Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Restart pre mladých

Odpovedať
 • avatar
  Tatiana
  Úrady PSVR 28. 10. 2020 15:15:35

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na Projekt Restart pre mladých. Vcera mi volala pani z uradu prace, ze mi schválili peniaze a mam na ne narok, ale keďže som sa zamestnala 100 km od trvaleho pobytu, neviem tam prist osobne v úradných hodináchba navyše je obmedzenie vychádzania. Poskytla mi informácie, ze aj prostredníctvom splnomocnenia. Dnes keď som jej volala povedala mi, ze musim prísť osobne a do piatku, ked chcem peniaze, inak to pada. No a tu tkvie moja otázka, ako sa tam mam dostaviť pocas zakazu vychadzania? Viem si niekde overiť kedy sa končí projekt Restart pre mladych, keďže pani tvrdi, ze mam an to dva dni? A ako to, ze ked chcem prispevok motivujúci pri hľadaní prace, tak si musim zobrat volno v práci a porušiť zakaz vychadzania bez inej dohody s úradom? Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 10. 2020 15:33:22

   Dobrý deň, Tatiana,

   Vašu otázku budeme konzultovať s našou spolupracovníčkou na úrade práce. Odpoveď nájdete v tejto sekcii.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Práca

Odpovedať

 • avatar
  Olga
  Práca 28. 10. 2020 12:37:02

  Dá sa u vás pracovať aj na jednu smenu od 7:30 do 15:30

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 10. 2020 13:01:21

   Dobrý deň, Oľga,

   my sme správcom portálu ISTP, bude potrebné kontaktovať zamestnávateľa, ktorý u nás inzeroval pracovnú ponuku. Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Reklamy na ISTP

Odpovedať
 • avatar
  NicVasPoMojomMene
  ISTP 28. 10. 2020 12:23:15

  Preco su akoze na statnom webe reklamy ? Na hlavnej stranke 4x reklama + sponzori. Celkovu hlavnu stranku tvori obsah - 60% a reklamy 40% - kto toto akoze schalil ?
  Preco zahlcujete stranky pre uchadzacov o zamesntnanie reklamami ?
  Co nema stat na udrzbu svojich portalov ze musi ludom tlacit reklamy ? Spamatajte sa.
  Zeby som musel na kazdej jednej bozej stranke s ponukami prace najprv prescrollovat reklamu - a potom v kazdej ponuke je hore reklama, cize musim najprv preskocit reklamu a az tak sa dostanem k inzeratu. NEPRIPUSTNE. Chcete zeby ludia pouzivali statne stranky a pritom mate viac reklamy ako privatne stranky - profesia atp. Asi vam nemusim pripominat ze tieto portaly su vasa PRIAMA KONKURENCIA.
  Ako bezny uchadzac o pracu prechadzam 3 mesta na slovensku, priblizne 2 tyzdne hodne inzeratov, 2x do mesiaca. To je priblizne 10-15 stran inzeratov, z ktorych si na kazdej strane vyberiem aspon 1-2 ponuky prac. Takze, 15stran x 3mesta x 1.5ponuk = cca 67 reklam na jedno sedenie x 2 = 134 reklam za mesiac.
  Opytajte sa sami seba ci je toto normalne na STATNOM webe. Ze vas hanba nebije.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 10. 2020 12:58:24

   Dobrý deň,

   dovoľte nám vysvetliť situáciu. Už to sú viac ako 2 roky, kedy nám ako správcom pracovného portálu ISTP za spoločnosť TREXIMA Bratislava skončilo zmluvné zabezpečenie s naším koordinátorom Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Momentálne dúfame v opätovnú zmluvnú podporu zo strany rezortu práce, aby ISTP mohol pokračovať ako národný pracovný portál. Väčší vývoj portálu je v súčasnosti pozastavený, ale naša spoločnosť zabezpečuje aspoň jeho každodennú správu, aby naďalej bez problémov fungoval pre uchádzačov i zamestnávateľov. Reklamy na ISTP sme aktivovali z dôvodu, aby sme aspoň z malej časti pokryli náklady, ktoré so správou portálu súvisia. Ďakujeme za porozumenie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Prispevok v pripade že sa sam zamestnam.

Odpovedať
 • avatar
  Daniel Gaži
  Úrady PSVR 28. 10. 2020 07:03:35

  Mám 27 rokov a som vedený na urade prace ako nezamestnaný,nepoberam žiadný prispevok.Zamestnavam sa od 1.11. na projekt do 29. rokov mám narok aj na príspevok 120 eu. z uradu prace ?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 10. 2020 11:28:44

   Dobrý deň, pán Gaži,

   predpokladám, že máte na mysli príspevok z projektu „Reštart pre mladých UoZ2“, kde uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii najmenej 1 mesiac, vo veku do 29 rokov, ktorý si sám nájde zamestnanie a z evidencie bude vyradený do pracovného pomeru...... môže vzniknúť nárok na príspevok v mesačnej výške 126,14 € po dobu 6 mesiacov a 63,07 € po dobu ďalších 6 mesiacov. Žiaľ, finančné prostriedky z tohto projektu sú už celoslovensky vyčerpané. Projekt stále trvá, takže odporúčam podať si žiadosť – hoci pravdepodobnosť je skutočne mimoriadne nízka, ale občas dochádza k tzv. „úsporám“ (z uzatvorených dohôd – napr. pri predčasnom ukončení pracovného pomeru a neuzatvorení ďalšieho do skončenia dohodnutej doby poskytovania príspevku). Z týchto „úspor“ je možné občas nejakú ďalšiu dohodu uzatvoriť.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


 • avatar
  Lucia
  Úrady PSVR 27. 10. 2020 21:34:53

  Dobrý deň,
  chcela by som sa informovať o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Pokiaľ som štatutárkou občianskeho združenia, bola by to prekážka pri zaradení do evidencie alebo by to bolo v poriadku? Taktiež som mala niekoľko jednorazových zmlúv o dielo, bude mať tento fakt vplyv na zaradenie alebo nie?
  Ďakujem.

  S pozdravom
  Lucia

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 10. 2020 11:26:40

   Dobrý deň, Lucia,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Senica posielam odpoveď:

   štatutár OZ nie je prekážkou v evidencii a nepovažuje sa v zmysle Zákona o službách zamestnanosti za SZČO. V podaní žiadosti o zaradenie do evidencie UoZ nebráni ani skutočnosť, že ste „mali niekoľko jednorazových zmlúv o dielo“. Ovšem – ak by ste takúto zmluvu uzatvorili ako evidovaný uchádzač o zamestnanie – je to dôvod na vyradenie z evidencie (§ 36 odst. 1 písm. o) - ..... dňom začatia vykonávania zárobkovej činnosti na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu......, pričom týmto osobitným predpisom je napr. Občiansky zákonník, Obchodný zákon.......“

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Reštart pre mladých

Odpovedať
 • avatar
  Karolína Gyalogová
  Úrady PSVR 27. 10. 2020 21:31:19

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, v akom stave je projekt reštart pre mladých? Pýtam sa tu pretože z rôznych zdrojov mám odlišné informácie. Prosím neodkazujte ma smerom opýtať sa na našom úrade... tam ochota nie je.
  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 10. 2020 21:42:29

   Už som si asi aj našla odpoveď v príspevkoch nižšie, že je to teda vyčerpané.
   Tak či onak, ďakujem za možnosť opýtať sa, aspoň niekde človek nájde aké také odpovede. :)
   Pekný deň

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   28. 10. 2020 11:25:24

   Dobrý deň, pani Gyalogová,

   toto sú aktuálne informácie, ktoré máme k dispozícii: finančné prostriedky tohto projektu sú síce už celoslovensky „zazáväzkované“ (minutý rozpočet na uzatvorené dohody), avšak môže prísť k situácii, že sa niektoré dohody predčasne ukončia a vtedy je možné uzatvoriť novú dohodu z tzv. „úspor“. Záujem o tento projekt však značne prevyšuje možnosti uzatvorenia nových dohôd uvedeným spôsobom.

   V prípade potreby môžete napísať aj na Ústredie práce: sluzby.zamestnanosti@upsvr.gov.sk.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Otazka

Odpovedať
 • avatar
  Ondrej
  Soc. služby 27. 10. 2020 12:29:24

  Dobrý deň
  Uz dlhšiu dobu mám problém s chrbtom a uvažujem že zajtra navštívim lekára. Chcem sa teda spýtat či mám v takomto prípade nárok na PNku alebo nie keďže som zachytil informáciu že počas testovania nieje možné ísť na maródku. Nerád by som fungoval s bolesťami dalej.
  Ďakujem

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 10. 2020 12:35:55

   Samozrejme za predpokladu že ma doktor pošle na PNku

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 10. 2020 13:42:52

   Dobrý deň, Ondrej,

   radi by sme Vám pomohli, no uvedené záležitosti spadajú pod agendu Sociálnej poisťovne, my s nimi neprichádzame do styku a nedokážeme v tejto veci poskytnúť relevantné stanovisko.

   Posielam Vám kontakt na Sociálnu poisťovňu - môžete využiť ich Formulár pre otázky či zavolať na konkrétne oddelenie venujúce sa oblasti, na ktorú sa pýtate: www.socpoist.sk

   Ďakujem za pochopenie a prajem všetko dobré.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


otázka ohľadom práce

Odpovedať
 • avatar
  Alena Štefániková
  Úrady PSVR 26. 10. 2020 22:35:11

  Dobrý deň, chcem sa opýtať: Od 1. 1. 2020 som na ÚP. 1. 11 .2020 by som mala nastúpiť do práce. Mám nárok na osobitný príspevok 126,14, keď je to 10 mesiacov? Či až po 12 mesiacoch to platí? Sp.Nová Ves asi nie je ani najmenej rozvinutý okres -tam platí, že stačí 6 mesiacov byť na ÚP. Na čo mám nárok, okrem príspevku na dopravu? Ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 10. 2020 10:49:38

   Dobrý deň, pani Štefániková,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Senica posielam odpoveď:

   Tu sú základné podmienky nároku na osobitný príspevok:
   Osobitný príspevok patrí za každého člena domácnosti,
   • ktorému vznikol pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah dohodnutý najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času a jej dohodnutý príjem je najmenej vo výške minimálnej mzdy zodpovedajúcej dohodnutému rozsahu týždenného pracovného času, najviac vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy,
   • ktorý pred vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu
   o bol dlhodobo nezamestnaným občanom alebo
   o najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov
    nevykonával činnosť zakladajúcu nárok na príjem zo závislej činnosti, príjem z podnikania, príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti44a) alebo na obdobný príjem v cudzine,
    neplnil povinnú školskú dochádzku,
    nepripravoval sa na budúce povolanie dennou formou štúdia,
    nepoberal nemocenské, materské alebo starobný dôchodok alebo
    nepoberal invalidný dôchodok, výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok, ak dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a
   • ktorému sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorému sa skončilo poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi v súvislosti so vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

   Takže – ak ste v evidencii „len“ 10 mesiacov, museli by ste úradu preukázať, že ste dlhodobo nezamestnaný, t.j. viac ako 12 mesiacov (podstatná je tá nezamestnanosť, nie evidencia na UPSVaR, len to musí byť preukázateľné).
   Ani v Spišskej Novej Vsi nie sú iné podmienky nároku na osobitný príspevok. Tam môže ísť o príspevok z projektu – teda jeden z nástrojov aktívnej politiky trhu práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Stažnost

Odpovedať
 • avatar
  dalibor.mahut.1
  Ostatné 26. 10. 2020 16:46:49

  Chcem sa opytat na čo je to testovanie dobre v praci.Ked aj taky všetci prejdu aj so mnou a potom sa hore zisti luharstvo,že všetci sme mali plny počet bodov.To je,iba hlupa propaganda,aby mohli zamestnavat Ukrajincov a ine narodnosti.No mne už to je jedno ked som sa stal Umelcom a dosiahol celosvetovy uspech tak idem pokračovat ako chcu ostatny.Len to zdržuje Covid 19

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   27. 10. 2020 08:26:58

   Dobrý deň, pán Mahut,

   my sme iba správcami portálu ISTP.
   Cieľom ISTP je pomôcť ľuďom nájsť si vhodnú prácu a zamestnávateľom kvalitných zamestnancov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie