Nespokojní učitelia odovzdali vláde a parlamentu pokarhanie

Spravodajstvo
Bratislava 26. januára (TASR) – Nespokojní učitelia dnes odovzdali vláde a parlamentu pokarhanie za to, ako si viedli v oblasti školstva za posledné štyri roky. Predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) zároveň upozornili, že na školách dochádza z dôvodu štrajku k zastrašovaniu učiteľov.

"Udeľujeme pokarhanie za opakované zabúdanie na sľuby, neustále vyrušovanie verejnosti kauzami, úmyselné poškodzovanie dobrého mena učiteľov, opakované šikanovanie a zastrašovanie po školách a politizáciu školstva," uviedol dnes pred úradom vlády Viktor Križo z iniciatívy. Podľa jeho slov dochádza k zámernému narúšaniu korektných vzťahov medzi učiteľmi, riaditeľmi a rodičmi. "Ak nedôjde k náprave, očakávame aj zníženú známku zo správania a podmienečné vylúčenie zo školstva," dodal.

ISU zároveň posiela školskému ombudsmanovi Martinovi Matákovi, verejnej ochrankyne práv Jane Dubovcovej, taktiež aj do Štrasburgu či do Slovenského národného strediska pre ľudské práva list o porušovaní základných ľudských práv. V ňom sú podľa učiteľov konkrétne prípady zastrašovania pedagógov. "Sú tam popísané prípady zastrašovania po slovenských školách, rôzne formy. Ako riaditelia sú telefónmi upozorňovaní, že ide o nezákonnosť štrajku, hoci bolo jasne pomenované, že štrajk je zákonný," priblížil Križo.

V niektorých prípadoch sa podľa ISU zriaďovatelia a riaditelia vyhrážajú učiteľom, že môžu prísť o miesto. Pedagógom je napríklad zakazované sa vyjadrovať pre médiá či stretnúť sa s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý navštevuje školy. "Sú to praktiky spred roku '89," zdôraznil Križo s tým, že ak by k takémuto nátlaku nedochádzalo, čísla zapojených učiteľov by boli omnoho vyššie.

ISU však tvrdí, že číslo zapojených pedagógov ešte porastie. Aktuálne o 11.15 h ich bolo vyše 11.600 z viac ako 770 škôl. "Máme hlásených viacero škôl, ktoré sa ešte idú pridávať, ktoré sú pohoršené a pobúrené vyjadreniami vlády a pána ministra voči učiteľom," dodal. Z počtu zapojených škôl je podľa jeho slov viac ako 50 percent úplne zavretých, veľká časť je ochromená a ďalšie aktívne fungujú.

Minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD) v pondelok (25. 1.) však informoval, že v prvý pracovný deň bolo zatvorených len 179 škôl. Učitelia pritom informovali o 301 školách. ISU si tento rozdiel vysvetľuje tým, že nie všetky školy poskytli úradom informácie o tom, že sú zatvorené. "To nie je povinnosť riaditeľa, on je samostatný právny subjekt, aby informoval o dianí na svojej škole," vysvetlil Križo.

Na Slovensku podľa údajov ministerstva školstva je 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl. Počet učiteľov je približne 89.000.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie