Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Odstupné

Odpovedať
  • avatar
    Martina
    Práca 05. 08. 2022 12:41:27

    Dobrý deň
    Mam narok na odstupné ak sa zo zdravotneho hladiska ukončí pracovna zmluva? Ďakujem za vašu odpoveď

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      05. 08. 2022 14:39:58

      Dobrý deň, Martina,

      v Zákonníku práce je uvedené:

      § 76 Odstupné

      Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

      a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

      b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

      c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

      d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

      (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

      a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

      b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

      c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

      d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

      e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Laura Pražencová


nezamestnaný a práca na dohodu

Odpovedať
  • avatar
    Miro
    Úrady PSVR 04. 08. 2022 11:06:46

    Dobrý deň,
    som vedený na úrade práce, ale súčasne mám možnosť pracovať na dohodu. tá je uzavretá do konca roku, čiže viac ako 40 dní. Avšak práca je vykonávaná názarovo, napr 2-3 dni do mesiaca. Berie v tomto prípade zákon a Úrad práce do úvahy celkovú dlžku dohody, alebo len reálne odpracované dni ?
    Ďakujem a prajem pekný deň

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      04. 08. 2022 13:05:20

      Dobrý deň, Miro,

      počas evidencie môže uchádzač o zamestnanie byť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak trvanie tohto pracovnoprávneho vzťahu nepresiahne v úhrne 40 dní v kalendárnom roku u zamestnávateľa.

      Viac informácií nájdete na tejto stránke:

      Zárobková činnosť UoZ

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Šteffeková


Mam zaujem

Odpovedať
  • avatar
    Patrik ziga
    ISTP 01. 08. 2022 16:43:12

    Mam zaujem

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      01. 08. 2022 17:37:52

      Dobrý deň, pán Žiga,

      ak máte záujem o prácu, prosím, pozrite našu databázu pracovných ponúk:

      Voľné pracovné miesta

      Ak si vyhľadáte vhodnú ponuku, prosím, pošlite Váš životopis zamestnávateľovi, ktorý ju inzeroval. Ďakujeme.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Pavol Hudec


Školstvo

Odpovedať
  • avatar
    Alena
    Školstvo 26. 07. 2022 16:03:25

    Dobrý deň, prosím vás chcela by som vedieť. Mam vyštudovaný odbor environment a tento rok som si spravila DPŠ, už ho mám ukončené... Učím na základnej škole biológiu, chémiu a keďže som študovala iný odbor nie som zo zákonu kvalifikovaná teda nepatrím do kategórie kvalifikovaneho pedagóga. Moja otázka znie ak si začnem robiť rozsirujuce štúdium - chémia budem po začatí štúdia patriť medzi kvalifikovaných pedagógov, či ešte nie... Môže ma zamestnávateľ na základe toho prepustiť.

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      27. 07. 2022 08:39:46

      Dobrý deň, Alena,

      odporučili by sme Vám v tejto veci kontaktovať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré Vás bude vedieť presne usmerniť. Ďakujeme.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Alžbeta Šteffeková


Podpora

Odpovedať
  • avatar
    Dana
    Úrady PSVR 24. 07. 2022 19:10:13

    Dobrý deň.Mam otázku .dôchodca viac ako 4r pracoval na zmluvu. Chcú ho prepustiť .Má nárok na podporu v nezamestnanosti?jedná sa o starobného dôchodcu

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      25. 07. 2022 08:46:54

      Dobrý deň, Danka,

      ak už občan dosiahol dôchodkový vek a poberá predčasný alebo štandardný starobný dôchodok, nárok na dávku v nezamestnanosti už nevzniká.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Pavol Hudec


Prečo do konkrétnych ponúk miest,ktoré si človek zadá sú ponuky MIMO mestá kde človek hľadá prácu...

Odpovedať
  • avatar
    Pavel
    ISTP 24. 07. 2022 13:36:43

    Je absolútne chaotické a hlúpe,že si človek zadá do filtru miesto práce napr Banská Bystrica a ukáže mu tam inzerát miesto práce NITRA...Alebo jednu firmu zastupujú 4 agentúry a každá má iné pracovné podmienky človek si myslí,že reaguje na pracovnú ponuku vo svojom okrese a zrazu ho volajú na pohovor vo Bratislavy...Kedysi to tu nebolo a teraz je každá druhá ponuka agentúra mimo okres kde človek hľadá pracovné miesto...

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      25. 07. 2022 08:41:43

      Dobrý deň, Pavel,

      ak si vyberiete okres, vyhľadá Vám to ponuky, ktoré majú daný okres definovaný v rámci inzerátu v položke miesto výkonu práce a taktiež ponuky, ktoré majú vyplnený ako miesto výkonu práce zodpovedajúci kraj. Napr. zvolíte Banská Bystrica a vyhľadajú sa Vám aj ponuky, ktoré majú vyplnený Banskobystrický kraj.

      Nemôže sa ale stať, že zvolíte okres a vyhľadajú sa ponuky, ktoré nemajú ako miesto výkonu práce definovaný daný okres alebo kraj, kde daný okres patrí.

      Zobrazujeme ale aj pracovné ponuky z externých zdrojov, napr. kariera.sk, kde nedokážeme ovplyvniť, ako je inzerát vyplnený. Napr. operátor výroby má vyplnené nasledovné miesta výkonu práce: Trnavský kraj, Trenčiansky kraj, Nitriansky kraj, Žilinský kraj, Banskobystrický kraj, Prešovský kraj, Košický kraj, Bratislava.

      Ak vyplníte na ISTP Banskú Bystricu, ponuka sa vyhľadá, lebo obsahuje Banskobystrický kraj. Systémovo teda nejde o chybu, problémom je, ako je ponuka nadefinovaná, mala by obsahovať iba reálne miesta výkonu práce. Obsah ponúk z externých zdrojov nevieme ovplyvniť, zvážime však zobrazovanie takýchto inzerátov.

      Máte možnosť v rámci rozšíreného vyhľadávania v položke zdroj zvoliť iba ponuky z istp.sk a inzeráty sa spresnia. Ďakujeme.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Pavol Hudec


  • avatar
    maria
    Úrady PSVR 22. 07. 2022 08:21:19

    chcem sa opytat som na urade prace a poberam davku a aj na byvanie...je tu taka moznost studovat vysoku skolu kombinovanou formou cize aj externe.. a skola mi pisala ze by som mala narok na socialne stipendium asi 200eur chcem teda vediet ci by mi ostala ta davka aj na byvanie a zaroven by som dostavala to stipendium...

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      22. 07. 2022 09:14:32

      Dobrý deň, Mária,

      prosím, oslovte v tejto veci Váš úrad práce, kde Vám budú vedieť poskytnúť potrebné informácie.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Laura Pražencová


študent, dohoda v ČR

Odpovedať
  • avatar
    Laura
    Úrady PSVR 20. 07. 2022 09:12:26

    Dobrý deň,

    som študentka. V prípade práce na dohodu v ČR stačí dodať potrebné dokumenty českému úradu práce? Alebo to musím ohlasovať aj na slovenskom úrade?

    Ďakujem za odpoveď

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      20. 07. 2022 15:46:39

      Dobrý deň, Laura,

      domnievame sa, že voči úradu práce nemáte žiadne povinnosti, ak máte štatút študenta.

      Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po ukončení strednej alebo vysokej školy je dobrovoľné. Ak by ste mali príjem ako uchádzač o zamestnanie, následne musíte dokladovať tento príjem úradu práce, ktorý nesmie prekročiť stanovenú sumu.

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Pavol Hudec


Urad práce

Odpovedať
  • avatar
    Dominika
    Úrady PSVR 17. 07. 2022 16:03:13

    Dobrý deň ja som vedena bola na urade práce asi 2 roky po 2 rokoch som si nasla pracu ako szco mam narok na nejaku vypomoc ze som si našla sama robotu dakujm

    počet odpovedí: 1

praca na dohodu v zahranici

Odpovedať
  • avatar
    monika
    Úrady PSVR 12. 07. 2022 15:48:53

    Dobrý deň,
    momentálne som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce, poberám podporu v nezamestnanosti. Mám možnosť ísť pracovať do ČR na "dohodu o provedení práce". Bývala by som stále v mieste svojho trvalého bydliska a do ČR by som dochádzala.

    Je možné uzavrieť takúto dohodu v prípade, že som vedená na úrade práce na Slovensku a poberám podporu?
    Čo sa týka zdravotnej poisťovne musela by som byť poistená v ČR alebo by som mala stále slovenskú zdravotnú poisťovňu?

    Ďakujem za odpoveď

    počet odpovedí: 1
    • Odpoveď
      Odpovedať
      avatar
      13. 07. 2022 13:12:49

      Dobrý deň, Monika,

      nakoľko si nie sme istí odpoveďou, posielame Vám kontakt na kompetentnú inštitúciu, ktorá by mala vedieť Vašu otázku zodpovedať: sluzby.zamestnanosti@upsvr.gov.sk

      S pozdravom a prianím pekného dňa
      Laura Pražencová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie