Desatina zamestnancov pracuje na Slovensku na dobu určitú

Spravodajstvo
Bratislava 30. októbra (TASR) - Na Slovensku je desatina ľudí zamestnaná na dobu určitú, väčšinou na obdobie jedného roka. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Eurostatu.

V druhom štvrťroku tohto roka bolo dočasne zamestnaných 218.000 ľudí, čo predstavuje 10,7 %. Len máloktorý Slovák je ale s takouto pracovnou zmluvou spokojný. "Zamestnanci si zvyčajne so sebou nesú neistotu spojenú s tým, či si v relatívne krátkom čase nebudú musieť hľadať ďalšie miesto. Sú ale aj takí, ktorí o prácu na dobu neurčitú nemajú záujem. Vlani túto skupinu reprezentovala 11,1 % všetkých dočasne zamestnaných Slovákov od 20 do 64 rokov," priblížila analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Zároveň doplnila, že ľudia zoberú aj takúto možnosť pracovať, pretože si nevedeli nájsť prácu na neobmedzenú dobu.

Z hľadiska odvetví, v druhom kvartáli tohto roka najväčší podiel dočasných zamestnancov bol vo verejnej správe, obrane a v povinnom sociálnom zabezpečení. "Pätina bola zamestnaná v priemyselnej výrobe a viac ako desatina vo veľkoobchode a maloobchode. Niet sa ale čomu čudovať, keďže tieto odvetvia patria k najväčším zamestnávateľom," podotkla Ondrová.

Firmy pritom so zamestnancami uzatvárajú zmluvu na dobu určitú najčastejšie na obdobie jedného roka. "Až 9 z 10 slovenských dočasných zamestnancov vo veku od 20 do 64 rokov malo pracovnú zmluvu uzatvorenú na obdobie maximálne 12 mesiacov," dodala Ondrová s tým, že väčšina ľudí, ktorí majú takú zmluvu, má ukončené stredoškolské vzdelanie.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie