Najčastejšie otázky a odpovede

Prečo sa registrovať na portáli ISTP?

Registráciou na stránke ISTP získavate (či už ste bežný používateľ alebo zamestnávateľ) prístup k rozšírenej funkcionalite portálu. Bežný používateľ môže sprístupniť svoj osobný profil pre registrovaných zamestnávateľov hľadajúcich nových zamestnancov, môže si viesť evidenciu pracovných ponúk, na ktoré zaslal životopis zamestnávateľovi, pri nastavení svojich preferencií ohľadom pracovného miesta mu systém automaticky na zvolenú e-mailovú adresu zasiela pracovné ponuky (funkcia agenta). Zamestnávateľ získava registráciou možnosť bezplatne inzerovať voľné pracovné miesta a aj prístup do databázy osobných profilov a životopisov a možnosť podľa vlastných kritérií vyhľadávať vhodných uchádzačov o prácu.

Je registrácia bezplatná?

Áno, registrácia a služby portálu ISTP.sk sú pre všetkých používateľov bezplatné.

Ako sa zaregistrujem?

V pravom hornom rohu obrazovky kliknutím na „Registrácia“. Následne vyberte typ používateľa („Bežný používateľ“ alebo „Zamestnávateľ“), vyplňte registračný formulár (povinné položky sú označené hviezdičkou) a potvrďte ho tlačidlom „Zaregistrovať“.

Čo k registrácii potrebujem?

Zvoliť si používateľské meno, prihlasovacie heslo, e-mailovú adresu alebo telefón a vyplniť všetky povinné položky označené hviezdičkou. V prípade, že Vaše používateľské meno alebo e-mailovú adresu už niekto použil na účely registrácie, nie je možné Vás registrovať. Každý registrovaný používateľ musí použiť vlastnú e-mailovú adresu. Ďalšou podmienkou registrácie je odsúhlasenie Všeobecných podmienok využívania ISTP. Používateľské meno nie je možné po zaregistrovaní meniť.

Musím sa zaregistrovať do ISTP, ak som evidovaný na úrade PSVR?

Pri registrácii je pre nezamestnaných k dispozícii iba kategória „dobrovoľne nezamestnaný“, ktorá je určená pre občana, ktorý nepracuje, t.j. nemá stále zamestnanie, ale neevidoval sa na úrade PSVR. Nezamestnaní občania, ktorí sú v evidencii úradov PSVR, sa v systéme nemusia registrovať, kontá do ISTP im vytvára zamestnanec na príslušnom úrade PSVR.

Ako sa prihlásim do ISTP?

Kliknutím na „Prihlásenie“ v pravom hornom rohu obrazovky a následne vyplnením používateľského mena a hesla, ktoré ste uviedli pri registrácii.

Čo ak sa neviem prihlásiť alebo zabudnem prihlasovacie heslo?

Po neúspešnom prihlásení Vás systém informuje, či ide o nesprávne vyplnené používateľské meno alebo heslo. V prípade, že ide o nesprávne vyplnené heslo, kliknite na „Prihlásenie“ v pravom hornom rohu stránky a následne, po zobrazení bieleho rámčeka, na „Zabudli ste heslo?“, kde vyplňte Vaše používateľské meno alebo e-mail, ktorý ste uviedli pri registrácii. Bude naň zaslané nové prihlasovacie heslo. Ak by e-mail obratom neprišiel, skontrolujte aj priečinok s nevyžiadanou poštou (spam), automaticky generované e-maily v ňom zvyknú niekedy skončiť. V prípade, že v konte nemáte uvedený e-mail a ide o konto, ktoré Vám bolo vytvorené na úrade PSVR, kvôli ochrane osobných údajov kontaktujte v tejto veci Vašu sprostredkovateľku na úrade PSVR, ktorá Vám pomôže s vygenerovaním nového hesla. My ako administrátor systému nebudeme vedieť overiť Vaše konto prostredníctvom e-mailu. V niektorých prípadoch majú evidovaní uchádzači problém s heslom, ktoré dostali na úrade PSVR, kvôli zlej čitateľnosti niektorých symbolov, napr. namiesto 1 sa myslí l, namiesto O sa myslí 0 (nula) a pod.

Kde si môžem zmeniť prihlasovacie heslo?

Po prihlásení sa do systému v položke „Registračné údaje“ (nové heslo vyplňte dvakrát do textových políčok „Heslo“ a „Overenie hesla“). Používateľské meno vyplnené pri registrácii nie je možné meniť.

Ako sa dá najrýchlejšie reagovať na pracovnú ponuku?

K databáze aktuálnych pracovných ponúk sa dostanete kliknutím na „Voľné pracovné miesta“ na hlavnej modrej lište vo vrchnej časti stránky. Výberom konkrétnej pracovnej ponuky a následným kliknutím na modré tlačidlo „Poslať životopis“ v jej detaile môžete poslať živototopis zamestnávateľovi. Ak zareagujete na nejakú pracovnú ponuku zo zdrojov istp.sk alebo upsvar.sk, ponuka sa Vám automaticky zaeviduje v rámci Vášho konta v položke „Ponuky práce“ v záložke „Moje reakcie“.

Čo je agent a aký má byť jeho názov?

Agent je virtuálny vyhľadávač voľných pracovných miest, ktorý Vám bude automaticky zasielať informácie o vhodných pracovných ponukách na Vami určený e-mail. Ak ste registrovaný a prihlásený v ISTP, agenta vytvoríte kliknutím na položku „Agenti“, následne na modré pluskové tlačidlo „Vytvoriť agenta“ a vyplnením kritérií na vyhľadávanie. Pokiaľ si budete vytvárať agenta, je potrebné vyplniť všetky kolónky označené červenou hviezdičkou, sú to povinné údaje (názov agenta, e-mail, zamestnanie alebo pracovná oblasť). Agentov si môžete vytvárať ľubovoľný počet s ľubovoľným názvom, ktorý vyplníte do políčka „Názov agenta“. Napr. hľadáte voľné pracovné miesta pre pozíciu kuchár v Prešovskom kraji, tak môžete dať názov agenta „Kuchár - Prešovský kraj“. Ak už máte vytvorený osobný profil v ISTP, môžete vytvorenie agenta urýchliť kliknutím na tlačidlo „Načítať z profilu“. Vyplnené údaje je potrebné potvrdiť modrým tlačidlom „Uložiť“.

Čo je osobný profil a ako ho sprístupním zamestnávateľom?

Osobný profil je niečo ako Vaša „elektronická podrobná vizitka“. Na základe vyplnených údajov Vám systém odporučí zamestnania, na ktoré máte najvhodnejšie predpoklady a odporučí oblasti na zlepšenie. Je tvorený z viacerých dotazníkov sebahodnotenia, ktoré sú zamerané na Vaše vzdelanie, prax, zručnosti a schopnosti, osobnostné predpoklady, zdravotné obmedzenia a Vaše preferencie týkajúce sa pracovného miesta. V rámci osobného profilu, v položke „Nastavenia“, si zvolíte, či chcete svoj vyplnený profil sprístupniť zamestnávateľom (aktívny) alebo ho použiť iba pre vlastnú potrebu (pasívny).

Dá sa vytvoriť osobný profil aj bez registrácie?

Nie, pred vyplnením osobného profilu je potrebné sa zaregistrovať, aby ste si ho mohli ukladať a kedykoľvek sa k nemu neskôr vrátiť. Ako registrovaný používateľ môžete sprístupniť svoj osobný profil zamestnávateľom hľadajúcim nových zamestnancov.

Ak sprístupním svoj profil pre zamestnávateľov, môže ho vidieť aj môj súčasný zamestnávateľ?

Áno, Váš profil môžu vidieť všetci registrovaní zamestnávatelia v ISTP. V položke „Nastavenia“ môžete určiť, ktoré položky sprístupnite zamestnávateľom (povinné sú označené červenou hviezdičkou).

Ako zruším svoj profil?

Ak si želáte úplne vymazať Váš profil, resp. konto v ISTP, napíšte nám na e-mailovú adresu projekt@istp.sk a my Vám ho zrušíme. Je ale dôležité, aby ste nám požiadavku napísali z e-mailu, ktorý máte uvedený v konte, aby sme ho vedeli overiť v súlade s ochranou osobných údajov. Avšak v prípade, že profil momentálne nevyužívate, odporúčame Vám jednoduchšiu voľbu – iba ho prepnúť do režimu „Pasívny profil“. Spravíte tak po prihlásení, kliknutím na tlačidlo „Osobný profil“, ďalej „Nastavenia“ a vykliknutím položky „Pasívny profil“. Takto sa k nemu môžete neskôr kedykoľvek vrátiť a aktualizovať ho. Ako administrátor ISTP nemôžeme vymazať kontá uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú stále v evidencii na úrade PSVR (majú tvar meno.priezvisko.číslo).

Musím vyplniť všetky položky v profile?

Je vo Vašom záujme vyplniť profil čo najpodrobnejšie. Ponuka vhodných zamestnaní, ktoré Vám systém odporučí, bude potom presnejšia. Podrobnejšie vyplnený osobný profil je taktiež zárukou vyššej pravdepodobnosti, že Vás zamestnávateľ vyhľadá a osloví.

Čo mám robiť, ak mám chyby v osobnom profile a nemôžem ich sám upravovať?

Ak ste uchádzačom o zamestnanie evidovaným na úrade PSVR, údaje v osobnom profile označené štátnym znakom (overené úradom PSVR) nie je možné v ISTP meniť. Umožnené je dopĺňať iba nové záznamy. Situáciu je možné vyriešiť dvoma spôsobmi. Ak nám napíšete na adresu projekt@istp.sk Vašu požiadavku na úpravu, sprostredkujeme informáciu Ústrediu PSVR, ktoré problém rieši s príslušným úradom PSVR. Druhou možnosťou je informovať o probléme Vašu sprostredkovateľku na úrade PSVR, ktorá Vám údaje upraví.

Ako a kde si vytvorím životopis?

Ak ste registrovaný používateľ, prihlásením sa (v pravej hornej strane obrazovky kliknutím na „Prihlásenie“) a následne kliknutím na položku „Môj životopis“ si môžete vytvoriť elektronickú verziu Európskeho životopisu vyplnením jednotlivých položiek. Ak už máte vyplnený osobný profil, stlačením tlačidla „Načítať z profilu“ sa Vám životopis naplní položkami, ktoré ste vyplnili pri tvorbe osobného profilu. V prípade, že ste neregistrovaný používateľ, Európsky životopis si môžete vytvoriť nasmerovaním kurzora myši na „Info“ na modrej hornej lište a kliknutím na „Európsky životopis“. Po vyplnení položiek si Európsky životopis môžete aj exportovať do Wordu alebo PDF a následne vytlačiť.

Môžem pracovať na dohodu, ako som evidovaný na úrade PSVR?

Uchádzači o zamestnanie evidovaní na úrade PSVR môžu vykonávať zárobkovú činnosť, avšak celkovo v kalendárnom roku môžu pri súčasnej evidencii na úrade práce mať dohodu uzatvorenú maximálne v dĺžke 40 kalendárnych dní, potom je nutné dohodu ukončiť alebo vyradiť sa z evidencie. Tiež je potrebné dať si pozor na mesačný príjem z dohody, ktorý nesmie byť vyšší ako je životné minimum na jednu plnoletú osobu – v súčasnosti sa jedná o sumu 210,20 €. Po ukončení mesiaca je uchádzač povinný predložiť úradu potvrdenie o výške zárobku – pri prekročení sumy 210,20 € by došlo k vyradeniu uchádzača z evidencie. Uchádzač o zamestnanie je povinný predložiť úradu kópiu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto dohoda uzatvorila.

Ako môžem preukázať svoju aktivitu pri hľadaní práce, keď som evidovaný na úrade PSVR?

Aktivitu pri hľadaní práce je potrebné preukazovať tak, ako ste sa dohodli so svojou sprostredkovateľkou na úrade PSVR. Sú rôzne formy, jednou z nich je potvrdenie o hľadaní zamestnania, ktoré nájdete na tejto stránke. Aktivitu pri hľadaní práce možno preukázať aj prostredníctvom svojho konta v ISTP, ktoré Vám vytvorila Vaša sprostredkovateľka. Následne môžete svojej sprostredkovateľke ukázať Vaše konto v ISTP - zoznam pracovných ponúk, na ktoré ste poslali životopis zamestnávateľom alebo priamo životopis, ktorý rozposielate, prípadne agentov na vyhľadávanie pracovných ponúk. Tiež Vám odporúčame sprístupniť svoj osobný profil v ISTP zamestnávateľom. Ak budete posielať životopis zamestnávateľovi pri konkrétnom voľnom pracovnom mieste kliknutím na modré tlačidlo „Poslať životopis“, zakliknite aj checkbox (štvorček) „Poslať mi kópiu na môj e-mail“. Tento e-mail môžete následne preposlať alebo vytlačiť aj svojej sprostredkovateľke. Informácie nájdete aj v tomto článku: http://www.istp.sk/clanok/12782/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie

Nájdem v ISTP ponuku rekvalifikačných kurzov?

Ponuku kurzov nájdete na stránke istp.sk/kurzy, môžete ich vyhľadávať podľa kľúčových slov, povolaní, oblastí alebo miesta konania. Odporúčame aj stránku databazakurzov.sk.

Ak má uchádzač záujem o rekvalifikačný kurz a je evidovaný na úrade PSVR, tak Ústredie PSVR v spolupráci s úradmi začalo od 20. októbra 2014 poskytovať príspevky na rekvalifikáciu uchádzača o zamestnanie. Bližšie informácie nájdete na stránke: http://www.istp.sk/clanok/12661/re-pas. Uchádzač si najskôr musí požiadať o možnosť rekvalifikácie cez Re-pas – t.j. musí byť uchádzačom o zamestnanie evidovaným na úrade práce, keď si o Re-pas žiada. Nie je podmienkou ani potvrdenie od zamestnávateľa o prísľube pracovného pomeru, ani následné zamestnanie sa u toho zamestnávateľa, ktorý by prípadne to potvrdenie vydal. Tu ide o to, aby úrad PSVR videl skutočný záujem uchádzača zamestnať sa v oblasti, v ktorej sa chce rekvalifikovať. Prísľub zamestnávateľa je pre úrad práce "bonus“, pretože sa bude sledovať aj úspešnosť tohto projektu. Ak uchádzač momentálne nemá potencionálneho zamestnávateľa, ktorý by ho po rekvalifikácii zamestnal, nič sa nedeje, jednoducho klient nechá tú časť žiadosti nevyplnenú. Prísľub zamestnávateľa nie je podmienkou pre absolvovanie kurzu cez Re-pas.

Aktuálne každá žiadosť na realizáciu vzdelávania prostredníctvom projektu Re-pas prechádza procesom schvaľovania. Sú vypracované bodové kritériá hodnotenia každej žiadosti, pričom pri dosiahnutí potrebného počtu bodov je vzdelávanie zo strany úradu schválené. Vo vybraných prípadoch je možnosť absolvovať aj viac ako jeden kurz cez projekt Re-pas, ale je potrebné počítať s tým, že opäť bude prebiehať posudzovanie a hodnotenie podanej žiadosti.

Kurz prostredníctvom Re-pasu musíte začať i ukončiť ako uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade PSVR, ak chcete, aby bola zo strany úradu uhradená vzdelávacej inštitúcii celá suma kurzu. Ak by ste sa v priebehu kurzu zamestnali, úrad preplatí vzdelávacej inštitúcii len alikvotnú časť Vašej účasti na kurze – t.j. do dňa, kým ste spĺňali status uchádzača o zamestnanie.

Ak má uchádzač záujem o kurz, ktorý úrad PSVR v dohľadnej dobe nebude realizovať, môže si ho zabezpečiť a uhradiť aj sám. Aby úrad mohol preplatiť náklady na kurz, musí sa na tom uchádzač vopred dohodnúť s úradom. Odporúčame navštíviť úrad a vyplniť si príslušné tlačivo. Uchádzač podpíše dohodu, absolvuje kurz a požiada o príspevok. K žiadosti doloží pracovnú zmluvu alebo doklad o začatí podnikania (vzdelávanie musí mať súvis s kurzom – na jeho základe vznikne pracovný pomer alebo začne podnikanie). Žiadosť o príspevok možno podať najskôr 30 a najneskôr 90 kalendárnych dní od ukončenia vzdelávania. Výška príspevku je najviac 600 €. Viac informácií nájdete na tejto stránke: http://www.istp.sk/clanok/12656/vzdelavanie-a-priprava-pre-trh-prace-uchadzaca-o-zamestnanie-zabezpecene-uradom-psvr

Je služba bezplatná aj pre zamestnávateľov?

Áno, portál ISTP je bezplatný aj pre zamestnávateľov.

Ako môžem bezplatne inzerovať voľné pracovné miesto?

Pre bezplatné inzerovanie voľných pracovných miest je potrebné sa zaregistrovať ako typ používateľa „Zamestnávateľ“ vyplnením platného IČO. Po zaregistrovaní a prihlásení kliknete na položku „Vložiť ponuku práce“. Následne po vyplnení údajov o voľnom pracovnom mieste, pracovných podmienkach, požiadaviek na zamestnanca, informácií o zabezpečení obsadenia pracovného miesta a kontaktnej osoby si kliknutím na položku „Náhľad“ môžete vyplnené informácie skontrolovať a inzerát potvrdiť tlačidlom „Uložiť – odoslať na zverejnenie“. Vyplnené údaje v inzeráte si môžete uložiť aj ako koncept a kedykoľvek sa k nim neskôr vrátiť.

Kde nájdem evidenciu mojich pracovných ponúk?

Po prihlásení v položke „Moje ponuky práce“ máte uložené všetky aktuálne pracovné ponuky, ktoré ste zverejnili. Po obsadení alebo zrušení voľného miesta sa pracovná ponuka presúva do záložky „Neaktuálne ponuky práce“. K tejto ponuke je možné sa vrátiť a znovu ju aktivovať stlačením tlačidla „Vytvoriť kópiu“. Tým danú pracovnú ponuku znovu presuniete medzi svoje aktuálne pracovné ponuky.

Môžem inzerovať voľné pracovné miesto, ak som zahraničným zamestnávateľom?

ISTP je aktuálne určené len pre slovenských zamestnávateľov s platným IČO. Pre zahraničných zamestnávateľov je určený portál www.eures.sk. Nahlásiť voľné pracovné miesto môžete prostredníctvom EURES poradcu: www.eures.sk/kontakty.php. Následne sa ponuka zobrazí aj na stránke ISTP.sk pod zdrojom eures.sk. 

pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie