Odborári upozorňujú politické strany na nepriaznivý stav školstva

Spravodajstvo
Bratislava 14. januára (TASR) – Školskí odborári upozorňujú sedem politických strán, kandidujúcich v marcových parlamentných voľbách, na nedostatočný stav školstva. Taktiež aj na slabé ekonomické a sociálne postavenie pedagogických, odborných i nepedagogických zamestnancov. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku Pavel Ondek o tom informuje v liste, ktorý dnes poslal predsedom strán Smer-SD, #Sieť, KDH, Most-Híd, SNS, OĽaNO a SaS.

Predstaviteľov týchto politických strán zároveň požiadal o stretnutie. Podľa Ondeka by na ňom mali odborovému zväzu predstaviť víziu smerovania slovenského školstva v novom volebnom období 2016 až 2020. "A to vo forme konkrétnych návrhov, opatrení na zvýšenie kvality vzdelávania, zmenu systému financovania škôl a školských zariadení a zlepšenie sociálneho a ekonomického postavenia všetkých zamestnancov školstva," spresnil Ondek s tým, že o výsledku jednotlivých rokovaní bude zväz priebežne informovať.

V súvislosti so štrajkovou pohotovosťou, ktorú v pondelok (11.1.) vyhlásila Iniciatíva slovenských učiteľov, OZPŠaV reagoval, že zväz nemôže brániť svojim členom využiť svoje ústavné práva, avšak v momentálnej situácii odporúča zvážiť efektívnosť zapojenia sa do týchto aktivít.

Podľa Ondeka programové vyhlásenie novej vlády musí obsahovať jasné a záväzné kroky na zvýšenie kvality vzdelávania, zlepšenie materiálneho zabezpečenia škôl a školských zariadení a mzdového a sociálneho postavenia zamestnancov.

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára z dôvodu dlhodobého ignorovania požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie