Vláda zvýšila ministrov návrh, minimálna mzda bude na budúci rok 405 eur

Spravodajstvo
Bratislava 7. októbra (TASR) – Minimálna mzda na Slovensku na budúci rok dosiahne 405 eur. Rozhodla o tom dnes vláda, ktorá tak zvýšila sumu 400 eur z pôvodného návrhu ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Zamestnanci zarábajúci minimálnu mzdu teda dostanú v roku 2016 medziročne o 25 eur v hrubom viac.

"Vláda prijala rozhodnutie, že sa navyšuje pre rok 2016 minimálna mzda na výšku 405 eur, čo predstavuje hodinové vyjadrenie 2,328 eura a v percentuálnom vyjadrení je to nárast o 6,58 %," informoval Richter po rokovaní kabinetu.

Za hlavný dôvod navýšenia označil šéf rezortu práce zachovanie trendu, ktorý tu je od nástupu vlády a premietnutie minimálnej mzdy voči priemernej mzde v národnom hospodárstve.

Minister pripomenul, že odporúčania medzinárodných inštitúcií hovoria o tom, aby minimálna mzda dosahovala výšku 60 % priemernej mzdy. Slovensko ju má dnes podľa neho na úrovni okolo 50 %. V roku 2012 začínala SR na 45,53 %, v roku 2013 tvorila 45,9 %, v roku 2014 46,04 % a tento rok 50,1 %. Ako Richter vyčíslil, pri priemernej mzde 906 eur na budúci rok by tento pomer predstavoval 51,03 %.

"V tomto prípade niet víťaza, niet porazeného. Dôležité je, aby ľudia, ktorí pracujú za takúto minimálnu mzdu, pocítili celkom reálne pre budúci rok to navýšenie," zdôraznil minister.

Zároveň upozornil, že zvýšením minimálnej mzdy z 380 eur na 405 eur nenastanú zmeny pri odvodovej odpočítateľnej položke na zdravotné odvody a na budúci rok sa bude uplatňovať tak, ako v súčasnosti.

Po tom, čo sa zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov na výške minimálnej mzdy na rok 2016 nedohodli ani tento týždeň na rokovaní tripartity, určilo jej sumu ministerstvo práce. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR trvala na tom, aby minimálna mzda vzrástla zo súčasných 380 eur na 410 eur. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR navrhli mzdu nezvyšovať.

Odborári sú s rastom minimálnej mzdy spokojní, zamestnávatelia naň nevidia dôvod

Bratislava 7. októbra (TASR) – Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR víta dnešné rozhodnutie vlády zvýšiť minimálnu mzdu na budúci rok z 380 eur na 405 eur. Zamestnávatelia ho, naopak, považujú za neodôvodnené a politické opatrenie, ktoré môže mať za následok prepúšťanie.

Každý nárast minimálnej mzdy podľa odborárov umožňuje ľuďom dôstojne žiť. „Sme radi, že vláda nepočúvala kuvičie hlasy hovoriace o tom, že každé jej navýšenie bude mať negatívny vplyv na firmy a zamestnanosť a pre minimálnu mzdu sa stráca konkurencieschopnosť. Naopak, aj na základe údajov Eurostatu sa potvrdzuje, že minimálna mzda pôsobí stabilizujúco, motivuje ľudí pracovať, znižuje fluktuáciu a má pozitívny vplyv na ekonomický vývoj,“ uviedla pre TASR hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) sa však obáva možného ohrozenia konkurencieschopnosti podnikov. „Sme presvedčení, že takéto razantné a z pohľadu ekonomických parametrov neodôvodnené zvýšenie minimálnej mzdy bude mať skôr negatívny vplyv na trh práce, najmä v podobe menšej tvorby pracovných miest zo strany zamestnávateľov,“ reagoval jej tajomník Martin Hošták.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR upozornila, že za posledné dva roky sa minimálna mzda zvýšila o 15 % zo sumy 352 eur až na 405 eur. „Myslíme si, že ide skôr o politické opatrenie ako o odraz aktuálneho ekonomického vývoja, ktorému takýto prudký nárast minimálnej mzdy nezodpovedá, čo dokazuje aj tempo rastu priemernej mzdy a vývoj inflácie,“ konštatovala jej hovorkyňa Miriam Špániková.

„V konečnom dôsledku to, žiaľ, pocítia tí zamestnanci, ktorých bude zamestnávateľ nútený kvôli zvýšeným nákladom prepustiť, taktiež sa to dotkne dlhodobo nezamestnaných ľudí, ľudí s nízkou kvalifikáciou a ľudí z regiónov s vysokou nezamestnanosťou, ktorým sa takto veľmi skomplikuje vstup na pracovný trh,“ doplnil generálny sekretár AZZZ Oto Nevický.

Minimálna mzda na Slovensku na budúci rok dosiahne 405 eur. Rozhodla o tom dnes vláda, ktorá tak zvýšila sumu 400 eur z pôvodného návrhu ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). „Vláda prijala rozhodnutie, že sa navyšuje pre rok 2016 minimálna mzda na 405 eur, čo predstavuje hodinové vyjadrenie 2,328 eura a v percentuálnom vyjadrení je to nárast o 6,58 %,“ informoval Richter po rokovaní kabinetu.

Za hlavný dôvod navýšenia označil zachovanie trendu, ktorý tu je od nástupu vlády a premietnutie minimálnej mzdy voči priemernej mzde v národnom hospodárstve. „V tomto prípade niet víťaza, niet porazeného. Dôležité je, aby ľudia, ktorí pracujú za takúto minimálnu mzdu, pocítili celkom reálne pre budúci rok to navýšenie,“ zdôraznil šéf rezortu práce.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie