Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie
 • avatar
  stefan
  Úrady PSVR 21. 03. 2019 16:04:58

  zdravim chcem sa spytat ci vedia vodicsky preukaz B uribut na urade kurz alebo preplatit nakolko je tžo potrebne

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 03. 2019 16:18:03

   Príjemný dobrý deň, pán Štefan,

   Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nepodporuje prostredníctvom príspevkov súvisiacich s rekvalifikáciou rekvalifikačné kurzy zamerané na získanie vodičského oprávnenia typu B.

   Pozrite článok:
   https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace/repas-pre-uchadzacov-o-zamestnanie-mimo-bsk.html?page_id=720988

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  patrik sivak
  Práca 20. 03. 2019 14:06:25

  Dobrý deň mal by som zaujem o pracu som z bardejova mal by som zaujem o montáž káblových zväzkov prax mam v tom pracoval som 1 rok a chcel by som sa spytat či zabezpečujete aj dopravu Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 03. 2019 14:35:31

   Príjemný dobrý deň, pán Sivák,

   my sme správcom portálu ISTP. Na tomto linku nájdete aktuálne ponuky podľa Vami uvedených kritérií
   https://goo.gl/W7uzZa

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Projekt Pripravený na prácu

Odpovedať
 • avatar
  Peter
  Úrady PSVR 20. 03. 2019 08:37:32

  V júni 2018 som ukončil inkluzívne vzdelávanie v projekte Pripravený na prácu. Lektorka mi navrhla na ďalšie vzdelávanie v kurzoch /programovanie CNC strojov a mechatronik/.Ja som nadšene súhlasil a čakal pozvanie na spomínané kurzy.
  Vo februári 2019 som dostal pozvanie ale na kurz Automatizácia systémov riadenia v strojárstve. Ten som v marci 2019 úspešne ukončil.
  Na miestnom ÚPSVaR ma pri odovzdávaní podkladov z kurzu informovali, že na ďalšie kurzy /programovanie CNC strojov a mechatronik / som nebol odporučený.
  Neviem kde a prečo sa stala táto chyba.
  Z rozhovoru som sa dozvedel,že v júni 2018 /inkluzívne vzdelávanie/ mala lektorka iné inštrukcie na odporúčanie do ďalších kurzov ako je tomu dnes.
  Zaujímalo by ma ako je možné zmeniť toto rozhodnutie a byť zaradený do ďalších kurzov: programovanie CNC strojov/presné znenie nepoznám/ a mechatronik.
  K rozhodnutiu môj prospech by mal zavážiť fakt, že k získaniu práce je táto úroveň vzdelania pre mňa dôležitá /požiadavky zamestnávateľa/.
  Dúfam, že moja žiadosť bude kladne posúdená.
  S pozdravom
  Peter

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 03. 2019 10:38:04

   Príjemný dobrý deň, pán Peter,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Absolvovali ste už v podstate kompletné vzdelávanie v rámci projektu „Pripravený na prácu“. Aj inkluzívne vzdelávanie – t.j. 1. fázu projektu, aj akreditované odborné vzdelávanie – t.j. 2. fázu projektu. V podmienkach projektu sa uvádza, že z absolventov 1. fázy inkluzívneho vzdelávania budú tí najlepší uchádzači vybratí do niektorého z programov odborného vzdelávania. Lektori po ukončení 1. fázy odporúčajú zvyčajne viac možností – programov – odborného vzdelávania. Následne sprostredkovateľka zaradí uchádzača do najbližšieho z odporúčaných programov, ktorý sa realizuje (z dôvodu čo najskoršieho uplatnenia sa na trhu práce). Vždy ale môžete absolvovať len jeden odborný program.

   Ak by ste v evidencii zotrvávali kvôli nemožnosti nájsť si vhodné zamestnanie aj ďalej, tak niekedy v lete by sa na úradoch mali realizovať odborné kurzy (Operátor CNC strojov) – podľa § 46 Zákona o službách zamestnanosti. – teda mimo projekt Pripravený na prácu.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


práca pre ženu vo veku 40 rokov len so základným vzdelaním

Odpovedať
 • avatar
  Ľubica
  Práca 18. 03. 2019 20:15:35

  Mám známu, ktorá pracovala dlhé roky vo firme, čo upratuje chodníky v meste, má len základné vzdelanie a po rokoch firmu preberá niekto iní, viacerých prepúšťajú.
  Chcem sa spýtať na možnosť zamestnania v okrese BB, ako aj na nejakú rekvalifikáciu, aby si mohla nájsť prácu v inej oblasti.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 03. 2019 09:01:33

   Dobrý deň, pani Ľubica,

   posielam Vám pracovné ponuky, ktoré by mohli Vašu známu osloviť https://lnk.sk/sxH9.

   Ohľadom rekvalifikácie Vám odporúčam sa obrátiť priamo na úrad práce, nakoľko momentálne majú uchádzači o zamestnanie možnosť absolvovať rekvalifikačný kurz aj prostredníctvom úradu práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Dochodok

Odpovedať
 • avatar
  Katka
  Úrady PSVR 18. 03. 2019 17:43:40

  Mam 64 rokov,podala som žiadosť o starobny dochodok , pracovni pomer mi skonči 15 aprila , možem podať žiadosť o uchadzanie prace, a potom požiadat socialnu poistovnu o potporu v nezamestnosti?, dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 03. 2019 09:44:41

   Príjemný dobrý deň, pani Katka,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Kedy Vám vzniká nárok na starobný dôchodok? Postup, ktorý uvádzate, môžete síce uplatniť, ale musíte počítať s tým, že rozhodnutie o dôchodku Sociálnej poisťovni „chvíľku“ trvá, skôr si nemôžete požiadať, ako Vám vznikne nárok, ale rozhodnutie môžete dostať aj o dva – tri mesiace – samozrejme, so spiatočnou platnosťou ku dňu, ku ktorému ste si oň požiadali (a od ktorého máte zákonný nárok). Čo sa týka evidencie na úrade práce – teoreticky by ste sa mohli zaevidovať, pretože úrad v momente podania žiadosti nemá možnosť zistiť Váš zákonný nárok na starobný dôchodok, ale ak by ste si aj požiadali Sociálnu poisťovňu o dávku v nezamestnanosti, táto by Vám ju nepriznala, pretože Vás už eviduje ako starobnú dôchodkyňu. Takže Vaša evidencie na UPSVaR by bola celkom zbytočná. Následne by ste boli (po vydaní rozhodnutia SP o priznaní starobného dôchodku so spiatočnou platnosťou) vyradená z evidencie dňom zaradenia.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Voľné pracovné miesto na vodiča VZV

Odpovedať
 • avatar
  Jozef
  Práca 18. 03. 2019 14:24:45

  Na pána olsovsky

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 03. 2019 14:56:35

   Dobrý deň, pán Jozef,

   celkom sme nepochopili Vašu otázku. Máte záujem o prácu operátora VZV v konkrétnej spoločnosti a hľadáte kontakt na daného zamestnávateľa?

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Nahlasovanie voľných pracovných miest

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Úrady PSVR 18. 03. 2019 13:51:34

  Dobrý deň,
  zamestnávateľ ukončil so zamestnancom pracovný pomer k 28.2.2019. Zamestnávateľ sa rozhodol, že nebude dané pracovné miesto nanovo obsadzovať. Teraz ale sa prišli uchádzači o prácu informovať ohľadom voľných pracovných miesta u zamestnávateľa a po pohovore sa konateľ rozhodol, že jedného z nich prijme. Musí zamestnávateľ v tom prípade hlásiť voľné pracovné miesto, ak naň má pracovníka zvoleného?
  Aká je lehota na oznámenie voľného pracovného miesta?
  Ďakujem pekne.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 03. 2019 14:04:21

   Dobrý deň, pani Jana,

   podľa usmernenia, ktoré sme dostali z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa povinné nahlasovanie voľných pracovných miest netýka pracovných ponúk, ktoré sú už reálne obsadené.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


 • avatar
  Ján
  Práca 18. 03. 2019 13:23:15

  Dobry den.
  Chcem sa opytat,ked som vodic MKD a vykon prace zacinam nap. o 3:00 rano ci mam narok na priplatok za nocnu? Ak ano je tam aj rozdiel vysky ked som zaradeny do 2 stupna narocnosti alebo nie?Je vodic rizikove povolanie? Ked su mi vyplácane diety za cestu a pobyt v zahranici mam narok aj na stravne listky, alebo len vtedy ked som na slovensku?

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 03. 2019 08:24:32

   Príjemný dobrý deň, pán Ján,

   zákon č. 462/2007 Z. z. o organizácii pracovného času v doprave (ďalej len „Zákon o organizácii pracovného času v doprave“) v ustanovení § 3 ods. 3 stanovuje, čo rozumieme pod pojmom nočná práca: „Nočná práca na účely tohto zákona je každá práca vykonávaná v nočnom čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.“ Rovnako definuje nočnú prácu aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Zákonník práce“). V prípade, ak je zamestnanec pravidelne zamestnaný prácou v noci, má nárok na mzdové zvýhodnenie.

   Ustanovenie § 123 Zákonníka práce s účinnosťou od 01.05.2019 upravuje mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu nasledovne: „Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 40 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.“ V prípade, ak ide o rizikovú prácu, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie vo výške 50% minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu. Týmto osobitným predpisom je zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Zákon o minimálnej mzde“), ktorý v ustanovení § 2 ods. 1 zakotvuje, že sumu minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu stanovuje vláda Slovenskej republiky nariadením pre príslušný kalendárny rok. Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 300/2018 Z. z. stanovuje sumu minimálnej mzdy pre kalendárny rok 2019 vo výške 2,989 eura za každú hodinu odpracovanú zamestnancom. Z tejto sumy je potrebné následne vypočítať 40%, čo predstavuje výšku mzdového zvýhodnenia za každú hodinu odpracovanú v noci.

   Druhý stupeň náročnosti práce nebude mať vplyv na výšku mzdového zvýhodnenia zamestnanca za prácu v noci. Koeficient náročnosti práce má vplyv len na diferenciáciu výšky základnej zložky mzdy podľa náročnosti práce. Ustanovenie § 120 ods. 4 Zákonníka práce stanovuje, že v prípade druhého stupňa náročnosti práce máte nárok na minimálnu výšku mzdy pre príslušný rok, vynásobenú koeficientom 1,2. Keďže je výška minimálnej mzdy pre rok 2019 stanovená sumou 520 eur, v prípade zaradenia na pracovné miesto s koeficientom náročnosti II. bude výška minimálnej mzdy stanovená na 624 eur mesačne.
   Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia“) v ustanovení § 31 ods. 6 definuje pojem „riziková práca“ nasledovne: „Rizikovou prácou je práca zaradená do tretej a štvrtej kategórie. O zaradení práce do tretej kategórie a štvrtej kategórie, o zmene alebo vyradení práce z tretej kategórie a štvrtej kategórie rozhoduje príslušný orgán verejného zdravotníctva na základe návrhu zamestnávateľa, fyzickej osoby – podnikateľa, ktorý nezamestnáva iné fyzické osoby, alebo z vlastného podnetu.“ Keďže uvádzate, že stupeň náročnosti práce, ktorú vykonávate, je dva, nejde o prácu, ktorú možno zaradiť do skupiny rizikových prác, a preto Vám bude patriť mzdové zvýhodnenie za prácu v noci vo výške 40 % minimálnej mzdy podľa Zákona o minimálnej mzde.

   Cestovné náhrady upravuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších právnych predpisov, ktorý stanovuje, že zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí náhrada preukázaných cestovných výdavkov, náhrada preukázaných výdavkov súvisiacich s ubytovaním, stravné a iné. Výška cestovnej náhrady bude závisieť od dĺžky trvania pracovnej cesty. Keďže cestovné náhrady zahŕňajú aj stravné, nevzniká Vášmu zamestnávateľovi súčasne povinnosť poskytnúť stravný lístok. Aj na Slovensku Vám však môže vzniknúť nárok na cestovné náhrady, všetko závisí od toho, akým spôsobom máte v pracovnej zmluve naformulované miesto výkonu práce.

   Spracovala:
   19.03.2019
   A|K|M|V advokátska kancelária
   www.akmv.sk

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 03. 2019 16:26:19

   Takže keď to nieje pravidelné,napríklad 3-4 krát v týždni raz začínam o 3:00 raz o 4:30 a dva krát o 5:00 to sa nepovažuje za prácu v noci? Respektíve mám nárok na nejaké príplatky,alebo nie? A keď robím 12-15 hodín denne nemám nárok na príplatky za nadčasy?


dotaz o zamestnani z Mongolsko

Odpovedať
 • avatar
  byambaa koksalova
  Práca 17. 03. 2019 11:40:16

  Dobrý den Vážený,
  Ráda bychom obrátila na Vás o informaci,který se týká ohledně práci v SR,chtěla jsem si zeptat o nějaké firmy na Slovensku,který mají zájem zaměstnávat lidi z Mongolsko.Mam pár známý a příbuzní,který mají zájem o práci v ČR nebo na SR.Prosím Vás laskavě můžete mě zjistit jaké firmy přijímají pomocné dělníci do vyroby?
  Děkuji a s pozdravem.
  Koksalova

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 03. 2019 08:21:06

   Dobrý deň, pani Koksalova,

   posielame Vám všetky aktuálne inzeráty na pozície do výroby, je ich dosť veľa, skúste si ich pozrieť: https://goo.gl/NofapZ

   Ak Vás niektorá z uvedených ponúk zaujme, treba osloviť priamo zamestnávateľa, ktorý ponuku inzeroval (kontakty na zamestnávateľov sú v inzerátoch).

   Žiaľ, nevieme Vám vyselektovať firmy, ktoré majú záujem zamestnávať ľudí z Mongolska, nemáme o firmách takéto informácie.

   Prajeme všetko dobré!

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 03. 2019 14:41:45

   Nikto nemá záujem pracovať s Mongolmi. Dovidenia


Vypoved

Odpovedať
 • avatar
  Jarmila Ponistova
  Práca 15. 03. 2019 16:14:09

  Dobry den,
  chcela by som sa spytat, ci zamestnavel pri vypovedi zamestnancovi ma brat do uvahy, ze je slobodny a zije osamelo. Ci je takyto zamestnanec chraneny a moze dostat vypoved.

  Dakujem za odpoved

  Ponistova

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 03. 2019 16:24:32

   Dobrý deň,

   žiaľ, asi Vás nepotešíme, ale Zákonník práce takéto skutočnosti ako opisujete, neberie pri výpovedi do úvahy. Avšak, môže byť niečo podobné ukotvené v Kolektívnej zmluve Vašej spoločnosti, ale oficiálne zo zákona zamestnávateľovi nevyplýva povinnosť zohľadňovať dané skutočnosti pri výpovedi zamestnanca.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 03. 2019 17:37:31

   Slobodných zvyčajne vyhadzujú skôr, lebo vraj "nemusia živiť deti."

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie