Učitelia z celého Slovenska demonštrujú za lepšie školstvo

Spravodajstvo
Bratislava 25. januára (TASR) – Nespokojnosť so smerovaním školstva či nesúhlas s dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľskej obce dnes prišli na Námestí SNP v Bratislave vyjadriť učitelia z celého Slovenska. Podľa odhadov organizátorov ich do hlavného mesta prišlo viac ako 2000, a to napríklad z Košíc, Žiliny, Banskej Bystrice či Nitry, Trnavy a Bratislavy. Zatvorených dnes zostalo podľa organizátorov 301 škôl.

Podľa Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) sú teraz pedagógovia v otvorenej vojne. "My máme naše zbrane. Našou najväčšou zbraňou je, že držíme spolu," uviedol na začiatku príhovoru. Politici pedagógov podľa jeho slov nezlomia, lebo sú učiteľmi srdcom. Crmoman zároveň vyzval účastníkov protestu, aby zmobilizovali tých, ktorí ešte stále váhajú. "Spolu vydržíme," zvolal viackrát dav. "Školstvo naozaj potrebuje zmenu, už nechceme čakať, nechceme sa nechať utláčať a dupať po sebe. Problémy sú také veľké, že tu už treba zmenu, a nie potom, ale teraz," zdôraznil Crmoman. Učiteľov prišli na námestie podporiť aj známe osobnosti ako herečka Zuzana Fialová, ale aj zástupcovia lekárskych a sesterských odborov.

Učitelia držali v rukách transparenty ako Zraz prázdnych vreciek, Nehrajte nám divadlo či Dôstojnosť učiteľskej profesii. Počas protestu štrngali zvončekmi a pískali. Zopakovali svoje požiadavky, ktoré sú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Učitelia sa z Námestia SNP vyberú smerom k Národnej rade, kde by mala demonštrácia skončiť.

Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie