Odborári žiadajú zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov v školstve

Spravodajstvo
Bratislava 25. augusta (TASR) – Školskí odborári chcú navýšenie platov v školstve o sedem percent. Po mimoriadnom rokovaní Predsedníctva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku to uviedol predseda Pavel Ondek. Ak by sa vyjednávania o platoch nevyvíjali podľa ich predstáv, odborári nevylučujú protest.

Podľa Ondeka by sa zvyšovanie malo v budúcom roku dotknúť všetkých zamestnancov v školstve. "Tato požiadavka je veľmi aktuálna, pretože vieme, že navýšenie platov bolo v roku 2013, 2014 aj 2015 o päť percent, ale nevykrylo celú škálu zamestnancov školstva," vysvetlil šéf školských odborárov. Pripomenul, že slovenské školstvo je v otázke platov v rámci krajín OECD na posledných priečkach. Ondek ďalej uviedol, že ak sa nebudú rokovania vyvíjať podľa ich predstáv, odborári nevylučujú protest. "Pokiaľ by sa kolektívne vyjednávanie neuberalo správnym smerom, to znamená, nepribližovali by sme sa k tým siedmim percentám, tak určite môže nastať aj to, že môže vzniknúť protest," dodal.

Minister školstva Juraj Draxler, ktorý sa taktiež zúčastnil zasadnutia, pripomenul, že pre neho je prioritou navýšenie platov o päť percent. "Nebol by som zodpovedným členom vlády, pokiaľ by som celkom úprimne nepovedal aj na tomto rokovaní s predstaviteľmi odborov, kde sú mantinely. Sedempercentné navýšenie platov je zo strany vlády aj z mojej strany neprijateľné, pretože nie je v súlade s tým, kde nás dnes pustia verejné financie," vysvetlil Draxler.

Odborári ďalej požadujú upraviť stupnice platových taríf tak, aby v prvej tarifnej triede a v prvom tarifnom stupni začínali minimálnou mzdou. Taktiež žiadajú prijať správu o systémových zmenách v školstve. Tú vypracoval ešte exminister školstva Dušan Čaplovič, vláda ju mala schváliť na jeseň 2013, ale doteraz sa na rokovanie kabinetu nedostala. Dokument okrem iného obsahoval záväzok, že investície do školstva sa budú každoročne do roku 2016 zvyšovať.

Draxler chce na jeseň predložiť aktualizovanú správu o stave školstva alebo sériu koncepčných dokumentov, ktoré pomenujú, kde sa dnes školstvo nachádza a kam sa má posunúť.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie