Vianočné nákupy zvyšujú dopyt po sezónnych pracovníkoch

Spravodajstvo
O tom, že predvianočné obdobie praje biznisu, svedčí aj zvýšený záujem firiem o brigádnikov. Podľa personálnej agentúry Adecco ide rádovo o stovky až tisícky voľných pracovných pozícií. Najväčší dopyt je po sezónnych pracovníkoch v obchodoch, prepravných spoločnostiach, distribučných centrách, kníhkupectvách a skladoch. „Dôvodom je zvýšená aktivita firiem pri vyvážaní tovaru do obchodných prevádzok, resp. dodávkach vianočných darčekov koncovým zákazníkom,“ hovorí prevádzkový riaditeľ Adecco Slovakia Peter Peregrim.

V jesennom období tradične prebieha druhá špička dopytu po brigádnikoch v roku, ktorá je porovnateľná so záujmom zamestnávateľov pred letnými prázdninami. V niektorých segmentoch už začiatkom novembra navýšili počty zamestnancov na dvojnásobok. Napríklad v skladoch v predvianočnom období potrebujú odbaviť omnoho viac zásielok, pritom však rovnako rýchlo ako inokedy. Na väčší dopyt po brigádnikoch majú vplyv aj rastúce internetové predaje, ktoré síce na jednej strane odbremeňujú kamenné obchody od predvianočných návalov, ale na druhej strane v oveľa väčšej miere zaťažujú iné skupiny podnikateľov. Boom v nakupovaní tovaru cez počítače a mobily zvyšuje tlak nielen na samotné e-shopy, ale aj na kuriérske spoločnosti.

Pod zvýšený počet voľných pracovných miest sa nepodpísala len predvianočná sezóna, ale aj lepšia kondícia slovenskej ekonomiky. Aj vďaka tomu by si brigádnici mali v tomto roku zarobiť viac než vlani. Záujemcovia o dočasnú prácu majú na výber z viacerých alternatívnych ponúk. „Zamestnávatelia prejavujú najväčší záujem o pozície ako skladový pracovník, pomocné práce v sklade, predavač, vychystávanie tovaru pre on-line obchody a pomocné práce súvisiace s vykladaním tovaru,“ dodáva P. Peregrim.
Zdroj: Adela Vráblová, Comm s.r.o., 02/52962011, vrablova@comm.sk   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie