Verejní poskytovatelia sociálnych služieb odmietajú zvýhodňovanie

Spravodajstvo
Ružomberok 6. novembra (TASR) - Zväz poskytovateľov sociálnych služieb (ZPSS) v SR sa prostredníctvom svojej predsedníčky Adriany Adamicovej ohradil voči údajnému porušovaniu rovnosti deklarovanému neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb. Nebolo by podľa nej správne zvýhodniť neverejný sektor iba pre to, že poskytuje rovnaké služby ako verejní poskytovatelia, ale podstatne drahšie.

V budúcnosti podľa nich možno očakávať nárast počtu ľudí, ktorí budú závislí od pomoci druhých. O skupiny odkázaných občanov sa má postarať práve štát a verejní poskytovatelia. "My nechceme atakovať neverejných poskytovateľov a spochybňovať ich postavenie v poskytovaní sociálnych služieb. Snáď len chceme poukázať na fakt, že ak zvyšovať príspevky pre občanov odkázaných na poskytovanie sociálnych služieb, tak pre všetkých poskytovateľov," vysvetlila Adamicová.

Ekonomicky oprávnené náklady predstavujú u verejného poskytovateľa približne 630 eur, úhrady prijímateľov sociálnej služby klientov sa pohybujú okolo 300 eur. Podiel financovania verejných poskytovateľov z verejných zdrojov je na úrovni 50 percent. "Náklady na poskytovanú sociálnu službu u neverejných poskytovateľov často prevyšujú sumu 1000 eur. Môže sa teda stať, že príspevok z verejných zdrojov im pokrýva len tretinu prevádzkových nákladov," povedala predsedníčka ZPSS s tým, že by nebolo správne zvýhodniť neverejný sektor len pre to, že poskytuje rovnaké služby za iné peniaze.

"So systémom fungovania a financovania nie sme spokojní, ale miestom na zmenu tohto stavu je rokovací stôl a nie ulica. ZPSS sa vždy snažil konštruktívne a nekonfliktne riešiť odbornú problematiku," dodala Adamicová.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie