Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

zamestnanie zamestnanca mimo EU

Odpovedať
 • avatar
  rjapos
  Úrady PSVR 16. 01. 2019 08:01:48

  Dobry den prajem,

  chcem sa spytat ,ze ci staci tu uverejnit inzerat a po 20dnoch nam automaticky poslete potrvdenie ,ze mozeme na danu poziciu zamestnat aj osobu mimo EU ,alebo Vas treba po 20 dnoch opat kontaktovat ? Pripadne co treba spravit aby sme ziskali od Vas potrvdenie aby ,ze mozme zamestnat osobu mimo EU ? Dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 01. 2019 11:53:38

   Dobrý deň,

   potvrdenie o možnosti prijať príslušníka z tretích krajín vydáva príslušný úrad práce priamo cudzineckej polícií, ktorá si ho od úradu práce v rámci zákonných postupov vyžiada.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Zverejnenie inzerátu - zamestnávateľ

Odpovedať
 • avatar
  Biliková
  ISTP 15. 01. 2019 23:14:12

  Dobrý deň,
  ako zamestnávateľ by sme radi zverejnili ponuku práce na Vašej stránke, ale po zadaní nášho IČO sa automaticky zobrazia staré údaje o našej spoločnosti ako názov aj adresa. Ako je možné tieto údaje zmeniť na aktuálne a následne uverejniť inzerát? Ďakujem vopred za Vašu odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 01. 2019 11:55:21

   Príjemný dobrý deň, pani Biliková,

   prosím, zaregistrujte sa aj pod starými údajmi a po registrácii nám napíšte na e-mail projekt@istp.sk a my Vám obratom údaje aktualizujeme. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


praca v rakusku

Odpovedať
 • avatar
  zuzana
  Soc. služby 15. 01. 2019 22:23:59

  dobrý deň.
  - Ak mám celý invalidný dôchodok môžem ísť pracovať do Rakúska?
  - Bude mi naďalej vyplácaný ID zo Slovenska aj keď budem v zahraničí?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 01. 2019 14:16:05

   Dobrý deň, pani Zuzana,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Invalidný dôchodok určite bude vyplácaný, len sú tam nejaké povinnosti – čo sa týka zdravotného poistenia, tak je potrebné sa do 8 dní od začiatku výkonu práce zo svojej slovenskej ZP odhlásiť, ak bude platené zdravotné poistenie rakúskym zamestnávateľom. Preverte, či rakúsky zamestnávateľ bude za Vás platiť zdravotné poistenie a ak áno, tak si vo svojej zdravotnej poisťovni preverte, či toto odhlásenie máte urobiť. Čo sa týka výplaty invalidného dôchodku, ten Vám bude samozrejme naďalej vyplácaný, otázkou len je, kam. V prípade, že Vám je invalidný dôchodok poukazovaný na účet, tak nie je podstatné, či do Rakúska budete dochádzať, alebo tam „trvalejšie“ bývať. Ak ale Vám dôchodok poukazuje SP v hotovosti poštou, potom máte povinnosť oznámiť Sociálnej poisťovni novú adresu na doručovanie invalidného dôchodku.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Urad prace

Odpovedať
 • avatar
  Miroslav
  Úrady PSVR 15. 01. 2019 16:58:08

  Dobry vecer chcel som sa spytat ked mam vypoved ku dnu 16.1.2019 ci mozem ist hned 16.1.2019 na urad prace dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 01. 2019 12:00:02

   Dobrý deň, Miroslav,

   evidovať sa môžete ísť k 17.01.2018.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


nahlasovanie volnych miest - brigady

Odpovedať
 • avatar
  fastplus
  Úrady PSVR 15. 01. 2019 16:54:56

  dobry den,

  asi mate teraz toho viac... :-) tak vam držím palce.
  Pripájam otázku: je potrebne nahlasovať aj volne miesta na dohody o prácach vykonavanych mimo pracovného pomeru? V zakone sa pise o voľných miestach, ale nie je špecifikovane, či len hlavny prac.pomer, alebo aj "brigadnicke". Resp. ak je to niekde spresnene, tak mi to uslo, prosim o usmernenie.

  s pozdravom
  matejka

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   16. 01. 2019 12:02:43

   Dobrý deň, pán Matejka,

   dostali sme usmernenie z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, že pracovné miesta pre dohodárov nie je potrebné hlásiť príslušnému úradu práce. Teda na takéto pracovné miesta sa daná novela zákona nevzťahuje.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Minimálna mzda v nahláškach VPM

Odpovedať
 • avatar
  Mária
  Ostatné 14. 01. 2019 20:26:28

  Dobrý večer, chcela by som sa Vás opýtať prečo zamestnávatelia od 1.1.2019 nezverejňujú na ISTP výšku mzdy 520€, ale pri nahláškach, ktoré pridali ešte minulý rok 480€. Nemali povinnosť si to opraviť? Veď výška mzdy v inzerátoch by mala byť aspoň minimálna mzda. Alebo je to inak? Ďakujem za odpoveď

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   15. 01. 2019 08:22:36

   Dobrý deň, pani Mária,

   údaj, ktorý sú zamestnávatelia zo zákona v inzerátoch povinní uvádzať, sa nazýva "základná zložka mzdy v hrubom". Nie je to teda to isté, ako "hrubá mzda". Základná zložka mzdy môže mať aj nižšiu hodnotu, ako minimálna mzda, no v tom prípade musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi ďalšie príplatky/bonusy tak, aby jeho výsledná hrubá mzda nebola nižšia, ako minimálna.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


zmena základných údajov spoločnosti

Odpovedať
 • avatar
  fbtsro
  ISTP 14. 01. 2019 14:52:09

  Dobrý deň,
  dnes som registroval našu spoločnosť a pri zadaní IČO už nabehli všetky údaje o našej firme, ktoré nie sú aktuálne. Ako ich vieme zmeniť v systéme? Nesedí: adresa sídla firmy, počet zamestnancov, hlavná činnosť spoločnosti.
  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   14. 01. 2019 14:58:25

   Dobrý deň,

   pošlite nám, prosím, Vaše IČO na adresu: projekt@istp.sk, aby sme údaje upravili.

   Ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


NP Praxou k zamestnaniu

Odpovedať
 • avatar
  Barbora
  Úrady PSVR 14. 01. 2019 13:10:54

  Dobrý deň, môže ma ÚPSVaR zaradiť na pracovné miesto "Administratívny pracovník v cestovnej agentúre" vrámci "NP Praxou k zamestnaniu", kde sú požiadavky na vzdelanie "Úplné stredné odborné vzdelanie", pričom ja mám ukončený II.st. vysokoškolského vzdelania, zameranie Management a marketing na ekonomomickej fakulte a teda táto pozícia nie je v súlade s mnou dosiahnutým stupňom vzdelania? Taktiež by ma zaujímalo, čo tento projekt znamená pre zamestnanca, napr. výšku jeho odvodov do SP a ZP, či má nárok na PN počas tých 9 mesiacov výkonu práce a tiež to, či sa mu táto práca započítava do odrobených rokov kvôli dôchodku (tieto info nemôžem nikde dohľadať). Ďakujem Vám za odpoveď, s pozdravom.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   14. 01. 2019 14:33:39

   Dobrý deň, pani Barbora,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   V NP „Praxou k zamestnaniu“ je cieľovou skupinou mladý uchádzač o zamestnanie, pričom pri obsadzovaní vytvoreného pracovného miesta má úrad prihliadať na dosiahnutý stupeň vzdelania najmä v stanovenom študijnom odbore. V tomto prípade – ak zamestnávateľ uviedol do požiadaviek len úplne stredné odborné vzdelanie (nie je náhodou uvedené toto vzdelanie ako minimálne? ), potom požadovaný stupeň vzdelania nie je v súlade s dosiahnutým stupňom. Ak by požadovaný stupeň bol uvedený ako „minimálny“, potom by to bolo v poriadku. Čo sa týka odboru, to by tiež mohlo byť.
   Pre uchádzača ide o riadny pracovný pomer. Takže tak odvody, ako aj „započítanie“ odpracovanej doby do dôchodkového poistenia je presne tak, ako pri akomkoľvek inom zamestnaní. Je to pracovný pomer s riadne uzatvorenou pracovnou zmluvou v zmysle Zákonníka práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Žideková


Nahláška pracovného miesta

Odpovedať
 • avatar
  MURAT
  ISTP 14. 01. 2019 10:45:13

  Kde sa pri zadávaní údajov o pracovnom mieste označí v nahláške pracovného miesta aj to že máme záujem zamestnať zamestnancov z tretích krajín? ( nejde o uchádzača o Modrú kartu) .

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   14. 01. 2019 11:15:04

   Príjemný dobrý deň,

   kliknite na položku Vášho konta s názvom „Vložiť ponuku práce“. Vyplňte formulár, kde zadefinujete požiadavky na budúceho zamestnanca. V časti „Zabezpečenie obsadenia pracovného miesta“ je potrebné zakliknúť možnosť „V spolupráci s úradom PSVR“, následne si zvoliť jednu z možností „Skupinovou formou (výberové konanie) za účasti zamestnávateľa“ alebo „Individuálnou formou“.

   Následne je potrebné kliknúť na možnosť „áno“ v rámci položky „V nadväznosti na nahlásené voľné pracovné miesto sa predpokladá, že zamestnávateľ má záujem prijať do zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny“.

   Po uložení a odoslaní inzerátu na zverejnenie budete môcť dodatočne meniť iba počet voľných miest (len zníženie počtu, zvýšenie nebude možné), základnú zložku mzdy (len zvýšenie základnej zložky, zníženie nebude možné), miesto výkonu práce len v rámci daného okresu a kontaktné osoby.

   Inzerované voľné pracovné miesto musí byť zverejnené na internete minimálne 20 pracovných dní. Vaša pracovná ponuka bude automaticky nastavená na dvojmesačnú platnosť. 7 dní a 3 dni pred ukončením platnosti ponuky bude doručená do e-mailu kontaktnej osoby informácia o možnosti predĺženia platnosti inzerátu. Platnosť pracovnej ponuky je potrebné predĺžiť, aby sa naďalej zobrazovala na internete až do udelenia prechodného pobytu na účel zamestnania štátnemu príslušníkovi tretej krajiny. Detailné informácie nájdete na tejto stránke: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/zamestnavanie-cudzincov.html?page_id=272197

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Projekty

Odpovedať
 • avatar
  Semanová
  Úrady PSVR 14. 01. 2019 09:23:01

  Dobrý deň.

  Kde môžem zistiť ponuky voľných miest projektu reštart pre dlhodobo nezamestnaných v Michalovciach.

  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   14. 01. 2019 09:44:10

   Príjemný dobrý deň, pani Semanová,

   odporúčam Vám v tejto veci kontaktovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Michalovciach, kde Vám budú vedieť najpresnejšie poradiť.

   Posielam naše ponuky pre okres Michalovce: https://goo.gl/vjAGSn

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie