Zvýšená materská dávka sa od roku 2016 dotkne asi 23.600 osôb

Spravodajstvo
Bratislava 25. novembra (TASR) - Zvýšenú materskú dávku bude od roku 2016 poberať asi 23.600 osôb. Informoval o tom dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v obchodnom centre v bratislavskej Mlynskej doline pri uvedení ďalších dvoch splnených opatrení z druhého vládneho balíčka, a to zvýšenia materskej dávky a zvýšenia príspevku na starostlivosť o dieťa. Prítomný na uvedení bol aj minister práce Ján Richter (Smer-SD).

"S veľkým potešením a s veľkou podporou celej Národnej rady (NR) SR, asi v počte 130 poslancov, chcem za prítomnosti pána ministra Richtera zaškrtnúť splnenie úlohy - zvýšenie materskej dávky," priblížil premiér. Dopady na Sociálnu poisťovňu z titulu zvýšenia materskej dávky podľa neho predstavujú 9 až 10 miliónov eur.

Zvýšením príspevku na starostlivosť o dieťa sa podľa slov predsedu vlády SR podporia predovšetkým rodičia, ktorí pracujú a majú svoje dieťa v starostlivosti škôlky, jaslí alebo opatrovateľky. "Štát tento príspevok teraz realizuje vo výške 230 eur. My ho však zvyšujeme zákonom schváleným ústavnou väčšinou o 50 eur na 280 eur. Musí ísť o dieťa vo veku do troch rokov," informoval.

Z vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý dnes definitívne schválili poslanci NR SR, vyplýva, že od 1. januára 2016 na Slovensku vzrastie materská dávka, a to zo súčasných 65 % na 70 % denného vymeriavacieho základu.

Výška materského sa od 1. januára 2016 upraví aj tým poistencom, ktorí začali poberať materské pred 1. januárom 2016 a poberajú ho aj po 31. decembri 2015. Poberateľom materskej dávky, ktorým vzniká nárok na túto dávku, Sociálna poisťovňa prizná vyššiu sumu materskej dávky automaticky bez toho, aby si museli podávať žiadosť o jej vyplatenie. Priemerná mesačná suma materského by mala v roku 2016 predstavovať 459,6 eura. V porovnaní so súčasným stavom to je nárast o 32,8 eura.

VIDEOGALÉRIA:

Zvýšená materská dávka sa od roku 2016 dotkne asi 23.600 osôb
Tu bude player


Premiér R. Fico o zvýšení príspevku na starostlivosť o dieťa
Tu bude player
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie