Priemerná nominálna mzda zamestnanca dosiahla v 3. kvartáli 861 eu

Spravodajstvo
Bratislava 4. decembra (TASR) - Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v 3. štvrťroku úroveň 861 eur. Medziročne sa zvýšila o 2,9 %. Vyplýva to z dnes zverejnených údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

"Mierny pokles spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,2 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 2. štvrťroku 2015 vzrástla o 0,7 %," vyčíslil ŠÚ SR.

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví informačné a komunikačné činnosti, a to vo výške 1686 eur, v odvetví finančné a poisťovacie činnosti dosiahla 1550 eur, v dodávke elektriny, plynu a pary predstavovala 1446 eur. "V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, kde predstavovala 563 eur, v ostatných činnostiach bola vo výške 605 eur a v stavebníctve dosiahla 635 eur," informovali štatistici.

Oproti rovnakému obdobiu vlani priemerná nominálna mzda relatívne najrýchlejšie rástla v informačných a komunikačných činnostiach, v doprave a skladovaní, v ubytovacích a stravovacích službách. "Klesla v odborných, vedeckých a technických činnostiach, administratívnych službách, pôdohospodárstve a dodávke elektriny, plynu a pary," priblížil ŠÚ SR.

Z pohľadu právnej formy subjektov priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla v porovnaní s 3. štvrťrokom 2014 v príspevkových organizáciách o 5,3 % na 954 eur, malých podnikoch do 19 zamestnancov o 4,6 % na 699 eur, v rozpočtových organizáciách o dve percentá na 844 eur a vo veľkých podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 1,9 % na 1012 eur.

Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v 3. štvrťroku 2014 s najvyšším prírastkom v Nitrianskom a Trenčianskom kraji. Najviac zarábali zamestnanci v Bratislavskom kraji. "V tomto kraji bol však mzdový rast najnižší, a to o 1,3 %. V ostatných krajoch sa výška mzdy pohybovala od 663 eur v Prešovskom kraji do 802 eur v Trenčianskom kraji," doplnili štatistici.

V 1. až 3. štvrťroku 2015 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 859 eur. Medziročne sa zvýšila o 2,5 %, reálna mzda vzrástla o 2,8 %. Rast nominálnej mzdy bol o 1,9 p. b. pomalší ako v rovnakom období minulého roka.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie