Zamestnávatelia nevyužívajú flexibilné formy zamestnávania rodičov

Spravodajstvo
Bratislava 5. decembra (TASR) - Materské a materská dovolenka patrí na Slovensku k najdlhším v rámci Európskej únie aj keď percento, ktoré je matke poskytované z vymeriavacieho základu - od roku 2016 to bude vo výške 70 %, je nižšie ako v ostatných krajinách. Podľa poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Jaroslavy Lukačovičovej je však vykompenzované dĺžkou poskytovania.

"Nevýhodou je, že sa rodičovský príspevok nemôže čerpať flexibilne podľa potrieb rodičov. Flexibilné čerpanie rodičovského príspevku je v Rakúsku alebo Česku, otcovskej dovolenky v Nórsku. Daňový bonus v prípade otca na rodičovskej dovolenke je zavedený vo Švédsku," priblížila poradkyňa ZPS. Zamestnávatelia podľa nej dostatočne nevyužívajú flexibilné formy zamestnávania, ktoré im už v súčasnosti ponúka Zákonník práce. "Skrátené úväzky, práca z domu alebo zdieľané pracovné miesta sú pomôcky, ktoré by umožnili ženám matkám ľahší návrat do práce alebo prácu aj počas rodičovskej dovolenky. Popularizáciu týchto foriem možno dosiahnuť vzdelávaním a dobrými príkladmi z praxe," domnieva sa Lukačovičová.

ZPS poukazuje aj na veľa povinností a obmedzení, ktoré má počas materskej a rodičovskej dovolenky žena alebo rodič voči štátnym orgánom. "O materské aj rodičovský príspevok je potrebné žiadať, matka tieto administratívne povinnosti nevybaví na jednom mieste. Za najväčšiu nevýhodu považujeme zníženie budúceho dôchodku ženy počas materskej aj rodičovskej dovolenky, kedy jej do vymeriavacieho základu na dôchodok vstupuje suma, ktorú za ňu platí štát ako za svojho poistenca, čo je mnohokrát suma nižšia ako jej mzda pred nástupom," zhodnotila poradkyňa ZPS.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie