch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie je obdobie od 1. decembra 2017 do 30. novembra 2021.

   Ako obdobie poistenia v nezamestnanosti sa zohľadní obdobie od 1. decembra 2017 do 30. júna 2021, t. j. 1 308 dní. Podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti je v tomto prípade splnená.
   Obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti po skončení zamestnania nie je obdobím, ktoré by sa považovalo za obdobie poistenia v nezamestnanosti, a to bez ohľadu na prípadné poberanie nemocenského, preto sa na toto obdobie v konaní o nároku na dávku v nezamestnanosti neprihliada.

   Nezaznamenali sme problémy s captchou, dúfam, že išlo o dočasný problém.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Obnovenie hesla

Odpovedať
 • avatar
  Mário Rumanovič
  ISTP 05. 01. 2022 09:31:22

  Dobrý deň,
  prosím Vás o pomoc. Pri obnove zabudnutého hesla mi systém napíše " Používateľ neexistuje". Skúšal som email aj meno a odpoveď je rovnaká. Nakoniec som skúsil novú registráciu našej spoločnosti a odpoveď bola " ..užívateľ už existuje ". V prípade potreby Ičo spoločnosti je 36005771. Ďakujem za pomoc

  počet odpovedí: 1

Schválenie ponuky

Odpovedať
 • avatar
  avalbeta.vedenie
  Úrady PSVR 05. 01. 2022 08:48:19

  Prečo nám nie je ponuka schválená? Stále je požiadavka doplniť rozsah pracovného času, čo je nepovinný údaj a aj po doplnení stále je neschválená

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   05. 01. 2022 10:05:32

   Dobrý deň,

   schvaľovací proces v ISTP je dvojstupňový. V prvom kroku schvaľuje ponuku náš tím ISTP - po schválení sa ponuka už zobrazuje v ISTP v časti Voľné pracovné miesta pod zdrojom istp.sk. Ak je ponuka zaslaná aj na úrad práce (klasický pracovný pomer, napr. dohody alebo práca na živnosť sa na úrad nezasielajú), v druhom kroku ju schvaľuje príslušný úrad práce podľa miesta výkonu práce alebo sídla zamestnávateľa, ak miesto nebolo uvedené podrobne. Ak úrad ponuku schváli, zdroj ponuky sa mení z istp.sk na upsvar.sk. V tomto prípade neschválil Vašu ponuku Úrad práce v Košiciach, lebo chýbala informácia o pracovnom čase. Súhlasím s Vami, položka nie je nastavená ako povinná a jej neuvedenie by nemalo byť dôvodom na neschválenie ponuky. V časti 4 zabezpečenie obsadenia pracovného miesta ste ale uviedli možnosť vlastnou formou (nie v spolupráci s úradom práce), tak z tohto pohľadu ani nevadí, že Vaša ponuka nebola schválená úradom. Ponuka je vyhľadateľná uchádzačmi v ISTP, ale pri nej nie zdroj upsvar.sk, ale istp.sk. Ak by ste chceli v tejto veci osloviť úrad práce, posielam kontakty: Kontakty na agentov na úrade práce

   Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Zdravím

Odpovedať
 • avatar
  Videho
  ISTP 04. 01. 2022 20:10:28

  https://www.istp.sk/pracovna-ponuka/1913688/operator-vyroby-bytca?filter_vpm=1 Prečo ponúkate prac ponuku od agentúry ktorá dlhuje štátu? Okráda štát a musí aj svojich zamenstnacov https://www.finstat.sk/50238485/dlhy_a_pohladavky A to neni jediný prípad

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   05. 01. 2022 09:55:12

   Dobrý deň,

   ďakujeme za podnet. Oslovíme v tejto veci daného zamestnávateľa s prosbou o stanovisko.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   05. 01. 2022 10:20:40

   Pripájam stanovisko spoločnosti:

   Naša spoločnosti funguje na trhu viac ako 5 rokov.
   Nikdy sme nedlžali štátu dlhšie ako 10 dní od splatnosti záväzkov na finančný úrad alebo sociálnu poisťovňu.

   Nemôžeme my za systém, ktorý je neprávom nastavený zo strany štátu voči firmám ako sme my.

   My ako spoločnosť máme splatnosti 30-90 dní od vystavenia faktúr k zákazníkovi a štát Slovenskej republiky od nás žiada úhrady do 25. dňa nasledujúci mesiac, čo je nefér.

   Pri tržbách a počte zamestnancov, ktoré naša spoločnosť mesačne má, nedokážeme vždy všetko potiahnuť a uhradiť načas.

   Snažíme sa, aby hlavne zamestnanci našej spoločnosti mali načas mzdy v termíne a nikdy sme v tomto nemeškali.

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie