Slovenským matkám sa vracia do práce ťažšie, ako tým v zahraničí

Spravodajstvo
Bratislava 6. decembra (TASR) - Návrat do pracovného života po skončení rodičovskej dovolenky je zložitejší viac pre ženy na Slovensku ako pre tie v zahraničí. Dôvodom je trvanie materskej a rodičovskej dovolenky. Niektoré, najmä väčšie spoločnosti, preto začínajú presadzovať jej skrátenie. Potvrdzujú to personálne agentúry.

Podľa personalistov je najväčšou brzdou pri rovnocennej kariére mužov a žien práve výchova a starostlivosť o deti. "O deti sa výhradne starajú ženy, ktoré zostávajú na Slovensku veľmi dlho na materskej dovolenke. Počas nej nie je príliš zvykom zostať v kontakte so zamestnávateľom. Firmy nedokážu dať čerstvým rodičom možnosť vykonávať čiastočnú prácu, zároveň medzi matkami je záujem o zachovanie kontaktu s firmou bežný skôr na kvalifikovaných postoch. Je to otázka kultúry a hodnôt," skonštatoval manažér náboru a marketingu v spoločnosti Manpower Jiří Halbrštát.

Na Slovensku trvá základná materská dovolenka 34 týždňov. Ženy potom väčšinou nastupujú na rodičovskú dovolenku, ktorá trvá do troch rokov veku dieťaťa. Platná slovenská legislatíva nariaďuje, že firma musí žene na materskej dovolenke pracovné miesto podržať.

Vo viacerých prípadoch sa tak stáva, že žena sa po dvoch deťoch vracia naspäť do práce po piatich až šiestich rokoch. "Má preto problém plynulo 'naskočiť' do pracovného procesu. Za ten čas sa totiž zmenia jej kolegovia, upravia sa pracovné postupy, zmenia sa pracovné tímy, požiadavky na výkon a podobne," priblížila podpredsedníčka predstavenstva spoločnosti McRoy Slovakia Jana Mesárová. Podľa jej slov sa tak ženy vo veľkej miere ocitajú v úlohe nováčika vo firme a musia si budovať pracovné návyky, ako aj pozíciu odznova. "To má potom vplyv aj na spomalenie ich kariérneho rastu a postupu," doplnila Mesárová.

Podľa Halbrštáta je síce dobré pre trh práce dať dieťa po niekoľkých mesiacoch do jaslí a začať pracovať, ale nemusí to byť dobré pre samotné dieťa. "Tí, čo chcú toto urobiť buď úplne, alebo čiastočne, tak tieto možnosti nemajú," podotkol Halbrštát. A práve v tomto smere vidí priestor na zapojenie štátu a firiem, a to v rámci podpory čiastočných úväzkov či flexibilnejšieho pracovného času.

Niektoré, najmä väčšie spoločnosti, podľa Mesárovej začínajú presadzovať názor, aby sa skrátila rodičovská dovolenka. "Skrátenie rodičovskej dovolenky by malo v tomto smere pozitívny vplyv, no pomohla by aj vyššia podpora skrátených úväzkov, či zdieľaných pracovných miest. A to tak, aby sa žena mohla vrátiť do práce postupne a nemala na výber zamestnanie alebo rodinu," dopĺňa Mesárová.

Zároveň skonštatovala, že návratu do zamestnania neprospieva ani problém s umiestňovaním detí do troch rokov do predškolských zariadení. "Ak je dieťa mladšie ako tri roky, rodič je často odkázaný na súkromnú škôlku, pretože do verejnej mu dieťa pre nedostatok miesta nevezmú. Pomohla by vyššia podpora firemných materských škôlok," doplnila Mesárová s tým, že na Slovensku je už viacero zamestnávateľov, ktorí podporujú postupnú adaptáciu žien po materskej alebo počas rodičovskej dovolenky naspäť do pracovného života.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie