Poslanci dostanú niekoľkotisícové platy aj keby už do volieb nerokovali

Spravodajstvo
Bratislava 17. novembra (TASR) - Poslanci Národnej (NR) rady SR dostanú svoj plat aj za dva mesiace, počas ktorých možno do lavíc ani raz nezasadnú. Ide o január a február 2016. Schôdza síce bola naplánovaná, ale keďže by už nemali byť žiadne návrhy na rokovanie, zrejme sa už do parlamentných volieb (5.3.2016) v pléne nezídu. Iba ak by bola mimoriadna schôdza, alebo keby prezident SR Andrej Kiska vrátil niektorý zákon na opätovné prerokovanie. Hovorili o tom na nedávnom grémiu.

Aj keby už skutočne do lavíc pred voľbami neprišli, dostanú niekoľkotisícové platy. Jeden poslanec, ktorý má trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, dostane za dva mesiace 6692 eur. Zákonodarca mimo Bratislavského kraja si zarobí 7152 eur. Mesačný poslanecký plat je 1961 eur. K tomu patria ešte paušálne náhrady. Poslancovi s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji patrí 1385 eur a zákonodarcovi s trvalým pobytom mimo tohto kraja 1615 eur.

K týmto sumám patria aj funkčné príplatky. Tie dostávajú len predseda a podpredsedovia NR SR a predsedovia a podpredsedovia parlamentných výborov. Šéf parlamentu dostáva necelých 498 eur, štyria jeho podpredsedovia po necelých 332 eur. Predsedovia výborov majú k platu navyše takmer 166 eur a podpredsedovia necelých 83 eur.

Plat dostávajú poslanci aj po zániku poslaneckého mandátu. Dvojmesačný plat dostane po zániku mandátu ten poslanec, ktorý vykonával mandát viac ako dva mesiace a aspoň päť rokov. Trojmesačný plat vyplatia poslancovi, ak vykonával mandát poslanca viac ako päť rokov. Plat sa podľa tlačového odboru parlamentu vypláca postupne, nie neraz.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie