Možnosť platenia odvodov bráni zvýšiť zamestnanosť zdravotne postihnutých

Spravodajstvo
Bratislava 6. augusta (TASR) – Ak si zamestnávateľ bude môcť vybrať, či dá prácu zdravotne hendikepovaným osobám, alebo zaplatí namiesto toho zákonné odvody, k reálnemu zvýšeniu zamestnanosti hendikepovaných ľudí nepríde. Myslí si to výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Marian Mesároš, ktorý poukazuje na to, že zamestnávatelia uprednostňujú platbu odvodov štátu.

Za nízkou motiváciou zamestnávateľov zamestnávať osoby so zdravotným postihnutím vidí Mesároš nedostatočnú finančnú pomoc od štátu na vytváranie pracovného prostredia vhodného pre takéto osoby, ale aj predsudky voči osobám so zdravotným postihnutím.

Riaditeľ SNSĽP zároveň upozornil na to, že zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím nemôže byť vnímané iba ako povinnosť zamestnávateľa. "K tejto problematike je potrebné pristúpiť z hľadiska širšej pracovnej a sociálnej integrácie hendikepovaných ľudí," vysvetlil.

Zastáva preto názor, že ak zamestnávateľ nechce alebo nemôže zamestnať osobu so zdravotným postihnutím priamo, mal by mať alternatívne zazmluvnenú chránenú dielňu alebo chránené pracovisko ako subdodávateľa.

Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov určuje, že každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 20 zamestnancov, musí zamestnať aj osoby so zdravotným postihnutím. Tieto osoby by mali tvoriť 3,2 % všetkých zamestnancov. V prípade nesplnenia si tejto zákonnej povinnosti musí zamestnávateľ zaplatiť odvod v hodnote 0,9-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy alebo má možnosť objednať si službu alebo tovary z chránených dielní alebo chráneného pracoviska. Za porušenie tejto povinnosti hrozí zamestnávateľovi pokuta až do výšky 33.194 eur.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie