Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie
 • avatar
  Michal
  Úrady PSVR 21. 02. 2019 12:17:01

  Dobry deň, ja bi som si chcel spravit SBS kurz cez úrad prace ,mno žial nevidim nikde ako neviem najst v Košiciach daju sa este robit repas kurzy SBS cez urad vopred dakujem za akulkoek odpoved spozdravom M.Hodermarszki

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 02. 2019 12:29:01

   Dobrý deň,

   Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečuje poskytovanie príspevkov súvisiacich s rekvalifikáciou uchádzačom o zamestnanie.

   Uchádzač o zamestnanie, ktorý má problém uplatniť sa na trhu práce, si môže zvoliť druh pracovnej činnosti, na ktorú sa chce rekvalifikovať a poskytovateľa rekvalifikácie, ktorý má požadovanú rekvalifikáciu zrealizovať. Uchádzač si sám z verejne dostupných rekvalifikačných kurzov vyberie konkrétnu rekvalifikáciu, o ktorú má záujem a predloží úradu práce požiadavku na rekvalifikáciu na predpísanom formulári, vrátane príloh.

   Podrobnejšie informácie o projekte REPAS+ pre uchádzačov mimo Bratislavského samosprávneho kraja nájdete na tomto odkaze: https://goo.gl/ewM1iE. Informácie pre uchádzačov z Bratislavského samosprávneho kraja sú dostupné na tejto stránke: https://goo.gl/89zjWk

   Detaily o poskytovaní príspevkov súvisiacich s rekvalifikáciou je možné získať na každom úrade práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


zamestnanie

Odpovedať
 • avatar
  lenka.spernakova.1
  Úrady PSVR 20. 02. 2019 14:00:22

  dobri den ,chcela by som sa opytat podala som si niekolko ziadosti o zamestnanie a neprisla my este odpoved .ale potrebujem svojej referentke odoslat emailom ze som sa uchadzala o zamestnanie a ze som odoslala ziadosti .mozte my poradit ako odoslat emailom na urad prace v mi svojej referentke vopred dakujem .

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2019 14:14:55

   Dobrý deň,

   pre uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úrade PSVR platí, že aktivitu pri hľadaní práce je potrebné preukazovať tak, ako ste sa dohodli so svojou sprostredkovateľkou na úrade.

   ISTP je jednou z možností, ako možno preukázať aktivitu pri hľadaní práce.

   Odporúčam Vám pri zasielaní životopisu zamestnávateľovi cez ISTP zaškrtnúť políčko "Poslať mi kópiu na môj e-mail" a ten následne vytlačiť sprostredkovateľke na úrade PSVR.

   Zaslané reakcie si viete aj odkontrolovať vo Vašom profile v časti "Ponuky práce" - "Moje reakcie", kde sa Vám archivujú ponuky, na ktoré ste reagovali zo stránky ISTP.sk. Ak ste na ponuku reagovali napr. z portálu kariera.sk, tak tieto ponuky sa Vám automaticky neuložia v záložke Moje reakcie. Aj tento zoznam možno vytlačiť svojej sprostredkovateľke cez funkciu internetového prehliadača alebo kliknutím na CTRL-P.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


Profil

Odpovedať
 • avatar
  klaudia.kacvinska.1
  ISTP 19. 02. 2019 23:03:03

  dobry den, chcem sa opytat ako si po registracii mam nastavit profil za "aktivny" vdaka :)

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2019 08:53:56

   Príjemný dobrý deň, pani Kacvinská,

   prosím, prihláste sa do svojho konta v ISTP, následne kliknite na Osobný profil, potom v ľavom menu na Nastavenia, následne vyberte Aktívny profil a položky, ktoré chcete sprístupniť zamestnávateľom.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Pracovne volno

Odpovedať
 • avatar
  Pouzivatel
  Práca 19. 02. 2019 16:40:22

  Podľa zákona 311/2001 z.z pragrafu § 141 pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,.
  Má nárok zamestnanec na pracovné voľno pokiaľ v platnej kolektívnej zmluve sa tento nárok nárok nenachádza?
  A musí byť splnená podmienka aby aj prarodič žil so zamestnancom v čase úmrtia v spoločnej domácnosti?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2019 16:59:29

   Príjemný dobrý deň,

   v zmysle § 141 ods. 2 Zákonníka práce musí byť zamestnancovi poskytnuté pracovné voľno aj v prípade úmrtia rodinného príslušníka, a to v rozsahu:
   1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
   2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
   3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb.

   Rodinný príslušník je pritom definovaný v § 40 a na účely Zákonníka práce je ním „manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.“

   Rodinným príslušníkom je teda aj prarodič zamestnanca a nevyžaduje sa na účely poskytnutia pracovného voľna na účasť na jeho pohrebe, aby zamestnanec s ním žil v spoločnej domácnosti. Táto podmienka je viazaná na tzv. iné osoby, ktoré nespadajú do predchádzajúceho výpočtu špecifikovaných príbuzných.

   Uvedené nároky sú zaradené v Zákonníku práce medzi tzv. dôležité osobné prekážky v práci a priamo zo zákona tak vyplývajú zamestnancovi v stanovených prípadoch predmetné minimálne zákonné nároky. Nie je teda potrebné tieto nároky uvádzať zvlášť v kolektívnej zmluve alebo v inom vnútornom predpise zamestnávateľa, aj keď kolektívna zmluva môže rozsah nárokov poskytovaných zamestnancovi rozšíriť. Uvedené potvrdzuje aj odborná právna literatúra (Barancová, H. a kol. Zákonník práce. Komentár 1. vydanie. Bratislava: C.H.Beck, 2017, 1033 s.) podľa ktorej „Zákonník práce umožňuje poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy nad rozsah uvedený v odseku 2 v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa, ako aj poskytnúť pracovné voľno aj z iných dôvodov, ako sú uvedené v odseku 2 alebo priznať pracovné voľno pre osobnú prekážku v práci tak, aby si ho mohol zamestnanec nadpracovať.“

   Spracovala:
   19.02.2019
   A|K|M|V advokátska kancelária
   www.akmv.sk


Prispevok

Odpovedať
 • avatar
  Janka
  Úrady PSVR 19. 02. 2019 13:10:03

  Dobry den,
  Chcela by som sa spytat dokedy ( do ktoreho dna v mesiaci) je vyplacany prispevok na dichadzku do prace ? Za januar 2019?
  Este sa chcem spytat doklad/ potvrdenie o mzde (poberam osobitny prispevok) je potrebne dokladovat kazdy mesiac? Dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2019 14:54:31

   Príjemný dobrý deň, pani Janka,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Príspevok na dochádzku za prácou podľa § 53 zákona o službách zamestnanosti sa vypláca v lehote do 30 kalendárnych dní od predloženia potvrdenia zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru a dochádzke do práce za uplynulý mesiac.

   Čo sa týka osobitného príspevku – tu nie je potrebné dokladovať výšku mzdy každý mesiac. Stačí pri zdokladovávaní nároku – t.j. pri žiadosti o tento príspevok doložiť výšku dohodnutej mzdy (ktorá musí spĺňať podmienku najmenej minimálnej a najviac dvojnásobku minimálnej mzdy). Úrad môže požadovať zdokladovanie zmeny dohodnutej výšky mzdy (napr. dodatkom k pracovnej zmluve), ak klient mal dohodnutú minimálnu mzdu – po zákonnej zmene jej výšky.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Registračne udaje

Odpovedať
 • avatar
  milansro
  ISTP 19. 02. 2019 13:05:45

  Dobrý deň,
  nakoľko dnes som volala s vašou kolegyňou ohľadom registračných údajov kde som do adresy podľa IČA doplnila nesprávne a na základe toho bola moja ponuka práce zamietnutá žiadam o opravu.
  Registračné údaje:
  Milan Pieš s.r.o.
  IČO: 47694009
  Adresa: Tužina 436, 972 14 Tužina
  V profile som do ikony registračných údajov pri zmene nedokázala opraviť nepustilo ma to.
  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2019 13:28:41

   Príjemný dobrý deň,

   adresu som upravil a nahlášku opätovne zaslal na úrad práce. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


REPAS KURZ

Odpovedať
 • avatar
  Marek
  Úrady PSVR 18. 02. 2019 22:45:44

  Dobrý deň vedeli by ste mi povedať kedy dostane úrad práce Prievidzi dotácie na Repas? Ďakujem :)

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2019 09:48:38

   Dobrý deň, pán Marek,

   takýmito informáciami, žiaľ, nedisponujeme. Poprosím Vás, obráťte sa priamo na Váš úrad práce, najlepšie na pracovníka, ktorý má na starosti REPAS.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Krátenie dovolenky

Odpovedať
 • avatar
  Miro
  Práca 18. 02. 2019 12:59:32

  Dobrý deň, pracujem ako učiteľ Strednej školy. Nastúpil som 1.9.2018 Ešte v skúšobnej dobe som bol hospitalizovany, teda bol som PN od 12.11.2018 do 31.12 2018. Moja zmluva je na dobu určitú do 31.8.2019. Ekonómka mi oznámila, že sa mi bude krátiť dovolenka za rok 2018, lebo som bol na PN. V roku 2018 som mal mať nárok na 15 dní dovolenky a v roku 2019 nárok na 30 dní dovolenky. Chcem sa opýtať či mi môže byť kratena dovolenka za to že som bol na PN? Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 02. 2019 15:49:58

   Príjemný dobrý deň,

   právnu úpravu dovolenky zakotvuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce“). Podľa Zákonníka práce môže zamestnancovi vzniknúť nárok na:

   - dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť
   - dovolenku za odpracované dni
   - dodatok dovolenky (ktorou sa nebudeme bližšie zaoberať, lebo sa vzťahuje iba na určité kategórie zamestnancov a v popisovanom prípade je bezpredmetná).

   Nárok na dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť (ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka) vznikne zamestnancovi podľa § 101 Zákonníka práce, ak: „počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku.“ Pričom „Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.“

   Vo Vašom prípade došlo k vzniku pracovného pomeru dňa 01.09.2018 a od 12.11.2018 až do konca kalendárneho roka 2018 ste boli dočasne práceneschopný, mohli ste v kalendárnom roku 2018 odpracovať (maximálne) 48 dní – 20 dní v mesiaci september, 22 dní v mesiaci október a 6 dní v mesiaci november. Keďže ste v kalendárnom roku 2018 odpracovali menej ako 60 dní, nevznikol Vám nárok na dovolenku za kalendárny rok, resp. ani na jej pomernú časť. Vznikol Vám však nárok aspoň na dovolenku za odpracované dni.

   Podľa § 105 Zákonníka práce: „Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.“

   Dovolenku za odpracované dni môže zamestnávateľ zamestnancovi krátiť iba v prípade neospravedlnene zmeškanej zmeny.

   Spracovala:
   21.02.2019
   A|K|M|V advokátska kancelária
   www.akmv.sk


 • avatar
  Zuzana
  Práca 16. 02. 2019 03:33:12

  Dobrý deň chcela by si sa spýtať.. Bola si v skúšobnej dobe... Od januára do marca minulého roku... V jednote.. A teraz mi volali ze mam platiť manko z inventúry... Tak ze ci to mam zaplatiť aj keď som bola v skúšobnej dobe.. Ďakujem

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 02. 2019 14:44:43

   Ahoj. To ze si v skusobnej dobe neznamena, ze nie si hmotne zodpovedna. AK si podpisala zmluvu o hmotnej zodpovednosti tak ta to neospravedlnuje.

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 02. 2019 10:12:31

   Príjemný dobrý deň, pani Zuzana,

   Zákonník práce upravuje spomínanú záležitosť nasledovne:

   Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať

   § 182

   (1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

   (2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

   (3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

   (4) Ak nedostatky vzniknú v pracovných podmienkach zamestnancov so spoločnou hmotnou zodpovednosťou v súvislosti s tým, že bol na ich pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo iný vedúci, prípadne zástupca vedúceho, alebo s tým, že niektorý zo zamestnancov od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpil, zamestnávateľ je povinný nedostatky odstrániť bez zbytočného odkladu.

   § 183

   (1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne.

   (2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovného pomeru alebo dňom odstúpenia od tejto dohody.

   § 184

   (1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

   (2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami
   a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
   b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
   c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
   d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
   e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

   (3)
   Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

   (4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Oprava sídla spoločnosti

Odpovedať
 • avatar
  pitssro
  ISTP 15. 02. 2019 18:47:07

  Dobrý deň,

  poprosím Vás o opravu sídla spoločnosti PITS, s.r.o. (IČO: 45 992 207) v zmysle zápisu v obchodnom registri t.j. Komenského 59/2233, 010 01 Žilina.

  ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 02. 2019 09:59:19

   Príjemný dobrý deň,

   údaje sme upravili. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie