Práca z domu a pružná pracovná doba ohrozujú zdravie, tvrdí psychologička

Mám prácu
Alternatívna pracovná doba či práca z domu neraz vyvolávajú nespavosť, alkoholizmus alebo sklon k prejedaniu.​ Informoval o tom britský denník Guardian. Psychologička Gail Kinmanová z Bedforshirskej univerzity zistila, že flexibilná pracovná doba neprispieva ani k zníženiu stresu, ani k väčšej pohode pri práci. Pretože v takom prípade človek napríklad nikdy neprestáva kontrolovať svoje pracovné e-maily.

Poznatky vedcov

Štúdia psychologičky Kinmanovej, o ktorej informoval portál idnes.cz, ukázala aj to, že práca z domu nie je menej stresujúca, než by sa mohlo javiť na prvý pohľad.

Podľa prieskumu britského štatistického úradu sú pracovnému stresu vystavení najviac zamestnanci v zdravotníctve a v školstve. Ako hlavné príčiny stresu na pracovisku respondenti uvádzajú priveľkú pracovnú záťaž, napäté termíny a prílišnú zodpovednosť. Veľa oslovených Britov uviedlo aj to, že majú pri práci nedostatočnú podporu zo strany svojich nadriadených.

Pružné rozvrhnutie pracovnej doby má v Británii už rok a pol svoje ukotvenie i v zákone. Vláda vtedy schválila klauzulu, že všetci zamestnanci, ktorí pre danú spoločnosť pracujú minimálne šesť mesiacov, majú právo zažiadať si o flexibilný začiatok alebo koniec pracovnej doby či o prácu z domu. S veľkým nadšením privítali toto rozhodnutie i odbory. Podľa nich dávajú tieto alternatívy ľuďom príležitosť na skvalitnenie života.

Nebezpečné návyky

Odborári však nevzali do úvahy veľkú psychickú záťaž, ktorá sa potom odrazí na stravovacích návykoch či na zlom spánku.

Práca mimo kancelárie alebo na čiastočný úväzok pracujúcich sociálne izoluje. V človeku sa tak dlhodobo udržiavajú nebezpečné stresové hormóny na vytrvalo vysokej úrovni. „Aj keď sa vám chce spať, nespíte plnohodnotne, nedostatočný spánok znižuje imunitu organizmu,“ hovorí Kinmanová.

Ďalšie štúdie navyše poukazujú aj na to, že sa človek pri flexibilnom štýle práce snaží aj rýchlejšie odpočívať. „Potom skôr siahne po poháriku s alkoholom a mizne mu čas venovaný svojmu hobby alebo vareniu zdravého jedla. Vytlačí ho všadeprítomná práca,“ uzatvára Kinmanová.
Autor: run, red (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie