Fluktuácia súvisí aj s vekom ľudí

Spravodajstvo
Bratislava 15. decembra (TASR) - Marketing, žurnalistika, cestovný ruch i ľudské zdroje sú podľa informácií zo životopisov uchádzačov o zamestnanie v databáze Profesia.sk oblasťou, kde ľudia najčastejšie striedajú prácu. V roku 2015 zmenilo aspoň raz zamestnávateľa 16 % ľudí, ktorí pracujú v týchto oblastiach.

Spomedzi ľudí, ktorí si počas roka 2015 vytvorili na portáli Profesia.sk svoj životopis, zmenilo prácu aspoň raz počas roka zhruba 12 % z nich. Takmer 1500 ľudí stihlo počas roka zmeniť svoju prácu hneď dvakrát. Ženy a muži menia prácu takmer rovnako, k rozdielom dochádza najmä pri rôznych vekových kategóriách.

"V dôsledku zlepšenia situácie na trhu práce, kedy pracovné ponuky medziročne narástli až o 30 %, si ľudia viac začínajú vyberať, pre koho budú pracovať a rastie aj odhodlanie meniť prácu. Zamestnávatelia tak musia čoraz viac pristupovať na spôsob vytvárania lojalitných a benefitných systémov, aby si udržali zamestnancov," uviedla Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

To, že fluktuácia závisí aj od veku ľudí, viditeľne dokazujú dáta získané zo životopisov na portáli Profesia.sk. Zatiaľ čo v roku 2014 zmenila prácu takmer pätina ľudí vo veku 22 rokov, v tomto roku sa ich podiel ešte zvýšil a tvorí ich 26 %. Podiel ľudí striedajúcich za rok prácu s vekom postupne klesá, pri ľuďoch starších ako 34 rokov prácu mení zhruba desatina.

Naopak, medzi oblasťami s najnižšou fluktuáciu v roku 2015 je lízing, poisťovníctvo, textilný priemysel. Podobne sú na tom aj pracujúci v chemickom priemysle či vrcholovom manažmente, kde len takmer 10 % z nich zmenilo v tomto roku svoju prácu.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie