V Bratislavskom kraji klesol počet podnikateľov v 1. polroku o vyše 1000

Spravodajstvo
Bratislava 6. októbra (TASR) - V registri organizácií Štatistického úradu (ŠÚ) SR k 30. júnu v Bratislavskom kraji evidovali 56.189 fyzických osôb - podnikateľov. Na celkovom množstve 366.435 v SR bol podiel kraja 15,3 %.

V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2014 ich počet v hodnotenom kraji klesol o 1006 osôb (index 98,2). Najviac podnikateľov registrovali v okresoch Bratislava V (18,7 %), Bratislava II (18 %) a Bratislava IV (14,3 %).

Medzi podnikateľmi najväčšie zastúpenie mali živnostníci (89,3 %). Ich množstvo sa medziročne znížilo o 2,7 %, najviac o 3,8 % v okrese Bratislava I. Podľa ekonomických činností najviac živnostníkov podnikalo v obchode (30,1 %), odborných, vedeckých a technických činnostiach (16 %), stavebníctve (12 %) a priemyselnej výrobe (9,1 %). Medziročne klesol počet živnostníkov v obchode, doprave a skladovaní a v stavebníctve. Naopak, mierne vzrástol v odvetviach informácie a komunikácie, administratívne a podporné služby.

Osôb podnikajúcich formou slobodných povolaní evidovali 5514, ich množstvo vzrástlo o 7,4 %, najvýraznejšie o 11,5 % v okrese Pezinok. Najviac slobodných povolaní mali v okresoch Bratislava I (24,5 %) a Bratislava II (20,2 %).

Podľa pracoviska ŠÚ SR v Bratislave počet samostatne hospodáriacich roľníkov bol 505, o 15 vyšší ako v porovnateľnom období roka 2014. Z nich viac ako dve tretiny evidovali v okresoch Senec, Pezinok a Malacky.

Úroveň podnikateľskej aktivity obyvateľstva kraja ku koncu 1. polroka predstavovala 89 fyzických osôb - podnikateľov na 1000 obyvateľov stredného stavu. V medziokresnom porovnaní bola relatívne najvyššia v okrese Bratislava I (131) a najnižšia v okresoch Senec (75) a Malacky (77).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie