Inšpektori odhaľujú firmy, ktoré nehlásia zamestnancov do poisťovne

Spravodajstvo
Bratislava 14. októbra (TASR) – Špeciálne útvary kontroly inšpektorátov práce, tzv. kobry, odhaľujú prípady, keď zamestnanci nie sú včas prihlásení v Sociálnej poisťovni do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia napriek tomu, že majú písomnú pracovnú zmluvu alebo dohodu. Oneskorené splnenie tejto oznamovacej povinnosti je považované za nelegálne zamestnávanie. A to aj vtedy, keď zamestnávateľ doplatil odvody spätne a uhradil penále Sociálnej poisťovni.

"Včasné prihlásenie je také, ktoré zamestnávateľ vykoná ešte predtým, ako začne prideľovať prácu zamestnancovi. V tomto je zákon prísny a nepripúšťa zohľadnenie rôznych dôvodov na strane zamestnávateľa, ktoré viedli k neskorému splneniu oznamovacej povinnosti," upozornila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce (NIP) Slavěna Vorobelová.

Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania hrozí pokuta od 2000 eur do 200.000 eur, a ak ide o nelegálne zamestnávanie dvoch a viac fyzických osôb súčasne, najmenej 5000 eur. Pokutu nie je možné pod minimálnu sumu znížiť. Nelegálne pracujúcemu hrozí za priestupok pokuta do výšky 331 eur.

Národný inšpektorát práce odporúča každému zamestnancovi overiť si svoje prihlásenie v registri sociálneho poistenia, a to prostredníctvom pobočky príslušnej poisťovne a zároveň požadovať pred nástupom do zamestnania písomnú pracovnú zmluvu, prípadne dohodu. V prípade pochybností môže podať podnet na príslušný inšpektorát práce, a to poštou, elektronicky, telefonicky prípadne osobne. Útvary 'kobry' tvorí 36 inšpektorov práce v rámci Slovenskej republiky, ktorí kontroly vykonávajú okrem bežného pracovného času rannej zmeny aj v popoludňajších a nočných hodinách, počas víkendov alebo sviatkov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie