Limit na nový systém platenia DPH sa má zvýšiť na 100.000 eur

Spravodajstvo
Bratislava 3. septembra (TASR) - Podnikatelia majú platiť daň z pridanej hodnoty (DPH) až po úhrade faktúr odberateľom. Limit obratu na využívanie tohto zjednodušeného režimu platenia dane sa má pritom zvýšiť. A to na 100.000 eur z pôvodne navrhovaných 75.000 eur. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu Ladislava Kamenického (Smer-SD) k vládnemu návrhu zákona o DPH, ktorý dnes schválil Výbor Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet.

Vyššiu obratovú podmienku by malo podľa návrhu spĺňať 136.000 platiteľov dane, čo je takmer 68 % zo všetkých platiteľov DPH. Pri pôvodne navrhovanej podmienke by malo na tento režim nárok o 11.000 menej podnikateľov.

Opoziční poslanci pritom navrhovali tento limit zvýšiť na 500.000 eur, tak, ako povoľuje európska smernica. Pozmeňujúci návrh s touto sumou predložil poslanec Viliam Novotný (nezaradený). Jeho návrh si osvojili aj jeho opoziční kolegovia Pavol Zajac (KDH) a Ivan Švejna (Most-Híd). "Smernica umožňuje, aby to bolo do obratu 500.000 eur. Ministerstvo financií má za to, že by sme mali ísť postupne. Zavádzame nový prvok do slovenského daňového systému. Vyskúšame, ako sa bude uplatňovať tento systém do výšky 100.000 eur," skonštatoval štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc.

Taktiež sa má rozšíriť aj systém platenia dane, v ktorom ju uhrádza až posledný subjekt v reťazci, na sektor stavebníctva. Tento systém sa označuje ako "reverse charge". Ako vyplýva z pozmeňujúceho návrhu, navrhované opatrenie má mať negatívny vplyv na hotovostný výnos štátneho rozpočtu vo výške 30 miliónov eur.

Zmeny sa majú udiať aj v kontrolnom výkaze k DPH. Po novom by mali podnikatelia v ňom detailnejšie uvádzať údaje o dodávateľoch tovarov a služieb. "Navrhuje sa, aby tieto údaje uvádzali platitelia dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom si uplatňujú odpočítanie dane zo zjednodušených faktúr vo výške 3000 eur a viac," uviedol Kamenický v pozmeňujúcom návrhu.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie