V Poprade dali sestry prednosť vecným argumentom a stiahli výpovede

Spravodajstvo
Bratislava 10. decembra (TASR) - V popradskej nemocnici stiahli svoje výpovede všetky sestry. Bolo ich 124. Informoval o tom hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla.

Ako pripomenul, minister zdravotníctva Viliam Čislák od začiatku podávania hromadných výpovedí vyzýval sestry, aby si v prípade akýchkoľvek pochybností overili u svojho zamestnávateľa výšku platu podľa nových pravidiel.

Ministerstvo sa zároveň poďakovalo nielen sestrám v Nemocnici Poprad, a. s., za to, že uprednostnili vecné argumenty a vrátili sa k pacientom.

„Z informácií, ktoré mám, sestry v popradskej nemocnici stiahli výpovede z toho dôvodu, že zamestnávateľ im na jednej strane ponúkol nové mzdové podmienky platné do 30.6. a podmienené vianočné odmeny. To znamená, že vianočné odmeny dostanú, ak stiahnu výpovede do uzavretia výplat. Na druhej strane zamestnávateľ organizačne to zabezpečil tak, aby sestry stiahli výpovede čo najrýchlejšie a tým pádom im znemožnil stretnutie a poradenie sa s právnikom,“ uviedla na margo stiahnutých výpovedí zástupkyňa popradských sestier Jana Sedláková. Podľa nej bol celý proces rokovania neštandardný a nemal nič spoločné so slušným vyjednávaním. „Ja osobne to vnímam ako nátlak, niektoré dievčatá sa tam psychicky normálne zosypali,“ zdôraznila Sedláková.

K dnešnému dňu podľa ministerstva z 1089 výpovedí v štátnych nemocniciach ich stiahlo 169 sestier. Pribudlo 57 nových.

Stúpa počet tých, ktoré sa informujú o možnostiach právnej pomoci v súvislosti s pokutou vo výške 3300 eur, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. To vyplýva z "Dohody o solidarite", ktorú predkladá sestrám Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Rezort ju považuje za amorálnu.

Rovnako tak kritizuje prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Ivetu Lazorovú za výzvu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, aby nepodpísal zákon upravujúci mzdy zdravotníckych pracovníkov. "Vôbec nerozumieme tejto jej snahe obrať sestry o vyššie zárobky. Naše garancie sú jasné a nemenné, žiadnej sestre v ústavnom zdravotníckom zariadení ani inému zdravotníckemu pracovníkovi plat neklesne. Práve naopak, pre väčšinu to znamená navýšenie mzdy. V prípade nemocníc, ktoré nespadajú pod ministerstvo zdravotníctva, je to navýšenie až o 200 eur," deklaroval Bubla.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie