Ku koncu roka 2014 na Slovensku pracovalo 377 Chorvátov

Spravodajstvo
Bratislava 12. januára (TASR) - Ku koncu roka 2014 bolo na Slovensku zamestnaných 377 Chorvátov. Väčšinou mali ukončené úplné stredné všeobecné vzdelanie, nižšie stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Vyplýva to z Informácie o dopadoch otvorenia trhu práce SR pre občanov Chorvátskej republiky za rok 2014. Na rokovanie vlády v stredu (13.1.) ju predkladá minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Občanom Chorvátskej republiky sa vstupom krajiny do Európskej únie (EÚ) otvorili aj pracovné možností v členských krajinách, vrátane Slovenska. V januári 2014 bolo na Slovensku zamestnaných celkovo 180 občanov Chorvátska. "Väčšinu z toho tvorili občania s úplným stredným odborným vzdelaním, pričom druhú najpočetnejšiu skupinu tvorili občania s bližšie neurčeným vzdelaním a tretiu najpočetnejšiu skupinu občania s nižším stredným odborným vzdelaním," uvádza ministerstvo práce v materiáli.

V ďalších mesiacoch roka 2014 sa počet zamestnaných Chorvátov na území Slovenska každomesačne zvyšoval, a to až do septembra 2014, kedy dosiahol 402. "V októbri 2014 došlo k minimálnemu poklesu zamestnaných občanov Chorvátskej republiky, čo sa prejavilo vo výslednom čísle 399. Najviac zamestnaných občanov Chorvátskej republiky na území SR bolo v novembri 2014, konkrétne 428," priblížil rezort práce.

Stúpajúcu tendenciu počas celého roka malo zamestnávanie pracovníkov z Chorvátska s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa. Kým na začiatku roka bolo na Slovensku zamestnaných 10 osôb s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, na konci roka 2014 ich bolo 39.

Zvýšil sa aj počet pracujúcich žien z tejto krajiny. "Kým v januári 2014 bolo zamestnaných 10 žien z celkového počtu občanov Chorvátska, v decembri 2014 ich bolo 93. Podobne aj zamestnávanie mužov malo stúpajúcu tendenciu, a to od začiatku roka 2014 zo 169 až do septembra 2014 na 402, pričom v ďalších mesiacoch až do decembra 2014 malo naopak klesajúcu tendenciu a ustálilo sa na hodnote 377," doplnilo ministerstvo práce.

Rezort zároveň skonštatoval, že v roku 2014 došlo k nárastu počtu občanov Chorvátska zamestnaných na území SR o 197 osôb, teda o viac ako dvojnásobok v porovnaní so začiatkom roka 2014, čo však nemalo žiadny negatívny vplyv na vývoj na trhu práce. Najväčší nárast zamestnancov z tohto štátu bol zaznamenaný v profesiách, akými sú pracovníci v službách, v obchode, operátori a montéri strojov a zariadení, pričom k miernemu poklesu v porovnaní so začiatkom roka došlo v odvetví kvalifikovaní pracovníci a remeselníci.

Minister práce má každoročne vyhodnocovať a monitorovať vývoj situácie na trhu práce až do roku 2020. "Možno konštatovať, že s ohľadom na stupeň hospodárskeho rozvoja oboch krajín Slovenská republika nepredstavuje cieľovú destináciu za prácou pre občanov Chorvátskej republiky a vstup krajiny do EÚ ani s odstupom času nespôsobuje závažné problémy na trhu práce v Slovenskej republike," dodalo ministerstvo práce.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie