Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

informácia o príspevku

Odpovedať
 • avatar
  Lenka M.
  Bez kategórie 20. 02. 2020 16:30:27

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa informovať ohľadom poberania dávky v hmotnej núdze. Som vyše roka evidovaná na UP. Nebrala som žiadnu dávku. Keď som však bola ešte evidovaná v rokoch 2017-2018 tak som ju brala, kým som sa nezamestnala. Z úradu som bola vylúčena a poberala som osobitný príspevok. Ide o to, že sa mi naskytla možnosť ísť do zamestnania od polovice marca až apríla a odporúčili mi, aby som si podala dávku v núdzi ešte teraz vo februári, aby som mohla byť neskôr poberateľom toho osobitného príspevku, ak sa zamestnám. Podmienky na hmotnú núdzu spĺňam. Chcela by som sa však poradiť, má to nejaký zmysel? Budem mať na to nárok a nebude to príliš narýchlo, že si teraz požiadam a o nejaký čas prídem už so zmluvou? Viem, že to vyzerá ako zneužívanie štátu ale k tej minimalnej mzde poteší hocaká suma navyše.
  A ešte sa chcem informovať, keďže nemám veľmi prívetivú pracovníčku na úrade, môže mi odmietnuť odovzdať také tlačivo? Že načo mi to je, ak budem o nejaký čas zamestnaná? Len kvôli tomu sa o to bojím požiadať.

  Ďakujem krásne za odpoveď

  S pozdravom


 • avatar
  Zuzana Stupinska
  Práca 20. 02. 2020 16:02:54

  Chcem sa spýtať.pracovala som na dohodu 6 dní a chcem sa spýtať ,že v prípade že mi ten majiteľ firmy nevyplatí dokonca marca peniaze ,že kde by som ho mohla nahlásiť a komu.a kde to mám riešiť.mala som zlú skúsenosť už predtým,tiež dom robila dva dni za kamošku.a tiež mi nechcel zaplatiť že som bola len na skúšku.potom som čakala tri mesiace či sa uvedomí a keď som mu povedala že pôjdem na úrad práce tak mi nakoniec dal.aj keď nie toľko ako mal.a tak v dohode som mala uvedené že mi mzdu vyplatí dokonca kalendárneho mesiaca takže si myslím žeby to malo byť do 30.3.co robiť potom v prípade žeby to tak nebolo po tomto termíne.lebo som sa dozvedela až teraz že on nevypláca výplaty načas.ze aj tri mesiace pozadu.lenze ja od úradu nedostavam nič a nájsť si prácu je ťažké a z niečoho si platiť poistku musím.skratka čo mám robiť
  Ďakujem.

  počet odpovedí: 1

 • avatar
  dekra
  ISTP 20. 02. 2020 13:38:23

  Dobrý deň, prosím Vás, akým spôsobom je možné inzerovať kurzy na stránke ISTP?

  Ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 13:49:28

   Dobrý deň,

   žiaľ, v rámci ISTP nie je momentálne možné priamo zadávať ponuku kurzov. Kurzy, ktoré sú zverejnené na našej stránke - https://www.istp.sk/kurzy sa sťahujú zo stránky www.databazakurzov.sk. Preto je potrebné najskôr pridať kurz na stránku databazakurzov.sk a potom nám na email projekt@istp.sk preposlať link kurzu zo stránky databazakurzov.sk. My následne kurz zaradíme do exportu na našu stránku.

   Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Hľadám zamestnanca

Odpovedať
 • avatar
  Marian novovesky
  Práca 20. 02. 2020 13:31:37

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, kde by som zohnal ludí do firmy na TPP, som len zamestnanec, ktorý vedie
  agendu pracovníkov.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 13:46:24

   Dobrý deň, pán Novoveský,

   prosím, zaregistrujte sa ako zamestnávateľ a po prihlásení do konta si v časti Profily uchádzačov viete prezerať osobné profily používateľov. Systém Vám poskytuje vyhľadávanie vhodných uchádzačov pomocou filtra, v ktorom si zadefinujete kritériá, ktoré musí spĺňať budúci zamestnanec (napr. vzdelanie; prax; zručnosti, schopnosti; osobnostné predpoklady; preferencie uchádzača a pod.). Následne Vám systém vygeneruje vhodných uchádzačov, ktorí majú najlepšie predpoklady na výkon pracovnej pozície podľa Vami určených požiadaviek. Ako zamestnávateľ máte možnosť prezrieť si vybrané osobné profily potenciálnych kandidátov a následne ich jednoduchým spôsobom osloviť pomocou e-mailu (preddefinovaným formulárom) a pozvať na osobný pohovor. Uvedené platí pre záložku Sprístupnené profily.

   V záložke Nesprístupnené profily máte k dispozícii databázu uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch PSVR, ktorí nesprístupnili svoj profil na účely ISTP (o uchádzačoch sú dostupné len nasledovné údaje: okres trvalého pobytu, vzdelanie, prax, certifikáty, znalosť cudzích jazykov, PC, vodičské oprávnenie, všeobecné spôsobilosti a osobnostné predpoklady). V prípade, ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie so sprístupneným profilom, môžete ich kontaktovať priamo – telefonicky alebo e-mailom. Ale v prípade, ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie s nesprístupneným profilom, musíte vždy kontaktovať najskôr úrad PSVR v pôsobnosti Vášho sídla alebo miesta výkonu práce (podľa toho či máte, resp. nemáte nahlásené pracovné miesto cez ISTP). Úrad PSVR môžete kontaktovať telefonicky alebo e-mailom. Na úrade PSVR sú Vám počas úradných hodín k dispozícii dvaja kontaktní zamestnanci.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Otazka na ukoncenie pracovneho pomeru na urcitu dobu

Odpovedať
 • avatar
  Gabriela Pašandová
  Práca 19. 02. 2020 22:45:41

  Dobry den chcela by som sa spýtat ci moze dat manzel vypoved hocikedy ak ma zmluvu na dobu určitu a naskitla sa mu ina praca lepsie platena.Za vasu odpoved vopred dakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 08:23:32

   Dobrý deň, pani Pašandová,

   zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

   Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

   Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

   Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Zmena sídla firmy

Odpovedať
 • avatar
  medar
  ISTP 19. 02. 2020 21:35:03

  Nemôžeme zmeniť názov a adresu sídla firmy, správne by malo byť :

  MEDAR s.r.o.
  Jabloňová 850/77
  010 04 Žilina

  ako máme postupovať, alebo nám to automaticky zmeníte vy podľa obchodného registra

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 08:18:43

   Dobrý deň,

   údaje sme upravili. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Informacie

Odpovedať
 • avatar
  Lubomir duroska
  Práca 19. 02. 2020 15:05:11

  Som vedený na úrade prace,ako získam preukaz SBS

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 08:13:20

   Dobrý deň, pán Ďuroška,

   najskôr je potrebné si zvoliť zodpovedajúci kurz, môžete využiť napr. stránky databazakurzov.sk alebo kurzy.sk. Následne sa skúste informovať na úrade práce o možnosti preplatenia kurzu prostredníctvom projektu REPAS.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


dohoda o vykonaní práce- pravidelný príjem

Odpovedať
 • avatar
  aneta
  Úrady PSVR 19. 02. 2020 13:11:36

  Dobrý deň,
  minulý rok som bola dobrovoľne nezamestnaná - platila som si zdravotné odvody sama. ...Od leta som začala pracovať na dohodu o vykonaní práce ( pravidelný príjem).
  Keď som bola samoplatca platila som do zdravot. poisťovne okolo 70 €. No pri práci na dohodu nikdy túto výšku odvodov nedosiahnem. Nemusím ten rozdiel doplácať? .... keď som písala do zdravot. poisťovne bolo mi povedané, že keď pracujem na dohodu tak sa mi poistenie vypočítava zo mzdy. .. A aj keby mi šlo mesačne zo mzdy do zdravot. poisťovne napríklad len 5 €. Tak aj tak nič nemusím doplácať. Je to skutočne pravda? ...Nie je stanovená nejaká hranica koľko sa z dohody musí odviesť do zdravot. poisťovne?
  Ďakujem zaodpoveď

  počet odpovedí: 4
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2020 13:48:34

   Dobrý deň, Aneta,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Nie je stanovená hranica odvodov, odvody do zdravotného poistenia skutočne závisia od výšky príjmu. Pevne stanovená mesačná suma je len v prípade dobrovoľnej nezamestnanosti. Takže nemusíte mať obavy, že by ste museli zdravotné poistenie doplácať.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2020 18:50:40

   To myslíš vážne, Hudec? Potom som 6000€ vyhodil zbytočne.

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 02. 2020 20:35:43

   ako zbytočne?

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 02. 2020 08:12:48

   Počas celej doby, čo som bol nezamestnaný, som do VSZP zaplatil 6000€ (každý mesiac minimálny odvod). Podľa toho, čo tu tvrdí Hudec, mi stačilo dohodnúť sa s niekým, komu by som posielal 5€ mesačne a on by mi dal dohodu o pracovnej činnosti na 1 hodinu mesačne. Platil by som 5€ namiesto 70€. Aj z tých 5€ by som mal asi 3€ netto a niečo na dôchodok. Do VSZP sotva niečo.


Príspevok - reštart pre mladých

Odpovedať
 • avatar
  Aleš Tompoš
  Úrady PSVR 18. 02. 2020 15:58:26

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadne reštarte pre mladých. Mám 20 rokov, 10.2.2020 som sa zamestnal, na úrade práce som bol evidovaný od septembra. Chcem sa informovať, či je ešte aktuálny tento príspevok.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 02. 2020 16:07:04

   Dobrý deň, pán Tompoš,

   momentálna situácia, čo sa rozpočtu tohto projektu týka, je na prevažnej väčšine úradov taká, že rozpočet je už vyčerpaný. Napriek tomu sa môže na úrade (kde je už vyčerpaný rozpočet) stať, že vzniknú z už uzatvorených dohôd úspory, ktoré umožnia dohodu uzatvoriť. Takže naše odporúčanie je – ak si zamestnanie nájdete a spĺňate podmienku veku – požiadajte si o príspevok z tohto projektu. Ak úrad už nebude mať možnosť príspevok Vám poskytovať (z dôvodu vyčerpaného rozpočtu) – oznámi Vám to.

   Na projekt boli presne vymedzené finančné prostriedky a tieto už boli „minuté“. Suma, ktorá je uvedená ako „zatiaľ vyčerpaná“, je tá, ktorá už bola reálne vyplatená. Pri tomto príspevku ale úrad so žiadateľom uzatvára dohodu o poskytovaní príspevku, v ktorej sa zaväzuje príspevok poskytovať mesačne po dobu spolu 12 mesiacov, resp. do ukončenia pracovného pomeru. Musí preto počítať so sumou, ktorú so žiadateľom dohodol na celé obdobie vyplácania. Úrady používajú výraz „zazáväzkované“ – t.j. suma určená na projekt je už zazáväzkovaná, aj keď nebola zatiaľ celá vyplatená. Úrad môže uzatvoriť len toľko dohôd, koľko bude pokrytých prideleným rozpočtom.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Reštart pre mladých

Odpovedať
Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie