Zamestnancom v strojárstve stúpnu platy najmenej o 2,5 %

Spravodajstvo
Bratislava 25. januára (TASR) - Zamestnancom v strojárskom priemysle stúpnu tarifné mzdy od 1. februára tohto roku o 2,5 %. Dohodli sa na tom Odborový zväz (OZ) KOVO a Zväz strojárskeho priemyslu (ZSP) SR a v tomto duchu dnes podpísali dodatok ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa určenej pre toto odvetvie.

Podľa predsedu Rady OZ KOVO Emila Machynu je teraz táto zmluva vyššieho stupňa základom pre samostatné rokovania v jednotlivých podnikoch. V rámci nich by chceli odbory vyrokovať ešte výraznejší rast platov.

"Chceme ísť na podnikovej úrovni smerom hore, aby sme dosiahli nárast okolo 4 %, čo je, myslíme si, objektívne k rastu ekonomiky, k stabilite a všetkým ukazovateľom, ktoré slovenská ekonomika a hlavne priemyselná výroba v strojárstve má," priblížil Machyna.

Podľa prezidenta ZSP SR Alexeja Beljajeva sa počas vyjednávaní dohodlo to najlepšie z možného. "Je to skutočne kompromis," konštatoval. Kolektívna zmluva však nie je podľa jeho slov len o zvyšovaní platov. V rámci diskusie s odbormi sa totiž otvorili aj niektoré iné otázky, ktoré už dlhodobo trápia či už zamestnávateľov alebo odbory. A to napríklad téma normovania práce, ktorá nie je jasne upravená zákonmi či normami a spôsobuje v niektorých podnikoch hlavne automobilového priemyslu relatívne vážne problémy.

V strojárskom priemysle pracuje na Slovensku približne 80.000 až 120.000 ľudí. Priemerná mesačná mzda v priemysle sa pritom pohybuje na úrovni približne 980 eur, aj keď v oblasti strojárstva býva podľa OZ KOVO vyššia.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie