Poľnohospodárske podniky chcú investovať do nákupu nových strojov

Spravodajstvo
Bratislava 3. augusta (TASR) – Slovenských poľnohospodárov trápia klesajúce výkupné ceny niektorých komodít, ktoré majú najväčší vplyv na ich ekonomické výsledky. Neplánujú preto v budúcom roku meniť počty svojich pracovníkov, potvrdili to dve tretiny z nich (67 %). Chcú investovať do nákupu nových strojov a mechanizácie, ktorý by rast produktivity podporil. Až traja zo štyroch nebudú navršovať nimi obhospodarované osevné plochy a 63 % neplánuje rozširovať svoju živočíšnu produkciu. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva Q3/2015, ktorú spoločnosť CEEC Research pripravila v spolupráci so spoločnosťou O.M.C. Invest.

"Zamerať sa chcú na zvýšenie efektivity svojho fungovania a rast produktivity tak, aby aj pri nižších výkupných cenách dokázali zostať konkurencieschopné," uviedol riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek. Preto i dve tretiny (61 %) riaditeľov spoločností v analýze potvrdilo, že plánujú nákup nových strojov a mechanizácie. Investície do nového vybavenia potvrdili firmy naprieč jednotlivými odbormi.

Poľnohospodár si podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka musí zvážiť, či sa mu oplatí investovať do živočíšnej výroby, napríklad do produkcie mlieka alebo bravčového mäsa. Práve to je totiž podľa Semančíka sektor, ktorý v týchto dňoch zažíva obdobie s klesajúcimi nákupnými cenami či už surového kravského mlieka, alebo bravčového mäsa. "Najmä pre chovateľov dojníc, ktorí produkujú mlieko so stratou a vývoj na európskom trhu s mliekom je turbulentný, je veľmi otázne, či má význam do chovu dojníc investovať. Čiže chuť investovať by aj bola, ale situácia na trhu ekonomický význam investície spochybňuje," povedal Semančík.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie