Talenty a ich mobilita sú kľúčom k ekonomickému úspechu a prosperite

Spravodajstvo
Globálny index konkurencieschopnosti talentov (GTCI) porovnáva krajiny na základe kvality ich talentov v šiestich oblastiach. Hodnotí ich schopnosť vyprodukovať, prilákať a najmä udržať si nadaných ľudí pre uplatnenie na pracovnom trhu. Tretie vydanie štúdie zverejnila Medzinárodná škola podnikania INSEAD v spolupráci s Inštitútom rozvoja ľudského kapitálu v Singapure a skupinou Adecco Group. 109 krajín v štúdii predstavuje až 83,8 percent svetovej populácie.

V prvej trojke sa umiestnili rovnaké krajiny ako v predchádzajúcom roku – Švajčiarsko, Singapur a Luxembursko. Rebríčku aj naďalej dominujú európske krajiny, v prvej 25-ke je ich až 16.

V súčasnosti je vo svete približne 200 miliónov nezamestnaných a 47 percent existujúcich pracovných miest je ohrozených v dôsledku rastu automatizácie. Výrazným problémom je aj starnutie populácie. Sú to práve talenty – nie obchod, ani kapitál – ktoré dnes považujeme za najsilnejší faktor pre transformovanie ekonomiky.

Hodnotenie podľa indexu GTCI pre roky 2015-2016Krajiny na popredných miestach sa vyznačujú tým, že sú atraktívnou destináciou pre kvalifikovaných pracovníkov. Veľa inovatívnych a podnikavých ľudí pôsobiacich na pracovnom trhu v týchto krajinách sa narodilo alebo študovalo v zahraničí. Vo svetle aktuálnej témy migrácie Index GTCI takto zdôrazňuje schopnosť krajín pritiahnuť talenty a ich mobilitu v súvislosti s ekonomickou prosperitou.

Krajiny, ktoré sa umiestnili v prvej desiatke, sa vyznačujú otvorenosťou v mobilite talentov – 25 percent populácie Švajčiarska a Luxemburska sa narodilo v zahraničí (v Singapure je to 43 %, v USA 4 %, v Kanade 9 %, na Novom Zélande 11 %, v Rakúsku 15 %, atď.) Prvá dvadsiatka rebríčka sa od predchádzajúceho roku výrazne nezmenila – z výnimkou 20. miesta, na ktoré sa prebojovala Česká republika.

Mobilita nadobúda rozhodujúci vplyv pri rozvoji talentov, preto by krajiny mali podporovať medzinárodnú mobilitu. V dnešnej dobe negatívne vnímaná téma migrácie môže z pohľadu talentov krajinám prinášať značné výhody pre ich konkurencieschopnosť. Medzinárodní investori čoraz viac presúvajú pracovné miesta do krajín, ktoré ponúkajú kvalifikovanú pracovnú silu za primeranú cenu – patrí sem napríklad Čína, Južná Kórea, Filipíny, Malta, Slovinsko, Cyprus, Turecko, Jordánsko či Tunisko.

Slovensko

Slovensko podľa indexu GTCI dosahuje veľmi dobré výsledky v oblasti odbornej prípravy, no má nedostatky v schopnosti priťahovať odborných pracovníkov. Rovnaká situácia je aj v susednej Českej Republike. Pri porovnaní s regiónmi mimo Európu a Severnú Ameriku je Slovensko porovnateľne lepšie, čoraz silnejšiu konkurenciu však bude mať v krajinách Východnej Ázie.

„Slovensko sa v konkurencii 109 krajín umiestnilo na 27. mieste a v oblasti odbornej prípravy dosiahlo lepší výsledok ako ostatné krajiny z jeho geografickej aj príjmovej konkurenčnej skupiny. Pre Slovensko sú to dobré správy, no zároveň má ešte pred sebou veľa práce v oblasti priťahovania a udržiavania talentov. Typ investícií, ktoré Slovensko najčastejšie získava, ako aj jeho vzdelávací systém môžu ovplyvniť budúcnosť krajiny z pohľadu globálnej konkurencieschopnosti jej talentov,“ hovorí Sergio Duarte, Country Manager Adecco Slovakia.Vo všeobecnosti Slovensko mierne zaostáva vo všetkých oblastiach – s výnimkou kategórie odbornej prípravy. Pre porovnanie, Česi sú v odbornej príprave globálnym lídrom a dobre si vedú aj v oblasti produkovania vlastných talentov.

V porovnaní so Slovákmi majú kvalitnejšie formálne vzdelávanie, najmä v rozvoji odborných zručností. V porovnaní s najlepšie hodnotenými krajinami má Slovensko nedostatky v oblastiach produkcie a priťahovania talentov. V dôsledku toho môže naša krajina v budúcnosti čeliť problémom s udržaním si konkurencieschopnej pracovnej sily.

Aj keď je u nás miera zahraničného podnikania a transferu technológií vysoká, Slovensko nedokáže pritiahnuť kvalifikovanú pracovnú silu a talenty prostredníctvom medzinárodnej migrácie.

Slovensko môže pritiahnuť talentovaných mladých ľudí z celého sveta iba ak zlepší svoju konkurencieschopnosť zvyšovaním kvality ponúkaných príležitostí. V prvom rade je to zdokonaľovanie vyššieho vzdelávania a univerzitného systému.


Kompletnú štúdiu Globálny index konkurencieschopnosti talentov si môžete stiahnuť na tomto linku http://www.adecco.com/industry-insights/gtci.aspx
twitter: #GTCI si môžete pozrieť na stránke https://twitter.com/search?q=%23GTCI&src=tyah
Kontakt pre médiá: Adela Vráblová - Comm s.r.o., 02 5296 2011, vrablova@comm.sk
Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie