Roboty nastupujú, ohrozia až tretinu pracovných miest

Spravodajstvo
Praha 20. septembra (TASR) - Nič nie je odsúdené na zánik rýchlejšie, než práca spojená s technológiami. Uviedol to portál E15.cz. Ľudí nahradia roboty. Ohrozia až tretinu pracovných miest. Na Západe už vidno, ktoré profesie sú najviac ohrozené.

V Spojených štátoch majú prehľad o 30 profesiách, v ktorých roboty nahradia ľudí vo veľkom rozsahu najskôr. Sú to predavači v call centrách, overovatelia dokumentov - archivári, šičky, výpočtári, poisťovací agenti, hodinári, dispečeri v špeditérskych firmách, daňoví asistenti, zamestnanci fotolaboratórií, zakladači účtov, knihovníci, zadávatelia dát do systémov, pracovníci výroby a zoraďovači časomernej techniky, likvidátori poistiek, rádiooperátori, bankoví úradníci na priehradkách, rytci, operátori baliacich strojov, nákupcovia, kancelársky personál špeditérskych firiem, obsluha a zoraďovači strojov v kovospracujúcom priemysle, úveroví analytici, predajcovia dielcov a súčiastok, likvidátori škodových udalostí, šoféri a predavači.

Do Európy prúdia státisíce nekvalifikovaných ľudí, o ktorých vieme, že ich v podstate nedokážeme ani náhodou integrovať. Malý japonský bager v súčasnosti vykoná prácu za niekoľko desiatok kopáčov. Priemyselné továrne tretieho tisícročia už nepotrebujú prácu robotníkov, ani tú montážnu. Logistika sa rýchlo automatizuje - onedlho už nebude treba toľko šoférov, manipulátorov tovaru, ani pokladníkov.

Likvidácia niektorých pracovných miest bude súvisieť s postupom automatizácie, či nevyhnutnosťou znižovať prevádzkové náklady. Kedysi mal skoro každý šéf v londýnskej City sekretárku. V súčasnosti niekoľkí vysokopostavení ľudia vo firemnej hierarchii ju majú len jednu. Táto profesia zaznamenala od roku 2011 najväčší úbytok pracovných miest. Na druhom mieste boli účtovníci, potom pokladníci a zanikali aj pracovné príležitosti na úsekoch, kde sa prijímali papierové dokumenty, a iné.

Budeme však potrebovať milióny ľudí na "jemné ", pracovne náročné a sociálne veľmi citlivé činnosti, ktoré spočívajú na dôvere, lebo vyžadujú prienik do súkromia. Tieto práce sa nebudú dať nikdy robotizovať. Je ich veľa, počnúc opravami všetkého možného v bytoch. Čím ďalej je menej ľudí schopných robiť poriadok, až po mimoriadne citlivé stráženie detí, alebo starostlivosť o seniorov.

Česko musí principiálne vychádzať z toho, čo sa raz bude dať automatizovať, a to sa aj zautomatizuje.

V stati E15 sa uvádza: "Potrebujeme vzbudzovať záujem o tvorivosť a vedomosti v technických odboroch, porozumenie pre vedy a ich využitie, čo si zasluhuje mnohonásobne väčšiu podporu, než dnes má. Mali by sme ísť k tejto automatizovanej ére rýchlo v ústrety a prispôsobovať k tomu svoju kvalifikačnú štruktúru počnúc školstvom. Humanitné vzdelanie je síce "fajn", ale oveľa väčší dopyt je už viac rokov po "tvrdších" vedách a do ich štúdia sa naše deti veľmi nehrnú".
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie