Vláda sa nebráni rokovaniu s oficiálnymi školskými odbormi

Spravodajstvo
Bratislava 14. januára (TASR) – Nebránime sa tomu, aby sme si s oficiálnymi školskými odbormi sadli a povedali, áno, budete mať priamy vplyv na tvorbu programového vyhlásenia vlády. Na margo aktuálnej štrajkovej pohotovosti, ktorú vyhlásila v pondelok (11.1.) Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), to dnes v Ždiari povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).

Podľa premiéra vláda od roku 2012 zvyšovala platy učiteľov v troch stupňoch. "K tomu sme sa ešte dohodli v roku 2015, v rámci sociálneho dialógu, o ďalšom štvorpercentnom náraste. Dohromady môžeme hovoriť za tie štyri roky asi o 21-percentnom navýšení platov," povedal Fico s tým, že všetko sa dialo na základe sociálneho dialógu.

Ako tvrdí, priemerný plat učiteľa je vyšší ako priemerný zárobok v národnom hospodárstve. "To bol aj náš cieľ. My chceme ísť ďalej so zvyšovaním platov učiteľov, a to bude určite aj predmetom programového vyhlásenia vlády," podotkol premiér. Podľa jeho slov k zvyšovaniu platov učiteľov má dôjsť ale na základe sociálneho dialógu a dohôd. "Ťažko nám je reagovať dnes niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami na nejakú opozičnú aktivitu," skonštatoval Fico.

Minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD) dnes v Ždiari uviedol, že sa s predstaviteľmi ISU stretával aj v priebehu minulého roka. Komunikácia podľa jeho slov začala byť chaotická ku koncu roka 2015. Ako však tvrdí, so zástupcami iniciatívy sa nemá problém stretnúť ani teraz. "Keď budú mať chuť, ja si rád s nimi za ten stôl sadnem," povedal Draxler.

ISU vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti a prípadne i následného štrajku považuje ISU za krajné, ale nevyhnutné riešenie, pretože podľa jej členov vláda prehliada "neudržateľný stav" slovenského školstva. Zároveň ISU odmieta tvrdenia, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita. "Za organizáciou aktivít učiteľských iniciatív a štrajkovej pohotovosti nikdy nestála a nestojí žiadna politická strana," povedali predstavitelia iniciatívy. Na margo platov ISU argumentuje, že nástupný plat pedagogických a odborných zamestnancov aj naďalej zostáva na úrovni absolventov stredných škôl bez maturity a ich priemerný plat predstavuje zhruba polovicu priemernej mzdy pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním.

Požiadavky ISU sú totožné s požiadavkami, ktoré Slovenská komora učiteľov (SKU) adresovala ešte v októbri 2015 vláde. Štát napríklad žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od februára tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Nespokojní učitelia očakávajú, že do 25. januára vláda a parlament prijmú konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré naplnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období. Ak sa tak nestane, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku. Úspech štrajku podľa zástupcov iniciatívy bude závisieť od toho, koľko škôl a učiteľov sa doň zapojí. Od pondelka (11.1.) sa môžu prostredníctvom webu ISU registrovať školy, ktoré sa chcú do štrajku zapojiť. Podľa webovej stránky ISU sa plánuje do štrajku aktuálne zapojiť 1043 učiteľov z 57 škôl.
Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie