Novela zákona o DPH ovplyvní viac ako 28 % stavebných spoločností

Pre zamestnávateľov
• Aké spoločnosti zmena ovplyvní?
• Čo je osobitný režim a kto si ho bude môcť uplatniť?
• K čomu zmena dopomôže?

Bratislava, 19. november 2015. Od 1.1.2016 vstúpi do platnosti novela zákona o DPH. Táto novela prinesie niekoľko zaujímavých zmien v oblasti dani z pridanej hodnoty. Jednou z najväčších úprav je jednoznačne zavedenie nového režimu uplatňovania DPH na základe platieb. Táto novinka sa bude týkať menších podnikateľov, ktorí sa rozhodnú postupovať podľa tejto osobitnej úpravy.

Čo sa zmení?

„Podstatou zmeny je to, že podnikatelia si môžu uplatňovať DPH na základe platieb, teda by už nemuseli platiť DPH z vystavených faktúr, ktoré odberateľ zatiaľ neuhradil. Z toho vyplýva, že daň z pridanej hodnoty zaplatia až vtedy, keď zinkasujú pohľadávku. Aj na druhej strane právo na odpočítanie DPH podnikateľom vznikne až po zaplatení za nadobudnutý tovar či službu,“ hovorí Branislav Vaculčiak z IndexPodnikatela.sk

Kto si môže uplatniť osobitný režim?

Táto úprava je jednou z reakcií na kauzu Váhostav. Práve kvôli nej sa množstvo malých podnikateľov dostalo do vážnych finančných problémov. Stalo sa to preto, že museli odviesť obrovské sumy DPH z vystavených faktúr, ktoré im však odberateľ neuhradil. Takýto osobitný režim si však nebude môcť uplatniť každý. Podmienky bude spĺňať len ten platiteľ DPH, ktorý za predchádzajúci rok nedosiahol obrat 100 000 eur a zároveň naňho nebol vyhlásený konkurz alebo nevstúpil do likvidácie.

Analytici portálu IndexPodnikatela.sk analyzovali trh a zistili, koľko spoločností (s. r. o., a. s., v. o. s., k. s.) by spĺňalo tieto podmienky v roku 2014. „Podmienky by spĺňalo 62 744 spoločností z celkového počtu 199 284 aktívnych spoločností, ktoré sú platcami dane z pridanej hodnoty, čo predstavuje takmer 32 % podnikov,“ prezradil Branislav Vaculčiak z IndexPodnikatela.sk

Ako sa táto novela dotkne práve firiem podnikajúcich v stavebníctve?

„Z celkového počtu stavebných spoločností, ktorí sú platcami DPH (24708) by túto podmienku, podľa finančných výsledkov z minulého roka, spĺňalo 6749 firiem, čo predstavuje takmer 28 %,“ doplnil údaje z trhu Branislav Vaculčiak. Netreba však zabudnúť ani na viac ako 156 tisíc živnostníkov, ktorí však nemajú povinnosť zverejňovať svoje hospodárske výsledky. Môžeme teda predpokladať, že sa to dotkne ešte oveľa viac firiem.

Pravdou však je, že stavebné firmy majú drahé vstupy a nakupujú materiál vo vysokých hodnotách a preto je pre väčšinu z nich bežné prekročiť obrat 100 000 eur. Táto zmena by tak v konečnom dôsledku mohla výrazne pomôcť zlepšiť likviditu a cashflow menších spoločností a podnikateľov.
Pre ďalšie informácie kontaktujte:
Miroslav Turza Divino,
Juicy PR agency
[email protected]
0911 132 368
Divino.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie