Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Osobný aaistent

Odpovedať
 • avatar
  Vanesa
  Soc. služby 01. 06. 2023 19:17:27

  Dobrý deň
  Môže my moja neter robiť osobnú asistentku ? Ďakujem za odpoveď

  počet odpovedí: 5
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 06. 2023 08:39:09

   Dobrý deň, Vanesa,

   osobný asistent:
   - môže byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila najmenej 18 rokov veku a má spôsobilosť na právne úkony.
   - môže vykonávať osobnú asistenciu najviac desať hodín denne. Toto obmedzenie neplatí, ak sa osobná asistencia vykonáva v čase, keď sa fyzická osoba s ŤZP zdržiava mimo miesta svojho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu.
   - rodinný príslušník fyzickej osoby s ŤZP môže vykonávať osobnú asistenciu najviac štyri hodiny denne, a to len na vybrané druhy činností zo zákonom ustanoveného zoznamu činností.

   Osobného asistenta si vyberá fyzická osoba s ŤZP sama. Jedna fyzická osoba s ŤZP môže mať viacerých osobných asistentov.

   Potrebné informácie ohľadne príspevku na osobnú asistenciu nájdete na tejto stránke:

   www.mpsvr.sk

   Pre podrobnejšie informácie Vám odporúčame obrátiť sa na Váš príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 06. 2023 08:47:13

   Prosím Vás a môže teda 4 hodiny alebo až 10 hodín ?

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 06. 2023 08:52:54

   Rozsah osobnej asistencie sa určuje podľa stanoveného zoznamu činností, ktoré si nemôže osoba s ŤZP vykonávať sama, a počtu hodín, ktoré sú potrebné na ich vykonanie.

   Počet hodín osobnej asistencie sa určuje na obdobie kalendárneho roka a je najviac 7 300 hodín ročne.

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 06. 2023 08:59:09

   Tomu všetkému rozumiem. Posledná otázka ale viete my povedať kto všetko spadá medzi rodinného príslušníka ?
   Či tam spadá aj neter ?

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   02. 06. 2023 09:19:15

   Odporúčame Vám obrátiť sa na Váš príslušný úrad práce, kde Vám kompetentní pracovníci úradu, ktorí žiadosti o príspevok vybavujú, poskytnú odpoveď na Vašu otázku.


Dávka v nezamestnanosti

Odpovedať
 • avatar
  Janka
  Úrady PSVR 31. 05. 2023 21:26:36

  Dobrý deň, od roku 2018 do januára 2021 som bola zamestnaná, v januári 2021 som nastúpila na rodičovskú dovolenku a zároveň mi skončil pracovný pomer na dobu určitú. V júli tohto roka (2023) mi končí RD, chcela by som sa preto spýtať, či budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   01. 06. 2023 09:28:53

   Dobrý deň, Janka,

   poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (podmienka 730 dní poistenia v nezamestnanosti).

   Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku sa započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnankyne (zamestnanca) z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa Zákonníka práce. Ak by ste sa zaevidovali na úrade práce, nárok na dávku Vám vznikne.

   Nárok na výplatu dávky nebudete mať za dni počas ktorých Vám bol vyplácaný rodičovský príspevok.

   Bližšie informácie o dávke v nezamestnanosti môžete získať na stránke Sociálnej poisťovne:

   www.socpoist.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Posztósvá

Odpovedať
 • avatar
  Zuzana
  Ostatné 29. 05. 2023 16:35:51

  Dobry den ja ani neviem ci mi budete vediet pomoct,ale skusim. Som dlhodobo nezamestnana,manzel mi plati zdravotne poistenie,som kvoli operacii bedroveho klbu a stehennej kosti aj dlhodobo pn dlhodobo je este najmenej tri mesiace,velmi by som si chcela pomoct,kedze nemam ziaden pridem,chcela by som predavat prebytky so svojej zahrady. Co k tomu potrebujem,keby som si chcela pred vlastnym domom zriadit samoobsluzny stanok. Ci je treba na to dake povolenia. Manzel pracuje,byvame sami dvaja,nemam moznost chodit po uradoch a zistovat. Vopred dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   30. 05. 2023 09:47:44

   Dobrý deň, Zuzana,

   každý, kto chce svoje živočíšne alebo rastlinné prvovýrobky predávať na základe inštitútu predaja z dvora, sa považuje za prevádzkovateľa potravinárskeho podniku. Pritom každý prevádzkovateľ potravinárskeho podniku je povinný príslušnému orgánu úradnej kontroly potravín na účely registrácie oznámiť každú prevádzkareň podliehajúcu jeho kontrole.

   Farmári predávajúci z dvora preto musia svoju prevádzkareň zaregistrovať na miestne príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe ako potravinársky podnik.

   V závislosti od konkrétneho predmetu prvovýroby sa na registráciu na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe použije jeden z formulárov, ktorý nájdete v tomto článku:

   www.podnikajte.sk

   Predávať poľnohospodárske produkty ako fyzická osoba – nepodnikateľ môžete len vtedy, ak táto činnosť nebude mať charakter sústavnej činnosti, ale len príležitostnej činnosti (napríklad predávate poľnohospodárske prebytky ovocia alebo zeleniny z vlastnej záhrady). V takomto prípade nejde o podnikanie a preto nemusíte používať eKasa pokladnicu a nemusíte sa ani registrovať na daň z príjmov na daňovom úrade. To však ešte neznamená, že tieto príjmy nemusíte ani zdaňovať.

   V prípade, že budete ako fyzická osoba – nepodnikateľ predávať priamo z dvora iným fyzickým osobám – nepodnikateľom, pôjde vždy o príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. O príjmy podľa tohto ustanovenia zákona o dani z príjmov pôjde aj vtedy, ak budete predávať poľnohospodárske produkty aj fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám za predpokladu, že títo vaši zákazníci si nebudú môcť o zaplatenú sumu znížiť základ dane z príjmov na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu (napríklad im nebudete vydávať žiadne papierové príjmové pokladničné doklady).

   Ak pôjde o príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, je možné na ne uplatniť aj oslobodenie od dane z príjmov vo výške 500 eur, čiže príjmy z predaja z dvora nepresahujúce sumu 500 eur nebudete musieť vôbec zdaňovať. Ak tieto príjmy presiahnu sumu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu a výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Je potrebné však upozorniť na to, že suma oslobodenia vo výške 500 eur je spoločná aj pre príjmy z prenájmu nehnuteľností.

   V prípade, že budete ako fyzická osoba – nepodnikateľ predávať priamo z dvora fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám a títo vaši zákazníci si budú môcť o zaplatenú sumu znížiť základ dane z príjmov na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu (napríklad im budete vydávať papierové príjmové pokladničné doklady), tak tieto príjmy budete zdaňovať v samostatnom riadku daňového priznania typ B ako iné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Pre takto zdaňované príjmy si už nebudete môcť uplatniť žiadne oslobodenie od dane z príjmov.

   Potrebné informácie ohľadne predaja z dvora nájdete aj v tomto článku:

   www.noviny.sk

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


 • avatar
  Denisa Kozová
  Úrady PSVR 29. 05. 2023 00:52:14

  Dobry večer, chcela by som sa informovať ohľadom kurzov čo prepláca úrad prace ? Aké sú podmienky aby kurz bol preplatený dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   29. 05. 2023 08:32:05

   Dobrý deň, Denisa,

   do úvahy pripadajú dva projekty, ktoré poskytujú vzdelávanie.

   Posielam Vám link s potrebnými informáciami ohľadne projektu Nestrať prácu - vzdelávaj sa:

   www.upsvr.gov.sk

   a projektu REPAS+:

   www.upsvr.gov.sk

   Pre podrobnejšie informácie ohľadne poskytovania príspevkov Vám odporúčame obrátiť sa na Váš príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Informácie.

Odpovedať
 • avatar
  Šišovský Rastislav
  Práca 25. 05. 2023 20:27:38

  Prečo je podmienka na ponuku práce v ISTP vysokoškolské vzdelanie a nestačí inteligencia a znalosť zákonníka práce a bezpečnosťi?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   26. 05. 2023 08:57:34

   Dobrý deň, Rastislav,

   zamestnávateľ má právo stanoviť požiadavky na vzdelanie, skúsenosti a odborné kvalifikácie, ktoré sú potrebné pre danú pozíciu. Tieto požiadavky by však mali byť relevantné a oprávnené pre konkrétnu prácu a mali by byť aplikované rovnako na všetkých uchádzačov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Otázka

Odpovedať
 • avatar
  Marian Glemba
  Úrady PSVR 25. 05. 2023 20:19:14

  Chcem sa opýtať či som ešte vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   26. 05. 2023 08:45:15

   Dobrý deň, Marián,

   ohľadne evidencie uchádzačov o zamestnanie Vám odporúčame obrátiť sa na Váš príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Laura Pražencová


Skrátený úväzok

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Ostatné 24. 05. 2023 12:44:04

  Dobrý deň, započítava sa skrátený úväzok do odpracovaných rokov?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 05. 2023 13:42:40

   Dobrý deň, Janka,

   áno, započítava. Neviem, či sa pýtate z pohľadu dôchodku. Polovičný úväzok neznamená, že musíte odpracovať dvojnásobok rokov do dôchodku. Rovnako sa započítava obdobie dôchodkového poistenia za plný aj za kratší pracovný úväzok.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Iný pracovný úväzok

Odpovedať
 • avatar
  Jana
  Úrady PSVR 21. 05. 2023 13:14:18

  Dobrý deň, chcela by som prejsť z našej firmy z TPP úväzku na skrátený úväzok do inej firmy. Ak to stihnem do vyprsania výpovednej doby je potrebné túto novú prácu hlásiť na UPSVAR?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   22. 05. 2023 09:28:45

   Dobrý deň, Jana,

   ak plánujete prejsť z TPP úväzku na skrátený úväzok do inej firmy a stihnete to do výpovednej doby vo vašom súčasnom zamestnaní, nemusíte túto novú prácu hlásiť na úrade práce.

   Ak by ale prechod nebol plynulý, evidencia na úrade je dobrovoľná, občanovi nevzniká zákonná povinnosť byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade, ale je povinný ako dobrovoľne nezamestnaná osoba sám si hradiť zdravotné poistenie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Alžbeta Šteffeková


Platová trieda inštruktor sociálnej rehabilitácie

Odpovedať
 • avatar
  Adriána Orsulova
  Práca 21. 05. 2023 07:12:19

  Dobrý deň. Pracujem na projekt. ako znevýhodnený UoZ, som zaradená do 2.plat triedy. Pracujem 4.mesiac. V hrubom mam 816 eur. Riaditeľka nám káže aj upratovať, opatrujeme klientov atď. Osobný príplatok zatiaľ nemám. Chodíme zbierať hlasy na projekty do mesta. Je správna plat. trieda? Mam nárok na osobný príplatok? Keď som sa ozvala, povedala, že môže zobrať druhu z UP. Často sa tam striedajú. Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   22. 05. 2023 09:33:21

   Dobrý deň, pani Oršulová,

   mrzí ma to, ale v tejto veci Vám nebudeme vedieť poskytnúť stanovisko. Zaraďovanie zamestnanca do platovej triedy je v kompetencii zamestnávateľa, ktorý musí postupovať podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

   Zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie.

   Ak zamestnanec má vykonávať pracovné činnosti s prevahou duševnej práce, zaradí ho zamestnávateľ do niektorej z platových tried 2 až 11.

   Ak zamestnanec má vykonávať pracovné činnosti remeselné, manuálne alebo manipulačné s prevahou fyzickej práce, zaradí ho zamestnávateľ do niektorej z platových tried 1 až 4.

   Detailnejšie informácie o charakteristikách platových tried nájdete na tejto stránke - príloha č. 1 a 2.

   Zákon o odmeňovaní

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


voľno - svadba

Odpovedať
 • avatar
  Ivana Kubisová
  Práca 17. 05. 2023 09:55:14

  Dobrý deň, kolegyňa sa vydávala v sobotu. Má nárok na voľno pred svadbou v piatok, či má si dať dovolenku? Ďakujem.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   17. 05. 2023 10:29:48

   Dobrý deň, pani Kubišová,

   v prípade svadby sa poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe. Podmienkou poskytnutia pracovného voľna s náhradou mzdy je, že vlastná svadba sa koná v deň, kedy zamestnanec mal v zmysle rozvrhnutia pracovného času vykonávať prácu. Ak je svadba v sobotu, nie je nárok na pracovné voľno v piatok.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie