SOZ ZaSS odmieta návrh valorizácie platov štátnych zamestnancov

Spravodajstvo
Bratislava 10. septembra (TASR) - Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) odmieta navrhnutú výšku valorizácie platov pre zamestnancov v štátnej službe a pre zamestnancov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme. Odborový zväz ju považuje za nedostatočnú a dehonestujúcu. Kým odborári žiadajú od štátu sedempercentnú valorizáciu, ten im ponúka navýšenie platov o očakávanú výšku inflácie v SR, a to 1,3 percenta. Kolektívne vyjednávanie má pokračovať v druhej polovici septembra.

"V predchádzajúcich rokoch sa platy týchto zamestnancov zvyšovali iba minimálne, zaostávanie oproti rastu minimálnej mzdy je markantné, preto zvýšenie o mieru očakávanej inflácie existujúce problémy nerieši. Výkonný výbor SOZ ZaSS zotrváva na predloženom návrhu Konfederáciou OZ SR a plne ho podporuje," napísal výbor vo svojom stanovisku. Žiada vládu a zamestnávateľov, aby vytvorili podmienky, ktoré umožnia splnenie oprávnených platových požiadaviek zamestnancov.

Odborový zväz poukazuje na to, že zárobková úroveň zamestnancov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme a v štátnej správe výrazne zaostáva za priemernou mzdou dosiahnutou v národnom hospodárstve. "Každý občan tohto štátu oprávnene očakáva neustále zlepšenie fungovania štátnej správy, k čomu však nie sú vytvorené predpoklady. Príkladom sú regionálne úrady verejného zdravotníctva s každoročne sa znižujúcim počtom zamestnancov," pripomína Výkonný výbor SOZ ZaSS.

Priemerný plat zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb dosahuje úroveň necelých 72 percent oproti priemernej mzde v SR. Odbory preto žiadajú pre ľudí, ktorí zabezpečujú nepretržitú starostlivosť o mentálne a telesne postihnutých občanov a tiež pre odkázaných seniorov v ústavných zariadeniach, seriózny prístup. "Plnenie ich pracovných povinností nesmieme zamieňať za poslanie. Profesionálna, dlhoročná, zodpovedná a namáhavá práca v prospech obyvateľov musí byť aj primerane odmenená," upozorňuje SOZ ZaSS.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie