Najčastejšie otázky a odpovede

Prečo sa registrovať na portáli ISTP?

Registráciou na stránke ISTP získavate (či už ste bežný používateľ alebo zamestnávateľ) prístup k rozšírenej funkcionalite portálu. Bežný používateľ môže sprístupniť svoj osobný profil pre registrovaných zamestnávateľov hľadajúcich nových zamestnancov, môže si viesť evidenciu pracovných ponúk, na ktoré zaslal životopis zamestnávateľovi, pri nastavení svojich preferencií ohľadom pracovného miesta mu systém automaticky na zvolenú e-mailovú adresu zasiela pracovné ponuky (funkcia Pracovný agent). Zamestnávateľ získava registráciou možnosť bezplatne inzerovať voľné pracovné miesta a aj prístup do databázy osobných profilov a životopisov a možnosť podľa vlastných kritérií vyhľadávať vhodných uchádzačov o prácu.

Je registrácia bezplatná?

Áno, registrácia a služby portálu ISTP.sk sú pre všetkých používateľov bezplatné.

Ako sa zaregistrujem?

V pravom hornom rohu obrazovky kliknutím na „Registrácia“. Následne vyberte typ používateľa („Bežný používateľ“ alebo „Zamestnávateľ“), vyplňte registračný formulár (povinné položky sú označené hviezdičkou) a potvrďte ho tlačidlom „Zaregistrovať“.

Čo k registrácii potrebujem?

Zvoliť si používateľské meno, prihlasovacie heslo, vyplniť e-mailovú adresu a ďalšie povinné položky označené červenou hviezdičkou. V prípade, že vaše používateľské meno alebo e-mailovú adresu už niekto použil na účely registrácie, nebude možné Vás registrovať. Každý registrovaný používateľ musí použiť vlastnú e-mailovú adresu. Ďalšou podmienkou registrácie je zakliknutie súhlasu so spracovaním osobných údajov a Všeobecných podmienok využívania ISTP. Ak máte menej ako 16 rokov, je nutné si v zmysle zákona o ochrane osobných údajov stiahnuť priložený Písomný súhlas zákonného zástupcu a podpísaný nahrať do registračného formulára alebo zaslať na adresu projekt@istp.sk. Až po skontrolovaní tohto súhlasu bude možné registrované konto aktivovať. Používateľské meno nie je možné po zaregistrovaní meniť.

Ako sa prihlásim do ISTP?

Kliknutím na „Prihlásenie“ v pravom hornom rohu obrazovky a následne vyplnením používateľského mena a hesla, ktoré ste uviedli pri registrácii.

Čo ak sa neviem prihlásiť alebo zabudnem prihlasovacie heslo?

Ak si nepamätáte heslo, kliknite na „Prihlásenie“ v pravom hornom rohu stránky a následne, po zobrazení šedého rámčeka, na „Zabudli ste heslo?“, kde vyplňte vaše používateľské meno alebo e-mail, ktorý ste uviedli pri registrácii. Bude naň zaslaná správa na nastavenie nového hesla. Ak by e-mail obratom neprišiel, skontrolujte aj priečinok s nevyžiadanou poštou (spam), automaticky generované e-maily v ňom zvyknú niekedy skončiť.

Kde si môžem zmeniť prihlasovacie heslo?

Po prihlásení sa do systému v položke „Registračné údaje“. Najskôr vyplňte pôvodné heslo a následne nové heslo vyplňte dvakrát do textových políčok „Nové heslo“ a „Overenie hesla“. Používateľské meno vyplnené pri registrácii nie je možné meniť. Ak by ste na zmene mena trvali, prosím, napíšte nám požiadavku na projekt@istp.sk.

Ako sa dá najrýchlejšie reagovať na pracovnú ponuku?

K databáze aktuálnych pracovných ponúk sa dostanete kliknutím na „Voľné pracovné miesta“ na hlavnej lište vo vrchnej časti stránky. Výberom konkrétnej pracovnej ponuky a následným kliknutím na modré tlačidlo „Poslať životopis“ v jej detaile môžete poslať živototopis zamestnávateľovi. Ak zareagujete na nejakú pracovnú ponuku zo zdrojov istp.sk alebo upsvar.sk, ponuka sa vám automaticky zaeviduje v rámci vášho konta v položke „Ponuky práce“ v záložke „Moje reakcie“.

Čo je agent a aký má byť jeho názov?

Agent je virtuálny vyhľadávač voľných pracovných miest, ktorý vám bude automaticky zasielať informácie o vhodných pracovných ponukách na vami určený e-mail. Ak ste registrovaný a prihlásený v ISTP, agenta vytvoríte kliknutím na položku „Pracovný agent“, následne na belasé pluskové tlačidlo „Vytvoriť agenta“ a vyplnením kritérií na vyhľadávanie. Pokiaľ si budete vytvárať agenta, je potrebné vyplniť všetky kolónky označené červenou hviezdičkou, sú to povinné údaje (e-mail, názov agenta, zamestnanie alebo pracovná oblasť). Agentov si môžete vytvárať ľubovoľný počet s ľubovoľným názvom, ktorý vyplníte do políčka „Názov agenta“. Napr. hľadáte voľné pracovné miesta pre pozíciu kuchár v Prešovskom kraji, tak môžete dať názov agenta „Kuchár - Prešovský kraj“. Ak už máte vytvorený osobný profil v ISTP, môžete vytvorenie agenta urýchliť kliknutím na tlačidlo „Načítať z profilu“. Vyplnené údaje je potrebné potvrdiť modrým tlačidlom „Uložiť“. Platnosť agenta je 2 mesiace, ktorú môžete predlžovať pomocou zeleného tlačidla „Predĺžiť na nasledujúce 2 mesiace“, ktoré nájdete pri editácii vyhľadávacích kritérií v spodnej časti stránky alebo upozorňujúceho e-mailu, ktorý sa zasiela 3 dní pred ukončením platnosti agenta.

Čo je osobný profil a ako ho sprístupním zamestnávateľom?

Osobný profil je niečo ako vaša „elektronická podrobná vizitka“. Na základe vyplnených údajov vám systém odporučí zamestnania, na ktoré máte najvhodnejšie predpoklady a odporučí oblasti na zlepšenie. Je tvorený z viacerých dotazníkov sebahodnotenia, ktoré sú zamerané na vaše vzdelanie, prax, zručnosti a schopnosti, osobnostné predpoklady, zdravotné obmedzenia a vaše preferencie týkajúce sa pracovného miesta. V rámci osobného profilu, v položke „Nastavenia“, si zvolíte, či chcete svoj vyplnený profil sprístupniť zamestnávateľom (aktívny) alebo ho použiť iba pre vlastnú potrebu (pasívny).

Dá sa vytvoriť osobný profil aj bez registrácie?

Nie, pred vyplnením osobného profilu je potrebné sa zaregistrovať, aby ste si ho mohli ukladať a kedykoľvek sa k nemu neskôr vrátiť. Ako registrovaný používateľ môžete sprístupniť svoj osobný profil zamestnávateľom hľadajúcim nových zamestnancov.

Ak sprístupním svoj profil pre zamestnávateľov, môže ho vidieť aj môj súčasný zamestnávateľ?

Áno, váš profil môžu vidieť všetci registrovaní zamestnávatelia v ISTP. V položke „Nastavenia“ môžete určiť, ktoré položky sprístupnite zamestnávateľom (povinné sú označené červenou hviezdičkou).

Musím vyplniť všetky položky v profile?

Je vo vašom záujme vyplniť profil čo najpodrobnejšie. Ponuka vhodných zamestnaní, ktoré vám systém odporučí, bude potom presnejšia. Podrobnejšie vyplnený osobný profil je taktiež zárukou vyššej pravdepodobnosti, že Vás zamestnávateľ vyhľadá a osloví.

Ako zruším svoj profil?

Ak si želáte úplne vymazať váš profil, resp. konto v ISTP, napíšte nám na e-mailovú adresu projekt@istp.sk a my vám ho zrušíme. Je ale dôležité, aby ste nám požiadavku napísali z e-mailu, ktorý máte uvedený v konte, aby sme ho vedeli overiť v súlade s ochranou osobných údajov. Avšak v prípade, že profil momentálne nevyužívate, odporúčame vám jednoduchšiu voľbu – iba ho prepnúť do režimu „Pasívny profil“. Spravíte tak po prihlásení, kliknutím na tlačidlo „Osobný profil“, ďalej „Nastavenia“ a vykliknutím položky „Pasívny profil“. Takto sa k nemu môžete neskôr kedykoľvek vrátiť a aktualizovať ho.

Ako a kde si vytvorím životopis?

Ak ste registrovaný používateľ, prihlásením sa (v pravej hornej strane obrazovky kliknutím na „Prihlásenie“) a následne kliknutím na položku „Môj životopis“ si môžete vytvoriť elektronickú verziu Európskeho životopisu vyplnením jednotlivých položiek. Ak už máte vyplnený osobný profil, stlačením tlačidla „Načítať z profilu“ sa vám životopis naplní položkami, ktoré ste vyplnili pri tvorbe osobného profilu. V prípade, že ste neregistrovaný používateľ, Európsky životopis si môžete vytvoriť nasmerovaním kurzora myši na „Info“ na hlavnej hornej lište a kliknutím na „Európsky životopis“. Po vyplnení položiek si Európsky životopis môžete aj exportovať do Wordu alebo PDF a následne vytlačiť.

Môžem pracovať na dohodu, ako som evidovaný na úrade PSVR?

Uchádzači o zamestnanie evidovaní na úrade PSVR môžu vykonávať zárobkovú činnosť, avšak celkovo v kalendárnom roku môžu pri súčasnej evidencii na úrade PSVR mať dohodu uzatvorenú maximálne v dĺžke 40 kalendárnych dní, potom je nutné dohodu ukončiť alebo vyradiť sa z evidencie. Tiež je potrebné dať si pozor na mesačný príjem z dohody, ktorý nesmie byť vyšší ako je životné minimum na jednu plnoletú osobu – v súčasnosti sa jedná o sumu 214,83 €. Po ukončení mesiaca je uchádzač povinný predložiť úradu potvrdenie o výške zárobku – pri prekročení sumy 214,83 € by došlo k vyradeniu uchádzača z evidencie. Uchádzač o zamestnanie je povinný predložiť úradu kópiu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto dohoda uzatvorila.

Ako môžem preukázať svoju aktivitu pri hľadaní práce, keď som evidovaný na úrade PSVR?

Aktivitu pri hľadaní práce je potrebné preukazovať tak, ako ste sa dohodli so svojou sprostredkovateľkou na úrade PSVR. Sú rôzne formy, jednou z nich je potvrdenie o hľadaní zamestnania, ktoré nájdete na tejto stránke. Aktivitu pri hľadaní práce možno preukázať aj prostredníctvom svojho konta v ISTP, ktoré vám vytvorila vaša sprostredkovateľka. Následne môžete svojej sprostredkovateľke ukázať vaše konto v ISTP - zoznam pracovných ponúk, na ktoré ste poslali životopis zamestnávateľom (položka „Ponuky práce“ - záložka „Moje reakcie“) alebo priamo životopis, ktorý rozposielate, prípadne agentov na vyhľadávanie pracovných ponúk. Tiež vám odporúčame sprístupniť svoj osobný profil v ISTP zamestnávateľom. Ak budete posielať životopis zamestnávateľovi pri konkrétnom voľnom pracovnom mieste kliknutím na modré tlačidlo „Poslať životopis“, ponechajte zakliknutý aj checkbox (štvorček) „Poslať mi kópiu tejto žiadosti na môj e-mail“. Tento e-mail môžete následne preposlať alebo vytlačiť aj svojej sprostredkovateľke. Informácie nájdete aj v tomto článku: http://www.istp.sk/clanok/12782/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie

Nájdem v ISTP ponuku rekvalifikačných kurzov?

Ponuku kurzov nájdete na stránke istp.sk/kurzy, môžete ich vyhľadávať podľa kľúčových slov, povolaní, oblastí alebo miesta konania. Odporúčame aj stránku databazakurzov.sk.

Informácie o možnosti preplatenia kurzov úradmi PSVR nájdete na tejto stránke (projekty REPAS+ a KOMPAS+): https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace.html?page_id=13313

Je služba bezplatná aj pre zamestnávateľov?

Áno, portál ISTP je bezplatný aj pre zamestnávateľov.

Ako môžem bezplatne inzerovať voľné pracovné miesto?

Pre bezplatné inzerovanie voľných pracovných miest je potrebné sa zaregistrovať ako typ používateľa „Zamestnávateľ“ vyplnením platného IČO. Po zaregistrovaní a prihlásení kliknete na položku „Vložiť ponuku práce“. Následne po vyplnení údajov o voľnom pracovnom mieste, pracovných podmienkach, požiadaviek na zamestnanca a kontaktnej osoby si kliknutím na položku „Náhľad“ môžete vyplnené informácie skontrolovať a inzerát potvrdiť tlačidlom „Uložiť – odoslať na zverejnenie“. Vyplnené údaje v inzeráte si môžete uložiť aj ako koncept a kedykoľvek sa k nim neskôr vrátiť.

Kde nájdem evidenciu mojich pracovných ponúk?

Po prihlásení v položke „Moje ponuky práce“ máte uložené všetky aktuálne pracovné ponuky, ktoré ste zverejnili. Po obsadení alebo zrušení voľného miesta sa pracovná ponuka presúva do záložky „Neaktuálne ponuky práce“. K tejto ponuke je možné sa vrátiť a znovu ju aktivovať stlačením tlačidla „Vytvoriť kópiu“. Tým danú pracovnú ponuku znovu presuniete medzi svoje aktuálne pracovné ponuky.

Čo ak potrebujem zamestnať štátneho príslušníka z tretej krajiny?

Ak riešite povolenia pre štátnych príslušníkov tretích krajín, bude potrebné od 1.2.2022 využívať už nový portál sluzbyzamestnanosti.gov.sk, keďže prepojenie medzi ISTP a úradmi práce sa skončilo 28.1.2022.

Môžem inzerovať voľné pracovné miesto, ak som zahraničným zamestnávateľom?

ISTP je aktuálne určené len pre slovenských zamestnávateľov s platným IČO. Pre zahraničných zamestnávateľov je určený portál www.eures.sk. Nahlásiť voľné pracovné miesto môžete prostredníctvom EURES poradcu: www.eures.sk/kontakty.php. Následne sa ponuka zobrazí aj na stránke ISTP.sk pod zdrojom eures.sk. 

Kde nájdem osobné profily a životopisy uchádzačov o prácu?

Po prihlásení sa do vášho zamestnávateľského konta si v časti „Profily uchádzačov“ viete prezerať osobné profily používateľov. Systém Vám poskytuje vyhľadávanie vhodných uchádzačov pomocou filtra, v ktorom si zadefinujete kritériá, ktoré musí spĺňať budúci zamestnanec (napr. vzdelanie; prax; zručnosti, schopnosti; osobnostné predpoklady; preferencie uchádzača a pod.). Následne vám systém po výbere z databázy osobných profilov vygeneruje vhodných uchádzačov, ktorí majú najlepšie predpoklady na výkon pracovnej pozície podľa vami určených požiadaviek. Ako zamestnávateľ máte možnosť prezrieť si vybrané osobné profily potenciálnych kandidátov a následne ich jednoduchým spôsobom osloviť pomocou e-mailu (preddefinovaným formulárom) a pozvať na osobný pohovor.

pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie