Najväčšiu šancu zamestnať sa máte ako čašník alebo kuchár

Hľadám prácu
Najvyššiu šancu získať prácu máte dnes, ak ste čašník, kuchár, vodič, skladník, pomocný pracovník vo výrobe, predavač, upratovačka, obchodný zástupca alebo zvárač. Potvrdzujú to údaje pracovného portálu Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk), na ktorom je v súčasnosti viac ako 40 tisíc voľných pracovných miest.Vedú gastronómia a strojárstvo

Z inzerovaných pracovných ponúk vyplynulo, že zamestnávatelia hľadajú zamestnancov najmä pre pracovné oblasti gastronómia; strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel); obchod, marketing a reklama; technické a manuálne prierezové zamestnania a stavebníctvo.

Pre ilustráciu - na ISTP.sk bolo v septembri približne 11 tisíc inzerátov pracovných ponúk (viac ako 40 000 voľných pracovných miest), z toho okolo 1 500 inzerátov bolo evidovaných pre pracovnú oblasť gastronómia.Najviac práce je v Bratislave a Žiline

Ponuka práce je v slovenských regiónoch rozložená nerovnomerne. Zamestnávatelia ponúkajú voľné pracovné miesta s miestom výkonu práce predovšetkým v okresoch Bratislava, Žilina, Trnava, Nitra a Banská Bystrica.

Hľadajú pritom najmä uchádzačov so stredným odborným alebo úplným stredným vzdelaním, ktorí nemusia mať predchádzajúcu odbornú prax alebo vyžadujú predovšetkým jednoročnú a dvojročnú prax.


Treba byť samostatný, komunikatívny a vedieť angličtinu

Ak sa chce uchádzač o prácu uplatniť, musí hovoriť cudzím jazykom. V rámci požiadaviek na cudziu reč dominujú angličtina a nemčina a zamestnávatelia vyžadujú od svojich budúcich zamestnancov hlavne počítačové zručnosti balíčka MS Office (Word, Excel, Outlook, PowerPoint) a prácu s internetom.

V rámci požiadaviek na všeobecné spôsobilosti prevláda podľa údajov z ISTP.sk samostatnosť, komunikácia (jednanie s ľuďmi) a manuálna zručnosť; pri osobnostných predpokladoch sú to spoľahlivosť, komunikatívnosť a precíznosť (presnosť). Najviac požadovanými certifikátmi sú preukaz odbornej spôsobilosti pre osoby poverené výkonom fyzickej ochrany a pátrania, preukaz na vysokozdvižný vozík, zváračský preukaz a zdravotný (potravinársky) preukaz. Pri 19 % inzerátoch bola uvedená požiadavka na vodičské oprávnenie skupiny B.


Prácu si nájdu aj absolventi

Z inzerovaných pracovných ponúk na portáli ISTP.sk je 42 % vhodných aj pre absolventov a 5 % aj pre zdravotne postihnutých občanov a mladistvých. Prevládajú pracovné ponuky na neurčitý čas (63 %), na určitú dobu (27 %) a dohody o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti (8 %).


Čo preferujú uchádzači o prácu?

Používatelia registrovaní v systéme ISTP by chceli pracovať najmä ako všeobecný administratívny pracovník; predavač textilu, obuvi a koženej galantérie, či upratovačka. Z pracovných oblastí preferujú obchod, marketing a reklamu; bankovníctvo, poisťovníctvo, finančné služby a reality; štátnu správu. Pracovať by chceli hlavne v Bratislave, Košiciach alebo Nitre.


O ISTP.sk

ISTP.sk je internetová stránka, ktorá ponúka používateľom aktuálne voľné pracovné miesta a je na nej registrovaných viac ako 205 tisíc aktívnych používateľov. Z toho okolo 39 tisíc uchádzačov o prácu sprístupnilo svoj osobný profil zamestnávateľom. Priemerná mesačná návštevnosť portálu dosahuje 610 tisíc návštev, čo predstavuje 230 tisíc unikátnych návštevníkov.

V systéme ISTP je registrovaných viac ako 14 tisíc zamestnávateľov, z toho 3 300 aktuálne inzeruje minimálne jedno voľné pracovné miesto. Počet inzerátov, ktoré zamestnávatelia nahlásili priamo cez ISTP, presahuje hranicu 7 200. Ďalších 2 600 inzerátov pracovných ponúk sa zobrazuje v ISTP zo zdrojov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, kde majú zamestnávatelia stále možnosť využiť pôvodný systém inzercie prostredníctvom tlačenej nahlášky.
Pre viac informácií kontaktujte:
Ing. Pavol Hudec
projektový manažér ISTP.sk
hudec@trexima.sk
02/33322209
0948 123 390    

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie