Bánovské gymnázium má viac ako 60-ročnú históriu

Školy a vzdelávanie
Bánovce nad Bebravou 16. novembra (TASR) - Do polovice 16. storočia siaha história gymnaziálneho vzdelávania v Bánovciach nad Bebravou. Tú novodobú začalo gymnázium na Radlinského ulici, ktoré nesie čestné pomenovanie po Jankovi Jesenskom, písať pred viac ako 60 rokmi.

Prvé gymnázium na území Bánoviec nad Bebravou vzniklo už v roku 1527. "Potom postupne triedy boli, neboli a takto sa to prelínalo až do 17. storočia, kedy sa gymnaziálna činnosť opäť obnovila a v roku 1609 bolo zriadené gymnázium na vyššej úrovni, ktoré pôsobilo do roku 1661. Potom gymnázium v Bánovciach nefungovalo, lebo bolo presunuté do Trenčína," opísala počiatky gymnaziálneho vzdelávania v Bánovciach nad Bebravou riaditeľka Gymnázia Janka Jesenského Elena Kacvinská.

Ako pokračovala, predchodcom gymnázia mohol byť Rímskokatolícky učiteľský ústav, ktorý vznikol v Bánovciach v roku 1934, neskôr bol poštátnený a jedna gymnaziálna trieda v ňom vznikla v školskom roku 1947/1948. V školskom roku 1953/1954 fungovala v meste 11-ročná stredná škola, ktorá sídlila v priestoroch terajšej základnej školy na Duklianskej ulici, a niektorí absolventi gymnázia považujú práve túto školu za jeho ozajstného predchodcu.

Na svojej terajšej adrese na Radlinského ulici sídli škola, ako vysvetlila Kacvinská, od svojho založenia, pričom časť budovy pochádza už z roku 1921. "V tejto starej budove sídlilo niekoľko tried, ale v roku 1968 sa sem už tie triedy nezmestili, preto sa k pôvodnej budove vybudovali ešte dve prístavby," ozrejmila.

Nedostatok miesta trápil školu aj v čase vzniku osemročného gymnázia, mesto jej preto zabezpečilo voľné triedy na Základnej škole Sever, bolo ich tam umiestnených osem, a to až do roku 2004. "Plánovalo sa dokonca úplné presťahovanie gymnázia na základnú školu, ale potom sme zistili, že by to nebol dobrý krok. Zostali sme sídliť tu a presťahovali tých osem tried do týchto priestorov. Upratali sme všetko, čo sa len dalo. Začali sme učiť aj v pivniciach, z ktorých sme spravili triedy," priblížila Kacvinská.

Momentálne má gymnázium 16 tried, 13 z nich je v budove na Radlinského ulici, dve v Dome Janka Jesenského, ktorý je chránenou pamiatkou, a jednu si škola prenajíma v blízkej sokolovni. "Povedala by som však, že budova gymnázia aj spolu s priľahlou Jesenského budovou je dimenzovaná tak na 12 tried, ale jednoducho sme sa upratali a žijeme tu aj na úkor priestorových problémov. Učitelia nemajú kabinety, odborné učebne sú stlačené. Sme však radi za to, čo máme," dodala riaditeľka.

Čestný názov po Jankovi Jesenskom prepožičalo gymnáziu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v roku 2006. Na škole môžu študenti absolvovať klasické štvorročné a osemročné štúdium, pričom v predmaturitných ročníkoch sa profilujú prostredníctvom voliteľných seminárov. V tomto školskom roku gymnázium navštevuje 395 detí.

Bánovské gymnázium učí svojich študentov správať sa ekologicky

Bánovce nad Bebravou 16. novembra (TASR) - Výstupy z projektu Moderným vzdelávaním do Európy uplatňuje pri svojej činnosti a vzdelávaní svojich študentov Gymnázium Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou. Škole priniesol nielen interaktívne tabule, ale i nový predmet - ekológia. Ten sa učitelia a vedenie gymnázia snažia preniesť do života školy aj prostredníctvom separovania rôzneho druhu odpadov.

Samotnú projektovú fázu Moderným vzdelávaním do Európy ukončilo gymnázium už pred dvoma rokmi. "Vypracovali sme moderný školský vzdelávací program, v rámci projektu sme získali mnohé moderné technológie, ale vznikol aj nový vyučovací predmet - ekológia, a to v súčinnosti žiakov i učiteľov," uviedla riaditeľka bánovského gymnázia Elena Kacvinská.

Ako doplnila, predmet ekológia zaviedla škola do prvého ročníka, no ekologicky sa snaží správať aj celkovo. "Snažíme sa žiakov učiť, že treba separovať odpad, zbierame baterky, zbierame papier, triedime odpad. Je to podľa mňa nutné v tejto dobe robiť, ak nechceme byť zahádzaní odpadkami," poznamenala.

Obsahom predmetu je podľa slov Kacvinskej samozrejme určitý učebný plán, ktorý je potrebné naplniť. "V rámci neho však študenti aj objavujú skládky, robia rôzne projekty, rozprávajú sa s ľuďmi, ktorí majú do ekológie čo povedať, či už sú to ľudia, ktorí sa zaoberajú odpadovým hospodárstvom, alebo rôzni bývalí absolventi zaoberajúci sa výskumom života na tejto planéte," priblížila.

Škola v rámci projektu získala aj interaktívne tabule, no to by jej riaditeľka nepovažovala za to najdôležitejšie. "My sa snažíme nejakým spôsobom vniesť technológiu inak do tried. V jednotlivých triedach sú teda zabudované dataprojektory, učitelia majú notebooky, snažíme sa rozšíriť pokrytie wifi sieťou na celú školu. Učitelia majú prístup na rôzne edukačné portály, máme jednu audiovizuálnu učebňu, ktorá je primárne určená na vyučovanie fyziky," dodala.

Gymnázium Janka Jesenského je pyšné na viacerých svojich absolventov

Bánovce nad Bebravou 16. novembra (TASR) - Najmä ako akademici, ktorí vyučujú na vysokých školách na Slovensku, či vedci sa uplatnili viacerí významní absolventi Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou. Bývalí bánovskí gymnazisti sa však úspešne uplatnili aj v médiách či krajskej a komunálnej politike.

"Úspešní absolventi sú to, čo nás teší a z čoho máme veľkú radosť, či už sú to tí absolventi, ktorí sa nachádzajú na naozaj vysokých postoch či už na Slovensku, či v zahraničí. Ale sú to aj naši nedávni absolventi, ktorí sa dobre uplatňujú na vysokých školách a sú nám vďační za vzdelanie, ktoré sme im dali," poznamenala riaditeľka Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou Elena Kacvinská.

Bývalí absolventi bánovského gymnázia podľa Kacvinskej pôsobia na akademickej pôde, ide o rektorov, dekanov rôznych univerzít. "Je to Ľubomír Zelenický, ktorý je rektorom Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. Donedávna bol predsedom Slovenskej akadémie vied profesor Jaromír Pastorek, v súčasnosti pôsobí ako splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie. Ďalej je to Štefan Baláž, ktorý je biochemik a v súčasnosti je majiteľom jedného obrovského laboratória, ktoré sa zaoberá výskumom účinkov liekov v ľudskom tele," vymenovala.

Ako pokračovala, medzi významných absolventov školy patrí aj vedúci Katedry technológie stavieb na Slovenskej technickej univerzite Jozef Gašparík, dekanka Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Marta Dobrotková, riaditeľka Jazykového centra Filozofickej fakulty UKF v Nitre Elena Zelenická, redaktor Učiteľských novín a exporadca ministra školstva Ľubomír Pajtinka či zástupca vedúceho Katedry botaniky a genetiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre Radoslav Omelka.

"Našimi absolventmi sú aj mediálne známe osobnosti, Paľo Drapák, spevák skupiny Metalinda, potom snáď všetkým známy režisér a producent Peter Núňez, z Markízy poznáme Mareka Gudiaka a Rada Igaza, z Jemných melódií je to Veronika Vaňková a Martin Švikruha. Sú to aj regionálne známe osobnosti, starostka neďalekého Uhrovca Zuzka Máčeková, ktorá je veľkým darom pre túto školu, lebo sa nám snaží ako poslankyňa Trenčianskeho kraja pomáhať, a takisto primátor nášho mesta Marián Chovanec sa hrdí tým, že je absolventom našej školy," dodala Kacvinská.

Medzi najkrajšie chvíle vo svojom živote zaradil roky na gymnáziu primátor Bánoviec nad Bebravou Marián Chovanec. "Veľmi rád si spomínam na pedagógov, ktorí neboli len našimi učiteľmi, ale aj kamarátmi. S mnohými z nich mám doteraz veľmi dobré vzťahy. Aj keď sa niektorí z nich už na nás pozerajú z neba, môžu byť na svoju prácu skutočne hrdí, lebo z nás vychovali veľmi dobrú generáciu," poznamenal.

"Na gymnaziálne roky spomínam rada, nielen na spolužiakov, ale aj pedagógov, s ktorými mám dnes pekné priateľské vzťahy. Často spomíname na štúdium a spoločne prežité chvíle," povedala starostka Uhrovca Zuzana Máčeková. Ako podotkla, je rada, že nový tím pedagógov úspešne nadviazal na kvalitnú prácu svojich predchodcov a dosahuje v spolupráci so žiakmi veľmi dobré výsledky.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie