Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

poobedne

Odpovedať
 • avatar
  Stanislav
  Práca 29. 06. 2022 10:06:59

  Dobrý deň prajem
  Ja sa chcem spýtať ,či mi môže nariadiť môj zamestnávateľ pobednú zmenu ,
  Pýtam sa že zmluve mám podmienky ,teda pracovná doba je od 6:do 14:30
  o druhej zmene nepíše sa .
  (Pracujem na smetiarske auto ako zavoznik)
  dodatok k zmluve ohľadom druhej zmení nemám.

  Za vašu odpoveď Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 06. 2022 11:58:27

   Dobrý deň, Stanislav,

   otázku evidujeme, ešte ju preberieme s kolegami a poskytneme odpoveď. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Dávka v nezamestnanosti

Odpovedať
 • avatar
  Tomáš
  Úrady PSVR 28. 06. 2022 08:48:20

  Dobrý deň prajem,chcem sa opýtať,ako sa počíta obdobie poistenia v nezamestnanosti pre zamestnanca ktorý ukončil pracovný pomer dohodou a bol zamestnaný za posledné 4 roky u viac zamestnávateľov či sa to obdobie počíta aj keď počas tých 4 rokoch bolo prerušené poistenie v trvaní 1 mesiac či to ovplivny priznanie nároku na dávku v nezamestnanosti keď že tam bolo prerušenie cca jedného mesiaca,vopred ďakujem a želám vám pekný deň...

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 06. 2022 09:36:57

   Dobrý deň, Tomáš,

   Sociálna poisťovňa prizná dávku v nezamestnanosti poistencovi, ktorý získal najmenej dva roky (presne 730 dní) poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Toto poistenie nemusí byť nepretržité. To znamená, že poistenec nemusí byť zamestnaný (poistený) počas celých štyroch rokov pred zaradením do evidencie a jeho zamestnanie nemusí trvať 730 dní za sebou. Získaná doba poistenia nemusí byť súvislá, nepretržitosť poistenia sa nevyžaduje. Ale musí to byť spomínaných 730 dní.

   Viac informácií nájdete na tejto stránke: Dávka v nezamestnanosti>

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Náhradné voľno namiesto prekážky na strane zamestnávateľa

Odpovedať
 • avatar
  Martin
  Práca 27. 06. 2022 23:53:57

  Dobrý deň,

  je možné, aby pri prekážke na strane zamestnávateľa (zníženie objemu objednávok = nepridelená práca v daný deň = v KZ dohodnuté vyplácanie 70% priemerného zárobku) zamestnávateľ nariadil namiesto dohodnutých "percent" čerpanie náhradného voľna za nadpracované hodiny v predchádzajúcich dňoch? Zamestnanec tým totiž prichádza o príplatok za nadčas.

  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 06. 2022 11:44:51

   Dobrý deň, Martin,

   otázku evidujeme, ešte ju preberieme s kolegami a poskytneme odpoveď. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Podpora v podnikani

Odpovedať
 • avatar
  Matej
  Úrady PSVR 26. 06. 2022 14:07:23

  Dobrý deň, som vyše roka evidovaný na úrade práce, s cieľom uplatniť sa na pracovnom trhu v oblasti, ktorá mi prináša uspokojenie a radosť z pomoci ľuďom som si doplnil vzdelanie ako masér a chcem si s touto činnosťou otvoriť živnosť. Počítal som s pomocou štátu pri štarte s marerialovym vybavením a odvodmi, ale dostal som odpoveď, že nie sú peniaze. Je nejaký iný spôsob podpory mladých, mám 26 rokov, pri uplatňovaní svojích poznatkov na prác.trhu ako projekt Chyt sa svojej šance? Alebo bude ešte šanca dostať finančnú injekciu z tohoto projektu? Jednoducho bude ešte možnosť získať nejaké prostriedky na podporu začatia podnikania?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 06. 2022 10:03:54

   Dobrý deň, Matej,

   nakoľko nemáme k dispozícii aktuálne informácie o nových projektoch, odporúčame Vám sa s touto otázkou obrátiť na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, resp. Váš úrad práce. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


administrativna praca

Odpovedať
 • avatar
  ann
  Práca 25. 06. 2022 15:40:47

  Dobrý deň,

  ešte sa chcem spýtať či je možné pracovať na dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom aj v prípade ak ide o administratívnu prácu.

  Ďakujem za odpoveď

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 06. 2022 09:29:17

   Dobrý deň,

   Zákonník práce neustanovuje žiadne obmedzenia týkajúce sa pracovných oblastí pri práci na dohodu o vykonaní práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


mam narok na podporu?

Odpovedať
 • avatar
  ann
  Úrady PSVR 25. 06. 2022 15:15:57

  Dobrý deň,

  3 roky od júna 2019 do júna 2022 (nepretržite) som pracovala na dohodu o vykonaní prace s pravidelným príjmom. Predtým som bola dobrovolne nezamestnaná (platila som si len zdravotné odvody). Mám nárok na podporu v nezamestnanosti? ....Ak áno ako sa počíta výška podpory? Počíta sa to z mojich predchádzajúcich príjmov?

  ...povinnosť nahlásiť sa na ÚP je do 7 dní. Keď sa nahlásim až 5 júla bude sa mi rátať nezamestnanosť od 1. 7. 2022? ( dohoda mi končí 30. 6.)

  Ďakujem za odpoveď

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 06. 2022 09:00:03

   Dobrý deň,

   poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (podmienka 730 dní poistenia v nezamestnanosti).

   Povinné poistenie v nezamestnanosti vzniká aj na základe dohôd o vykonaní práce s pravidelným mesačným príjmom.

   Informácie ohľadne výpočtu dávky nájdete na tejto stránke:

   www.socpoist.sk

   Ak požiadate o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní po ukončení pracovného pomeru, budete zaradená do evidencie nasledujúcim dňom (1. 7. 2022) po ukončení zamestnania.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Zamestnávanie cudzincov z 3. krajiny

Odpovedať
 • avatar
  Miroslava Miznerova
  ISTP 22. 06. 2022 09:09:00

  Koľko dní pred zamestnaním občana z 3.krajiny musí byť zverejnený inzerát o voľnom prac.mieste?
  Inzerovanie musí byť len cez www.ISTP.sk a www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk alebo aj cez iné protály.
  Vopred dakujem za odpoved.
  Miznerová

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   22. 06. 2022 09:59:19

   Dobrý deň, pani Miznerová,

   20 pracovných dní. Ak by inzerované zamestnanie patrilo do zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily pre daný kraj, lehota sa nesleduje. Informácie nájdete na tejto stránke: Zamestnávanie cudzincov

   Na inzerciu voľných pracovných miest pre štátnych príslušníkov z tretích krajín je nutné využívať iba štátny portál sluzbyzamestnanosti.gov.sk.

   Ak pri inzercii pracovných ponúk nepožadujete spoluprácu s úradom práce, môžete využiť aj náš portál ISTP. Inzerciou cez ISTP si splníte zákonnú povinnosť nahlásenia voľného pracovného miesta podľa § 62 ods. 6 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti na základe dohody, ktorú máme s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Inzercia cez ISTP je naďalej bezplatná.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Uplatnenie v zamestnaní

Odpovedať
 • avatar
  Zuzana
  Školstvo 16. 06. 2022 19:24:59

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať, aké predmety by som mohla učiť na základnej a strednej škole ak mám ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa Sociálna pedagogika a vychovávateľstvo, odbor - učiteľstvo a pedagogické vedy. Ďakujem pekne.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 06. 2022 09:04:28

   Dobrý deň, Zuzana,

   kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii učiteľ sú uvedené v prílohe č. 1 vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 1/2020 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov:

   www.slov-lex.sk

   Odporúčame ale v tejto veci kontaktovať ministerstvo školstva, ktoré Vám bude vedieť poskytnúť presné stanovisko. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Nárok na podporu v nezamestnanosti

Odpovedať
 • avatar
  Marek
  Úrady PSVR 16. 06. 2022 06:12:41

  Dobrý deň,

  Chcem sa opýtať, či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, keď na SK mám odpracované posledné 3 mesiace a predtým som pracoval 3 roky na pracovnú zmluvu v Nemecku.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 06. 2022 08:40:15

   Dobrý deň, Marek,

   ohľadom podrobnejších informácií týkajúcich sa podpory v nezamestnanosti, prosím, kontaktujte Váš úrad práce, prípadne Sociálnu poisťovňu - my ako administrátori portálu ISTP vieme poskytnúť len základné informácie, nakoľko vyplácanie podpory nespadá do našich kompetencií. Posielame ale všeobecné informácie o podpore v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia:

   Odporúčame zaevidovať sa na úrade práce na Slovensku a prostredníctvom Sociálnej poisťovne požiadať o tzv. „export dávky“. O dávke v nezamestnanosti rozhoduje Sociálna poisťovňa, ktorá posúdi Váš nárok podľa predložených dokladov. Sociálna poisťovňa pre transfer dávky v nezamestnanosti vyžaduje evidenciu na úrade práce, pokiaľ dotyčný nemá v SR žiadny pobyt, zaevidovať ho nemôžu. Eviduje sa na miestne príslušnom úrade k tomu pobytu.

   Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, že poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu (50 % x DVZ x počet dní v mesiaci). Viac informácií nájdete na tejto stránke:
   Dávka v nezamestnanosti

   Teda ak ste už na Slovensku, požiadať o dávku v nezamestnanosti môžete aj v Sociálnej poisťovni. Najprv ale musíte byť evidovaný na úrade PSVR. Následne navštívite Sociálnu poisťovňu, kde predložíte oznámenie o zaradení do evidencie na úrade PSVR ako uchádzač o zamestnanie, doklady od zamestnávateľov v krajinách EU, ktoré ste dostali - tzv. E formuláre a požiadate o dávku v nezamestnanosti. Ak Vám na ňu nevznikne nárok, môžete potom požiadať úrad o pomoc v hmotnej núdzi. Pre jej priznanie a o jej výške rozhoduje úrad na základe posúdenia príjmu všetkých členov spoločne žijúcich v domácnosti. Výšku dávky a jednotlivých možných príspevkov si môžete pozrieť na stránke:
   Pomoc v hmotnej núdzi

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


ukrajina

Odpovedať
 • avatar
  peter.svorc
  ISTP 15. 06. 2022 18:46:06

  dobry den, tie ukrajinske vlajocky by ste uz mohli stiahnut prec

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 06. 2022 08:24:37

   Dobrý deň, Peter,

   naším cieľom bolo pomôcť ukrajinským uchádzačom o prácu rýchlo sa zorientovať v ponuke inzerátov na našej stránke. Na mobile je to iba jeden modro-žltý pásik, tak dúfame, že to až tak neobťažuje našich používateľov.

   Uvažujeme o úprave tohto vizuálu, tak zmena nastane v blízkej dobe.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie