Chceš študovať v zahraničí? Pozri brožúru Príležitosti pre stredoškolákov a maturantov

Školy a vzdelávanie
Láka ťa štúdium v zahraničí a hľadáš informácie o možnostiach financovania štúdia? Chceš mať prehľad o štipendiách a programoch finančnej podpory pre stredoškolákov? Chystáš sa na vysokú školu, len nevieš kam? Odpovede na tieto a iné otázky môžeš nájsť v novej brožúre Príležitosti pre stredoškolákov a maturantov, ktorú ti prináša Slovenská akademická informačná agentúra.

Pri plánovaní štúdia v zahraničí musíte do príprav zaradiť aj otázku financovania. Či už si budete hľadať štúdium sami, alebo sa rozhodnete pre agentúru, ktorá sprostredkováva takéto štúdium, dopracujete sa k sume, ktorú budete potrebovať na polrok, rok, semester, trimester či iné obdobie. V niektorých krajinách sa platí školné, ale aj v tých, v ktorých sa školné neplatí, musíte počítať s nákladmi na ubytovanie, stravu, cestovanie, poistenie, pomôcky do školy, povinné poplatky a príspevky, voľnočasové aktivity... V prípade, ak vy (vaši rodičia) nemáte dostatok peňazí, jednou z možností je získanie štipendia, inou pôžička alebo úver, ďalšou brigáda/práca. Treba však zvážiť, či popri štúdiu budete stíhať aj brigády, ak neplánujete najskôr si zarobiť a až potom študovať. Ak sa rozhodnete pre štúdium v konkrétnej krajine, vopred si zistite, či študenti môžu v danej krajine pracovať, prípadne aké platia obmedzenia (môže byť stanovený maximálny počet hodín, ktoré môže študent – cudzinec so študentským vízom – týždenne odpracovať počas školského roka alebo prázdnin).

Pri štúdiu na dlh musíte myslieť na to, že pôžičku alebo úver budete musieť splácať. Ak sa však rozhodnete pre takéto riešenie, porovnajte si ponuku viacerých bánk. Zoznam bánk, ktoré pôsobia na Slovensku, nájdete na stránke Národnej banky Slovenska – www.nbs.sk. Najjednoduchší, ale zároveň najdrahší spôsob je ísť do mínusu na osobnom účte (tzv. povolené prečerpanie, debet). Väčšina bánk pri úvere požaduje aj zriadenie osobného účtu, prípadne má špeciálne účty pre študentov a špeciálne úverové produkty pre študentov. Tie však nemusia byť tie najvýhodnejšie z ponuky na trhu. Väčšina požaduje pravidelný príjem alebo ručiteľa. Nerozhodujte sa len podľa výšky úroku, berte do úvahy aj rôzne poplatky. Mali by ste porovnávať minimálne dve sumy – koľko si požičiate a koľko banke vrátite. Na internete nájdete aj portály, ktoré porovnávajú ponuky bánk (nemusia však porovnávať ponuky všetkých bánk pôsobiacich na Slovensku).

Vysokoškolák s trvalým pobytom na Slovensku, aj študujúci v zahraničí, môže získať pôžičku od Fondu na podporu vzdelávania – www.fnpv.sk.

Jedným zo zdrojov financovania štúdia môže byť príjem z práce, z rôznych jednorazových, krátkodobých, ale aj dlhodobých brigád. Ako študent si však vopred musíte odpovedať na otázku, koľko času môžete práci popri plnení školských povinností venovať. Brigádu si môžete nájsť na internete, kde je niekoľko portálov špecializovaných na pracovné ponuky, sekcie s vyhľadávaním brigád sú aj na viacerých portáloch určených študentom, na stránkach pracovno-personálnych agentúr, v rôznych novinách s inzerciou, prípadne oznamy s ponukou „Hľadáme brigádnika/Ponúkame brigádu“ môžete nájsť na rôznych obchodoch či výveskách... Môžete sa stretnúť aj s neserióznymi ponukami. Spravidla by ste opatrne mali pristupovať k ponukám, kde je kontaktom iba telefónne číslo, prípadne e-mailová adresa, a po nadviazaní kontaktu žiadajú poplatok za poskytnutie ďalších informácií.

Všeobecné informácie o zamestnávaní na Slovensku, ale aj v zahraničí, nájdete na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (www.upsvar.sk), portáli Európskych služieb zamestnanosti – EURopean Employment Services (www.eures.sk) či portáli ISTP (Internetový sprievodca trhom práce – www.istp.sk). Viaceré portály zamerané na pracovné ponuky umožňujú záujemcom zriadiť si „agenta“, ktorý ich upozorní, keď je na portáli zverejnená ponuka, ktorá zodpovedá ich záujmu.
Zdroj, foto: saia.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie