Bankový účet je pre študentov samozrejmosť

Spravodajstvo
Bratislava 29. decembra (TASR) - Bankový účet je pre študentov samozrejmosť, avšak výber banky do značnej miery ovplyvňuje rodina. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý realizovala Fakulta podnikového manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave medzi študentmi deviatich univerzít.

Prieskum ukázal, že 93 % z nich má otvorený účet v banke. Medzi najčastejšie dôvody výberu konkrétnej banky označili študenti rady od rodinných príslušníkov (27 %) a výšku poplatkov (21 %). Napríklad reklamou alebo peňažnými benefitmi pri otvorení účtu sa dajú ovplyvniť iba necelé 3 % opýtaných.

Študijné zameranie nemá zjavný vplyv na fakt, či študent má alebo nemá otvorený účet. Rozdiely nie sú významné. Významný vplyv je však zdroj príjmov. Zo študentov, ktorí popri štúdiu brigádujú, má účet otvorený až 95 %. Dalo by sa povedať, že študenti, ktorí sa finančne nespoliehajú na rodičov, ich pri výbere konkrétnej banky nepotrebujú. Inak povedané, sú nezávislejší, a teda v tejto oblasti nemusia poslúchať.

Z tých, ktorým pri voľbe banky pomáhali rodičia, 49,2 % nemá iný zdroj príjmov než práve od rodičov (celkovo je bez brigádnického príjmu menšie percento - 45,3 % opýtaných).

TASR informoval Pavel Škriniar z Fakulty podnikového manažmentu, Ekonomická univerzita v Bratislave.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie