Slováci sa už do Českej republiky za prácou nehrnú, firmy lovia hlavne Rumunov

Spravodajstvo
Praha 3. septembra (TASR) - Oživenie českej ekonomiky začína byť evidentné aj na rastúcom počte cudzincov, ktorí jazdia za prácou do českých závodov. České firmy počas roka päťnásobne zvýšili počet miest, pri ktorých sa uspokoja aj so zahraničným robotníkom. Vyplýva to z údajov úradu práce o počte voľných miest, kde firmy ponúkajú možnosť obsadiť pozíciu aj cudzincom. Informoval o tom server iDNES.cz.

Ešte v júni minulého roka bolo takýchto miest necelých 3000. V tomto roku je to už 15.000. To je už prakticky každé siedme voľné miesto v Česku.

Zatiaľ čo v čase ekonomického rastu pred poslednou krízou pomáhali českým závodom najmä Slováci a Ukrajinci, teraz sa firmy musia spoliehať na iné krajiny. Štát počas krízy výrazne obmedzil prísun ľudí z nečlenských krajín EÚ, preto je vybavovanie povolení pre Ukrajincov zložité a pomalé. Zväz priemyslu preto lobbuje za vyššie kvóty, ktoré by umožnili firmám zamestnať viac Ukrajincov.

Aj Slovákov pracuje v Česku v súčasnosti menej. "Slováci, ktorí u nás pracujú, sú väčšinou tí, ktorí tu pracujú už dlhší čas. Slovákov, ktorí do ČR prichádzajú za prácou prvýkrát, skôr ubúda, čo je spôsobené na jednej strane slabým kurzom koruny oproti euru, ako aj hospodárskym rastom Slovenska, kde tiež rýchlo pribúdajú voľné miesta," povedal šéf personálnej agentúry McRoy pre Česko Tomáš Surka.

Personálne agentúry potvrdzujú, že sa preto stále viac zameriavajú na ľudí z Bulharska a Rumunska. Rumuni ani Bulhari totiž po vstupe do Európskej únie pracovné povolenie nepotrebujú.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie