Príchod novej automobilky môže zvýšiť ekonomický rast SR v budúcich rokoch

Spravodajstvo
Bratislava 17. decembra (TASR) - Príchod novej automobilky Jaguar Land Rover by mohol v budúcich rokoch zvýšiť rast hrubého domáceho produktu (HDP). Na druhej strane však riziká predstavujú cena ropy a dopyt po produkcii automobilky Volkswagen v USA. V aktuálnom mesačnom bulletine to konštatuje Národná banka Slovenska (NBS).

V októbri tohto roka sa medzikvartálny rast produkcie, tržieb a exportu posunul na mierne nižšiu úroveň, a to pod vplyvom vyššej porovnávacej bázy. "Medzikvartálny rast tržieb i produkcie je v súlade s očakávaným vývojom ekonomiky v poslednom štvrťroku 2015. Možné riziko mierneho spomalenia ekonomickej aktivity v budúcnosti už naznačuje zhoršenie podnikateľských nálad," uviedla v bulletine NBS s tým, že pesimistickejšie očakávania vidieť najmä v automobilovom, hutníckom a elektrotechnickom priemysle.

Tržby v ekonomike medzikvartálne spomalili na 0,3 %. K spomaleniu prispeli najmä tržby v priemysle a vo veľkoobchode.

Export v októbri tohto roka medzikvartálne klesol, avšak oproti priemernému mesiacu 3. štvrťroka bol podľa NBS lepší o 0,9 %. "Vývozu však hrozí v nasledujúcom mesiaci určitá korekcia, minimálne zo strany amerického dopytu. Zatiaľ čo celkové predaje koncernu Volkswagen v USA v októbri boli na rovnakej úrovni ako predchádzajúci rok, vplyv emisného problému sa prejavil v novembri medziročne poklesom o 25 %," uviedla NBS.

Priama expozícia slovenského závodu Volkswagen voči USA je síce podľa národnej banky nízka, sprostredkovane cez Nemecko však podiel vývozu áut do USA môže naberať na sile. "Prípadné zníženie slovenského vývozu automobilov do USA o 25 % aj v priebehu roka 2016 by znamenalo výpadok produkcie slovenského Volkswagenu o 2,7 %," predpokladá NBS s tým, že pokiaľ by pokles nebol väčší, znamenalo by to limitový vplyv na HDP Slovenska v budúcom roku, a to v rozsahu približne 0,1 percentuálneho bodu.

Cezhraničný import tovarov sa v októbri tohto roka zvýšil o 1,1 % medzikvartálne. "Jeho tempo je naďalej vyššie ako vývoj exportu, čo naznačuje negatívny príspevok čistého exportu k rastu ekonomiky koncom roka," dodala NBS s tým, že je to však v súlade s jej prognózou. Výraznejším tempom sa pritom dovážali na Slovensko investičné tovary, priemyselné aj nepriemyselné dopravné zariadenie, čo podľa NBS naznačuje rast fixných investícií aj koncom roka.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie