Sestry zastrašujú, zdravotná starostlivosť je zabezpečená

Spravodajstvo
Bratislava 28. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva odmieta, že by hromadné výpovede sestier zhoršili zdravotnú starostlivosť o slovenských pacientov. Má ísť o zastrašovanie. "Chceme opäť ubezpečiť všetkých občanov, že zdravotná starostlivosť pre každého pacienta je zabezpečená," uviedol dnes hovorca rezortu Peter Bubla. Opačné tvrdenia ministerstvo podľa jeho slov kategoricky odmieta.

"Chápeme, že pani Lazorová s pani Kaveckou sú stále nervóznejšie, keďže rôznymi dezinformáciami dotlačili sestry do výpovedí, pričom svoje miesta neohrozili výpoveďou alebo vzdaním sa funkcie. Avšak ani toto nepovažujeme za dôvod, aby sa funkcionárky sestier uchyľovali k zastrašovaniu pacientov a kresleniu katastrofických scenárov o hroziacom zhoršení dostupnosti zdravotnej starostlivosti," uviedol Bubla.

Rezort tiež odmieta, že by so zdravotníkmi nekomunikoval o právnej norme, ktorá im upravila platy. Poukazuje, že okrem spoločných rokovaní navštevoval minister Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) i jednotlivé nemocnice. "Schválený zákon považujeme za kompromisné riešenie. Znamená plus 55 miliónov eur pre všetkých asi 38.000 zdravotníckych pracovníkov. Celoplošne ide o navýšenie o zhruba 16 percent. Navyše majú všetci zdravotníci týmto zákonom garantovanú každoročnú valorizáciu platov," zhrnul Bubla.

Ministerstvo sa zároveň poďakovalo sestrám, ktoré ostali pri pacientoch. "Zároveň však musíme aj rešpektovať právo každej sestry, ktorá sa rozhodne pre zmenu zamestnania. Ak má byť ale dôvodom pre odchod sestier z našich nemocníc započítavanie rokov odbornej praxe, či navyšovanie mzdy za odpracované roky, tak len pripomíname, že toto majú sestry v našich nemocniciach už dlhodobo nastavené v kolektívnych zmluvách," uzavrel Bubla.

Šéfka sesterkých odborov Monika Kavecká a sesterskej komory Iveta Lazorová dnes upozornili, že od februára môže pre hromadné výpovede milión pacientov ostať bez adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Problém má nastať v Trnavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Sestry kritizujú, že minister Čislák ani premiér Robert Fico (Smer-SD) neurobili nič preto, aby stav zvrátili. Vidia však ešte priestor na rokovania. Chystajú sa preto v piatok (29.1.) pred Úrad vlády SR.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie