Prosím, vyberte kategóriu chorôb.
Ide o choroby a následky poranení pohybového aparátu (poúrazové stavy), ktoré zapríčiňujú obmedzenie pohyblivosti a svalovej sily, resp. znemožňujú záťaž chrbtice a trupu; jemnú motoriku; práce v neštandardnej polohe. Môže ísť aj o zápalové choroby pohybového a nervového systému.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce so zvýšenými nárokmi na celkovú fyzickú zdatnosť, ale aj práce so zvýšenými nárokmi na fyzickú výkonnosť jednotlivých častí pohybového aparátu. Niektoré z chorôb neumožňujú vykonávať práce vyžadujúce jemnú motoriku končatín alebo koordináciu pohybov.
Ide o choroby arteriálneho a žilného systému končatín, zápaly ciev alebo ochorenia a poruchy nervového systému.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce vyžadujúce nadmernú fyzickú záťaž končatín; práce v chladnom prostredí; práce vyžadujúce jemnú motoriku alebo koordináciu pohybov.
Ide o choroby srdca (vrátane vrodených a získaných chýb) a ciev, ktoré môžu vyžadovať aj implantáciu kardiostimulátora.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce vyžadujúce nadmernú fyzickú a tepelnú záťaž, resp. nadmernú duševnú záťaž. Nevhodné môžu byť aj práce, kde je silné elektromagnetické pole.
Ide o choroby dýchacích ciest a pľúc.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce, pri ktorých je človek vystavený napr. prachu, dymom, či chemickým výparom, alebo fyzicky, či tepelne náročné práce.
Ide o choroby tráviaceho traktu (pažerák, žalúdok, črevá, konečník), pečene, podžalúdkovej žľazy pankreasu), obličiek (ľadvín) a močových ciest.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce s nadmernou fyzickou záťažou, práce narušujúce biorytmus a neumožňujúce pravidelné predpísané diétne stravovanie sa. Taktiež sa vylučujú práce, pri ktorých je človek vystavený účinkom chemických látok. Choroby často vyžadujú osobitný pracovný režim a životosprávu.
Ide o choroby postihujúce tvorbu jednotlivých zložiek krvi, alebo poruchy imunitného systému (vrodené alebo získané), ktoré sa prejavujú zníženou odolnosťou voči infekciám.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce s nadmernou fyzickou záťažou s rizikom úrazu, prípadne práce v infekčnom prostredí alebo s toxickými látkami a chemikáliami poškodzujúcimi krvotvorbu.
Ide o choroby postihujúce tvorbu jednotlivých zložiek krvi, alebo poruchy imunitného systému (vrodené alebo získané), ktoré sa prejavujú zníženou odolnosťou voči infekciám.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce s nadmernou fyzickou záťažou s rizikom úrazu, prípadne práce v infekčnom prostredí alebo s toxickými látkami a chemikáliami poškodzujúcimi krvotvorbu.
Ide o alergické ochorenia (priedušková astma, atopický alebo kontaktný ekzém, alergické choroby kože, dýchacích ciest a spojoviek, alergia na chlad a pod.).
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce alebo prostredie, kde je alergik vystavený možnej expozícii ofenzívnym alebo konkrétnym alergénom, alebo napr. pôsobeniu chladom.
Ide o choroby kože a spojoviek, ktoré môžu viesť k vzniku zhubných nádorových ochorení kože.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce s výskytom dráždivých a agresívnych chemických látok, alebo práce, pri ktorých dochádza k tlaku alebo treniu chorej časti kože.
Ide o choroby sluchu, zraku a iných zmyslových orgánov (chuti, čuchu).
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce, pri ktorých je dôležitá orientácia podľa zmyslového orgánu alebo je zvýšený rizikový faktor – napr. hluk; silné svetlo, resp. tma; znečistený vzduch a pod.
Ide o záchvatové a kolapsové stavy.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú práce pri nadmernej fyzickej alebo tepelnej záťaži, resp. práce vo výškach, nad hĺbkami alebo s rizikom úrazu.
Ide o duševné poruchy (poruchy psychických funkcií) a poruchy správania, resp. o drogovú závislosť. Môže ísť aj o choroby, pri ktorých sú ťažkosti a funkčné zmeny telových orgánov podmienené psychickým stavom alebo ide o rôzne druhy fóbií. Patria sem aj poruchy reči.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú niektoré zamestnania; niektoré vedú k úplnej invalidite a zaradenie práce je možné len v tzv. „chránenej dielni“. Rovnako obmedzujú schopnosť práce v zamestnaniach s výrazným psychickým stresom; pri fóbiách ide o charakter psychického bloku a pri poruchách reči môže ísť napr. aj o príznak po mozgovocievnych príhodách.
Ide o orgánové choroby cieľového orgánu podľa toxických vlastností látok. Môže ísť o ochorenia nervového systému, pečene, obličiek, krvi, imunitného systému a pod., alebo poškodenia vzniknuté po havárii jadrovej elektrárne, resp. z opakovaného vystavenia ionizujúcemu alebo neionizujúcemu žiareniu. Patria sem aj poruchy termoregulácie rôzneho pôvodu.
Tieto choroby obmedzujú, resp. vylučujú také zamestnania, v rámci ktorých prišlo ku kontaktu s niektorým zdraviu škodlivým látkam, ktoré poškodzujú pľúca, pečeň alebo iné orgány, alebo ide o práce v nadmernom chlade, resp. teple.
Ide o poruchy, ktoré sa prejavujú pri osvojovaní si reči, pri slovnom a písomnom prejave, pri čítaní, počítaní, počúvaní s porozumením. Nie sú poruchami intelektu a treba k nim pristupovať individuálne. Prejavujú sa až na určitom stupni vývinu dieťaťa, zväčša až po nástupe do školy.
Tieto poruchy obmedzujú, resp. až znemožňujú vykonávať povolania, v ktorých sa vyžaduje práca s textom a jeho porozumením, s písomnou alebo technickou dokumentáciou. Žiakom s poruchami učenia sa neodporúča voliť si povolania, pri výkone ktorých sa kladie dôraz na dobré vyjadrovacie schopnosti, na gramaticky správny písomný prejav. Iní môžu mať problém pri výkone povolaní s vyššími nárokmi na prácu s číslami, na správne vykonávanie matematických operácií; alebo na prácu so zvýšenými nárokmi na manuálnu zručnosť a koordináciu pohybov.
Ide o vleklé choroby postihujúce kosti, svaly, šľachy a ich úpony a zhyby, ktoré zapríčiňujú obmedzenie pohyblivosti a svalovej sily. Patria sem napr. zápalové choroby zhybov (artritídy), infekčného, reumatického, psoriatického a iného pôvodu; ďalej degeneratívne choroby zhybov, ako sú napr. artrózy kolenného alebo bedrového zhybu (gonartróza alebo koxartróza); celkové choroby spojivového tkaniva (napr. lupus erythematodes, polyarteritis nodosa, dermatomyozitída); choroby chrbtice (napr. osteochondróza, spondylóza, spondyartróza); choroby šliach (entezopatie).
Patria sem aj neskoré následky poranení pohybového aparátu. Sú to poúrazové stavy pohybového systému, po stabilizácii stavu liečbou (vrátane rehabilitačnej liečby), predovšetkým dlhodobo obmedzujúce pohyb v rámci výkonu práce (poruchou funkcie alebo bolesťou) a tým aj spôsobilosť vykonávať prácu vyžadujúcu si potrebnú pohyblivosť príslušnej časti pohybového aparátu, či potrebnú svalovú silu.Môže ísť o práce nielen so zvýšenými nárokmi na celkovú fyzickú zdatnosť, ale aj o práce so zvýšenými nárokmi na fyzickú výkonnosť jednotlivých častí pohybového aparátu, ktoré sú nevyhnutné na vykonávanie danej konkrétnej práce.
Posúdenie individuálnej spôsobilosti závisí aj od kategorizácie práce (napr. miera pôsobenia ukazovateľov fyzickej záťaže nesmie prekročiť hodnoty stanovené príslušnou legislatívou pre 2. kategóriu fyzickej záťaže celkovo alebo pre jednotlivé časti pohybového aparátu). Pri prácach s výskytom faktorov vyššej fyzickej záťaže (celkovej a/alebo len časti pohybového aparátu) u zamestnancov s chorobami