Živnostníci-dôchodcovia neplatia invalidné poistenie

Spravodajstvo
Bratislava 18. augusta (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a ostatne samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorým bolo v týchto dňoch doručené oznámenie o ich odvodových povinnostiach od júla 2015 a ktorí už majú priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo sú poberateľmi výsluhového dôchodku a dovŕšili dôchodkový vek, že neplatia poistné na invalidné poistenie.

Takéto SZČO a živnostníci si pri platení poistného znížia mesačnú výšku poistného, ktorá je vyčíslená v aktuálne doručovaných oznámeniach, o poistné na invalidné poistenie. Táto informácia sa nachádza v spomínaných oznámeniach, ktoré treba dôsledne prečítať. Ak je napríklad v oznámení uvedené, že výška poistného na sociálne poistenie je 136,57 eura a táto SZČO má priznaný starobný dôchodok, výšku poistného si zníži o poistné na invalidné poistenie, teda o 24,72 eura. To znamená, že mesačne bude od júla 2015 platiť poistné vo výške 111,85 eura.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie