Najčastejšie otázky a odpovede

Prečo sa registrovať na portáli ISTP?

Registráciou na stránke ISTP získavate (či už ste bežný používateľ alebo zamestnávateľ) prístup k rozšírenej funkcionalite portálu. Bežný používateľ môže sprístupniť svoj osobný profil pre registrovaných zamestnávateľov hľadajúcich nových zamestnancov, môže si viesť evidenciu pracovných ponúk, na ktoré zaslal životopis zamestnávateľovi, pri nastavení svojich preferencií ohľadom pracovného miesta mu systém automaticky na zvolenú e-mailovú adresu zasiela pracovné ponuky (funkcia Pracovný agent). Zamestnávateľ získava registráciou možnosť bezplatne inzerovať voľné pracovné miesta a aj prístup do databázy osobných profilov a životopisov a možnosť podľa vlastných kritérií vyhľadávať vhodných uchádzačov o prácu.

Je registrácia bezplatná?

Áno, registrácia a služby portálu ISTP.sk sú pre všetkých používateľov bezplatné.

Ako sa zaregistrujem?

V pravom hornom rohu obrazovky kliknutím na „Registrácia“. Následne vyberte typ používateľa („Bežný používateľ“ alebo „Zamestnávateľ“), vyplňte registračný formulár (povinné položky sú označené hviezdičkou) a potvrďte ho tlačidlom „Zaregistrovať“.

Čo k registrácii potrebujem?

Zvoliť si používateľské meno, prihlasovacie heslo, vyplniť e-mailovú adresu a ďalšie povinné položky označené červenou hviezdičkou. V prípade, že vaše používateľské meno alebo e-mailovú adresu už niekto použil na účely registrácie, nebude možné Vás registrovať. Každý registrovaný používateľ musí použiť vlastnú e-mailovú adresu. Ďalšou podmienkou registrácie je zakliknutie súhlasu so spracovaním osobných údajov a Všeobecných podmienok využívania ISTP. Ak máte menej ako 16 rokov, je nutné si v zmysle zákona o ochrane osobných údajov stiahnuť priložený Písomný súhlas zákonného zástupcu a podpísaný nahrať do registračného formulára alebo zaslať na adresu projekt@istp.sk. Až po skontrolovaní tohto súhlasu bude možné registrované konto aktivovať. Používateľské meno nie je možné po zaregistrovaní meniť.

Musím sa zaregistrovať do ISTP, ak som evidovaný na úrade PSVR?

Pri registrácii je pre nezamestnaných k dispozícii iba kategória „dobrovoľne nezamestnaný“, ktorá je určená pre občana, ktorý nepracuje, t.j. nemá stále zamestnanie, ale neevidoval sa na úrade PSVR. Nezamestnaní občania, ktorí sú v evidencii úradov PSVR, sa v systéme nemusia registrovať, kontá do ISTP im vytvára zamestnanec na príslušnom úrade PSVR.

Ako sa prihlásim do ISTP?

Kliknutím na „Prihlásenie“ v pravom hornom rohu obrazovky a následne vyplnením používateľského mena a hesla, ktoré ste uviedli pri registrácii.

Čo ak sa neviem prihlásiť alebo zabudnem prihlasovacie heslo?

Ak si nepamätáte heslo, kliknite na „Prihlásenie“ v pravom hornom rohu stránky a následne, po zobrazení šedého rámčeka, na „Zabudli ste heslo?“, kde vyplňte vaše používateľské meno alebo e-mail, ktorý ste uviedli pri registrácii. Bude naň zaslaná správa na nastavenie nového hesla. Ak by e-mail obratom neprišiel, skontrolujte aj priečinok s nevyžiadanou poštou (spam), automaticky generované e-maily v ňom zvyknú niekedy skončiť. V prípade, že v konte nemáte uvedený e-mail a ide o konto, ktoré vám bolo vytvorené na úrade PSVR, kvôli ochrane osobných údajov kontaktujte v tejto veci vašu sprostredkovateľku na úrade PSVR, ktorá vám pomôže s vygenerovaním nového hesla. Poproste ju, aby vám do konta doplnila aj e-mailovú adresu. My ako administrátor systému nebudeme vedieť overiť vaše konto prostredníctvom e-mailu. V niektorých prípadoch majú evidovaní uchádzači problém s heslom, ktoré dostali na úrade PSVR, kvôli zlej čitateľnosti niektorých symbolov, napr. namiesto 1 skúste napísať l, namiesto O napíšte 0 (nula) a pod.

Kde si môžem zmeniť prihlasovacie heslo?

Po prihlásení sa do systému v položke „Registračné údaje“. Najskôr vyplňte pôvodné heslo a následne nové heslo vyplňte dvakrát do textových políčok „Nové heslo“ a „Overenie hesla“. Používateľské meno vyplnené pri registrácii nie je možné meniť. Ak by ste na zmene mena trvali, prosím, napíšte nám požiadavku na projekt@istp.sk.

Ako sa dá najrýchlejšie reagovať na pracovnú ponuku?

K databáze aktuálnych pracovných ponúk sa dostanete kliknutím na „Voľné pracovné miesta“ na hlavnej lište vo vrchnej časti stránky. Výberom konkrétnej pracovnej ponuky a následným kliknutím na modré tlačidlo „Poslať životopis“ v jej detaile môžete poslať živototopis zamestnávateľovi. Ak zareagujete na nejakú pracovnú ponuku zo zdrojov istp.sk alebo upsvar.sk, ponuka sa vám automaticky zaeviduje v rámci vášho konta v položke „Ponuky práce“ v záložke „Moje reakcie“.

Čo je agent a aký má byť jeho názov?

Agent je virtuálny vyhľadávač voľných pracovných miest, ktorý vám bude automaticky zasielať informácie o vhodných pracovných ponukách na vami určený e-mail. Ak ste registrovaný a prihlásený v ISTP, agenta vytvoríte kliknutím na položku „Pracovný agent“, následne na belasé pluskové tlačidlo „Vytvoriť agenta“ a vyplnením kritérií na vyhľadávanie. Pokiaľ si budete vytvárať agenta, je potrebné vyplniť všetky kolónky označené červenou hviezdičkou, sú to povinné údaje (e-mail, názov agenta, zamestnanie alebo pracovná oblasť). Agentov si môžete vytvárať ľubovoľný počet s ľubovoľným názvom, ktorý vyplníte do políčka „Názov agenta“. Napr. hľadáte voľné pracovné miesta pre pozíciu kuchár v Prešovskom kraji, tak môžete dať názov agenta „Kuchár - Prešovský kraj“. Ak už máte vytvorený osobný profil v ISTP, môžete vytvorenie agenta urýchliť kliknutím na tlačidlo „Načítať z profilu“. Vyplnené údaje je potrebné potvrdiť modrým tlačidlom „Uložiť“. Platnosť agenta je 2 mesiace, ktorú môžete predlžovať pomocou zeleného tlačidla „Predĺžiť na nasledujúce 2 mesiace“, ktoré nájdete pri editácii vyhľadávacích kritérií v spodnej časti stránky alebo upozorňujúceho e-mailu, ktorý sa zasiela 3 dní pred ukončením platnosti agenta.

Čo je osobný profil a ako ho sprístupním zamestnávateľom?

Osobný profil je niečo ako vaša „elektronická podrobná vizitka“. Na základe vyplnených údajov vám systém odporučí zamestnania, na ktoré máte najvhodnejšie predpoklady a odporučí oblasti na zlepšenie. Je tvorený z viacerých dotazníkov sebahodnotenia, ktoré sú zamerané na vaše vzdelanie, prax, zručnosti a schopnosti, osobnostné predpoklady, zdravotné obmedzenia a vaše preferencie týkajúce sa pracovného miesta. V rámci osobného profilu, v položke „Nastavenia“, si zvolíte, či chcete svoj vyplnený profil sprístupniť zamestnávateľom (aktívny) alebo ho použiť iba pre vlastnú potrebu (pasívny).

Dá sa vytvoriť osobný profil aj bez registrácie?

Nie, pred vyplnením osobného profilu je potrebné sa zaregistrovať, aby ste si ho mohli ukladať a kedykoľvek sa k nemu neskôr vrátiť. Ako registrovaný používateľ môžete sprístupniť svoj osobný profil zamestnávateľom hľadajúcim nových zamestnancov.

Ak sprístupním svoj profil pre zamestnávateľov, môže ho vidieť aj môj súčasný zamestnávateľ?

Áno, váš profil môžu vidieť všetci registrovaní zamestnávatelia v ISTP. V položke „Nastavenia“ môžete určiť, ktoré položky sprístupnite zamestnávateľom (povinné sú označené červenou hviezdičkou).

Musím vyplniť všetky položky v profile?

Je vo vašom záujme vyplniť profil čo najpodrobnejšie. Ponuka vhodných zamestnaní, ktoré vám systém odporučí, bude potom presnejšia. Podrobnejšie vyplnený osobný profil je taktiež zárukou vyššej pravdepodobnosti, že Vás zamestnávateľ vyhľadá a osloví.

Čo mám robiť, ak mám chyby v osobnom profile a nemôžem ich sám upravovať?

Ak ste uchádzačom o zamestnanie evidovaným na úrade PSVR, údaje v osobnom profile označené štátnym znakom (overené úradom PSVR) nie je možné v ISTP meniť. Umožnené je dopĺňať iba nové záznamy. Situáciu je možné vyriešiť dvoma spôsobmi. Ak nám napíšete na adresu projekt@istp.sk vašu požiadavku na úpravu, sprostredkujeme informáciu Ústrediu PSVR, ktoré problém rieši s príslušným úradom PSVR. Druhou rýchlejšou možnosťou je informovať o probléme vašu sprostredkovateľku na úrade PSVR, ktorá vám údaje upraví.

Ako zruším svoj profil?

Ak si želáte úplne vymazať váš profil, resp. konto v ISTP, napíšte nám na e-mailovú adresu projekt@istp.sk a my vám ho zrušíme. Je ale dôležité, aby ste nám požiadavku napísali z e-mailu, ktorý máte uvedený v konte, aby sme ho vedeli overiť v súlade s ochranou osobných údajov. Avšak v prípade, že profil momentálne nevyužívate, odporúčame vám jednoduchšiu voľbu – iba ho prepnúť do režimu „Pasívny profil“. Spravíte tak po prihlásení, kliknutím na tlačidlo „Osobný profil“, ďalej „Nastavenia“ a vykliknutím položky „Pasívny profil“. Takto sa k nemu môžete neskôr kedykoľvek vrátiť a aktualizovať ho. Ako administrátor ISTP môžeme na základe požiadavky deaktivovať aj kontá uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú stále v evidencii na úrade PSVR (majú tvar meno.priezvisko.číslo).

Ako a kde si vytvorím životopis?

Ak ste registrovaný používateľ, prihlásením sa (v pravej hornej strane obrazovky kliknutím na „Prihlásenie“) a následne kliknutím na položku „Môj životopis“ si môžete vytvoriť elektronickú verziu Európskeho životopisu vyplnením jednotlivých položiek. Ak už máte vyplnený osobný profil, stlačením tlačidla „Načítať z profilu“ sa vám životopis naplní položkami, ktoré ste vyplnili pri tvorbe osobného profilu. V prípade, že ste neregistrovaný používateľ, Európsky životopis si môžete vytvoriť nasmerovaním kurzora myši na „Info“ na hlavnej hornej lište a kliknutím na „Európsky životopis“. Po vyplnení položiek si Európsky životopis môžete aj exportovať do Wordu alebo PDF a následne vytlačiť.

Môžem pracovať na dohodu, ako som evidovaný na úrade PSVR?

Uchádzači o zamestnanie evidovaní na úrade PSVR môžu vykonávať zárobkovú činnosť, avšak celkovo v kalendárnom roku môžu pri súčasnej evidencii na úrade PSVR mať dohodu uzatvorenú maximálne v dĺžke 40 kalendárnych dní, potom je nutné dohodu ukončiť alebo vyradiť sa z evidencie. Tiež je potrebné dať si pozor na mesačný príjem z dohody, ktorý nesmie byť vyšší ako je životné minimum na jednu plnoletú osobu – v súčasnosti sa jedná o sumu 214,83 €. Po ukončení mesiaca je uchádzač povinný predložiť úradu potvrdenie o výške zárobku – pri prekročení sumy 214,83 € by došlo k vyradeniu uchádzača z evidencie. Uchádzač o zamestnanie je povinný predložiť úradu kópiu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto dohoda uzatvorila.

Ako môžem preukázať svoju aktivitu pri hľadaní práce, keď som evidovaný na úrade PSVR?

Aktivitu pri hľadaní práce je potrebné preukazovať tak, ako ste sa dohodli so svojou sprostredkovateľkou na úrade PSVR. Sú rôzne formy, jednou z nich je potvrdenie o hľadaní zamestnania, ktoré nájdete na tejto stránke. Aktivitu pri hľadaní práce možno preukázať aj prostredníctvom svojho konta v ISTP, ktoré vám vytvorila vaša sprostredkovateľka. Následne môžete svojej sprostredkovateľke ukázať vaše konto v ISTP - zoznam pracovných ponúk, na ktoré ste poslali životopis zamestnávateľom (položka „Ponuky práce“ - záložka „Moje reakcie“) alebo priamo životopis, ktorý rozposielate, prípadne agentov na vyhľadávanie pracovných ponúk. Tiež vám odporúčame sprístupniť svoj osobný profil v ISTP zamestnávateľom. Ak budete posielať životopis zamestnávateľovi pri konkrétnom voľnom pracovnom mieste kliknutím na modré tlačidlo „Poslať životopis“, ponechajte zakliknutý aj checkbox (štvorček) „Poslať mi kópiu tejto žiadosti na môj e-mail“. Tento e-mail môžete následne preposlať alebo vytlačiť aj svojej sprostredkovateľke. Informácie nájdete aj v tomto článku: http://www.istp.sk/clanok/12782/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie

Nájdem v ISTP ponuku rekvalifikačných kurzov?

Ponuku kurzov nájdete na stránke istp.sk/kurzy, môžete ich vyhľadávať podľa kľúčových slov, povolaní, oblastí alebo miesta konania. Odporúčame aj stránku databazakurzov.sk.

Informácie o možnosti preplatenia kurzov úradmi PSVR nájdete na tejto stránke (projekty REPAS+ a KOMPAS+): https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace.html?page_id=13313

Je služba bezplatná aj pre zamestnávateľov?

Áno, portál ISTP je bezplatný aj pre zamestnávateľov.

Ako môžem bezplatne inzerovať voľné pracovné miesto?

Pre bezplatné inzerovanie voľných pracovných miest je potrebné sa zaregistrovať ako typ používateľa „Zamestnávateľ“ vyplnením platného IČO. Po zaregistrovaní a prihlásení kliknete na položku „Vložiť ponuku práce“. Následne po vyplnení údajov o voľnom pracovnom mieste, pracovných podmienkach, požiadaviek na zamestnanca, informácií o zabezpečení obsadenia pracovného miesta a kontaktnej osoby si kliknutím na položku „Náhľad“ môžete vyplnené informácie skontrolovať a inzerát potvrdiť tlačidlom „Uložiť – odoslať na zverejnenie“. Vyplnené údaje v inzeráte si môžete uložiť aj ako koncept a kedykoľvek sa k nim neskôr vrátiť.

Kde nájdem evidenciu mojich pracovných ponúk?

Po prihlásení v položke „Moje ponuky práce“ máte uložené všetky aktuálne pracovné ponuky, ktoré ste zverejnili. Po obsadení alebo zrušení voľného miesta sa pracovná ponuka presúva do záložky „Neaktuálne ponuky práce“. K tejto ponuke je možné sa vrátiť a znovu ju aktivovať stlačením tlačidla „Vytvoriť kópiu“. Tým danú pracovnú ponuku znovu presuniete medzi svoje aktuálne pracovné ponuky.

Ak inzerujem pracovnú ponuku, aký je rozdiel medzi možnosťou „V spolupráci s úradom PSVR“ a „Vlastnou formou“?

V inzeráte voľného pracovného miesta (v prípade pracovného pomeru na neurčitý čas, určitú dobu, kratší pracovný čas 20 a viac hodín za týždeň a domáckej práce a telepráce) máte v časti „4. Zabezpečenie obsadenia pracovného miesta“ dve možnosti:
1. „V spolupráci s úradom PSVR“ - ak vyberiete túto možnosť, pracovníci úradu PSVR budú tlačiť odporúčanky uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú evidovaní na úrade a spĺňajú kritériá uvedené vo vašom inzeráte (možnosť individuálnou formou). Ak zvolíte možnosť skupinovou formou, úrad PSVR v spoluprácu s vami zorganizuje výberové konanie na vami inzerované voľné pracovné miesto. Pri vytváraní inzercie je aj časť „Informácia pre úrad PSVR“, kam môžete do textového poľa vložiť odkaz / prosbu / informáciu pre pracovníkov úradu. 
2. Ak zvolíte možnosť „Vlastnou formou“, tak hore uvedené služby úrad PSVR neposkytne, nebude zasahovať do vášho výberového procesu a pomáhať vám s hľadaním vhodných uchádzačov, ale váš inzerát sa, samozrejme, tiež zverejní na našej stránke www.istp.sk/volne-pracovne-miesta, kde na neho môžu reagovať všetci potenciálni uchádzači.

Ako mám vyplniť inzerát, ak potrebujem zamestnať štátneho príslušníka z tretej krajiny?

Kliknite na položku vášho konta s názvom „Vložiť ponuku práce“. Vyplňte formulár, kde zadefinujete požiadavky na budúceho zamestnanca. V časti „4. Zabezpečenie obsadenia pracovného miesta“ je potrebné zakliknúť možnosť „V spolupráci s úradom PSVR“, následne si zvoliť jednu z možností „Skupinovou formou (výberové konanie) za účasti zamestnávateľa“ alebo „Individuálnou formou“. Následne je potrebné kliknúť na možnosť „áno“ v rámci položky „V nadväznosti na nahlásené voľné pracovné miesto sa predpokladá, že zamestnávateľ má záujem prijať do zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny“. Po uložení a odoslaní inzerátu na zverejnenie budete môcť dodatočne meniť iba počet voľných miest (len zníženie počtu, zvýšenie nebude možné), základnú zložku mzdy (len zvýšenie základnej zložky, zníženie nebude možné), miesto výkonu práce v rámci daného okresu a kontaktné osoby. Je to z dôvodu, že na úrade PSVR sa realizuje prieskum trhu práce (prioritne sa hľadajú vhodní slovenskí uchádzači). Inzerované voľné pracovné miesto musí byť zverejnené na internete minimálne 20 pracovných dní (sezónne zamestnanie a zamestnanie spĺňajúce podmienky Modrej karty minimálne 15 pracovných dní). To neplatí, ak zamestnanie (položka „Profesia SK ISCO-08“) patrí do zoznamu nedostatkových profesií pre daný kraj: https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/zamestnavanie-cudzincov/zoznam-zamestnani-s-nedostatkom-pracovnej-sily.html?page_id=806803. Vaša pracovná ponuka bude automaticky nastavená na dvojmesačnú platnosť. 7 dní a 3 dni pred ukončením platnosti ponuky bude doručená do e-mailu kontaktnej osoby informácia o možnosti predĺženia platnosti inzerátu. Platnosť pracovnej ponuky je potrebné predĺžiť, aby sa naďalej zobrazovala na internete až do udelenia prechodného pobytu na účel zamestnania štátnemu príslušníkovi tretej krajiny. Platnosť ponuky možno kedykoľvek predĺžiť aj manuálne v časti „Moje ponuky práce“ kliknutím na tlačidlo „Predĺžiť“ pri vybranej ponuke. Detailné informácie nájdete na tejto stránke: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/zamestnavanie-cudzincov.html?page_id=272197

Môžem inzerovať voľné pracovné miesto, ak som zahraničným zamestnávateľom?

ISTP je aktuálne určené len pre slovenských zamestnávateľov s platným IČO. Pre zahraničných zamestnávateľov je určený portál www.eures.sk. Nahlásiť voľné pracovné miesto môžete prostredníctvom EURES poradcu: www.eures.sk/kontakty.php. Následne sa ponuka zobrazí aj na stránke ISTP.sk pod zdrojom eures.sk. 

Podľa akého kritéria sa zasiela môj inzerát na konkrétny úrad PSVR?

Závisí to od vyplneného miesta/lokality výkonu práce. Ak vyplníte iba jedno miesto výkonu práce, ale presne (všetky položky: štát, kraj, okres, mesto/obec, ulica, číslo domu, PSČ), inzerát sa zasiela na príslušný úrad PSVR podľa miesta výkonu práce. Ak vyplníte miesto neúplne (napr. chýba ulica alebo číslo domu) alebo vyplníte miest viacero, inzerát sa zasiela podľa sídla zamestnávateľa. Ak neviete určiť napr. číslo domu, môžete použiť symbol x.

Kde nájdem osobné profily a životopisy uchádzačov o prácu?

Po prihlásení sa do vášho zamestnávateľského konta si v časti „Profily uchádzačov“ viete prezerať osobné profily používateľov. Systém Vám poskytuje vyhľadávanie vhodných uchádzačov pomocou filtra, v ktorom si zadefinujete kritériá, ktoré musí spĺňať budúci zamestnanec (napr. vzdelanie; prax; zručnosti, schopnosti; osobnostné predpoklady; preferencie uchádzača a pod.). Následne vám systém po výbere z databázy osobných profilov vygeneruje vhodných uchádzačov, ktorí majú najlepšie predpoklady na výkon pracovnej pozície podľa vami určených požiadaviek. Ako zamestnávateľ máte možnosť prezrieť si vybrané osobné profily potenciálnych kandidátov a následne ich jednoduchým spôsobom osloviť pomocou e-mailu (preddefinovaným formulárom) a pozvať na osobný pohovor. Uvedené platí pre záložku „Sprístupnené profily“.

V záložke „Nesprístupnené profily“ máte k dispozícii databázu uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch PSVR, ktorí nesprístupnili svoj profil na účely ISTP (k dispozícii máte nasledovné údaje: okres trvalého pobytu, vzdelanie, prax, certifikáty, znalosť cudzích jazykov, PC, vodičské oprávnenie, všeobecné spôsobilosti a osobnostné predpoklady). V prípade, ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie so sprístupneným profilom, môžete ich kontaktovať priamo – telefonicky alebo e-mailom. Ale v prípade, ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie s nesprístupneným profilom, musíte vždy kontaktovať najskôr úrad PSVR, v pôsobnosti Vášho sídla alebo miesta výkonu práce (podľa toho či máte, resp. nemáte nahlásené pracovné miesto). Úrad PSVR môžete kontaktovať telefonicky alebo e-mailom. Na úrade PSVR sú Vám počas úradných hodín k dispozícii dvaja kontaktní zamestnanci, ktorých môžete osloviť telefonicky alebo e-mailom.

pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie