ZŠ v Lietavskej Lúčke má vďaka prestavbe vynikajúce podmienky

Školy a vzdelávanie
Lietavská Lúčka 17. júna (TASR) – Základná škola (ZŠ) v Lietavskej Lúčke, ktorú navštevuje 239 žiakov, je zameraná na vyučovanie informatiky, jazykov a podľa jej riaditeľky Oľgy Gašpierikovej má vďaka prestavbe pred štyrmi rokmi vynikajúce materiálno-technické podmienky.

V škole podľa jej slov pôsobí 19 pedagógov, vrátane špeciálneho pedagóga zamestnaného na čiastočný úväzok. "Máme dve jazykové laboratóriá, dve počítačové učebne. V každej triede možnosť prepojenia notebooku na plazmový televízor, prípadne dataprojektory a vizualizéry. Vynikajúco máme vybavenú chemickú a fyzikálnu učebňu, učebňu biológie. Takéto špičkové vybavenie veľmi uľahčuje vyučovanie. Počítačové vybavenie deti už berú ako prirodzené, pretože s ním pracujú doma. Ale často, keď sa dostanú do športových zápolení s ostatnými školami, hovoria, že máme lepšie vybavenie," povedala Gašpieriková.

Podmienky v ZŠ lákajú aj pedagógov a riaditeľka dostáva denne ich žiadosti o zamestnanie v pedagogickom zbore, ktorý má podľa nej vekový priemer 35 až 40 rokov. "Bohužiaľ, musím žiadosti odmietať. Možno sú to vynikajúci pedagógovia alebo sú nadšení pre toto povolanie. Ale momentálne nemáme voľné pracovné miesto," podotkla Gašpieriková.

ZŠ má podľa starostu Lietavskej Lúčky Mariana Sliviaka samostatnú budovu pre 1. až 4. ročník, vybudovanú v roku 1937 a samostatnú budovu pre 5. až 9. ročník z roku 1962. "Prvú školu postavili v obci v roku 1920 a v súčasnosti v nej sídli obecný úrad. Ročníky 5. – 9. majú telocvičňu v samostatnej budove a ročníky 1. – 4. majú telocvičňu priamo v budove školy. Sme spádová škola pre obec Porúbka, z ktorej nás navštevujú žiaci od prvého ročníka a pre deti z Lietavskej Svinnej – Babkova od piateho ročníka. Máme aj školský klub detí, otvorený od 6.30, aby sme rodičom vyšli v ústrety. Samozrejme aj centrum voľného času, kde majú deti dostatok krúžkov a môžu ho využívať v maximálnej možnej miere," uviedol Sliviak. Riaditeľka školy doplnila, že žiaci využívajú aj možnosť zapojiť sa do súťaží, ktoré organizujú CVČ. "Poprípade využívajú celoslovenské súťaže, napríklad Korsem. Je to korešpondenčný seminár, zameraný na environmentálnu výchovu, v ktorom sa do celoslovenského finále dostali naše dve žiačky. V okresnom kole olympiády v anglickom jazyku sme mali žiačku na 2. mieste. Každoročne robíme ekologickú stopu školy a tam tiež dosahujeme pekné výsledky," informovala Gašpieriková s tým, že škola sa zapája aj do zberu druhotných surovín – papiera, batérií a elektroodpadu.

Jedným z cieľov školy bolo aj zlepšenie v celoslovenskom testovaní. "V tomto školskom roku sa nám to oproti vlaňajšku podarilo dosť výrazne. V budúcom školskom roku chceme určite udržať vedomostnú úroveň. Ale starať sa aj o to, aby sa tu žiaci cítili dobre a boli tu šťastní. So starostom plánujeme napríklad projekt cezhraničnej spolupráce so školou v Horní Bečve z Českej republiky," dodala riaditeľka ZŠ.

AUDIO:
Riaditeľka Gašpieriková o Základnej škole v Lietavskej Lúčke
Sliviak o Základnej škole v Lietavskej Lúčke

Nízkoenergetický štandard zabezpečil ZŠ v L. Lúčke nižšie náklady

Lietavská Lúčka 17. júna (TASR) – Vďaka renovácii budovy z roku 1962 na nízkoenergetický štandard sa Základnej škole v Lietavskej Lúčke (okres Žilina) podarilo výrazne znížiť spotrebu energie.

Renovačné práce sa podľa starostu Lietavskej Lúčky Mariana Sliviaka začali v roku 2007 a pokračovali až do roku 2009. Na budove museli riešiť zateplenie, výmenu okien a najmä systém vykurovania. Prvé výsledky meraní spotreby energie v roku 2010 ukázali, že spotreba plynu klesla o 75 percent a spotreba energie sa znížila z úrovne 190 kWh na štvorcový meter (m2) na 40 kWh na m2.

Starosta Lietavskej Lúčky pripomenul, že ide o pilotný projekt na území Slovenska, ktorý stále nie je ukončený, pretože sa každý rok vyhodnocujú úspory na energiách. "Sú tu jednoznačne úspory na plyne, lebo sú tu tepelné čerpadlá. Je to projekt, ktorý by som doprial každej škole. Deti majú možnosť pozrieť si na vyučovaní fyziky, čo sú tepelné čerpadlá. Akým systémom fungujú, či akým systémom fungujú solárne kolektory. Prináša to samozrejme osoh a úsporu energií. Ale vstupný kapitál je veľmi vysoký," podotkol Sliviak.

Návratnosť investície je podľa neho niekoľko desiatok rokov, pretože sa nedá predpovedať, aká bude zima. "Keď sú mrazy zhruba do 7 stupňov, tepelné čerpadlá stačia bez toho, aby sme dokurovali plynom. Rozhodujúce sú ďalšie faktory – obvodový plášť, strecha, zateplenie, kvalitné okná. Vonkajšie žalúzie zabraňujú v zimných mesiacoch úniku tepla a v letných mesiacoch zasa prehriatiu tried. Je tu vzduchotechnika, ktorá mení v učebniach vzduch – každá trieda má samostatný snímač. No a v neposlednom rade, na sociálnych zariadeniach nie je ten typický školský pach, pretože vetranie robí svoje," dodal Sliviak.

Doplnil, že pri renovácii školskej budovy na nízkoenergetický štandard boli vykonané tri ťažiskové opatrenia – tepelná izolácia obvodového plášťa, izolácia strechy a podlahy. "Optimálnu súhru zabezpečili aj solárne kolektory a tepelné čerpadlo s geotermálnymi sondami, ako aj vetracie zariadenie s rekuperáciou tepla. Do budovy privádzaný vzduch sa predhrieva teplom odpadového vzduchu z tried. Teplý vzduch teda nie je bez úžitku vypustený otvoreným oknom von, ale v rekuperačnom výmenníku odovzdá väčšinu tepla privádzanému vzduchu do tried. Príjemné prostredie dotvára aj optimálne osvetlenie," uzatvoril starosta Lietavskej Lúčky.

AUDIO: Starosta Sliviak o rekonštrukcii Základnej školy v Lietavskej Lúčke


CVČ pri ZŠ v Lietavskej Lúčke ponúka žiakom 26 krúžkov

Lietavská Lúčka 17. júna (TASR) – Centrum voľného času (CVČ) pri Základnej škole (ZŠ) v Lietavskej Lúčke ponúka žiakom vďaka 26 krúžkom aj po vyučovaní rôzne športové, vedomostné či environmentálne aktivity.

Lietavská Lúčka bola podľa riaditeľky ZŠ Oľgy Gašpierikovej preslávená futbalom, hokejom či rôznymi športovými aktivitami. "Doteraz sa tu robí dobrý futbal, v zime je tu k dispozícii klzisko a je tu vynikajúci klub slovenských turistov. V CVČ je štvrtina športových krúžkov, vedomostné krúžky, environmentálne, prírodovedné a turistický krúžok. V krúžkoch máme organizovaných 234 detí a prenajímame priestory aj pre súkromnú základnú umeleckú školu, ktorú navštevuje 40 žiakov," povedala Gašpieriková.

Doplnila, že členovia turistického krúžku chodia pravidelne v spolupráci s Klubom slovenských turistov na turistické vychádzky do okolia školy – Strážovských vrchov, Malej Fatry. "Prepájame to aj na environmentálnu výchovu – čistíme pravidelne turistické chodníky v okolí školy. Medzi športové úspechy žiakov patrí napríklad 1. miesto na Majstrovstvách obvodu v stolnom tenise chlapcov ZŠ v Žiline, 4. miesto na Majstrovstvách Žilinského kraja v stolnom tenise chlapcov ZŠ v Čadci či 1. miesto prvého kola Coca cola cup – súťaž vo futbale žiakov," dodala riaditeľka.

CVČ má podľa starostu Lietavskej Lúčky Mariana Sliviaka dostatok krúžkov a žiaci ho môžu využívať v maximálnej možnej miere. "Sme spádová škola pre obec Porúbka, z ktorej nás navštevujú žiaci od prvého ročníka a sme spádová škola pre deti z obce Lietavská Svinná – Babkov od piateho ročník. Naša škola je jediná, ktorá má CVČ. Najbližšie CVČ má škola v Rajeckých Tepliciach, prípadne mesto Žilina," uviedol Sliviak. školy

AUDIO:
Riaditeľka Gašpieriková o Centre voľného času pri ZŠ v Lietavskej Lúčke
Starosta Sliviak o Centre voľného času pri ZŠ v Lietavskej Lúčke

VIDEO:
Tu bude player

FOTOGALÉRIA:
Vchod budovy


Chemická učebňa
Jazykové laboratórium
Priebeh futbalového tréningu
Tréning stolného tenisu


Členky tanečného krúžku počas nácviku na chodbe


Zdroj, foto, audio, videoTASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie